Ödüllü Çizgi Roman Senaryosu Yarışması

12 Şub 2010
15,006
543,641
ÖDÜLLÜ ÇİZGİ ROMAN SENARYOSU

ÇİZGİ DİYARI e-dergi’de yayımlanmak üzere bir çizgi roman senaryo yarışması düzenlenmiştir. Bu organizasyonla ilgili önemli hususlar şunlardır:

1 – Senaryo 15 çizgi roman sayfasını geçmeyecektir.
2 – Seçilecek senaryo SADIK MUSTAFA tarafından çizgi roman olarak çizilecek ve ÇİZGİ DİYARI e-dergi’de yayınlanacaktır.
3 – Senaryo yazarına 500.00 TL (BEŞYÜZTÜRKLİRASI) ödül verilecektir.
4 – Birden fazla senaryonun çizilmesine karar verildiği takdirde çizilen her senaryonun yazarına aynı ödül takdim edilecektir.
5 – Eserin tüm hakları yazar ve çizere ait olacaktır. Çizgi Diyarı sadece çizgi romana hizmet etmenin onurunu taşıyacaktır.
6 – Yazarlar, kendi adlarıyla veya müstear isimle istedikleri sayıda senaryo gönderebilirler. Yazar istemediği takdirde ismi açıklanmayacaktır. Yalnız seçilen eserin yazarının adı (veya isteği doğrultusunda müstear adı ) açıklanacak olup diğer eserler ve katılımcı yazarlar ve eserleri alenileştirilmeyecektir.
7 – Çizgi Diyarı yöneticileri ve yakınları bu yarışmaya katılamazlar.
8 – Katılmak isteyen yazarlar eserlerini en geç 25.08.2015 tarihine kadar Word sayfası olarak cizgidiyari@yahoo.com adresine göndermelidirler.

Çizgi romana katkı sağlayacağını umduğumuz bu etkinlikte tüm katılımcılara başarılar dileriz.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,862

8 – Katılmak isteyen yazarlar eserlerini en geç 25.08.2015 tarihine kadar Word sayfası olarak cizgidiyari@yahoo.com adresine göndermelidirler.

Bu adresten ulaşabilirsiniz.
Hayırlı olsun.
Katılımcı dostlara başarılar dilerim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim. Gerçi sonuçta 2. nin kim olduğunu soracağım ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz. :)

Kolay gelsin arkadaşlar, böyle yarışmalara katılmaktan çekinmeyin, belki güçlü hikayeciler aramızda yaşıyordur ve bir desteğe ihtiyacı vardır...

bylrzgr

Kıdemli Üye
16 Tem 2011
222
203
çizgi diyarı gine sınır tanımıyo ve çizgi roman kültürüne bi katkıda daha bulunuyo... bazen korkuyorum nazar deyecek diye siteye =) neyse maşallah diyelim... yarışmanın sonunu merakla bekliyoruz...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Ben eminim ki aramızda ne cevherler var.
Çok güzel işler olacak. Katılacak arkadaşlara başarılar dilerim.

kutsalböcek

Yeni Üye
22 Tem 2015
2
1
selam arkadaşlar, yarışma için örnek olacak bir senaryoyu ya da çizgi roman senaryosu nasıl yazılır bir site veya paylaşımı nereden bulabilirim? diyaloglar şeklinde mi olmadı, yoksa normal hikaye olarak yazılmalı?

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Çizgi Diyarı, siz çizgi roman severlere diyor ki, yıllarca okudunuz, biriktirdiniz, şimdi de hayalgücünüze çizgilerle can verme zamanı. Umarım katılım yüksek olur. Hepinizin yüreğine, kalemine kuvvet. Hayırlı olsun.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Arkadaşlar; senaryo örneği diye bir şey yok.
Hayal gücünüz ile çizgilere can verecek üstada yön vereceksiniz.
Bir hikaye düşünün;
Bakkala giden bir çocuk var, bakkalda geçen bir diyalog var, çocuğun yolda başından geçen olaylar yerler vesaire var, eve dönüşü var basitçe.
İster bilimkurgu tarzı ister korku, ister western (uyuzum ya fumetti demiyorum) tarzı sizin haya gücünüze kalmış.

Bir örnek vermek gerekirse eski süper korku çizgi romanlarına bakınız. kısa beş on sayfalık müthiş hikayeler var.
Çizere siz anlatacaksınız ki çizebilsin. O şekilde düşünün.
Film senaryolarında;
-Kapı açılır
-İçeri adam veya kadın girer selam verir
- içeride ki kadın ya da adam homurdanır.
Duvarlarda Picasssonun tabloları vardır.

gibi...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,675
İstanbul
Değişik platformlarda var olan çizgi roman kahramanlarından birisiyle ilgili senaryo yazılıp yazılamayacağı soruluyor. Özetle:

Herhangi bir konu sınırlaması olmadığı için mevcut çizgi roman başlıklarından herhangi biriyle ilgili de bir senaryo yazabilirsiniz. Ancak bağımsız ve özgün bir içeriğe sahip bir senaryo daha anlamlı ve tercih edilir olacaktır.

