Çizgi Diyarı e-dergi Sayı 20

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Çizgi Diyarı e-dergi 20.Sayısında Büyük Usta Hikmet Yamansavaşçılar ve Karabala Efsanesi'ni ağırlıyor. Ayrıca yepyeni kadın kahraman SERA'nın maceraları da bu sayımızda. Online olarak okuyabilirsiniz.

Mega Linki:

Moderatör tarafında düzenlendi:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Okumaya değer bir sayıyı daha sizlerle buluşturmak keyif vericiydi.
İyi okumalar...

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Dergiyi büyük bir keyifle okudum,ama He Man and Masters of the Universe yazısına bir kaç ekleme yapmak istiyorum.Öncelikle He Man karakterleri o dönemde Mattel firması tarafından Kızların Barbie oyuncakları karşısında Erkeklere yönelik bir Acsion figürü ihtiyacından doğdu.Ve yazıdada denildiği gibi CONAN figürlerini paten haklarından doğan sorun yüzünden mattel firması tarafından tasarlanıp hayatımıza girdi...İyiki paten sorunu yaşandı ve hayatımıza yepyeni bir kahraman girdi demekten alıkoyamıyor insan kendini :) Action Figurler 1981 yılında çıkmasına karşı,çizgi film olarak anca 1983 yılında karşımıza çıktı,filmin çıkmasının en büyük sebebi ise o dönem figürlerin çıkmasına karşı yeterli ilgiyi görmemesi ve mattel firmasının Karakter oyuncakları pek fazla dünyaya tanıtamamısıydı..He Man çizgi filmi tamamen reklam amaçlı çıkarılmış ve çıkmasıyla beraber 1981 de üretilen oyuncakların 1983 de patlayıp uluslar arası bir üne kavuşturmuştur.NOT: şu anda bile 1981 yapımı figürler büyük bir koleksiyon pazarıdır ve artık nadir bulunmalarından dolayı değerleri oldukça yüksektir.

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
emeği geçen tüm dostlara çok çok teşekkürler...
diyar da paylaşım yapan tüm dotların emekleri bir kuru teşekkürle ödenmeyecek kadar değerli ama şu anda elimden gelen bu...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Harika bir dergi olmuş yine. Emek veren bütün dostlara teşekkür ederim.
Özellikle Hikmet Yamansavaşçılar röportajı ve Karabala dosyasını herkesin okumasını isterim. Üstadın eseri yakında raflarda olacak.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Ben de dışarıdayım şimdi.
Uygun bir zamanda dostların,
üstatların üretimlerini büyük
bir zevkle okuyacağım.
Arkadaşlarımı tebrik eder, katkı
sunan üstatlara, sanatçı dostlara
saygı ve sevgilerimi sunarım.

cagataykhan

Süper Üye
13 Mar 2010
566
1,237
müthiş, muhteşem, harikulade , bunlar derginin kapağına bakarak hissettiklerimdir sadece. Emeği geçen herkese teşekkürler

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
Çok müthiş bir e dergi meydana çıkarmışsınız..Göz nuru,enerji ve büyük emek gerektiren bu eseri bizlere sunan herkese selam,sevgi ve teşekkürler..

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Mükemmel bir dergi olmuş ellerinize emeklerinize sağlık.
Hikmet Yamansavaşçılar röportajı ise ;
Tabir caiz ise " fevkaladenin fevkinde " olmuş.
Şahsen keyifle okudum.
Geçmişte yaşanmış anıları dinlemek her zaman keyif vermiştir bana.
Ama Karabala'nın doğum sürecini de okumak ayrı bir keyif oldu
Gerçi röportaj anına şahitlik eden şanslı çizg Diyarlılardan biriydim ama
Okumak da bir başka güzel oluyor hani.
Sevgili Mustafa Pala dostum, bu röportajın güzelliği ve özelliği için ayrıca kutlarım sizi.
İleriki yıllarda KARABALA okurları geçmişe şöyle bir dönüp baktıklarında,
O günün ünlü dergisi olan KARABALA ve yazar-çizeri için;
" Vay be KARABALA yazar ve çizeri Hikmet Yamansavaşçılar,
dergi daha çıkmadan ilk röportajını Çizgi Diyarı dergisi için Mustafa Pala'ya vermiş."
diyerek sizden ve dergimizden gıpta ile bahsedecekler,
bizde üyesi olmak sıfatı ile bundan gurur duyacağız inşallah.
Karabala dergimizi sabırsızlıkla bekleyenlerdenim.
Şimdiden başarı dileklerimi gönderiyorum.
Bu güzel dergi için tüm emeği geçen dostlarımıza ayrıca...
Çok...çok teşekkürler.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.
Selam sevgi ve saygılarımla.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Muhteşem bir çalışma olmuş... Aslında kitapevlerinde satılan bir çok dergiden çok daha kaliteli ve doyurucu... Emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkürler... Karabala'nın ilk sayısının satışa çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum... Sevgili Hikmet Yamansavaşçılar'ın, ara verdiği çizgi roman dünyasına harika bir şekilde geri dönüşü, bizleri çok mutlu eti...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Sahra Duman çizimlerine bayıldım. Maceranın devamını merakla bekliyor olacağım. Türk çizgi romanında çok iyi şeyler oluyor.

