Conan the Barbarian Kronolojik Okuma Listesi

Conan the Barbarian Kronolojik Okuma Listesi

Conan The Barbarian (Çeviri - Balonlama)

Like Tree103Likes
  • 57 Post By The_DarknesS
  • 8 Post By Mr Davaro
  • 11 Post By The_DarknesS
  • 7 Post By jakond
  • 6 Post By sebo22
  • 6 Post By reader20
  • 6 Post By GüvenGüven
  • 1 Post By genious75
  • 1 Post By melih_

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.Ocak.2021, 22:33   #1
Çeviri Balonlama
Yönetici

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 813473
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Standart Conan the Barbarian Kronolojik Okuma Listesi

Conan’ı bütün dünyaya tanıtan, gerek kendi ülkesinde gerekse ülkemizde tekrar tekrar basılan Conan The Barbarian serisidir. Serinin başarısı ardından pek çok farklı seri de yayınlanmıştır. Conan The Barbarian serisi, kısaca CTB, Ekim 1970’den Aralık 1993’e kadar 275 sayı aralıksız yayınlandı. Basılan 275 sayının 5 tanesi tekrar baskı, 270 tanesi seri için yazılmış hikayelerdir.
Tekrar baskıları ayrıntılarıyla:
• CTB 16 Buz Devinin Kızı – 1971 tarihli Savage Tales 1. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Temmuz 1972’de tekrar basıldı.
• CTB 22 Conan’ın Gelişi – Yeni hikaye baskıya yetişmeyince ilk sayı Ocak 1973’te tekrar basıldı.
• CTB 64 Kafatası Nehrinin Sırrı – 1974 tarihli Savage Tales 5. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Temmuz 1976’da tekrar basıldı.
• CTB 78 Ölümsüz Adamın Laneti – 1974 tarihli Savage Sword of Conan 1. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Eylül 1977’de tekrar basıldı.
• CTB 87 Zirvedeki Şeytanlar – 1974 tarihli Savage Sword of Conan 3. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Haziran 1978’de tekrar basıldı.

İlk sayısının yayınlandığı 1970’den 1993’e kadar tekrarları saymazsak 270 öykünün yazılıp çizildiği CTB serisi boyunca pek çok yazar ve çizer görev aldı. Bu dönem zarfında en başarılı yazar seriyi başlatan ayrıca Conan öykülerini çok iyi bilen başta Howard öyküleri olmak üzere Lin Carter ve L. Sprague de Camp hikâyelerini de çizgi romana uyarlayan Roy Thomas’tır. Thomas’tan başka kimileri birer sayı olmak üzere 20 farklı yazar tarafından Conan öyküsü yazılmıştır. Yine seri boyunca 30 farklı çizer çalışmıştır. Bu süre boyunca birçoğu artık klasikler arasına giren efsaneleşmiş pek çok öykü yayınlanmasının yanında gerek hikâyesi gerek çizimleri ile okuruna hitap etmeyen öyküler de yayınlandı. Thomas’ın tabiri ile “yaşanmamış sayılması gereken” bu sayılar Howard’ın kronolojisine uymayan, Conan’ın karakterini yanlış yansıtan, Hiborya coğrafyasına aykırı veya Hiborya ülkelerinin yaşantısı ve kültürünü hatalı anlatan öykülerden oluşuyor.
Kendi tecrübelerimle Conan’ın hayatına uygun olmayan sayıları ayıklayıp bir okuma listesi oluşturdum. Liste oluştururken sonradan yayınlanmış olmasına karşılık daha önceki hikâyeler ile bağlantılı sayıları okunma sırasına göre yerleştirdim. CTB serisi kendi içinde bir kronoloji takip eder, bu kronolojiye uymayan sayıları (bazıları iyi hikayeler olmasına karşılık) okuma listesinden çıkarttım. Böylece ilk defa seriyi okuyacak veya baştan tekrar sıralı okumak isteyen okurlar için birinci sayıdan son sayıya kadar sıralı, kronolojik bir okuma listesi oluşturmuş oldum. CTB okumak isteyenlerin listeyi takip etmesini tavsiye ederim.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Ocak.2021, 23:55   #2
Çeviri Balonlama

Mr Davaro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 350087
•Rep Seviyesi :
Mr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond reputeMr Davaro has a reputation beyond repute
Liste için teşekkürler, elinize sağlık.
Listede en beğendiğiniz hikaye hangisi üstadım?
Mr Davaro isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Ocak.2021, 00:33   #3
Çeviri Balonlama
Yönetici

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 813473
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Alıntı: Mr Davaro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Liste için teşekkürler, elinize sağlık.
Listede en beğendiğiniz hikaye hangisi üstadım?

