Oğuz Kağan'ı Buldum

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
Sevgili Çizgi Diyarı Dostları,
Aşağıda okuyacağınız yazı evvela Hikmet Yamansavaşçılar Ağabey'e mesaj olarak yazılmış, sonra Hikmet Ağabeyime hürmeten facebook sayfamda yayınlanmış, orada Savok kardeşimin teşvikiyle buraya konmuştur.
Hepinize selam eder saygılar sunarım.

OĞUZ KAĞAN’I BULDUM
1978 yılıydı, dönemin siyasi rüzgarı, öğretmen olan babamı Feke’nin kuş uçsa da kervan geçmez bir dağ köyüne atmıştı. Babama kesilen cezayı ailece çektiğimiz, iki tam yıl kaldığımız bu sürgün köyünde elektriksiz, zaten televizyonsuz, senede altı yedi ay ulaşımsız, dört dağ arasına sıkıştırılmış günlerimizi iki kardeş hayal dünyamızın elverdiğince yaşamaya çalışıyorduk.
Bir gün okulun mütevazi kütüphanesinde Yavrutürk isimli dergiler bulduk. Bolca bilgi ve çizgi roman içerikli dergiler o günden sonra yegane eğlencemiz, meşgalemiz olmuştu.
Özellikle Oğuz Kağan isimli çizgi romana bayılıyorduk. Biri 5, diğeri 4 yaşında iki çocuk kah ağaçtan kılıçlarımızla hayali düşmanlarla savaşıyor, kah saatlerce ekmek tahtasının üzerinde çizimleri taklit ederek resimler yapıyorduk. Babamın da teşvik ve yönlendirmeleriyle bu Oğuz Kağan çizgi romanı, çizime olan tutkumun filizlenmesine yol açacaktı.
Hala birkaç sayısını sakladığım bu dergilerin bir kusuru vardı yalnız, çizerin adı yazmıyordu hiçbir nüshada. Bu yaşıma kadar ne o maceranın tamamını okuyabilmiş, ne de çizerini öğrenebilmiştim. Benim gibi çizgi roman tutkunlarının olduğu Çizgi Diyarı adlı bir sitede birkaç sayı daha buldum sonra; ama yine de aynı çizgilerle bir daha hiçbir yerde karşılaşmadım. Hatta Çizgi Diyarında da sordum, bilen, tanıyan var mı diye, olmadı, bulamadım.
Dün akşam rutin bir şekilde yine siteye girdim, Karabala isimli bir çizgi romanın müjdesini veriyorlardı. Çizerin de 35 yıl sonra ilk kez çizmeye başladığı ilan ediliyordu. Sayfayı aşağılara kaydırınca bakım ki yeni çizgi romandan örnek sayfalar da koymuşlar. Gözlerime inanamadım, ne kadar modernize tekniklerle cilalanmış olsa da altta yatan çizimleri, fırça darbelerini tanımıştım, bu O’ydu, Oğuz Kağan’ın çizeri, adını yazmışlardı üstelik: Hikmet YAMANSAVAŞÇILAR. Baktım o da sitede üye, heyecanla hemen mesaj attım, yukarıdaki yazdıklarımı ona da anlattım. Biraz sonra cevap geldi, sanki cevap 37 yıl önceki o dört dağ arası çiğdem kokulu köyden geliyordu. Yıllardır merak ettiğim üstadım bana cevap yazmıştı, İstanbul’da yaşıyordu, benim okuduğum çizgi romanı lise son sınıftayken çizmiş, o yıllarda bir öğrencinin, öğretmenin vs. bir yerlerde yazıp çizmesi sakıncalı olduğundan sanırım ismini koymamışlardı. Kara Murat ve Tolga’nın çizerine asistanlık yapmış, bir şekilde çizimden vaz geçmiş sonra, yıllarca küsmüş camiaya. En sonunda nisan ayında “Çizgi Diyarı”nın çizerler toplantısında kendisinden yeniden çizmesi için söz alınmış ve 35 yıl sonra yeniden bismillah demiş Hikmet Ağabeyimiz. Bunları anlattığı mailin sonunda birbirimize telefonlarımızı verdik. Geç olduğu için sabah müsait bir zamanda aramak üzere mutlu mesut uyudum.
Sabah tam kahvaltıyı bitirmiştim ki telefon çaldı. Arayan O’ydu. Yıllardır isimsiz üstadım olan kahramanım bu kez gönlümdeki yerini alçakgönüllülüğüyle perçinlemişti. Yıllar öncesinden bir ağabeyim, bir dostum gibi sohbet ettik 20 dakika kadar. Mahcubiyetle çizimlerimi yolladım görmesi için, o da bana özel henüz yayınlanmamış eserinden sayfalar gönderdi. İnşallah İstanbul’a ilk gidişimde görüşmek üzere sözleştik.
Bir kez daha anladım ki Allah, samimiyetle istenenin karşılığını bir şekilde veriyormuş.
Hoş geldin, Safalar verdin Hikmet Ağabey, sağ ol, var ol, sen çizmeye devam et, biz ardında olalım.
Çağatay Hakan GÜRKAN/Adana