Hikmet Yamansavaşçılar üstadımızla yapılan ropörtaj ve Karabala'nın öyküsü çok keyifliydi. Bir kısmına tanıklık etme şansı bulduğum ropörtaj için sevgili Mustafa'ya ve Hikmet Yamansavaşçılar'a teşekkür ediyorum.

Güral abimin keyifli anlatımıyla verdiği katkılar çok güzel. Yaptığı her işi ilgiyle takip ediyorum. Bu sayıda taramacılar için çok kıymetli bilgiler devam ediyor, kaçırmamak, dikkatle okumak lazım.

Serdar Akkoyun ismini görmek benim için hoş bir sürpriz oldu. Devamının geleceğini duymak da çok güzel.

He-Man'la ilgili değerlendirme yazısını fırsat bulunca okuyacağım. Şimdiden Özlem Buket Duru'ya çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Mustafa'nın öyküsüyle, sevgili Engin Eriş'in çizgileriyle katkıda bulunduğu "Kalpsiz"i de çok başarılı buldum.

Sevgili Volkan'ın, sevgili Şerif'in yazıları, sevgili Hüseyin Aksakal üstadımızın mükemmel çevirileriyle bizi alıştırdığı harika öyküler ve nihayet sevgili Sinan dostumun alışkanlık haline gelen bulmacaları.

Benim açımdan son derece başarılı bir dergi bu. Velhasıl, katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,907
ordu-turkey
Dergiyi daha yeni okudum.Öncelikle 86 sayfa, ülkemizde çıkmış en çok sayfa sayılı bir dergi olarak tek dergi çd e-dergidir.İçerikte karabala ve hikmet yamansavaşçılar bölümü tek kelime harikaydı.Direnc11 imzalı mamba ayrı bir tat verdi.Kalpsizin senaristi mustafa kardeşim devam derim harika senaryo ve üstüne sayın engin eriş dostun çizimleriyle çok güzel bir macera takip ettim.Kasabanın şerifi kadınlar ve süper hero yazısı mizah ile gerçek karışımı çok güzel sayfalardı.Sayın hüseyin aksakal yine harikaydınız.Ne yazayım 86 sayfayı tam 4 saatte okudum.Tam bir şenlikti.Helal olsun diyorum bu foruma ve forumda ki tüm dostlara birlik ve dostluğumuz daim olsun.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sahra Duman çizimlerine bayıldım. Maceranın devamını merakla bekliyor olacağım. Türk çizgi romanında çok iyi şeyler oluyor.

Hikmet Yamansavaşçılar üstadımızla yapılan ropörtaj ve Karabala'nın öyküsü çok keyifliydi. Bir kısmına tanıklık etme şansı bulduğum ropörtaj için sevgili Mustafa'ya ve Hikmet Yamansavaşçılar'a teşekkür ediyorum.

Güral abimin keyifli anlatımıyla verdiği katkılar çok güzel. Yaptığı her işi ilgiyle takip ediyorum. Bu sayıda taramacılar için çok kıymetli bilgiler devam ediyor, kaçırmamak, dikkatle okumak lazım.

Serdar Akkoyun ismini görmek benim için hoş bir sürpriz oldu. Devamının geleceğini duymak da çok güzel.

He-Man'la ilgili değerlendirme yazısını fırsat bulunca okuyacağım. Şimdiden Özlem Buket Duru'ya çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Mustafa'nın öyküsüyle, sevgili Engin Eriş'in çizgileriyle katkıda bulunduğu "Kalpsiz"i de çok başarılı buldum.

