scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

GEO Dergisi Tenten Özel Sayısı
Tintin Grand Voyageur du Siècle
(Tenten, Yüzyılın Büyük Seyyahı)
Fransızca, Kasım 2000 Sayısı
133 sayfa, 32 MB, CBR

Almanya'da yayımlanan "GEO" adında aylık bir bilim coğrafya degisi var. Adından da anlaşılacağı gibi tıpkı Amerikalıların "National Geographic"lerine benziyor, onun Avrupa muadili gibi bir şey. Ama bu dergi 1888'den beri çıkan National Geographic gibi asırlık bir dergi değil, sadece 1976'dan beri çıkıyor. Almanca'dan başka 16 dilde daha basılıyor, bunlardan biri de Türkçe. Dergi 20 ülkede okunuyormuş toplamda 12 milyon okuyucusu varmış. İşte bu derginin Fransızca versiyonu Kasım 2000 tarihli bir özel sayısını (Hors-série) tamamen Tenten'e ayırmış. Kapakta da "Tenten, Yüzyılın Büyük Seyyahı" başlığını kullanmış. GEO dergisi, seyahat, keşif, tarih, kültür, sosyoloji, hayvanlar âlemi, sualtı dünyası, bilim, felsefe, din ve politika gibi geniş bir yelpazede yer alan konuları işliyor. Bilindiği gibi Tenten'in maceralarında gitmediği coğrafya, tanımadığı kültür kalmamıştı. Derginin editörleri de oturmuşlar, Tenten albümlerini taramışlar, Tenten'in maceralarında gittiği coğrafyaları, gezdiği gördüğü tarihi ve turistik yerleri, arkeolojik sit alanlarını, doğa harikalarını, karşılaştığı insan gruplarını, gelişimine şahit olduğu ve içinde yer aldığı teknolojik gelişimleri vs tespit edip onların yanına ilgili yerlerin gerçek fotoğraflarını koymuşlar. Bunlarla ilgili farklı yazarların kaleminden çıkmış ayrıntılı makaleler de var, ama ne yazık ki Fransızca bunlar. Bunların yanı sıra ilginç saptamalar da var. Bunlardan biri de Tenten maceralarında bazı ünlülere yapılan göndermeler. Örneğin "Kastafiore'nin Mücevherleri" macerasındaki "Milano Bülbülü" lakaplı soprano Bianca Castafiore'nin aslında ünlü İtalyan Renata Tebaldi veya Yunan Maria Callas gibi çağdaşı ünlü sopranolardan biri olduğu, "Sidney'e 714 Sefer Sayılı Uçuş" albümündeki milyarder "Laszlo Carreidas" karakterinin de Fransız uçak üreticisi "Marcel Dassault" olduğu belirtilmiş. Çok daha ilginç detaylar olduğu da anlaşılıyor, ama keşke Türkçe veya İngilizce olsaydı. Fransızca okuyabilen arkadaşları şimdiden kıskandım.(Acaba bu "özel sayılar" da standart GEO dergileri gibi diğer dillerde basılıyor mu? Mesala Türkçe'de?). Tenten severlerin bir solukta okuyacakları ve arşivlerinde saklayacakları bir kitap (ben buna dergi demiyorum artık). Bu arada yine buna benzer bir dergi özel sayısı sunmuştum: Science & Vie dergisinin Asterix Özel Sayısı (Fr).
Saygılarımla.

0_Kapak.jpg

(Mega)

"Ay'a Ayak Basıldı"da 1944 Alman V2 füzeleri benzerliği;
"Ambardaki Kömür" albümünde Ürdün'deki Pétra harabeleri."

3_Aya_Seyahat_ve_Petra.jpg

Güneş Mabedi; "Kızıl Korsan'ın Hazinesi"; "Kara Ada"
2_Lama-k_z_lkrsn-karaada.jpg

Ünlülere göndermeler: Marcel Dassault ve devrin ünlü sopranoları.
1_Dassault-castafiore.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz üstadım.Bir çizgi roman karekterinin nasıl ünlü dergilere konu olabildiğine ve nasıl eğitim amacıyla kullanılabileceğine çok iyi bir örnek daha.Tenten benim açımdan da özel yeri olan bir yayındır.Çizgi romanın Marco Polo'su , İbni Batuta'sı , Evliya Çelebi'si dersek yanlış olmaz.Çok az çizgi romanda bu kadar geniş bir coğrafyayı gezebilirsiniz.Özellikle çizim açısından zirve yapan bir çok çizgi romanda dahi bu zenginliği bulamayabiliyoruz.
Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
sayfa 85'te Tenten Balkanlara gidiyor. Orayla ilgili fotoğraflar var diğer sayfalarda. Acaba o sayının adı nedir bilen var mı? Satın almak istiyorum

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
sayfa 85'te Tenten Balkanlara gidiyor. Orayla ilgili fotoğraflar var diğer sayfalarda. Acaba o sayının adı nedir bilen var mı? Satın almak istiyorum

Le sceptre d'ottokar (Ottokar'ın Asası) adlı kitaptan bahsediyor olmalısınız. Aslında kitap Balkanlarda değil de, hayali bir krallıkda geçiyor. Ancak bu krallık Yugoslavya'ya benzetilmiş ve çizimlerden önce Jean Rolin Bosna'yı ve Karadağ'ı ziyaret etmiş.

Hayali Sildav krallığının başkenti Klow olarak çizer Manastır kentini örnek almış. Bu kitap Türkiye'de basılmıştı ancak hâlâ bulunuyor mu bilemiyorum.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Le sceptre d'ottokar (Ottokar'ın Asası) adlı kitaptan bahsediyor olmalısınız. Aslında kitap Balkanlarda değil de, hayali bir krallıkda geçiyor. Ancak bu krallık Yugoslavya'ya benzetilmiş ve çizimlerden önce Jean Rolin Bosna'yı ve Karadağ'ı ziyaret etmiş.

Hayali Sildav krallığının başkenti Klow olarak çizer Manastır kentini örnek almış. Bu kitap Türkiye'de basılmıştı ancak hâlâ bulunuyor mu bilemiyorum.

tamamdır, teşekkür ederim