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Çok hoş bir yazıydı, Yavrutürkteki Oguz Kağan çizimleri harikaydı, inşaallah kitap olarakta görmeyi şu kısacık ömrümüzde bize nasip eder rabbim.

Yeni çizdiği kahramanında kitabını muhakka edinecekler arasındayım.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Etkileyici bir hikayeydi üstadım; elinize sağlık. Bence bu güzel anıyı, Oğuz Kağan'la Karabala'dan birkaç kare ile süsleyerek e-derginin 20.sayısına hazırlamalısınız.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çizgi Diyarı bence en büyük faydalarından birini bu şekilde gösteriyor...
İçerik olarak yazı bence hedefimiz olan yolda doğru yürüdüğümüzün bir göstergesi..
Ancak sevgili dostumuzun mükemmel anlatımını, güzel Türkçesini de kutlamam lazım.
Sağol dostum...
İşte budur...

12 Şub 2010
15,006
543,641
Çağatay'ın yazısını duygulanmadan okumak mümkün mü?

Şu Çizgi Diyarı'nda daha neler yaşayacağız, göreceğiz...

Çizgi Diyarı etkinliğinde 35 yıl sonra yeniden çizmeye karar veren bir usta

37 Yıl aradığı ustaya Çizgi Diyarı'nda kavuşan Çağatay

Şair olsam buna şiir yazar, ressam olsam tablo çizer, TV yapımcısı olsam dizi çekerdim.

Teşekkürler Çağatay, teşekkürler Hikmet Yamansavaşçılar
Teşekkürler Çizgi Diyarı

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Değerli dostlar,
İyi ki bu sitede sizleri tanımış ve iyi ki yeniden çiziyorum.
Sevgili Çağatay kardeşime de söyledim. Karabala albümünün son sayfalarında, (yaklaşık 20-25 kadar sayfa).. Karalama defteri diye bir bölüm ayırıyorum. Orada Karabala hakkında bilinmeyen her şeyi sizlerle paylaşacağım. Ve güzel sürprizler olacak.
Örneğin, 7-8 yaşımdayken çizdiğim birkaç kare çizgi romanı, 36 sene önce çizdiğim son sayfa çizgi romanımı ve Karabala'nın kurşun kalem eskiz çalışmalarını koymayı düşünürken, şimdi bunların arasına koymazsam olmaz Çağatay kardeşimin nefis yazısı da girecek...Hem de Oğuz Kağan'ın hiç bir yerde basılmamış orjinal çizgileri arasında...
OĞUZ KAĞAN'dan sevgilerle, Çağatay Kardeş!...