Sevgili Volkan'ın, sevgili Şerif'in yazıları, sevgili Hüseyin Aksakal üstadımızın mükemmel çevirileriyle bizi alıştırdığı harika öyküler ve nihayet sevgili Sinan dostumun alışkanlık haline gelen bulmacaları.

Benim açımdan son derece başarılı bir dergi bu. Velhasıl, katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Sevgili "direnc11" üstadımın yukarıda yazdıklarına aynen katılıyorum. Bir fazlasıyla: kendisinin çevirdiği "Mamba" öyküsünü de ben ekleyeyim. Akıcı çevirisiyle öykü hemencecik bitiveriyor, keske devamı da gelse. Bir de sevgili "hggurak" dostumun "Emek" sineması anıları beni tam da o yıllara götürdü. Aynı günlerde, aynı dakikalarda o mekânlarda bulunmuş olabiliriz. Aynı bilet kuyruğuna girmiş, yakın koltuklarda oturmuş da olabiliriz (O gün birisi çıksa, şu ileride oturan kardeşle kırk küsür sene sonra aynı forumda tanışacaksınız dese - forum da ne ola ki? derdim tabi!) Anlattıkları o kadar berrak bir biçimde zihnimde canlandı ki. Beni de "İrlandalı Kız" filmine bir arkadaşım yönlendirmişti. Şu ses salonun gerisinden sağdan gelirken, filanca ses soldan perdenin arkasından geliyor filan diye heyecanla anlatmıştı. Çok merak etmiştim. Sesleri takip edeceğim diye konuyu kaçırıyordum. Ben 1983 yılında yine Emek sinemasında John Boorman'ın "Deliverance" ("Kurtuluş") filmini izlemiştim. Unutmuyorum, çünkü İzmir'de o sezon gösterime girmeyeceğini öğrenince uçağa atlayıp İstanbul'a gitmiş, seyredip akşamına dönmüştüm (bugün aynısını yapar mıyım? Herhalde yapmam! 'Deli''kanlı' sözü buradan geliyor!). 1973 yapımı filmi (Nedense Türkiye'ye çevrildikten 10 yıl sonra geldi) bir daha kimbilir ne zaman seyredecektim!
Bütün ÇD e-dergi ekibine tekrar sonsuz teşekkürler...

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,967
Doğrusu, ayın beşinden yedisine beklemek biraz zor oldu ama; buna değdiğini sanıyorum. Çok teşekkürler, hazırlayanların eline/emeğine sağlık.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Sevgili Mustafa'ya (Raven) özel bir sayfa açmak lazım herhalde. Kendi kişisel işlerinin yanında derginin çıkartılması için azami gayret gösteriyor, nerede bir açık varsa orayı kapatmaya çalışıyor. Derginin uzun bir aradan sonra hayat bulmasında aslan payı elbette onun.

Teşekkürler, sevgili Mustafa.

Kesinlikle haklısın bizler sadece yazı ve içerikleri hazırlayıp kendisine sunuyoruz. Bence verdiği emek paha biçilemez türden Allah razı olsun.
Yalan yok bütün bir ekip olarak yoğun emek verdiğimiz bu güzel sayıyı okumak için heyecanlanıyorum. Yine keyif dolu dakikalar hatta saatler geçireceğim belli. Basılı bir dergiden zerre farkı olmayan hatta daha fazlası olan bu harika dergimize emeği geçen tüm dostlarıma canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.
E darısı 21. sayıya artık inşallah ^^

Son düzenleme:

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
Öncelikle Mustafa beye sonra dergide emeği geçen tüm dostlara çok teşekkür ederim.
Harika bir dergi olmuş.Sahra DUMAN'ın çizimleri ve SERA harika başarılarının devamını dilerim.
Hikmet YAMANSAVAŞCILAR soyadı gibi savaşçı bir kişilik 37 yıl aradan sonra bile savaşçı ve çizer ruhu ile tekrar aramızda görmek bizim için büyük bir onur.Kitabı sabırsızlıkla bekleyenlerdenim.İnşallah okuyucu benimser ve beğenir ve daha çok sayıları ile Hikmet beyin çizgileriyle KARABALA'yı okumaya devam ederiz.
Her telden hggurak,sevgili scanfan'ın çevirisi hakkındaki düşüncelerinize katılıyorum.Scanfan'a bizlere sunduğu bu güzel çeviriden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.
Emek sinemasını seven birisi olarak,yazılarını büyük keyif alarak okudum.Hatta bayıldım. :)
Sevgili direnc11'in çevirisini yaptığı mamba çizimleri ve konusuyla harika bir ç.roman.Mamba'nın çizeri kim acaba sevgili direnc11?
Herkese tekrar teşekkür ederim.Dergi harika emeği geçenler daha harika.
Saygılar sevgiler.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Çizgi Diyarı'nın gururu e-dergimiz

