Rambo, Hollywood'daki Mister No mudur ?

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Pek çoğumuz Profesör David Morrell'in çarpıcı romanı İlk Kan'dan uyarlanan 1982 yapımı filmin başrolünü üstlenen Sylvester Stallone'un (D.1946) John J. Rambo karakterinin beyaz perdeye aksetmeyi sürdüren gölgesini yakından tanırız.

David Morrell, İngiliz Dili üzerine ders verdiği Iowa Üniversitesi'nde Viet Nam Savaşı'ndan dönen öğrencilerinin savaş hakkında anlattıkları gerçek anılardan etkilenerek 1972 yılında yayınlanan İlk Kan (First Blood) romanını kaleme aldı. Romanda, Kızılderili kanı taşıyan bir savaş gazisinin savaştan sonra ülkesine döndüğünde halk ve kanun adamları tarafından gördüğü kötü muamele sonucu başına gelenler anlatılıyordu. Kitabın sonunda, kitabın kahramanı John J. Rambo intihar ediyordu. Ancak 1976 yılında gösterime giren Rocky filminde büyük başarı ve beğeni toplayan Sylvester Stallone tarafından canlandırılan Rambo karakterinin, 1982 yılında çekilen sinema uyarlamasında ölümüne film şirketi tarafından karşı çıkılınca hikaye değiştirilerek; 1985, 1988 ve 2008 yıllarında devam filmleri çekildi. Bu yıl 20 Eylül'de ülkemizde gösterime girecek 5. filmin resmi fragmanı ise tüm dünyada dün yayınlandı.

Hem Rambo hem de Mister No; hafızalarda iz bırakmış, hayali de olsalar gerçek karakterler kadar canlı, yetmişli yıllar ve sonrasını yaşamış jenerasyonların kültürlerinde kendilerine yer edinmiş karakterler.

h1k8py.jpg
yQ8kkr.jpg

Mister No, 1975 yılında Sergio Bonelli komutasındaki Roberto Diso ve çizgilerini hiç bir zaman Mister No'ya yakıştıramadığım Gallieno Ferri tarafından yaratıldı. Burada incelemenin konusu olan elbette ki Ferri'nin çizdiği komik kıyafetli, horoz dövüşünden zevk alan, kadınların en ufak tatlı sözünden sarhoş olan, taktik zekası belaya balıklama atlamaktan ibaret, toy delikanlı yetmesi Mister No değil. Tam tersine; hayatın içinde yoğrulmuş, feleğin çemberinden geçmiş, defalarca hayatın ağırlığını sırtında taşımış, güçsüzün ve gözyaşı dökenin hakkını savunmak için gözünü budaktan ayırmayan, ancak ve ancak mecbur bırakıldığında şiddete başvuran, elleri kan ve barut, ağzı kaşaça ve sigara kokan Mister No konumuz.

Ben bu bağlamda Rambo ve Mister No'nun büyük benzerlikler taşıdığına inanıyorum ve benzer özelliklerini ortak maddelerle sıralayabiliriz diye düşünüyorum. Dilerseniz bunlara birlikte göz atalım...

sIIeqz.jpg
wT7yEV.jpg

- Her ikisinin de doğumlarından itibaren baba sevgisi ve şefkatinden yoksun büyüyerek, ilerki yıllarda baba figürü olarak kendilerine otoriter ancak aykırı karakterler seçmeleri,

- Çocukluğunda babasından şiddet gören John Rambo’nun erken yaşta evini terk edip, orduya katılarak orduda saygın bir subay olan Albay Trautman’ı kendisine baba figürü olarak seçmesi ve yaşadığı buhran sonucunda kollarında ağlaması, diğer yandan Jerome Drake İspanya İç Savaşı'nda ABD Hükümeti'nin emriyle savaşıp sonraki faaliyetleri devletin işine gelmediği için Rykers Adası'nda uzun süre hapis yatarken Mister No’nun, New York’un en korkulan adamı Gangster Frankie’yi kendisine baba figürü olarak seçmesi ve Frankie’nin ölümünde “BABA!” diye haykırarak ağlaması,

evbODn.jpg
f9B0Id.jpg

- Mister No'nun yıllar sonra Jerome Drake ile barışıp, onu affetmesi ve Rambo'nun geçmişiyle barışmak için 2008'de Arizona'ya, babasının çiftliğine dönmesi,

QBobSL.jpg
ADDOc9.png

- Rambo'nun Viet Nam Savaşı'nda ve Mister No'nun İkinci Dünya Savaşı'nda çok başarılı askerler olmaları ve savaş yıllarında edindikleri dostlukları ömür boyu sürdürürken, otoriteye baş kaldırmaktan ve bürokratlarla çatışmaktan geri kalmamaları.

- Her ikisinin de hayatı idame (survival) yetenekleri konusunda kendilerini çok iyi yetiştirmiş birer uzman oluşları ve bu yeteneklerini hayat boyu kullanmaları.

- Her ikisinin de Uzak Doğu'da savaşırken Rambo'nun Komünist Çin ve SSCB gölgesinde Kuzey Viet Namlılar'a (Viet Kong), Mister No'nun ise Güneş'in Oğulları Japonlar'a esir düşmesi, esaret süresince işkence görmeleri ve düşmanlarından öğrendikleri dövüş tekniklerini (Rambo'nun Muay Thai ve Eskrima, Mister No'nun ise Judo) hayat boyu kullanmaları.

hxWNh6.png
SRkBf9.jpg

- Her ikisinin de askeri ve sivil hava, kara ve deniz araçlarını kullanmaktaki ustalıkları, her ikisinin de pilot oluşu.

98Sl32.jpg
WeykxU.jpg

- Her türlü patlama, infilak, yangın, kırım ve kıyımdan son anda kıl payı kurtulma yetenekleri.

- Her ikisinin de yaşadıkları ülkelerin yerli halkından gördükleri hürmet ve sevgiyi kendi vatandaşları ve vatanlarında göremeyip, her ikisinin de üzerlerindeki kıyafetler ve üç beş parça pılı pırtılarını tıkıştırdıkları sırtlarındaki hurç ve uyku tulumları ile savaştan döndüklerinde ülkeleri ABD'de nahoş karşılanmaları, kendi ülkelerinde toplumun ve kanunun dışına itilmeleri.

Yz6FR2.jpg
yZ6ygG.jpg

- Üstleriyle, amirleriyle, kanun adamlarıyla ve kraldan çok kralcılarla sürtüşmekten, sorun yaşamaktan kaçınmamaları sonucu sıklıkla demir parmaklıkların arkasına düşmeleri,

I50IaP.jpg
nHAAjm.png

- Demir parmaklıklardan kurtulur kurtulmaz soluğu başka ülkelerde alıp; Mister No'nun Brezilya'ya, Rambo'nun Tayland'a yerleşmesi,

- Her ikisinin de para için savaşan paralı askerlere karşı duydukları nefret ve karşılaştıkları tüm paralı askerlerin toplamından daha üstün savaşçılar olmaları,

s9pP9O.png
4pe9oV.jpg

- İkinci Dünya Savaşı'nda Mister No'nun Burma Ormanları'nda Japonlarla çarpışırken, aradan yıllar geçtikten sonra aynı ormanlarda Rambo'nun, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalmış patlamamış bombalar arasında Burma Ordusu'yla savaşması,

- Vatanları için, idealleri için savaşan insanlara karşı her ikisinin de duyduğu sempati ve bu insanlarla omuz omuza savaşırken gözlerini budaktan ayırmamaları,

- Her ikisinin de en yakın arkadaşlarını çeşitli zamanlarda çeşitli işkencelerden kurtarmaları, (Mister No'nun işkence gören SS'i CIA'in elinden, Rambo'nun ise Afganistan hapishanelerinde işkence edilen Albay'ı Ruslar'ın elinden kurtarması)

bWQWhr.png
MTREUx.jpg

- Her ikisinin de sıklıkla nehir korsanları ve kaçakçılarla karşı karşıya gelip, kendi iradeleri dışında silahlı çatışmalara, savaşlara ve operasyonlara katılmak zorunda kalmaları,

- Her ikisinin de Amerika Kıtası'na Keşifler Dönemi'nde ayak basan büyük kaşiflerin, sırasıyla İsveçli Kaşif Peter Gunnarson Rambo ve İngiliz Kaşif Sir Francis Drake'in torunları olmaları,

dW1Gjd.png
ZoLNVx.jpg

Bu bakış açısından Rambo ve Mister No’nun ana karakter özelliklerinde buluştuklarına inanıyor ve bir süredir bu tarz benzerlikler üzerine kafa yoruyordum. Ben bu çalışmayı hazırlarken büyük keyif aldım, umarım sizler de okurken aynı keyfi yaşarsınız.

