Çizgi Roman Diyarı

Çizgi Roman Diyarı (http://www.cizgidiyari.com/forum/)
-   Çizgi Duyurular (http://www.cizgidiyari.com/forum/cizgi-duyurular/)
-   -   Çizgiromana Destek (http://www.cizgidiyari.com/forum/cizgi-duyurular/38965-cizgiromana-destek.html)

enger66 14.Temmuz.2011 18:52

Alıntı:

büyük beyaz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 129337)
yayınevi yeni çıkardığı eseri gelip burda tanıttımı?hayır
neden tanıtmadı,geldide gelme olmazmı dedik.
bu da işin başka yönü.
ben çeşmede yaşıyorum ve burada çizgiroman satan bir yer yok.gülünç ama böyle.
istesem netten alırım ama yayın ağı yetersiz görünüyor bana.

Amerika'daki comic shopları herkes bilir... Yıllar önce aynı sistemi rahmetli Ali Recan Alfa'ya döndükten sonra tatbik etmek istemişti... Hatta bu konuda rahmetliyle görüşmüş ÇR bayisi olmayı kabul etmiştim... Kendisi yaşıyor olsaydı Paylaştıklarımıza O da katkıda bulunuyor olacaktı...

profesör 14.Temmuz.2011 20:19

Tüm arkadaşların görüşlerine katılıyorum. Çok güzel açıklamışlar. Özellikle dağıtım ve pazarlama konusunda ÇR yayınevlerinin anlayamadığım önemli bir eksiklikleri var. büyükbeyaz, Çeşme gibi bir yerde çizgiroman satılmadığından dolayı şikayetçi olmakta haksız mı? Yediyüzbin nüfuslu Şanlıurfa'ya Teks gitmiyor. Ciltli olan hiç bir ÇR gitmiyor. Artık diğer Anadolu kentlerini düşünün. Bunda yayınevlerinin kusuru olduğu açık.

Bir de, eskiden çizgiromanlar promosyon yapardı. Promosyon, okuyucu sayfası gibi şeyler de tirajı artırabilir. TV lerde ÇR konulu sohbetler de tanıtım açısından yararlı olur. ÇR bir kaç büyük kentte sıkışmış kalmış, Anadolu'ya açılmalı.

Yayınevleri profesyonel reklam şirketlerinin desteğini sağlayarak reklam aldıklar takdirde fiyatları biraz olsun düşürebilirler. Görülen o ki, fiyatlardan yakınan kişileri sayısı az değil.

Uçuk bir fikir olduğunu düşünüyorum ama kimi çizgiromanlara büyük firmaların sponsor olması sağlanamaz mı? Telekom Arena gibi, Turkcell ligi gibi Arçelik Conan:), Tofaş Teks:)

Benden bu kadar:) biraz da yayınevleri çaba göstersin.Pazarlama firmalarından danışmanlık alsınlar.

ertuğrul 15.Temmuz.2011 00:41

Bütün çizgi roman seven dostların mutlaka çizgi roman almaları çizgi romanı yaşatır ve devamlılığını sağlar,tabiki imkanları ölçüsünde
Yayınevleride daha iyi hizmet sunabilmek adına nokta satış yerlerini veya kitap bayilerini artırabilir bu ülke geneli için geçerli
Yeni çıkan kitapların tanıtımı için sitemizde zaten bölüm var,yayınevleri çıkan kitaplarını isterlerse buradan açıklamalı olarak verebilirler,bizde çok memnun kalırız...
En önemlisi kitap fiatlarının herkesin bütçesine uygun olması:D