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
teşekkürler ağabey

Değerli dostlar,
İyi ki bu sitede sizleri tanımış ve iyi ki yeniden çiziyorum.
Sevgili Çağatay kardeşime de söyledim. Karabala albümünün son sayfalarında, (yaklaşık 20-25 kadar sayfa).. Karalama defteri diye bir bölüm ayırıyorum. Orada Karabala hakkında bilinmeyen her şeyi sizlerle paylaşacağım. Ve güzel sürprizler olacak.
Örneğin, 7-8 yaşımdayken çizdiğim birkaç kare çizgi romanı, 36 sene önce çizdiğim son sayfa çizgi romanımı ve Karabala'nın kurşun kalem eskiz çalışmalarını koymayı düşünürken, şimdi bunların arasına koymazsam olmaz Çağatay kardeşimin nefis yazısı da girecek...Hem de Oğuz Kağan'ın hiç bir yerde basılmamış orjinal çizgileri arasında...
OĞUZ KAĞAN'dan sevgilerle, Çağatay Kardeş!...

Sevgili Hikmet ağbey, sayenizde ve de Çizgi Diyarı dostları sayesinde iki gündür resmen mutluluktan sarhoş geziyorum desem yeridir. Facebook ta Savok rica edince yazıyı buraya da koydum, sürpriz jestinizi buraya yazıp yazmamakta tereddüt edip yazmadım. Siz yazmışsınız. İki gün önceye kadar benim için meçhul olan Hikmet Yamansavaşçılar'ın bugün Karabala albümünde yer alacağımdan haberdar olmak, tarifi imkansız bir mutluluk, mütkiş bir armağan. 37 yıllık hasrete şimdiden değdi. Buradan İstanbul'a kadar teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler.

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Hikmet Yamansavascilar'in ne kadar kaabiliyetli olduğunu Tercüman Çocuk dergisinin 1978 yılı son sayılarında tefrika edilen Alaaddin'in Sihirli Lambası eserinde fark etmiştim. Türkiye'deki hiç bir çizgi roman çizerinde gormedigim bir ustalıkla çiziyordu. Eserde imzası da vardı üstelik. İsmi aklıma kazinmisti ve hiç unutmadım. Fakat maalesef o tarihten sonra yeni bir çalışmasına da tesadüf etmedim, Karabala'ya kadar. Karabala'da o ustadin ismini yıllar sonra bir kez daha görmek benim için nostalji oldu.

mudi

Aktif Üye
3 Kas 2010
257
534
İstanbul,Fındıklı
Teşekkürler Çizgi Diyarı; Giderek olacağına/olması gerektiğine inandığım 'misyon' tanıklığının hazzını anlatamam.

Yaklaşık 40 belki 50 yıl önce okuduğum ve o günden bugüne heyecanlı sonunu indirdiklerimin arasında olduğuna emin olduğum ama hala ' mazosişt bir halle' okumadığım 'Fumetti ' yi bulma rahatlığında ...

Benimle benzeş duyguları (yıllardır aradığına kavuşmasıyla )paylaşan 'cagataykhan'

Güzel ve artık daha da yetkin olan çizgileriyle yeniden beraber olacağımız 'hym'

Her şey daha da güzel olacak

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,862
Yazıyı büyük bir merak ve keyifle okudum.
Hikmet Yamansavaşçılar ustaya ve sana teşekkürler kardeşim.
Çizgi roman dostlukları bu olsa gerek.
Yazıları aynı tatla bir daha okuyacağım.
Sevgilerimle.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Hikmet Yamansavascilar'in ne kadar kaabiliyetli olduğunu Tercüman Çocuk dergisinin 1978 yılı son sayılarında tefrika edilen Alaaddin'in Sihirli Lambası eserinde fark etmiştim. Türkiye'deki hiç bir çizgi roman çizerinde gormedigim bir ustalıkla çiziyordu. Eserde imzası da vardı üstelik. İsmi aklıma kazinmisti ve hiç unutmadım. Fakat maalesef o tarihten sonra yeni bir çalışmasına da tesadüf etmedim, Karabala'ya kadar. Karabala'da o ustadin ismini yıllar sonra bir kez daha görmek benim için nostalji oldu.
....
En son çizdiğim işti ''Alaaddin'in Sihirli Lambası''
Sizi tebrik ederim. Bir daha hiç bir şey çizmedim.. Bu sene çizdiğim Karabala'ya kadar.