Keyifle kalın…

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Bu güzel, gerçekten çok güzel bir çalışma Waingro. Elinize sağlık. Hayatımıza giren iki kahraman hakkında bilmediğimiz şeyler de varmış. Öncelikli olarak Rambo'nun pilot olduğunu hiç bilmiyordum, ya da unutmuş da olabilirim. Ayrıca son Rambo filminde elindeki Winchester'i görünce ne alaka demekten kendimi alıkoyamadım. Büyük dedeleri hakkındaki bilgi ise gerçekten çok ilginç. Kitap deyince aklıma şu geldi, bir yerlerde okumuştum, kitabın kahramanı daha doğrusu gerçek kahramanın adı Kit Rambo olduğu ve daha sonra film yahut kitapta isminin John Rambo olarak değiştirildiği. Tam hatırlamıyorum tabi.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,357
12,892
iskenderun-Hatay
Güzel bir çalışma yapmışsınız, keyifle okudum.
Rambo olaganüstü bir kahramandır. Mister No ise sıradan bir insan olmasına rağmen çoğu insanda olmayan karakter özeliklerine ve yeteneklere sahiptir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Özenle hazırlanmış, değerli paylaşımın için teşekkür ederim kardeşim.
Keyifle okuduğumuz bu güzel paylaşımlarının artmasını temenni ediyorum.

Son düzenleme:

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,314
30,719
İzmir
Çok yararlı bilgiler içeren, karşılaştırmalı bir analitik çalışma. Çok yararlandım gerçekten. Hiç dikkat etmemişim. Sağolun...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
David Morrell'in romanında Rambo için;

"...a young wanderer in a fatigue coat and long hair." (askeri palto giyen, uzun saçlı genç bir gezgin) ifadesi kullanılır. Kitap boyunca ilk isimi verilmez.

1sngct.jpg
PoUPo0.jpg

Kitapda diğer tüm ana karakterlerin ön isimleri vardır; Kentuckyli Polis Şefi Wilfred Teasle (Filmde Hope kasabasının Şerifi Will Teasle olarak karşımıza çıkar) ve filmde Richard Crenna tarafından canlandırılan Komutan Samuel Trautman, kitapta yüzbaşı rütbesiyle anılsa da film serisinde Albay Trautman olarak karşımıza çıkar.

Gelelim bu noktada Rambo'nun film serisinde gün yüzüne çıkan ismine - RAMBO, John J.

Peki ya; John J. ön adı neyin kısaltması olabilir ? Kendisi ile aynı ismi paylaşan efsanevi dağ adamı Jeremiah Johnston'ı (1824-1900) anımsadınız mı ?

ooOH0t.png
SZTjxW.jpg
edFYp5.jpg

Bıçak, ok-yay ve tüfek kullanmadaki ustalığı ile tanınan, Kızılderili eşi Crow yerlileri tarafından öldürüldükten sonra 300 Crow savaşçısını tek başına öldürüp intikamını alan Jeremiah Johnston'ın gerçek hikayesi, Rambo First Blood: Part 2'da (İlk Kan 2) sevdiği kadın Co Bao kollarında öldüğünde intikam yemini eden Rambo'nun hikayesini anımsatmaz mı?

rambopartiiscene2.png

Jeremiah Johnston o denli çarpıcı ve etkileyici bir karakterdir ki; aykırı yönetmen John Milius tarafından kendisine tapılır, tapınılmakla da kalmaz başrolünü usta aktör Robert Redford'un canlandırdığı 1972 yapımı Jeremiah Johnson filminde (telif hakları nedeniyle soyadının bir harfi değişikliğe uğrar) enine boyuna (tabii ki John Milius'un perspektifinden) anlatılır.

3kvRy4.jpg
5KgIep.jpg

W58sD8.jpg

Konu Çizgi Diyarı'na taşınmışken hikaye burada da kalmaz. 1972 yapımı film büyük sükse yapar ve aktör Robert Redford'a büyük şan ve şöhret getirir. Öyle ki; Fumetti Fabrikası Sergio Bonelli Editore'nin iki kafadarı Giancarlo Berardi ve Ivo Milazzo'nun şaheseri ülkemizde Alaska adıyla da bilinen, Kentucky tüfeğini yanından asla ayırmayan, gözü pek maceracı Ken Parker'a da ilham kaynağı olur.

YAXMJO.jpg
zj13m2.jpg
GwXilY.jpg
P56MpU.jpg

SrUZIl.jpg

Artık çok az insanın bildiği Rambo'nun ön adının neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuz. Keyifle kalın...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Özgün bir araştırma yapmışsınız. Mister No ile Rambo arasındaki benzerliklere dikkat çeken başka bir yazıya internette veya başka bir yerde rastlamamıştım. Dikkatiniz ve özenli çalışmanız için sizi kutlarım sevgili "waingro".

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Beğenisini paylaşan tüm dostlara teşekkür ederim. Çalışma tamamen bana özgün bir çalışma. Herhangi bir yerden çeviri, devşirme ya da alıntı değil. Okurken keyif aldıysanız, ne mutlu...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
İlginç bir konu ve araştırma.
Ancak zannımca fazlaca zorlama.
Rambo daki en büyük fark yaşama sevinci olmaması.Soğuk ve sert vede mert bir karekter.
Mister No daha neşeli ve sevecen.
Rambo tam bir yokedici ve görev adamı iken Mister No bildiğini okur.
Rambo Pentagonun emrindeyken Mister No üst tanımaz.
Rambo daha çok ABD nin asker ve moda yüzü iken Mister No daha çok avamda kalmayı seçer.
Kas farkını da ekleyebiliriz ancak önemli olan analizin oldukça sağlam ve donelerin tutarlı olması düşünüldüğünde oldukça ikna edici.
Rambo 2 yi belki 50 defa izlemişimdir.İlk Kan da harikaydı.
Ancak favorim Rambo 2 dir.
Sağlam bir analiz tebrikler.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
İlginç bir konu ve araştırma.
Ancak zannımca fazlaca zorlama.
Rambo daki en büyük fark yaşama sevinci olmaması.Soğuk ve sert vede mert bir karekter.
Mister No daha neşeli ve sevecen.
Rambo tam bir yokedici ve görev adamı iken Mister No bildiğini okur.
Rambo Pentagonun emrindeyken Mister No üst tanımaz.
Rambo daha çok ABD nin asker ve moda yüzü iken Mister No daha çok avamda kalmayı seçer.
Kas farkını da ekleyebiliriz ancak önemli olan analizin oldukça sağlam ve donelerin tutarlı olması düşünüldüğünde oldukça ikna edici.
Rambo 2 yi belki 50 defa izlemişimdir.İlk Kan da harikaydı.
Ancak favorim Rambo 2 dir.
Sağlam bir analiz tebrikler.

Rambo'nun yokedici olduğu doğru değil. Henüz kendi içindeki savaşı küllenmeden iç huzuru arayan biri. Birinci ve ikinci filmdeki final sahnelerinde ve üçüncü filmin başında Albay ile aralarında geçen diyaloğu tekrar izlemenizde yarar var.

Rambo'nun görev adamı olduğunu da doğru değil. Tüm mücadeleleri vatanı ve dostları uğruna veriyor.

Rambo'nun, Pentagon'un emrinde olduğu da doğru değil. Eğer bu doğru olsaydı; Murdock'ın emriyle Ericson'ın kullandığı helikopter Rambo ve kamptan kurtardığı savaş esiri Banks'i Kuzey Viet Namlılar'a terk edip dönmezdi. Karşı çıkan Albay Trautman'a CIA Operatörü Lifer'ın silah çektiği sahneyi anımsayın.