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Sevgili dostlar, en çok sorulan sorulardan bir tanesi '' senaryo nasıl yazacağım?'' oluyor.. '' Her yiğidin bir yoğurt yiyiş tarzı var'' bu yüzden yüzlerce cevabı var. Ben OLGAR'ı çizerken önümdeki senaryo beni hiç yormadı.

Senaryo yazacak arkadaşlara örnek olması için, OLGAR'ın bir kaç sayfalık senaryosunu paylaşıyorum. (Konusunu, nerede geçiyor nasıl geçiyor, 1 sayfa veya yarım sayfa yazıp senaryonun başına koymayı unutmayın)

wsprhi.jpg

aw9jbl.jpg

29aphtf.jpg

vfuv7r.jpg

11jrz81.jpg

o074i8.jpg

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
328
1,256
Sadık Mustafa'nın dediği gibi de yazabilirsiniz, güzel bir yöntem. Klasik senaryo gibi yazmak isterseniz benim hazırladığım yazı dizisinde örneği mevcut, indirip bakabilirsiniz.

Katılanlara şimdiden başarılar, ben de facebook ve twitterdan duyuru yaparım.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Sadık Mustafa ve Devrim Kunter üstadlara değerli katkıları için teşekkür ediyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Dostlar
Amacımız Türk Çizgi Romanına bir pınar akıtmak

Özgün olması, Türk olması tercihe şayandır
Belli mi olur? Bakarsınız sonra daha uzun maceraları olur

Beğenilen senaryoların çok olması halinde bu kez çizer yarışması da düzenleriz:)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yazarı, çizeri ve okuru buluşturmaya, katılımcı olmaya ön ayak olan bu etkinlik umarım çok katılımlı olur...
Tebrikler Haluk Abi..

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Ümit Kireççi, ''Çizgi Roman senaryosu'' adlı kitabı 186 sayfa olarak, çok geniş ve detaylı olarak yazmış; bulabilirseniz kaçırmayın mutlaka alın arkadaşlar.

Fırsat bulursam, Kitaptan bir kaç örnek daha paylaşacağım. Yarışmacı arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.

166db1w.jpg

jig9dt.jpg

2nldc8h.jpg

o7r08x.jpg

eio6zd.jpg

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Noldu ha noldu?
Sahte nickle ben katılcam valla senaryo yarışmasına da lehçem beni ele vercek diye gorkuveriyom :)
Hadi gadasınaldıklarım elinizi biraz kaleme tuşa yaklaştırıverin gari :D

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok güzel, tebrik ederim. Ben de eskiden beri uyguladığım kendi yöntemimle ilgili bir senaryomu bulup paylaşacağım dostlar.
Bir katkımız olursa ne âlâ.. Selamlar

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Şerif abim bu sıcaklar da beynim çalışmıyor zaten bir dolu iş dert var birde sıcaklar ben inan bittim klavyeyi zor kullanıyorum şu anda.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Yarışmaya katılım nasıl acaba? Maceralar yazılıp akın etmeye başladı mı?:)
Son durum hakkında biraz bilgi verilebilir mi?

Katılımın yoğun olmasını ve geleneksel hale getirilip her yıl artarak devam etmesini diliyorum.

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Aslında bu genç yetenekler için de iyi bir fırsat.
Eli kalem tutan ve bu işe hevesli yüzlerce genç var aramızda..
Gerçek anlamda bir hobi istiyorsanız senaryo yazmak bunun için bulunmaz kaftandır.
Hikâyeciliğini konuşturmak isteyenler, arkadaşlarımızın ön ayak olduğu bu fırsatı kaçırmamalı.

Bir deneyin derim.

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Senaryo örneği konusunda naçizane benim de bir katkım olsun.
Senaryo yazmadan önce senaryo yazım tekniklerinin öğrenilmesi gerekiyor. Hikâye yazımı ayrı, senaristlik ayrı şeyler..
Tavsiyem senaryonun kendi içinde bir matematiği olsun. Entrikalar, intikam ve aşk olmazsa olmazıdır bu işin. Tabi mizah ve dram da... Ve çok iyi bir kötünüz olması lazım.
Bir de senaryonun başına ilgi çekecek ve neredeyse tüm hikayeyi özetleyecek bir girişin eklenmesini salık veririm.

