Conan the Barbarian Kronolojik Okuma Listesi

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
conandvd01.png

Conan’ı bütün dünyaya tanıtan, gerek kendi ülkesinde gerekse ülkemizde tekrar tekrar basılan Conan The Barbarian serisidir. Serinin başarısı ardından pek çok farklı seri de yayınlanmıştır. Conan The Barbarian serisi, kısaca CTB, Ekim 1970’den Aralık 1993’e kadar 275 sayı aralıksız yayınlandı. Basılan 275 sayının 5 tanesi tekrar baskı, 270 tanesi seri için yazılmış hikayelerdir.
Tekrar baskıları ayrıntılarıyla:
• CTB 16 Buz Devinin Kızı – 1971 tarihli Savage Tales 1. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Temmuz 1972’de tekrar basıldı.
• CTB 22 Conan’ın Gelişi – Yeni hikaye baskıya yetişmeyince ilk sayı Ocak 1973’te tekrar basıldı.
• CTB 64 Kafatası Nehrinin Sırrı – 1974 tarihli Savage Tales 5. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Temmuz 1976’da tekrar basıldı.
• CTB 78 Ölümsüz Adamın Laneti – 1974 tarihli Savage Sword of Conan 1. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Eylül 1977’de tekrar basıldı.
• CTB 87 Zirvedeki Şeytanlar – 1974 tarihli Savage Sword of Conan 3. sayıda siyah beyaz yayınlanan öykü CTB için renklendirilerek Haziran 1978’de tekrar basıldı.

İlk sayısının yayınlandığı 1970’den 1993’e kadar tekrarları saymazsak 270 öykünün yazılıp çizildiği CTB serisi boyunca pek çok yazar ve çizer görev aldı. Bu dönem zarfında en başarılı yazar seriyi başlatan ayrıca Conan öykülerini çok iyi bilen başta Howard öyküleri olmak üzere Lin Carter ve L. Sprague de Camp hikâyelerini de çizgi romana uyarlayan Roy Thomas’tır. Thomas’tan başka kimileri birer sayı olmak üzere 20 farklı yazar tarafından Conan öyküsü yazılmıştır. Yine seri boyunca 30 farklı çizer çalışmıştır. Bu süre boyunca birçoğu artık klasikler arasına giren efsaneleşmiş pek çok öykü yayınlanmasının yanında gerek hikâyesi gerek çizimleri ile okuruna hitap etmeyen öyküler de yayınlandı. Thomas’ın tabiri ile “yaşanmamış sayılması gereken” bu sayılar Howard’ın kronolojisine uymayan, Conan’ın karakterini yanlış yansıtan, Hiborya coğrafyasına aykırı veya Hiborya ülkelerinin yaşantısı ve kültürünü hatalı anlatan öykülerden oluşuyor.
Kendi tecrübelerimle Conan’ın hayatına uygun olmayan sayıları ayıklayıp bir okuma listesi oluşturdum. Liste oluştururken sonradan yayınlanmış olmasına karşılık daha önceki hikâyeler ile bağlantılı sayıları okunma sırasına göre yerleştirdim. CTB serisi kendi içinde bir kronoloji takip eder, bu kronolojiye uymayan sayıları (bazıları iyi hikayeler olmasına karşılık) okuma listesinden çıkarttım. Böylece ilk defa seriyi okuyacak veya baştan tekrar sıralı okumak isteyen okurlar için birinci sayıdan son sayıya kadar sıralı, kronolojik bir okuma listesi oluşturmuş oldum. CTB okumak isteyenlerin listeyi takip etmesini tavsiye ederim.

Mr Davaro

Çeviri & Balonlama
7 Haz 2020
504
8,112
Liste için teşekkürler, elinize sağlık.
Listede en beğendiğiniz hikaye hangisi üstadım?

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Liste için teşekkürler, elinize sağlık.
Listede en beğendiğiniz hikaye hangisi üstadım?

Bu seri için tek bir hikayeyi söylemek zor. SSOC gibi kendi içinde tek sayılardan oluşmuyor. Genelde hikayeler bağlantılı. Bu sebepten CTB 19'da başlayan CTB 26'da biten Makalet Savaşını anlatan hikayeleri en beğendiğim hikaye dizisi olarak sayabilirim.

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
Bu tür listeleri oluşturmak, gerçekten büyük emek isteyen çalışmalardır. Emeğiniz ve gayretiniz için teşekkür ederim üstad.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Değerli Dostum,
Krom Adına! Öncelikle bu harika listeyi hazırlayıp bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Üzerinde ne denli büyük bir özveri ve titizlikle çalıştığını biliyor ve gerek çabana, gerekse çalışkanlığına imrenerek, gıpta ile bakıyorum. Tam bir Hiborya Tarihçisi olma yolunda emin ve sağlam adımlarla yol kat ediyorsun... Seni hayranlıkla tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını kan, demir ve is kokan bir hevesle bekliyorum...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Tek kelime ile mükemmel. Elinize emeğinize sağlık. Bir Conan hayranı olarak benim de en çok sevdiğim iki seriden biridir (dİğeri Savage Sword serisi, aslında Alfa yayınlarından çıkan her sayıyı seviyorum gibi :)). Bu arada Roy Thomas ve John Buscema ikilisinin mükemmel uyumu ile harika hikayeler çıkmıştır, daha sonra çinilemeye Tony De Zuniga katılınca Thomas+Buscema+De Zuniga üçlüsünün eserleri bana göre Conan'ın zirvesi yani Nirvanasıdır. İddialı konuşmayayım tamam büyük lokma yiyorum ama yine bana göre bu üçlüden öncesi ve sonrası yoktur. Keşke daha çok üretselerdi.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Değerli Dostum,
Krom Adına! Öncelikle bu harika listeyi hazırlayıp bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Üzerinde ne denli büyük bir özveri ve titizlikle çalıştığını biliyor ve gerek çabana, gerekse çalışkanlığına imrenerek, gıpta ile bakıyorum. Tam bir Hiborya Tarihçisi olma yolunda emin ve sağlam adımlarla yol kat ediyorsun... Seni hayranlıkla tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını kan, demir ve is kokan bir hevesle bekliyorum...

3672dwb.JPG

Bu arkadaşı tanıdınız mı?
Türkiyede en çok Antalya - K.Maraş civarlarında bulunuyormuş :)))

Son düzenleme: