Çizgi Roman Diyarı

Çizgi Roman Diyarı (http://www.cizgidiyari.com/forum/)
-   Çizgi Duyurular (http://www.cizgidiyari.com/forum/cizgi-duyurular/)
-   -   Çizgiromana Destek (http://www.cizgidiyari.com/forum/cizgi-duyurular/38965-cizgiromana-destek.html)

altay1944 13.Temmuz.2011 12:36

Çizgiromana Destek

Sayın çizgidiyarı sakinleri;
Sitemizin 3.yılında sadece paylaşım sitesi olmaktan çıkıp Türk çizgiroman sanatına yönveren bir konuma gelmek için bir takım uğraşlara sıranın geldiğine düşünüyorum.Günlerdir bu iş üzerine yoğunlaşarak öncelikle ne yapabilirize kafa yordum .Öncelikle yapmamız gereken bütcemiz elverdiğince basılı yayınları mutlaka ama mutlaka almalıyız bu bir ve olmazsa olmaz.Böylelikle yayıncının yeni yayınlar ve hatta bastığı yayını devamı anlamında elini güçlendirmiş oluruz.Bazı yayıncılarla görüşmelerimde beklentilerin altında bir grafik izlediklerini ve piyasadan çekilmenin söz konusu olmadığını ama tercihlerinde değişiklik yaparak farklı arayışlara gideceklerini belirtiler.Çıkan serilerin yarım kalmaması ve yeni serilere olanak sağlanması için;
satışları arttırmak için ne(ler) yapabiliriz?Görüşlerinizi bekliyorum.

Mehmet Ali 13.Temmuz.2011 13:28

Bence yapılacakların en başında sevdiğimiz en azından bir çizgi romanı satın almak var.Tirajın yükselmesini sağlama yayıncının bu serileri devam ettirebilmesi için önemli.Kendimden örnek verirsem Zagor,Martin Mystere,Büyülü Rüzgar'ı aksatmadan her ay alıyorum.Dylan Dog'u da alıyordum ama bilindiği gibi Hoz yayınını durdurmak zorunda kaldı.Dampyr'in Nisanda 18.cildi yayınlandı.Ama anladığım kadarıyla tiraj düşüklüğünden düzenli bir periyod tutturmaları zor görünüyor.Çizgi romanlar çok pahalı deniyor ama çoğunun fiyatı bir paket sigara kadar.Ülkemizde çizgi roman yayıncılığının sürmesi için okurların da fedakarlık yapması gerekiyor.

filmografi 13.Temmuz.2011 15:36

ben elimden geldiğince yayınlanan çizgi romanları alıyorum... geçte olsa çoğunu arşivime kattım katmaya devam ediyorum... ama Zagor,Martin Mystere,Büyülü Rüzgar vs. gibi çr'lerin hepsini takip etmek her ay imkansız ve diğer çıkan marvel dc vs. çr'leride eklerseniz buna bir paket sigara değil her ay bir sigara fabrikası parası lazım olur... eh bu işte gidip bir martin , zagor almakla kurtulmayacak herhalde.. (Ayrıca anlamıyorum şu içtiğim bir paket sigaradan ne istiyorsunuzzzz... :P:D)

bence çr okumaya insanların yönlendirilmesi gerekli, çr okumaya teşvik edilmeliler... tabii birde el yakmayan fiyat politikaları izleseler ne güzel olur. o zaman belki biraz daha artar satışlar... :)

şunuda düşünmeden edemiyorum altın kitaplar Kara Kule - Gilead'ın Düşüşü çr'sini 280 sayfa 15 tl satarken, birileri de gidip Star Wars Klon Savaşları Cilt 7: Kardeş Oldukları Zamanlar'ı 144 sayfa 30 tl'ye satıyorsa burada bir sorun var gibi geliyor bana... sigara parası olmaktan çıkıyor olay bu durumda her ay bir tane alayım desen bu seferde satışlar için iyi olmuyor...

yani ancak okuyucu artacak, fiyatlarda biraz daha makul olacak ki durum düzelsin yoksa binbir zorlukla çr - kitap okuyan bizler ne yapalım...

KARAOĞLAN 13.Temmuz.2011 15:56

HER AY ALDIĞIM ÇİZGİ ROMANLAR.
1-Tex
2-Tex Altın seri
3-Martin Mystere (aylık ve KM)
4-Mister No (aylık ve KM)
5-Büyülü Rüzgar
6-1001 Roman'ın çıkardığı bütün çizgi romanlar
7-Ve Oğlak Yayınları'nın çıkardığı Özel Albüm Tex'ler ile Maceraperest Çizgilerden çıkan bütün kalın ciltler,Ken Parker,Dylan Dog,arasıra Zagor ve Lal'in çıkardığı diğer çizgiromanlar.Emekliyim,aylığı m 1000 TL.Ayrıca takip ettiğim bazı mizah dergileri ile Bilimsel dergiler ve yayınlar var.Yayıncılarhergün fiyatları arttırıyorlar.Buna ne can ne de bütçe dayanır.Sıfırı tüketmek üzereyim.Yayıncılar birazda okuyucuyu düşünsün.

stoktan 13.Temmuz.2011 16:08

Bu benim de çok önemsediğim bir mesele.

Kendi adıma her ay sınırlı gelirimin en az 200~300 TL sını eski ve yeni çizgi romana harcıyorum. Satınalma hususunda müsterihim ve daha fazla yapabileceğim bir şey yok.

Forum olarak, yönetimden "Yeni Çıkan Yayınlar" başlığının daha görünür olmasını isteyebiliriz. Bizler de yeni çıkan yayınlara altbaşlıklar açmaya katkıda bulunmayı ihmal etmemeliyiz. Bakarsanız, son derece yetersiz olduğunu görürsünüz. (Bu aynı zamanda bir özeleştiri.)

Yine yönetimden anasayfada güncel dergi kapaklarından oluşan bir animasyonlu kare talep edebiliriz. Yeni sayıların kapak resimleri orada belli bir zamanlama ile döner (meselâ). Bunu bedelsiz tanıtım olarak düşünmek gerek.

Bu hususta yayıncı ve dükkân sahibi üyelerimizin fikirleri de önemli. Katkılarını alalım.

* Bu arada filmografi'nin sigarasına dokunmayın, fena halde hüzünlendi. :D

ozaki 13.Temmuz.2011 16:19

Herşeyin elektronikleştiği günümüzde, yayınevlerininde artık biraz elektroniğe ağırlık vermesi gerekiyor diye düşünüyorum. Kağıt ücreti, mürekkep ücreti, dağıtım ücreti düşeceğinden kitap basımı için harcanan paradan daha ucuz maliyetli olacaktır. Bu durumda bizim alış gücümüz yükselecek, yayıncılarında tirajı yükselecektir.
Bir program çıkartarak yayınlarlarsa tablete/cep telefonuna/pc'ye indirip kurarak, beğendimizi makul bir ücret karşılığı satın alabilsek ?
Bugün şans eseri idefix'in bir programıyla karşılaştım. İndirip kurdum. E-kitap olarak fiyatlarıda inanılmaz geldi bana.. 2tl 3tl.. Henüz fazla bir çeşit olmamasına rağmen fiyatları bu derece makul olursa (kendi adıma yazıyorum) ayda 10 15 kitap rahat satın alırım.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

The_DarknesS 14.Temmuz.2011 01:41

Beni iyi tanıyan Mehmet Ali Ağabeyim ve Shevarash dostum bilirler ki...
Yeni çıkan yayınları takip eder ve kitaba verilen paraya acımam.
Elimizden geldiğince çizgi romanlara destek olamalıyız. Yayın evleri okur varsa varlar...
Ama burada sevmediğiniz yayını alacaksınız gibi bir duruma da girmeyin. Mesela ben İtalyan yayınlarını kendi adıma kolay kolay almam. Eski den beri Alfa ve Bilka'dan itibaren; Büyük Mavi yayınlarından sonrasında devam eden bir çok yayın evinin çıkarttığı Marvel ve DC çizgi romanlarını takip ederim...
İtalyanlarda ise seçiciyim...

Burada belirtmek isterimki; yabancı sitelerde yeni çıkan yayınlar an be an paylaşılsa da yayıncılar neden telif var diye saldırmıyorlar? Çünkü adamlar tok satıcı. Zaten kendilerini kurtaracak traja sahipler. Böylece tarayana 'sen neden benim yayınımı tarayıp paylaşıyorsun' demiyorlar. Bu iş satış gücü ile oluyor.

Benim takip ettiğim nice yayın kapandı. Neden, çünkü alan yok. Adamlar hayrına kitap basacak değiller. Nitekim en son Hoz çizgi romandan ayrıldı. Çok güzel çalışmaları vardı. Ben dua ediyorum da Gerekli Şeyler devam etsin. Yoksa sevdiğim yayınların orjinal taramalarına mahkum kalacam. Çok iyi olmayan ingilizcemle adamların kelime oyunlarını anlamak için uğraşacam...

Bu yüzden eğer imkanımız varsa çizgi romana destek verelim. Tamam herkesin alım gücü farklı...
Kimse bu konu da zorlanamaz. Ama iki paket sigara az için, bir kitap alın.

Son söz,
Ey sessiz çoğunluk. Sizden tek ricam, beğendiğiniz konulara yorum yazın. Saatlerini harcayan nice dostların sizden hiç bir beklentisi yok. Forumumuzda kimse paye peşinde değil. Kaç kez şahit olduğum şey; arkadaşlarımın verilen payeleri bıraktığıdır. Nice dostlarımız var çizgi romana destek için saatler harcayan, herkes okusun için uğraşan. Yayınlanmış ama artık bulunamayacak sayıları bulan, arşivinden çıkaran, tarayan, yayınlanmayacak sayıları çeviren... Bu arkadaşların istediği bir yorum, bir teşekkür mesajı. Sadece bu kadar...

Başta Kaptanımız Bakunin olamak üzere, Ertuğrul, Mehmet Ali, tafamus,profesör, Savok, Sarkomer, Börtecinefb, Çakıcı Ali, nireng, filmografi, stoktan, Shevarash, grreenman, gulyabani, esattr, Blackbishop, direnc11, honeybadger, panda78, Ravage,vkopuzoglu, lotoloto,f.erince, büyük beyaz, ravenx ve E- dergi takımı... ve listelerin efendisi dostum Colinmaccay...daha ismini yazamadığım nice dosta bize kazandırdıkları çizgi romanlar için teşekkür ederim. Sağolun var olun...

büyük beyaz 14.Temmuz.2011 01:53

yayınevi yeni çıkardığı eseri gelip burda tanıttımı?hayır
neden tanıtmadı,geldide gelme olmazmı dedik.
bu da işin başka yönü.
ben çeşmede yaşıyorum ve burada çizgiroman satan bir yer yok.gülünç ama böyle.
istesem netten alırım ama yayın ağı yetersiz görünüyor bana.

The_DarknesS 14.Temmuz.2011 02:04

Sevgili büyük beyaz,
Çok önemli bir meseleye değindin.
Eğer [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] başlığına bakılacak olursa, diyar sakinlari yeni sayıların tanıtımını yaptığı görülür. Türkiyenin en önemli çizgi roman forumuna girip inceleyen yayın evi temsilcisi arkadaşlarımızın yeni çıkartacakları sayıları kendilerinin tanıtmasını isteim. Çizgi roman adına çok faydalı olacağına eminim.

vkopuzoglu 14.Temmuz.2011 15:05

Selam, öncelikle hepiniz haklısınız tabi ancak, bu ülkede bir şeylerin değişmesini istiyorsak bu hiçbir zaman tek taraflı değişimle mümkün olmayacaktır. Ali abinin dediği gibi biz kendimizi ne kadar yırtsakta tanıtım için yayınevleri bu gelişmeyi görüpte "hıh" derse bu sadece bizim kaliteli bir forum olduğumuzu göstermekten öteye gidemez maalesef. O yüzden her iki tarafta elinden geleni yapacak ki üçüncü taraf olan okuyucu kesimde ona göre rahatlıkla hangi çizgiroman çıkmış nolmuş ne bitmiş anlayacak ve ona göre rahatça alacak.

Sevgili ozaki'nin bahsettiği konu da güzel özellikle o videodaki alette iyiymiş. Teknolojinin nimetlerinden her zaman en uç seviye yararlanmak gerekir. Ama benim açımdan ellerimin arasındaki kitabın taşıdığı değerle bilgisayar ekranında ki kitabın taşıdığı değer arasında dağlar kadar fark vardır. O yüzden ellerimle tutabildiğim bir çizgiromanı her zaman daha çok sevmişimdir. Misal bilgisayarda onlarca manga okurum ama şuan elimde ki tek basılı Naruto mangasını gözüm gibi bakıyorum okurken ayrı bir zevkle okuyorum her ne kadar konusunu bile ezbere bilsemde insanın parmaklarının arasında olması ayrı bir olay. Gerekli Şeyler'e burdan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Neyse...

Bir diğer konu ise ülke olarak çizgiromanlara, animelere, animasyonlara, mangalara, animelere hatta oyunlara karşı milletin o bıkmak bilmeyen ön yargılarından kurtulması gerek ki anca o zaman birşeyler olabilsin. Maalesef ülkemizde çizgiroman vb. sadece çocukların okuması gereken çocukça bir eylem gibi görünüyor. Hal bu olunca yayın evleride ona göre hareket ediyor. Gidin bakın dünya tatlısı pamuk pamuk pespembe hikâyeleri olan kitaplar mı revaçta D&R gibi satan yerlerde yoksa aksiyonu bol, harika konuları olan her kesimden beğeni toplayan yayınlar mı?
İlk önce bu ayarlanmalı ki ondan sonra çeşitlilikten fiyattan dem vurulmalı. işin komik tarafı arz da var talepte var ama sonuç bir arpa boyu bile ilerlemiyor bu çok kötü.

Bizim milletimize anca fatmagüller,behlüller lazım bak bunun çizgiromanını yapsalar piyasada bir tanesi bile kalırsa bende bişey bilmiyorum.O çizgiroman oluyor ve çocuk işi olmuyorda bizimkiler çocuk işi oluyor ona uyuz oluyorum. Bizim millet hep böyle şeyler istiyorki yapımcılarda karşımıza bu kadar iğrençlikte vasat şeyler çıkarıyorlar.

Şu Arabalar,Buz Devri, Oyuncak Hikâyesi gibi dev animasyonlarda da durum bu galiba iş herşeyden önce tanıtımda bitiyor.Çoğu kimse artık ön yargılı yaklaşmıyor hatta çok seviyor. İnsanlarda ki şu ön yargıyı kırdık mı gerisi elbet gelir ha birde kimse sadece 30-40 lira çizgiromana vermek ağır gelebiliyor Allahtan bu işin korsanı yok bundan bile anlaşılıyor ne kadar okunduğu ülkemizde onlar bile yapmıyor yani. Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi tuhaf valla :d gerçi olsada almazdım ya.

Görüşmek üzere Allah'a emanet olun :rolleyes:

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:59