Önce Soleil benim meslektaşım evet bir hukukçunun hafızası onun en önemli avantajlarından birisi ama bu kadar da olmaz ki... Kendimden şüpheye düştüm..
Asıl önemlisi bu nasıl bir çizgi roman sevdasıdır ki yıllar geçse bile o çizgiyi ve çizeri hatırlayabilecek kadar güçlü olabiliyor...
Bravo dostum.
Sonra çizer dostumuzla okurun platform üzerinde mesajlaşması bir başka güzellik..
Böyle yapan Ramazan, Devrim ve bir kaç çizer dostumuz daha var...
Doğru işler bunlar...
Hepinizi saygıyla selamlarım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çizgiroman konusunda bu kadar büyük sinerji yayan başka bir platform olduğunu düşünmüyorum. Her yazılanı okudukça insan daha da duygulanıyor.

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
Eyvallah Ertuğrul Ağabey

Yazıyı büyük bir merak ve keyifle okudum.
Hikmet Yamansavaşçılar ustaya ve sana teşekkürler kardeşim.
Çizgi roman dostlukları bu olsa gerek.
Yazıları aynı tatla bir daha okuyacağım.
Sevgilerimle.
Çok teşekkürler Ertuğrul Ağabey, bir bilseniz ben kaç kez okudum burada yazılanları, ha bir de oturup mevcut bütün Oğuz Kağan'ları yeniden okudum, inceledim. Bir de Soleil dostumuzun harika ilanıyla Alaaddin'in Lambası'nı da teker teker inceledim. Onları da siteye ekleyen genelede sizsiniz. Buna da ayrıca teşekkür ederim. Saaygılarımla ağabey.

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
Bence en önemlisi de bu diyardaki paylaşma sevinci(kelimenin her anlamıyla)

....

Önce Soleil benim meslektaşım evet bir hukukçunun hafızası onun en önemli avantajlarından birisi ama bu kadar da olmaz ki... Kendimden şüpheye düştüm..
Asıl önemlisi bu nasıl bir çizgi roman sevdasıdır ki yıllar geçse bile o çizgiyi ve çizeri hatırlayabilecek kadar güçlü olabiliyor...
Bravo dostum.
Sonra çizer dostumuzla okurun platform üzerinde mesajlaşması bir başka güzellik..
Böyle yapan Ramazan, Devrim ve bir kaç çizer dostumuz daha var...
Doğru işler bunlar...
Hepinizi saygıyla selamlarım.
Saygı ve selamlar bizden Savok kardeşim. İltifatlarına da teşekkürler. Aynı soruyu telefonda Hikmet Ağabey de sordu, yıllar sonra çizgilerimi nasıl tanıyabildin diye. Evet bunda çizgi roman sevdalısı olmanın büyük etkisi var, doğru; ama en önemlisi güçlü bir çizerin çizgilerinin karakteristik/özgün oluşu. Misal, daha pek çok örneğini verebileceğim unsurlardan bir tanesi: Suat Yalaz Usta'nın atlarının bilekleri, bu güne kadar incelediğim tüm çizgi romanlardan apayrı durur, toynağın üzerindeki eklemin kendine has bir uzunluğu/farklılığı vardır. Hikmet Ağabey'in çizgileri ise resmen bir el yazısı, bir imza gibi, elinin dokunuşunu hissedebiliyorsunuz. Zaten kaç kişi 35 yıl elini sürmediği bir işi yeniden ve -bence- daha da ustaca icra edebilir ki? Şapka çıkarılacak bir cevher Hikmet Ağabey.
Sevgi, saygı ve selamlarımla...

