Çizgiromana Destek

Çizgiromana Destek

Çizgi Duyurular

Like Tree9Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.Eylül.2011, 23:48   #21
Yeni Üye

apollo1967 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
apollo1967 is on a distinguished road
Standart Kanadadan Selamlar
Arkadaslar Merhaba ,

Yazilanlari okuduktan sonra ,sorunun tanimlanmasi acisindan cokda fazla bir eklemeye gerek olmadigini dusunuyorum. Bugun aslinda temel sorun cizgi romana olan talebin cok cok dusmesi ,dusen tirajla beraber fiyat artirma sarmalinin dususe negatif eklenmesi ,dogru durust dagitimin olmamasi oldugu yerde de cok pahali olmasi , Turkiyede cizgi roman yayinciliginin sonunu hazirlayan unsurlardir. Ama zannediyorum bu dunyanin her yerinde boyle . Bazi seyleri degistirme imkanimiz yok gibi geliyor bana . Insanlar cizgi roman okumak yerine , video oyunlarini , Ipad, Ipodu , sinemayi vs.yi tercih eder hale geliyorsa , yapilabilecek cok bir sey gozukmuyor bana. Mesela Kanada da benim son donemde dikkatimi ceken , Turkiyeden farkli olarak Kablo tv icin burada yuklu miktarda odeme yapmaniz gerekiyor , bedava TV yok . Olmadigi gibi , bence yayincilik anlayislarida son derece kotu. Bir film izlerken her 10-15 dakikada bir reklam seyretmek zorundasiniz. Bir cok dizi , film ve yayin yuzlerce kez tekrarlaniyor vs. Son donemde bunlara internetten cok ciddi rakipler cikmaya basladi NETFLIX gibi. Adamlar legal olarak hizmetinize aylik abonelik karsiligi ,ki kablo ile karsilastirinca cok komik rakamlar , digital kutuphanelerini aciyorlar istediginiz filmi, belgeseli seyredebiliyorsunuz . Mesela bu donusumun en carpici orneklerinden biri American Blockbusters , video kaset / CD/DVD hatta Video Oyunlari kiralayan magazalar zinciri topu atmis durumda . Yani bunu donusumun boyutlarini vurgulamak acisindan soyluyorum. Gunumuzde hersey digitallesiyor. Cep telefonunuzla , her turlu cihazinizi nete baglayip istediginiz anda istediginiz materyale ulasabiliyorsunuz. Burada kutuphaneler bile benzer anlamda e-book , digital audio book vs servis etmeye basladilar. Amazonun sattigi ebook sayisinin ilk defa hard copyleri gectiginden bahsediyorlardi gecenlerde.Hatta konumuzla ilgili olarak , hepinizin bildigi gibi Marvel ve DC basta olmak uzere bir cok yayinevi artik online olarak digital cizgi roman satiyor yada takip etmeniz icin abonelik sistemi kuruyor. En son duydugum /okudugum haberlerden birinde de extra 1 dolar odemeniz durumunda ozellikle anlasmaya varan kucuk CR firmalarinin cizgi romanalrin digital kopyalarini okurlara vermeye baslayacaklari seklindeydi. Yani dunya degisiyor arkadaslar ve bu degisime ne kadar direnebiliriz acikcasi ben cok umitli degilim. Benim en buyuk beklentim herturlu medyanin , cizgi romandan , filmlere , kitaptan muzige , belli bir abonelik karsiligi hizmete sunulacagi dev kutuphane hizmetlerinin devreye girmesi . Ama burada da bir sorun var benim acimdan. Hayatimin cogu bilgisayar karsisinda gecmesine ragmen bilgisayardan okumayi sevmiyorum. Ikincisi , zannediyorum damardan cizgi romancilarin hepsinde zamanla olusan kolleksiyon yapma tutkumu tatmin edemiyorum. Tabii avantajlarida var, yani butun kutuphanenizi bir flash driveda tasiyabiliyorsunuz , sayfalrin gun gectikce soldugunu gormuyorsunuz ve