bakunin 16.Temmuz.2011 00:20

Başlığı ilk açıldığında gördüm ama maalesef fırsat bulup yorum yazamadım. Yorum yazamamamın bir nedeni ise zaten bu konuyla alakalı olarak neler yapabilirizi konuşabilmek çabalarımdan dolayıydı. 1001 Roman Yayınevi'nin sahibi ve Çizgi Roman Derneğinin başkanı olan sevgili Fuat Aktüre ile 2-3 gün boyunca bu konuda kafa patlattık. Sevgili Ümit Kireçci'nin de dahil olduğu görüşmelerimizde öncelikli sorunlarımıza çözüm aradık. Bunlardan ilki çizgi romanın pahalı satılmasıydı. Fuat Bey'in verdiği örnekler çoğaltılabilir ama sadece birini söylemek gerekirse yayınevinin 12-14 lira arasında yayımladığı bir çizgi romanın bayiden okuyucuya ulaşırken aldığı rakam 24-30 arasında değişiyor. Yani fiyat politikasında belki de en masum olanların yayınevleri olduğu söylenebilir. Domates, patates gibi yani. Üretici ile manav arasındaki paradoks gibi. Bu nasıl kırılabilir? 24 liralık bir yayını 10-12 liraya düşürebilirsek herkes buna şikayetsiz ulaşabilir mi? Çünkü şu anki 1001 Roman Yayınevi tirajının aylık 1000-1200 gibi olduğunu varsayarsak bunun yapılmasının şart olduğu görünüyor. Belki de çizgi roman okurları olarak bizler satıcı noktalar üzerinde baskı oluşturabiliriz. Bilmiyorum. Çizi romanı aylık periyotta takip eden okur sayısının ise istatistiki bir verisi yok maalesef. Ama benim tahminim bunun 2000-2500 civarında olduğu yönünde. Çünkü hala yayınevlerinin bir çoğundan tiraj bilgisi edinemiyoruz. Yeni çıkan yayınların tanıtımı konusunda bana kalırsa iğneyi ilk önce kendimize batırmak zorundayız. Evet bu isimde bir başlık açtık ama gel gör ki hiç de umulduğu gibi ilgi görmedi. Neden yayınevlerinin bu başlığın içini doldurmasını bekliyoruz ki? Rutin yayın takip eden arkadaşlarımız neden okudukları kitabın konusunu içeriğini bizlerle paylaşmıyorlar ki? Hep tarama yapamama özürleri okuyoruz. Acaba bu arkadaşlardan bir kaçı yeni aldığı bir yayının içeriğini bizlere anlatıp beğeni ya da eleştirilerini paylaşsa, alınması yönünde olumlu telkinde bulunsa bunun etkileyeceği bir kesim çr sever yayını almak için heyecan duyamaz mı? Ve bu zaten az olan okur sayısının artmasına olumlu bir destek olmaz mı? Ben çizgi roman okur sayısının bu kadar az olduğu bir ülkede bu konuda Çizgi Diyarı forumunun bir şeyleri başarabileceği ve doğru hamleleri yapabileceği inancını taşıyorum. Bugüne kadar gördük ki, insanlarımızı dürtmeden maalesef harekete geçirmek pek de kolay olmuyor. Buradan bir duyuru yapmak istiyorum: Hangi yayını ya da yayınevini takip edersek edelim bununla alakalı olarak lütfen bilgilerinizi bizimle paylaşın.Paylaşın ki bilmeyen, o bilgiye türlü nedenlerle ulaşamayan arkadaşlarımız da bundan istifade etsin ve belki 300-500 liralık bütçelerle değil ama aylık en azından bir yayını takip eder hale gelsin. Bunu bir seferberlik olarak, çizgi romanı daha ileri götürmek için yapılan bir seferberlik olarak düşünmenizi rica ediyorum.
İkinci önemli nokta Çizgi Roman Derneği ile olan ya da olacak olan ilişkilerimizle alakalı. Bu konuda aslında pek çok aşılması gereken sorun var. Yayınevlerinin birlikte hareket edememesi belki de en önemli sorun. Belki biz okurlar için dernek üyesi olmak pek de bir anlam taşımıyor ama kişisel olarak ben birlikte yapılacak her türlü baskının sonuç vereceğine inananlardanım. O nedenle Çizgi Roman Derneği'nin tüm faaliyetlerinde yer alarak sevdiğimiz bir alan olan çizgi romanın daha da kolay elde edilebilirliğini sağlamak adına destek vereceğimizi bildirmek istiyorum.
Fuat Bey'in içtenlikle anlattığı genel perspektifi siz dostlarımla paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Çeşme'ye gelmeyen çr, Trabzon'a, Samsun'a belki Anadolu'nun bir çok yerine de gelmiyor maalesef. Bunun yöntemleri belki yayınevleri tarafından açıklansa daha doğru ama bireysel satış noktaları oluşturmak kişisel çabamızla da sağlanabilir belki.
Herkese selam ve sevgiler.
NOT: Bu başlığı sabitliyorum. Bence çok önemli bir konu. Sizler için de öyle olduğu kanaatindeyim.

serifengin 16.Temmuz.2011 04:47

Herkesin derdi belli.
1.Çizgi Roman çok pahalı
2.Her yerde bulunamıyor.
3.Tanıtım eksikliği var.