‘En iyi yol, bildiğin yoldur’ derler ya hani; ben de 1993 yılında yazdığım (şimdiye kadar hiç bir yerde paylaşmadım) bir Afşin Bey senaryosundan 3 sayfa paylaşarak kendi yöntemim hakkında fikir vereyim.:)

Bu senaryoyu 13. Sayfaya kadar çizmiştim. 14. Sayfadan itibaren yazı olarak aşağıda 1. Kare, 2. 3. ... diye devam ediyor.

Senaryonun çizdiğim örnek 2 sayfası... (Ön sayfalardan)

O yıllarda bu işe çok hevesliydim. Şimdiki hevesli gençlere belki böylece bir faydamız dokunur.

cXhPPX.jpg

9Szxkw.jpg

13. Sayfadan sonrası aşağıdaki şekilde yazı olarak devam ediyor. Yaklaşık 120 sayfalık bir maceraydı.

ib8nHZ.jpg

f4WsET.jpg

Bu şekilde devam ediyor.:)

Son düzenleme:

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
valla yalan yok, ödül cazip duruyor. ben katılacağım. ama daha yeni gördüm ilanı. nasıl gözümden kaçmış. sürede az kalmış ama yapmaya çalışacağım birşeyler. inşallah ödül benim olacak:)

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
arkadaşlar çok süper bir hikaye buldum. kafamda kurgusunu yaptım, yazmaya da başladım. ama biraz +18 imsi duruyor. çok değilde yer yer sanki az biraz var gibi. sorun olurmu ? ama ben çok beğendim onuda söyleyim

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,675
İstanbul
Yarışmaya katılım nasıl acaba? Maceralar yazılıp akın etmeye başladı mı?:)
Son durum hakkında biraz bilgi verilebilir mi?

Katılımın yoğun olmasını ve geleneksel hale getirilip her yıl artarak devam etmesini diliyorum.

Senaryolar gelmeye başladı üstadım. Muhtemelen son teslim tarihi olan 25 Ağustos'a doğru yoğunlaşacaktır.

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
arkadaşlar benim güzel bir senaryo hakkındaki, fikirlerim şöyle; senaryo yazarının öncelikle anlatım kabiliyetinin iyi olması ve merak uyandırıcı, iyi betimleme yapabilmesi gerekiyor.. maceraya başlarken ilgi çekici bir konu veya bir kaç konu tasarlayıp, o konuları, akıcı bir üslupla anlatıma dökerek, maharetli bir şekilde yayması ve kurgulaması gerekiyor, birde o maceranın örgüsüne aksiyonla birlikte, entrika, esrar veya gizem dolu bir konu veya kurgu katarsa o macerayı daha merak uyandırıcı ve etkileyici bir vaziyete getirmiş olur derim.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,641
Yarışmaya katılım süresi dün sona erdi dostlar

Değerlendirme süreci başladı

Katılan tüm dostlara teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
Yarışmaya katılım süresi dün sona erdi dostlar

Değerlendirme süreci başladı

Katılan tüm dostlara teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz

birinci olan eseri hemen paylaşacak mısınız üstat. valla okumak isterdim,kim yapmış, nasıl yapmış ,ne yazmış. nasıl yazmış?.. en azından bir fikir olur. birinci olacak eseri senaryo haliyle merak ediyorum

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Maalesef ülkemizde çizgiroman eski popülaritesinde ve maddi getirisinde olmadığı için, bırakın çizgiroman senaristliğini, ressamlığı bile eskisi kadar maddi olanak sağlamadığı için bu kulvar "olması gerektiği gibi" olamamıştır hiçbir zaman.. bundan sonra da çok zor.. bu sebeple çizgiroman senaryosu yazan, yazmaya gayret edenlerin böyle destekleyici yarışmalarla ve teşvik edici etkinliklerle ortaya çıkartılmasını Türk Çizgiromancılığı adına çok önemli bir hizmet olarak görüyorum.. Düzenleyen arkadaşların eline sağlık, tüm katılımcı da şimdiden kutluyorum :)

Feroand

Yeni Üye
28 Ağu 2015
1
0
Selamlar olsun buradaki ve burada olamadığı halde yarışmayla ilgilenen herkese.

Yarışma katılımlarında, genelge, başvuru mailine bir cevap gönderilir "eseriniz elimize ulaşmıştır" temasında... Bu sefer öyle bir geri dönüş olmadı benim gönderime. Bu normal mi?

Değerlendirme sürecindeki herkese kolaylıklar dilerim. Sadece ben ve ortağım 8960 kelimelik bir senaryo gönderdik... Okuması zahmetli olacak. Bir öykü okumaya hiç benzemiyor sonuçta...