Bu seri için tek bir hikayeyi söylemek zor. SSOC gibi kendi içinde tek sayılardan oluşmuyor. Genelde hikayeler bağlantılı. Bu sebepten CTB 19'da başlayan CTB 26'da biten Makalet Savaşını anlatan hikayeleri en beğendiğim hikaye dizisi olarak sayabilirim.

The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Ocak.2021, 10:34   #4
Yeni Üye

jakond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 16
•Rep Seviyesi :
jakond is on a distinguished road
Teşekkürler dostum..
Alt 22.Ocak.2021, 13:10   #5
Onursal Üye

sebo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 18644
•Rep Seviyesi :
sebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond reputesebo22 has a reputation beyond repute
Çok faydasını göreceğime eminim.
Çok teşekkürler üstadım.
sebo22 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Ocak.2021, 12:52   #6
Onursal Üye

reader20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 440353
•Rep Seviyesi :
reader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond reputereader20 has a reputation beyond repute
Bu tür listeleri oluşturmak, gerçekten büyük emek isteyen çalışmalardır. Emeğiniz ve gayretiniz için teşekkür ederim üstad.
reader20 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Ocak.2021, 19:39   #7
Yönetici

GüvenGüven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 105436
•Rep Seviyesi :
GüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond reputeGüvenGüven has a reputation beyond repute
Değerli Dostum,
Krom Adına! Öncelikle bu harika listeyi hazırlayıp bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Üzerinde ne denli büyük bir özveri ve titizlikle çalıştığını biliyor ve gerek çabana, gerekse çalışkanlığına imrenerek, gıpta ile bakıyorum. Tam bir Hiborya Tarihçisi olma yolunda emin ve sağlam adımlarla yol kat ediyorsun... Seni hayranlıkla tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını kan, demir ve is kokan bir hevesle bekliyorum...

Alt 25.Ekim.2021, 01:06   #8
Yeni Üye

genious75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
genious75 is on a distinguished road
emeklerinize sağlık...
Homeros bunu beğendi.
genious75 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Temmuz.2022, 00:48   #9
Süper Üye

melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Tek kelime ile mükemmel. Elinize emeğinize sağlık. Bir Conan hayranı olarak benim de en çok sevdiğim iki seriden biridir (dİğeri Savage Sword serisi, aslında Alfa yayınlarından çıkan her sayıyı seviyorum gibi ). Bu arada Roy Thomas ve John Buscema ikilisinin mükemmel uyumu ile harika hikayeler çıkmıştır, daha sonra çinilemeye Tony De Zuniga katılınca Thomas+Buscema+De Zuniga üçlüsünün eserleri bana göre Conan'ın zirvesi yani Nirvanasıdır. İddialı konuşmayayım tamam büyük lokma yiyorum ama yine bana göre bu üçlüden öncesi ve sonrası yoktur. Keşke daha çok üretselerdi.
The_DarknesS bunu beğendi.
melih_ isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Temmuz.2022, 00:51   #10
Süper Üye

melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Alıntı: GüvenGüven´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Dostum,
Krom Adına! Öncelikle bu harika listeyi hazırlayıp bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Üzerinde ne denli büyük bir özveri ve titizlikle çalıştığını biliyor ve gerek çabana, gerekse çalışkanlığına imrenerek, gıpta ile bakıyorum. Tam bir Hiborya Tarihçisi olma yolunda emin ve sağlam adımlarla yol kat ediyorsun... Seni hayranlıkla tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını kan, demir ve is kokan bir hevesle bekliyorum...

Bu arkadaşı tanıdınız mı?
Türkiyede en çok Antalya - K.Maraş civarlarında bulunuyormuş ))

Konu melih_ tarafından (08.Temmuz.2022 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.
melih_ isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
conan, conan the barbarian, liste, okuma listesi, the barbarian

Seçenekler
Stil