Bakuninin dediği gibi öncelikle standart alım yapılmalı bencede, genel olarakda zaten yapıyoruz.
Ortak hemfikir olduğumuz tanıtım eksikliği, oda doğru.
Bence en büyük engel fiyatlar..
D&R ,dan son alışverişim 100 TL tuttu. Evet idare edecek gelir seviyesinde oluyorum ama ancak ayda bir defa.
Ya Anadoluda gündeliği 15-30 lira aralığında bile olmayan insanlar ne yapsın? Filmografinin sigara parasına göz diksekde yetmez.
Amerika,da şöyle bir uygulama vardı eskiden hala var mı bilmiyorum?
Roman cinsi kitaplar bir ciltli birde karton kapaklı denilen 2. kalite baskıyla çıkardı eh tabiikide 2.si daha hesaplı olurdu.
Bizler gibi bibliyogifler araba parası harcar ciltlileri alır ama aynı haliyle korumak için poşetliyip okumadan rafa kaldırırlar , okumak içinse karton kapaklıları kullanırlardı.
Bilmiyorum bu ülkemizde uygulanabilir mi?
Evet son New Avenger ve X-Men,leri aldım ama kitap başına verdiğim 30 TL çok çok yüksek bir rakam.500-700 sayfalık güzel bir romanda aynı para!!!
İkisi aynı şey değilde deseniz okumaya teşvik etmek için sesini çıkarmayan bir aile bile çocuğuna -- A evladım o paraya kapkalın roman alırsın demez mi?
Bizdede daha düşük baskı kalitesiylede olsa 8-10 gibi rakamlara çekilecek bir çizgi roman furyası zamanla ileri düzeyde okuyucuya ulaşabilir gibi geliyor bana...

filmografi 16.Temmuz.2011 11:55

Alıntı:

serifengin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 129781)
Herkesin derdi belli.
1.Çizgi Roman çok pahalı
2.Her yerde bulunamıyor.
3.Tanıtım eksikliği var.

Bakuninin dediği gibi öncelikle standart alım yapılmalı bencede, genel olarakda zaten yapıyoruz.
Ortak hemfikir olduğumuz tanıtım eksikliği, oda doğru.
Bence en büyük engel fiyatlar..
D&R ,dan son alışverişim 100 TL tuttu. Evet idare edecek gelir seviyesinde oluyorum ama ancak ayda bir defa.
Ya Anadoluda gündeliği 15-30 lira aralığında bile olmayan insanlar ne yapsın? Filmografinin sigara parasına göz diksekde yetmez.
Amerika,da şöyle bir uygulama vardı eskiden hala var mı bilmiyorum?
Roman cinsi kitaplar bir ciltli birde karton kapaklı denilen 2. kalite baskıyla çıkardı eh tabiikide 2.si daha hesaplı olurdu.
Bizler gibi bibliyogifler araba parası harcar ciltlileri alır ama aynı haliyle korumak için poşetliyip okumadan rafa kaldırırlar , okumak içinse karton kapaklıları kullanırlardı.
Bilmiyorum bu ülkemizde uygulanabilir mi?
Evet son New Avenger ve X-Men,leri aldım ama kitap başına verdiğim 30 TL çok çok yüksek bir rakam.500-700 sayfalık güzel bir romanda aynı para!!!
İkisi aynı şey değilde deseniz okumaya teşvik etmek için sesini çıkarmayan bir aile bile çocuğuna -- A evladım o paraya kapkalın roman alırsın demez mi?
Bizdede daha düşük baskı kalitesiylede olsa 8-10 gibi rakamlara çekilecek bir çizgi roman furyası zamanla ileri düzeyde okuyucuya ulaşabilir gibi geliyor bana...

sizinle hemfikirim ama şu son cümlenizdeki "daha düşük baskı kalitesi" ibaresi beni korkutuyor ne yazık ki.. .zaten aldığım bir çok çr daha ne kadar düşük baskı kalitesi ve cilde sahip olabilir diye düşünmeden edemiyorum... kapak tasarımlarının bazılarında yeni çıkan kick-ass gibi özensizliğinin daha ne kadar ileri olabileceğini kestiremiyorum bile... :S çoğunun cildi dağıldı (watchmen, v for vendetta, hedge knight vs. bir kaç tane daha) ki çok titiz davranırım çr ve kitaplarıma... allahtan matbaacıyımda yeniden sağlam cilt yaptırma derdim çok yok... yani böyle oluncada insan çr alma düşüncesinden soğuyabiliyor...

birde tiraj saptanma sorunun şundan oluştuğunu sanıyorum. mesela dark tower, walking dead, ntv yayınlarının çr'leri (ki bakın bunlar çok sağlamlar cilt ve baskı konusunda / fiyat konusundada hiç adamın elini yakmıyorlar 8-15 tl arasındalar) çıktıkça kesin aldığım çr'ler. diğer çr'leri ise reklam sayılmaz herhalde idefix hesabımda biriktirip yıllık 700-800 tl'lere varan bir bedele getirip taksitle alıyorum (avenger, kick ass, star wars, x-men ler gibi tek cilt fiyatı 25-35 tl arasında olanları ve kitapları). yani bu biriktirip aldıklarım çıkışalrı üzerinden 5-6 ay bazen 1 sene geçtikten sonra alınmış oluyor. bu da tiraj hesabında beni ve benim gibi çr alıcılarını yok gösteriyordur tabii ki...