Dostlar o kadar güzel ifade etmişler ki, tümüne katılıyorum

Göğsüm kabardı, övünüyorum bu güzel dergiyle

Basılı dergilerin de üstünde bir kalite ve içerik var

Yazarlarımız, çizerlerimiz 1. sınıf, bulmacamız da öyle

Bir önceki sayıda Yıldırım Örer, bu sayıda Hikmet Yamansavaşçılar çapında ustaların kapak çizdiği, emek verdiği ve onları daha yakından tanımamızı sağlayan röportajlarının yer aldığı bir dergi
Gürdal dostumuzun muhteşem yazıları,
Sahra Duman'ın Bonelli çizerlerinden ne farkı var?
Hüseyin Aksakal çoktan marka oldu, Engin Eriş üstad emeğiyle, eseriyle olmazsa olmazlardan
Serdar Akkoyun dostumun emeklerini görmekten mutlu oldum. Volkan Kopuzoğlu, Sinan Kıpçak e-dergi'nin demirbaşları
Özlem Buket Duru, bayan eli değdiği belli dedirtiyor çalışmasıyla
Nihat dostum mütevaziliğiyle kendisini gizlemeğe çalışsa da emek ve katkıları her alanda tüm ihtişamıyla ortada
Kara Mustafa'mıza gelince ona sözüm yok; e-dergi desem yeter

Emek veren tüm dostları yürekten kutluyorum, onlarla gurur duyuyorum, şükranlarımı sunuyorum

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
.....
Sevgili direnc11'in çevirisini yaptığı mamba çizimleri ve konusuyla harika bir ç.roman.Mamba'nın çizeri kim acaba sevgili direnc11?
.....

Beğenilmesine sevindim.

Bu sayıda yer alan Mamba macerası "Heavy Metal dergisi 1998 yılı Vol. 21 No. 6"da yayımlandı. Yazarı " " çizeri de " ".

E-Dergi'nin bir önceki sayısında da yine bir başka Mamba macerası çevirmiştim. Tespit edebildiğim kadarıyla Heavy Metal dergisinde yayımlanmış Mamba maceraları bu iki sayıdan ibaret. Şayet bu ikili başka Mamba maceralı yaratmışsa ve bunlar bulunabilirse çevirmekten mutluluk duyarım.

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,067
Okumadan yazmak istemedim. Gerçekten ortaya müthiş bir iş çıkmış, buram buram kalite kokuyor. Dile kolay, dopdolu 86 sayfa. Sera'ya bayıldım, devamını merakla bekleyenlerdenim. Hikmet Yamansavaşçılar'ın tekrar çizime geri dönmeye teşvik edilmesi, Çizgi Diyarı için bir gurur vesilesi ve Türk okuyucuları için büyük bir şans. Mamba, şahane bir kısa öykü, Nihat beyin çevirisi de bir o kadar güzel ve kusursuz. He-man ve She-ra hakkındaki yazı oldukça doyurucu.Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, bir daha geçmişteki gibi boşlamayın lütfen e-dergiyi, seriye bağlayın şu işi:) Eğer elinizde benim için kısa bir senaryo olursa ve çizim konusunda bana güvenirseniz katkı sağlamak isterim...Gel 21.sayı,gellll :31:

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,067
Üstadım, size bir ziyaretçi mesajı attım çizim konusunda. Bu mesajı okuduktan sonra silebilirsiniz

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
E-dergi Takımı üyesi dostlarım yine mükemmel bir sayı hazırlamışlar. Onlara tüm emekleri için gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca Karabala'nın doğuş hikayesini üstadın kendisinden dinlemiş olsak da sadece
dergimizde yayınlanan ropörtajından okumak ayrı bir keyif verdi. Bahtı açık olsun.
Yeni kahramanımız Sera her sayı heyecanla beklenecek gibi.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
Okudum ve tekrar okudum.
Harika bir dergi olmuş.
İçimden geldi tekrar yazdım.
Eline sağlık Kara Mustafa.
Emek veren dostlara tekrar teşekkür ederim.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Emeği geçen herkese çok teşekkürler.
Emeklerinize ve ellerinize sağlık.
Daha nice sayıları okuyabilmek dileğiyle.