Film afişleri ve dahası...

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Bu sayfada elle çizilmiş film afişlerinden örnekler paylaşacağım sevgili dostlar.
Yine film afişi tadında başka çizimler de ekleyeceğim..
Keyif almanız temennisiyle katkılarınızı bekliyorum. :
)

2a6a0rq.jpg

30vkraf.jpg

2dazm0i.jpg

2r29f7t.jpg

2rqnerb.jpg

2hxy4iq.jpg

14ilt3o.jpg

ekqg6b.jpg
[/CENTER]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Sadece afişler var dostum, internette ararsan bulma imkanın olabilir belki.

Son düzenleme:

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
dayımla yıllarca cumartesi pazar günlerinin tamamını gün boyu sinemalarda geçirirdik.. tüm paramızı sinema biletlerine ve yiyecek içeceğe yatırırdık. gün sonunda parasız ama çok mutlu bir şekilde evimize giderdik.. işte bu ve benzeri afişlerdi bizi dinmez bir tutkuyla fillerin peşinden koşturan!.. teşekkürler sayın sadık mustafa..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Jacques Tati'nin 1953 tarihli muhteşem filmi "Bay Hulot'nun Tatili" (Les Vacances de monsieur Hulot)

file

Yine Jacques Tati'den "Amcam" (Mon Oncle), 1958 tarinihi taşıyor.

file

Tati'nin ilk uzun metrajlı filmi: "Bayram Günü" (Jour de fête), 1949.

file

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Elle boyanmış afiş denince "Sinema Fenerleri"ni de unutmamak lâzım.
Türkiye'de bir zamanlar canlı bir iş kolu, hattâ sanat dalı haline gelmiş "Sinema Fenerleri" hakkında şurada birkaç söz etmiştim. Kısaca Sinema feneri bir filmi tanıtmak için sinema salonu girişine elle boyanarak yapılan devasa afişlere verilen addır. Bu afişler dekupaj tekniğiyle kabartmalı ve üç boyutlu görünümü verilerek yapılırdı ve bazen de ışıklandırılırdı. Ben 1970'lerde bunlardan bazılarını gördüm.
file

file

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Tek kelimeyle müthiş; keşke şimdi de olsa.. Hiç sinemaya gitmemiş biri dahi, gaza gelip koşarak giderdi herhalde..:)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
Gerek sadık mustafa gerek scanfan sinema alanın da ne cevher olduklarını bir kez daha ispatladılar.Yalnız bu resimleri sağlama alalım ki 10 yıl sonra bile burda olsunlar.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Nostalji. Geçmişin hüzün veren tadı. 60'lı yıllarda Türk Filmlerinin de elle çizilen çok güzel örnekleri var. Örneğin; Atıf Yılmaz'ın Kozanoğlu, Suat Yalaz Usta'nın ilk iki filminin ve Bizanslı Zorba filminin afişi , Lüti Akad'ın Vurun Kahpeye, daha yakın zamanlı Sürü filminin afişi gibi... Hele 60 öncesi afişlerin hepsi tablo gibi. Teşekkürler.

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Uyarılarınız için kocaman teşekkürler arkadaşlar. Bundan sonra tüm yüklemeler vermiş olduğunuz adresten olacak.. Diğer taraftan Türk film afişleri de paylaşacağım. Lütfen sizde katkı yapınki ortalık daha da şenlensin.:) Hep beraber tadını çıkaralım.

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Paylaşacağım Türk film afişleri için, KOLİBRİ dostuma şükranlarımı sunuyor çok teşekkür ediyorum.. Bu işin öncüsü odur.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Teşekkürler sevgili sadik mustafa ve sevgili scanfan... çok müthiş afişler paylaşmişsiniz... Elinize sağlik...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu kadar güzel, albenili afişin yanına bir tane de çirkin bir afiş koyalım da nazar değmesin onlara. Afişi çirkin ama benim en sevdiğim filmlerden biridir "Yalnızlar Rıhtımı". "Ömer Lütfi Akad" yönetmişti, "Sadri Alışık" ve "Çolpan İlhan" bu filmden sonra evlenmişlerdi. Senaryoyu da Çolpan İlhan'ın ağabeyi "Attilâ İlhan" yazmıştı. Türü: şiirsel gerçekçilik.
file

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Tesadüfe bak, benim 22 yıl öce yapmış olduğum ilk Radyo proğramımın ismi ÖZLEM RIHTIMI'ydı Sanat Güneşimiz ZEKİ MÜREN'nin bu şarkısıyla ilk açılışı yapmış, ve jenerik olarak müziğini kullanmıştım.. Benim için süpriz oldu, teşekkürler dostum:)

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
file

Nette ki resimler düşük, Mehmet Bal'ın afişleri baya güzel, kendi sitesinde ve Tarsus için hazırlanan kitapta orijinal taramalar olduğundan yüksek.

Aslında bir 2 olsa da film afişlerine de el atmak lazım.

Dur bizim sinemaya da bi uğrayalım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Abi ne demek müthiş resimler alıyorum ama elden geçecek düzenlenecek bitsin toplu yüklerim. Facedekileride alacağım, şimdi 60 öncesini topluyorum. Çizimler bir harika bayıldım.

İyiki açtınız konuyu teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
03_d_tile.jpg

251 adet el çizimi afiş örneği, ebatları büyük değil ama örnek olması açısından elimizde bulunsun.

İzmirde vatandaş satılığa çıkartmış 6000 adet afiş tanesi 15 lira.