Operasyonun sonunda Rambo savaş esirlerini kurtarıp, Tayland'a döndüğünde Murdock'ın yakasına yapışır. Murdock, tipik Pentagon bürokratıdır.

Görüşlerinize katılmıyorum. Film serisini salim kafayla tekrar izlemenizde ve Mister No külliyatını okumanızda yarar var...
(Tüm Mister No külliyatını baştan sonra forumdan indirip okuyabilirsiniz)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
İlk Kan filmindeki şu repliği hiç unutmuyorum.
Albay Şerife " Rambo'yu sizden değil sizi Rambo dan kurtarmak için geldim."
Görüşler farklı olabilir.
Önemli olan yaklaşımlardır haliyle.
Gazetelerde Rambo nun gerçek bir hayat hikayesinden uyarlandığını okumuştum.
Vietnam savaşının yıkıcı etkilerini irdeleyen ,yer yer sorgulayan bir seri.
Şahsım açısından ABD nin günah çıkartma operasyonu.
Ama çok severekte izlerim.
Film dönemi açısından efsane.
Mister No yu yıllardır kolleksiyonunu yaparak okurum onuda çok severim ancak Mister No Rambo nun bir ABD türevimi dersek çok aynı düşüncede değilim.
Serüven Peşinde dizisinde ki Pilotla daha uyuşur benim açımdan.
Neyse konu çok dağılmasın.Kişisel görüşlerim çok uyuşamayacakları noktasında.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Bazı benzetmeler zorlama olsa da, özellikle sonuncu, yazı hoşuma gitti. Nadiren böyle güzel içerik görüyorum. Elinize sağlık

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Eline kalemine sağlık waingro dostum harika bir çalışma olmuş. Yukarıda okuduklarımız, bizzat kendi toplumları tarafından dışlanan, aşağılanan, üstlerine basılıp kariyerler yapılan ve sonunda çözümü, kendi tercihlerine göre kendi hayatlarının yolunu çizmekte bulan ikonik karakterlerin ortak özellikleridir. Ancak bu insanlar yaşadıkları çevrede veya içinden geldikleri geçmişte fark yaratabilen insanlar mıdır, tartışılır tabii.

Bir Charlie Chaplin başayapıtı Modern Times(Asri Zamanlar) filminin daha girişinde, kabullenilen yaşamın içine akan koyun sürüsünün içindeki o kara koyunun şahsında bu ikonik karakterleri seçmeye başlarız. Ben tam 26 yıldır her sabah o koyun sürüsünün içinde tesise gelip kart basıyorum. Ne kadar istesem de o “çıkıntı” kara koyun olamadım bir türlü. Mister No gibi kara koyun olup çıkıntı bir biçimde özgürlüğe koşup mutlu olmak hepimizin hayali olmasına ragmen bunu yapmaya toplumun dışına kendi isteğimizle çıkmaya kaçımız cesaret edebilir bilemiyorum.

Kaynaklandıkları köklere ve varlık gösterdikleri macera evrenlerine baktığımızda Mister No ve Rambo arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıkları da görmek mümkündür. Bu kadar kendine münhasır iki efsanevi karakterin birebir benzemesi zaten çok sıradan olurdu. O zaman ayrıksı karakterler olmazlardı. Rambo, kendine biçilen, Amerika’nın dünyanın jandarmalığı operasyonlarında ülkesini temsil etme ve koşulsuz itaat etme rolünde Mister No’yla aynı yolun yolcusu gibi görünüyor. Ancak sonrasında kendisine çizdiği yol pek aynı değil. Mister No, kendini can havliyle Amazonya’nın yeşilliklerine atıp “bir kadeh, bir sevgili, bir muhabbet” tadında yaşamaya çalışırken, Rambo sığınacak yer olarak yine ülkesini tercih ediyor. Mister No, insanlık dışı bir muameleye maruz kaldığında bir an önce sıyrılıp bu kokuşmuş dünyanın dışına kendini atmak isterken, Rambo, içindeki hırs ve mücadeleyi yüzeye çıkarıp olduğu yere kendince bir düzen getirmeye uğraşıyor. Mister No’nun kirlenmiş dünyanın karanlıklarına çekilişi tesadüfler veya komplolarla olurken, Rambo’ya bu misyonlar açık açık teklif ediliyor. Reddetse dahi, milliyetçi duyguları kendi kendini ikna etmeye yetiyor. Albayının ruslar tarafından esir alınması, ülkesinden gelen bir misyoner kadının uzak doğunun vahşi ormanlarında tehlike içinde olması üzerine, kendisi o ortamda istenmese dahi olaya dahil olup kendince sorunu “sona erdiriyor”. Oysa Mister No’nun olaylara dahil olması daha tesadüfi, daha zorunluluktan dolayı. Örneğin uçağı tehlikededir, alacağını tahsil edememiştir veya parasız kalmıştır…

Ancak baştada yazdığım gibi iki karakteri tamamiyle benzer ya da ayrı görmek çok zor. Bu açıdan Mister No’da dostları zor durumdayken rahat etmeyen biri. Dostlarının-hatta bazen düşmanlarının-hayatı tehlikedeyken gözü hiç bir şeyi görmeyen biri. Ancak yine de sevimli gringomuz bence ak koyun sürüsü içinde kara koyun olduğunun fevkalade bilincinde ve bunu abartmıyor. Dostlarını kurtardıktan sonra veya para sonununu çözdükten sonra kızların yanına kaşaça içmeye koşuyor. Oysa Rambo’nun içinde sürekli bir “fark yaratabilirim” düşüncesinin varlığını hissediyor insan. Rambo, serseri pilotumuz kadar kendi küçük dünyasına kapanıp mutlu olabilecek biri değil.

Gerçi dünyanın nasıl çivisinin çıktığına bakılırsa, ne Rambo ne de Korkusuz Pilot’umuzun bir fark yaratabildiklerinden söz edemeyiz. Tek yarattıkları fark bizim gönüllerimizde edindikleri benzersiz yerlerdir. Gerisini ikisinin de pek taktıklarını sanmıyorum….
Selamlar
Lami Tiryaki

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Beğenisini paylaşan tüm dostlara teşekkür ederim. Çalışma tamamen bana özgün bir çalışma. Herhangi bir yerden çeviri, devşirme ya da alıntı değil. Okurken keyif aldıysanız, ne mutlu...

Hem de ne keyif aldık. Bütün bu emeklerin, araştırmaların, hazırlığın, sunumun için çok teşekkür ederiz. Vaingro'nun 2 yazısını alın aynen fotoğraflarıyla beraber sinema dergilerinde yayınlayın. O kadar güzel olur ki...

Ya da Profesör dergimizde yayınlanmasını isterim şahsen...

steinbeck

Süper Üye
23 Şub 2012
1,413
3,015
Güzel bir inceleme olmuş. Hayal bu ya, ben yapımçı-yönetmen olsam ve 8-10 sezonluk bir Mr.No seriali çeksem, acaba kimi oynatırdım diye düşündüm. Kafa yapısı toparlak, üçgen vücutlu, neşeli, atletik bir tip bulmak lazımdı. Aklıma gelenler arasında bir kısmını eledikten sonra şu adamlar kaldı: Colin Farrell, Mark Ruffalo, Russell crowe, George clooney. Clint Eastwood artık kocadığı için uymuyor- aslında iyi oynardı-! SS Kruger için sorun yok, birçok kişi var...
Rambo İlk Kan en sevdiğim filmlerden biri. Slyvester Stallone eylem olarak Mr.No'ya benziyor, fakat tip olarak uygun değil sanki. nasıl diyim biraz hantal kalıyor sanki, yüz yapısı da aynı değil, çizgiye göre. Bizden ise en çok benzeyen Karaoğlan tipi.
Bir ara Amazonya'da çekilmiş filmler listesi yapalım, vesselam.

ostrakismos

Süper Üye
13 Ocak 2019
160
423
izmir
Çok güzel bir çözümleme olmuş. Teşekkürler.

Ben Franco Bignotti'nin çizgilerini de çok beğenirim Mister No anlamında