her okumadan sonra tahrip olmasi diye bir sey soz konusu degil ve acikcasi bundan sonra tek yol bu olacaksa bununlada yasamaya hazirim. Fakat teslim olmadan once bir kez daha direnis alternatifini gozden gecirmeye deger diyorum. Bu ve benzer sitelerde gercekten cok degerli cizgi roman dostu arkadaslarimiz var ,muhakkak bunu daha onceden de dusunmus konusmuslardir. Kisacasi benim teklifim su , bir kampanya baslatalim .Diger forumlardaki dostlarimiza ulasalim .Aramizda yeterli sayiya ulasinca bir yayinci arkadas bulup istedigimiz kitabi uzerinde anlastigimiz sartlarda biz bastiralim. Bunuda yapamadik , legal ,kaliteli dijital kopyelere bile raziyim. Burada ve baska forumlarda okuyorum bircok damardan CRci arkadas 100lerce lirayi ,bence iclerine sinmesede mevcut kitaplara veriyor. Ben daha once bu sitede bir baska yerde bu fikrimi acikladim mesela 200 lira aylikla muhtesem isler yapilabilir , ben daha fazlasina ve azinada varim. BU isin olusabilmesi icin kritik rakam ne olabilir . 500- 1000-2000 . Yayinci arkadasin dagitim problemi olmayacak , herkes kitabini elden yada masrafi kendisine ait olmak uzere kargo ile alacak , geri donus yok ayrica yayin hakki kendinde oldugundan arzu ettigi miktari piyasayada verebilir , tamamen kapali sistem aboneliklede calisabilir. Yani bu islerin icerisinde olan arakadaslarimiz bunu benden cok daha iyi planlayabilir. Ama benim beklentim su acikcasi . Kitaplarda baski , yayin kalitesinden taviz yok . Basladigi kaliteyle bitecek kulliyat . Basladigi formati herseyiyle sonuna kadar koruyacak. Sayfa sayisi , kagit kalitesi vs. Benim icin kitabin icerisinde eskiden fasikulleri toplayip verdikleri sekilde soft /yumusak kapaklarin olmasi cok hos.Ama olmazsada sorun degil Ideal kitap ebati mesela su anda Italyada yayinlanan Renkli teksler gibi olabilir . 384 sayfa/6 fasikul bir dis karton kapak 6 ic yumusak kapak ya da 512 sayfa /8 fasikul bir dis 8 ic kapak.Ayda 1 adet cikacak boyle bir kitapla yaklasik 2-3 sene zarfinda butun Kit Taylor , K.Swing, Misterno /Martin Mystere /Dylan Dog ve Nathan Never basilabilir . Zagor , Teks ve Bazi uzun sureli Amerikan Kulliyatlar ise acikcasi daha uzun surecektir tabii . Diger sayisi az kitaplar icinse bu kadar zamana bile gerek yok. Mesela benim kusaktan herkesin cok sevdigini tahmin ettigim daha niye cikartmiyorlar dedigi bir Judas , bence gercekten zamaninda reklaminda dedikleri film gibi kitap Alaska/Ken Parker , Jeriko , Turk cizerlerin eserleri Tarkanindan Yz. Volkanina , cok kisa surelerde tamamlanarak raflarimizda yerini alabilir. Yine benim kanaatim ayda en az 10 civarinda kitap yayinlanmali , Bunlarin 7-8 adedi uzun sureli eserleri hedeflemeli Teks Zagor basda olmak uzere , 3 adedi Amerikan menselilere ait olmali Batman /Superman Spiderman gibi , bunlardan bazilari gerekirse bir ay biri bir ay digeri seklinde de yayinlanabilir. ve iki adet de kisa soluklu kahramanlara ayrilmali . Redkitinden , Asterixinden , Bonellilerden , American Comiclerden ve Turklerden, birini bitir digerine basla seklinde .Tabii bunlarin telif haklari nasil alinir vs hususunda hic bir bilgim yok. Ne dersiniz ? Biraz bunu tartisalim mi.
yeryüzü bunu beğendi.
apollo1967 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Şubat.2012, 17:51   #22
Yeni Üye