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Okuyup etkilenmemek ne mümkün?
Sevgili Çağatay kardeşim sevincine,mutluluğuna çok sevindim.Dilerim her daim mutlu olursun.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Oğuz Kağan

o_uz_ka_an.jpg

Oğuz Kağan' dan Sevgilerle...​

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
üstadım oğuz kağanı sizin çizdiğinizi bir vesile ile öğrendik elinize sağlık aynı dergide birde alparslan vardı çizerini sizin eseriniz gibi merak ederdim meçhul çizeri siz bilirsiniz kimdir bu üstad teşekkürler

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
üstadım oğuz kağanı sizin çizdiğinizi bir vesile ile öğrendik elinize sağlık aynı dergide birde alparslan vardı çizerini sizin eseriniz gibi merak ederdim meçhul çizeri siz bilirsiniz kimdir bu üstad teşekkürler

Alparslan'ın çizeri mEHMET TUNALI'ydı..
Sonraları yurtdışına gitti. Çok büyük bir yetenekti. Çok genç yaşta kaybettik kendisini.. Allah rahmet eylesin...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
o_uz_ka_an.jpg

Oğuz Kağan' dan Sevgilerle...​

Abi teşekkürü borç bilirim, bizlere tarihi zamanında sevdiren insanlardan birisiniz.

Karabaladan sonra Oğuz Kağanın tekrar bir baskı imkanı olmazmı acaba?

Tarihini ve tarihimizi çocuklarımıza sevdirmenin tek yolu tekrar ve tekrar ya zamanındaki dergiler gibi dergi çıkartmak veya piyasaya görseli bol çizgi roman sunmaktır.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733

Abi teşekkürü borç bilirim, bizlere tarihi zamanında sevdiren insanlardan birisiniz.

Karabaladan sonra Oğuz Kağanın tekrar bir baskı imkanı olmazmı acaba?

Tarihini ve tarihimizi çocuklarımıza sevdirmenin tek yolu tekrar ve tekrar ya zamanındaki dergiler gibi dergi çıkartmak veya piyasaya görseli bol çizgi roman sunmaktır.
[/QUOTE

Oğuz Kağan'ın orjinal çizimleri maalesef bende değil.. Tekrar baskı imkanı yok sanırım.

hakumorphy

Yeni Üye
13 Kas 2015
3
10
Çağatay bey son derece duygusal bir yazı olmuş. Okurken çok etkilendim. Yıllar sonra olan buluşmalar, kavuşmalar her daim duygu yüklü olur ama bu olağanüstü etkileyici. Ayrıca Hikmet ustanın albümünde de sizi ve yazınızı paylaşacağını söylemesi de bunun bir göstergesi...
Burası ne kadar güzel bir site, burda ne güzel şeyler oluyor, ne kadar güzel insanlar var burda...

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
Çağatay bey son derece duygusal bir yazı olmuş. Okurken çok etkilendim. Yıllar sonra olan buluşmalar, kavuşmalar her daim duygu yüklü olur ama bu olağanüstü etkileyici. Ayrıca Hikmet ustanın albümünde de sizi ve yazınızı paylaşacağını söylemesi de bunun bir göstergesi...
Burası ne kadar güzel bir site, burda ne güzel şeyler oluyor, ne kadar güzel insanlar var burda...
Çok teşekkürler kardeşim, size yürekten katılıyorum, bu site "mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır" deyiminin şu sanal alemdeki en reel ispatıdır zannımca, saygılar.

huso2634

Yeni Üye
6 Nis 2011
11
12
üstad çizimleriniz çok güzel mükemmel biz sizi tanıyamadık maalesef inşaallah bundan sonra nasipolur çizimleriniz joon buscemaya benziyor oda conanı zirveye çikarmıştı başarılarınızın devamını canı gönülden temenni ediyorum