şu an en büyük sorun bence fiyat politikası ve dağıtımın sınırlı yerlerde (her nekadar internet aslında bunu ortadan kaldırıyor olsa bile) olmasıdır... zaten çr okuyan kesim takibini yapıyor okumayan kesime takip ettirmekte yayın evlerine düşüyor artık. biz kendi çevremize zaten bilgi akışını yapıyoruz elbet ve sitede çoğu insan neyi nerde bulacağını artık belirlemiş durumda kanaatimce...

KARAOĞLAN 16.Temmuz.2011 18:34

Fuat Aktüre Arkadaş,lütfen "ikmalistasyonu.com"u güncelleyiniz.Karaoğlan/Altay'dan Gelen Yiğit ve Sony Ringo'yu siparişime ekliyeceğim ama hala sayfalarda görülmüyor.İkmal İstasyonu'nda daha önce 3 kez kitap ve DVD aldım fiyatlar son derece düşük.Ama gönül isterdi ki Lal Kitap ve Oğlak Yayınları'nın kitaplarınıda oradan alalım.

exodus 03.Eylül.2011 20:19

Çizgi Diyarı çizgi romana destek olduğu kadar köstek te oluyor. Piyasada baskısı bulunmayan ürünlerin burada paylaşılması iyi bir şey ama bakıyorumda daha çıkalım 2 yıl olmamış kitaplar ıronman:extremis joker spiderman bunlar anında forumda paylaşılıyor.Yayın evide telif hakkı yüzünden sorun çıkartınca da suçlu oluyor. Düşünün bir kere en fazla 3000 satcak bir kitabın çıktığı yıl burada paylaşılması etiğe uygunmudur sizce.Daha dün bu konuda bir yorum yaptım yorumum anında silindi. Tamam çeviri yapıp burada paylaşmak da güzel bir şey ama zaten Türkçe'ye kazandırılmış bir yayını burada çevirip paylaşmak bunlarıda lazım. Kızmadan önce bir düşünün yazdıklarımı

altay1944 03.Eylül.2011 20:28

Alıntı:

exodus´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 140093)
Çizgi Diyarı çizgi romana destek olduğu kadar köstek te oluyor. Piyasada baskısı bulunmayan ürünlerin burada paylaşılması iyi bir şey ama bakıyorumda daha çıkalım 2 yıl olmamış kitaplar ıronman:extremis joker spiderman bunlar anında forumda paylaşılıyor.Yayın evide telif hakkı yüzünden sorun çıkartınca da suçlu oluyor. Düşünün bir kere en fazla 3000 satcak bir kitabın çıktığı yıl burada paylaşılması etiğe uygunmudur sizce.Daha dün bu konuda bir yorum yaptım yorumum anında silindi. Tamam çeviri yapıp burada paylaşmak da güzel bir şey ama zaten Türkçe'ye kazandırılmış bir yayını burada çevirip paylaşmak bunlarıda lazım. Kızmadan önce bir düşünün yazdıklarımı

Sevgili dostum [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinin köstek olduğu savına katılmam pek olası değil.Neden derseniz bazı yayınevi sahibi arkadaşlarımız zaten forumumuzun değişmez parçalarıdır ve hatta reklam anlamında paylaşımlarımıza destek vermektelerdir..Ayrıca dikkat ettiyseniz ki sizde itiraf ediyorsunuz en az bir yıllık süre içinde yeni çıkan kitaplar paylaşıma açılmaz.Sonrası açılır.Ve şunu ciddi anlamda söylüyorum bu forumun üyelerinin bir çoğu o yayınları alıp evine götüren insanlardır.Forum üyelerimiz çok sevdiği kitaplardan mahrum kalmasın çizgiroman yaygınlaşsın diye elimizden geleni yapıyoruz.Bilginize.

exodus 03.Eylül.2011 20:49

Evet 1 yıl ama o 1 yılın sonunda kitap hala raflarda oluyor insanlarda diyorki madem çizgi diyarında paylaşıldı ben salakmıyım para verip alıyım. Eğer reklam yapılcaksa burada ve diğer sitelerde tanıtımı yapılır en iyi şekilde insanlarda beğenirse alır sonraki 3 yıldada siteye koyulur ozaman karşılıksız paylaşım olur.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:00