wolverine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Seviyesi :
wolverine is on a distinguished road
Bu başlığı okudum. Yazılanların hepsini okudum. Söylenenleri zaten aslında biliyordum. Sizlerde benim gibi çizgi roman konusunda bir geçmişe sahip iseniz zaten yolunuz kadıköy’e düşmüştür. Orada bu konuda her türlü yayını bana gösteren İlyas abi sayesinde durumun ne olduğunu da anladım ki burada eğer gözümden kaçmamışsa yazılmayan konuyuda yazayım.
Öncelikle İlyas Abinin vermiş olduğu bir örneği vereyim. Eskiden bazı imkanı olan insanlar 2 adet aynı sayıyı alıyorlarmış. İlki ambalajı içinde açılmayacak olan şekilde, ikincisi de ihtiyacı olmayan ancak yayın evine destek amacı ile iki tane alan kişiler. Zamanla yayınevlerinin artması, çıkan sayıların artması nedeni ile bu uygulamalar azalmış durumda dedi. O kişiler de haklı aslında çünkü kötüye gittiğine inandığımız çr yayın durumu aslında inanılmaz boyutlara gelmiş durumda.
Öncelikle eskiden Ceylan yayınları belki hatalıyımdır ancak telif hakkı ödemiyorlardır. Bir Teks için Oğlak yayınları tanesine 2-3 Euro ücret ödediğini biliyormusunuz? Bu durumda eğer fazla satamazsa zaten mecburen gider fazla oluyor. Sonra dağıtım firmasının aldığı ücret, kağıtçının aldığı ücret basım evinin aldığı ücret, vergiler, harçlar, çalışan ücretleri, ssk , v.b. giderler bunlar bilinenler. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir unutmayın. Yayınevleri birde sattıklarından para almalı değil mi? Bunun için dağıtıcı firma satılanlardan para veriyor. Ancak iade faturları, geri verilen çizgi romanlar, geç yapılan ödemeler ki tekel olduğunuz zaman bunlara mecburen göz yumuyorsunuz. Görünmeyen maliyetlerinizi artıcı etkileri oluyor. Hatta karda gözükürken bir den zarar pozisyonuna geliyorsunuz. Devlet siz bu kadar satmışsınız diyor. Aslında satılan yok dağıtıcıya verilen var. Devlet diyor ki ben vergimi alırım. Geri gelenler için ayrı bir uygulama ile ödeyeceğiniz vergiden düşürüyorsunuz falan ciddi detay isteyenleri Kadıköy’ü adres olarak veriyorum.
İl dışında olmaması konusunda ise yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı sorun olmasından gitmiyor. Ancak bu ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Bakın günümüzde kitapları ben kitap evinden almıyorum. İnternetten sipariş ediyorum. Hem indirimli oluyor hem de bazı kampanyalardan da yararlanma şansına sahip oluyorum. Şimdi yayın evleri kendilerinden alınan ürünlerinden indirim yapıyorlar, Kadıköy merkezde yer alan ve çizgi roman satan dükkanlar- ki Büyülü Rüzgar bu konuda insanları yönlendirmesi sayesinde ciddi bir ekoldür tavsiye ederim- % 30-40 gibi indirimle satıyorlar. Açın telefonu verin siparişi ödemeyi yapın gelsin kapınıza. İmkânınız varsa gitmenizi tavsiye ederim bu arada. Muhabbet arasında yeni yayınları da öğrenebiliyorsunuz. Yani kitabın üzerindeki fiyatın nedenleri olsa da dağıtımcı unsuru ortadan kalkınca fiyat aslında makul düzeylere ulaşıyor. Ben giderek aldığım için aynı anda Teks Altın, Kırmızı, Martine Mystere, Mister No aylık, klasik, büyülü rüzgar, bu ürünlerin özel sayıları v.b. ciddi miktarda alıyorum. Hesapladığımda aslında iki üç sayı bedavaya gelmiş oluyor. Bu durumda yayınevi de kazanıyor, satan dükkanda, sizde. Kazanmayanlar bu sektörü neredeyse öldürme noktasına getiren unsurlar oluyor.
Çizgi Roman’ı desteklemek için ne yapabileceğimiz konusunda bu başlık altında özellikle hoşuma giden okunan çizgi romanın tanıtımının yapılması oldu. Bu reklam için gerçekten güzel bir şey. Yoksa bugün ciddi bir sermaye ve grup yayını değilseniz reklam yapmak, tanıtım yapmak çok zor. Bu reklam işinin ayakları, satan dükkanlar, okuyan insanlar ve forumlar oluyor sadece. Bu yayın imkanını güzel kullanmak gerçekten hoş olabilir. Bir de benim ve yeğenimin uyguladığı gibi paylaşın alınacakları.
yeryüzü bunu beğendi.
wolverine isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Kasım.2017, 01:04   #23
Yeni Üye

AltayWinchester - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Seviyesi :
AltayWinchester is on a distinguished road
en başından beri ülkede filmlerler tekrardan ilgi duyulmaya başlayan çizgi romanlar için fasikul biçiminde satılmasını savunurum bir cilt çıkaracaklarına fasikul şekilde çıkarsınlar 5 ila 10 tl arası ücrette olsa illa tek tek yayınlamak zorunda değiller yarsını hep birden diğer yarısını bidaki ay felan yayınlasalar eminim dr ye giren her öğrenci en azından 1 fasikul alıp çıkar aynı gün 5 tane alması belki kafasına yatmaz ama 5 günde 5 kere gitse 5 sayıyıda alır ciltlerin +ları kesinlikle var ama ben hala fasikulu destekliyorum dövüş klübü fasikul olarak çıktı fiyatı iste 60 dı ve o fasikulleri alırken kimsenin bunun alırsam şundan feragat ederim diye bir düşünce olayına girmediğine eminimdir saygılarımla
SenSei bunu beğendi.
AltayWinchester isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil