Afişler ve Kapaklar... (2)

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
file
file

Film: Apache (Asi Cengaver), 1954
Yönetmen: Robert Aldrich

file

file
file

La Taglia è tua… (1969) adlı filmin yönetmeni, dış pazar için
bazan Tony Moore bazan da Edward Müller müstear adını kullanan İtalyan Edoardo Mulargia.

Filmin başrol oyuncusuna uyarlanarak hazırlanan afişin asıl çizeri,
filmden yaklaşık oniki yıl önce yayınlanmış bir kitap kapağında da kullanılan Amerikalı illustratör Verne Tossey.

Aşağıdaki Yücel çizimi Tommiks kapağında aynadaki yansıma Tommiks'e dönüştürülerek
farklı bir kompozisyona dönüştürülmüş.

file

file

file

Film: Some Dollars for Django (1966)
(Cango, Asi Haydut)

Yönetmen: León Klimovsky

file

file

Film: Kaboblanko (1980)
Yönetmen: J. Lee Thompson

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Ben şu süperteks kapağını hiç hatırlamıyorum tüm seriyi okumuştum o değilde en çok jikop ve tombraks-teksas kapaklarında koptum bu kadar mı kopya çekilir insan azıcık farklı çizer kopya kağıdını koyup çizmişler sanki newland kardeş süpersin.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Çok güzel tespitler bunlar, lütfen devam harika bunlar teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,756
Ustaların bu paylaşımlarından
Dünya ölçeğinde tüm çizerlerin bir şekilde birilerinden esinlendiğine tanık oluyoruz.
En usta çizerler bile esinleniyor

Bu örnekler sayesinde çizerlerin dünyasını daha yakından tanımaya başladık; her paylaşımla bilgimiz artıyor

Çizerler sanatçıdır; sanatçı da kolay yetişmiyor. Eserlerini izlerken keyif aldığımız sanatçılarımıza olan değerlendirmelerimizde, gıyablarında da olsa onları incitmekten kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum. Tamamen kopya bile olsa, sanatçının gelişiminde bir evre olduğunu dikkate almak lazım.

İsa'nın dediği gibi, ilk taşı hiç günah işlememiş olan atsın
Hangimiz okulda yazılıda hiç kopya çekmemiş olduğunu söyleyebilir:)

Bırakalım kapakları, Bilgi Yayınları, Şilliler, Yurdagül Yayınları ve daha bir çok yayınevimizden okuduğumuz, paylaştığımız binlerce çizgi roman tamamen kopya çizgilerle yayınlanmıştır.
Red Kit'i, Tenten'i, Pan Pan'ı, Asteriks'i daha yeni yeni orijinal çizimleriyle okuyoruz. Laf aramızda o eski kopya çizgilerle yayınlamış olanları bazen daha çok sevdiğimi söylemeliyim. Balon yazılarındaki uydurmalar bazen daha sevimli ve daha yerli gibi geliyor bana:)

Çizgi romana sadece kapak çizerek dahi olsa emek vermiş olan tüm ustalara teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.

NewLand dostumuz başta olmak üzere esinlenmelerden örnekler paylaşarak bilgi ve ufkumuzu açan dostlara da teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Herkes birisinden esinlenebilir. Çizgi romanın ilk örneklerini ortaya koyan ilk çizgi roman çizerleride eminimki birşeylerden esinlenmişlerdir.
Onlardan önce çizgi roman olmasa bile eski ressamların tabloları, resimler, gazeteler, sokaktaki bir kişi... v.s. Günümüzde halen bu esinlenmeler devam etmekte. Comics aleminde bunun bir çok örneğini görmekteyiz.

Ben esinlenmeleri kopyacılık olarak görmüyorum. Bir şeyi başka bir şeye dönüştürmek olarak görüyorum.

Çok kıymetli bilgiler veren paylaşımlarınızı keyifle takip ediyorum.
Elinize sağlık.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma

34ret5w.jpg

Film: Kaboblanko (1980)
Yönetmen: J. Lee Thompson

f3xk3s.jpg

Üstadım, konu hortlatmanın daniskası olacak ancak affınıza sığınarak burada ilham alınan Charles Bronson'ın 1980 yapımı Cabo Blanco film afişi (ki burada paylaşılan Başaran Filmciliğin kullandığı İtalyan imalat afiştir. Filmin İstanbul'da gösterime girdiği tarih 22 Eylül 1980 ve bu tarihi aklınızda tutun) aslında , tam 11 ay sonra Fransa'da Ekim 1981'de gösterime giren Belmondo'nun başrolünü oynadığı Le Professionnel (Türkiye'de gösterime girdiği tarih Ekim 1983) film afişine de esin kaynağı olmuştur;

603713e6-da28-4779-99cd-3e1557eb5158_2.jpg

abboritta

Süper Üye
12 Ara 2020
630
3,284
Hocam neredeyse eski hiçbir paylaşımınızı ve yeni paylaşımlarınızı görememekteyim. Rica etsem yeni paylaşımlar için yeniden veya yeni yükleme yapabilir misiniz?

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,088
36,756
İstanbul
İlk mesajdaki görselleri yeniledim. Keyifle...

Ama biraz da 7. mesajdaki görsellerin muhtemelen artık hiç yenilenemeyeceğini bilmenin hüznüyle...

@Gabby üstadım, bu tür paylaşımlarınızı, çizgi romana dair verdiğiniz kıymetli bilgileri çok özledik. Tüm katkılarınız için teşekkür ederim.