Türkçeleştireceğim Seriler Hakkında Bilgilendirme

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Merhabalar, efendiler

Bana önerdiğiniz çoğu seriye baktım onları karıştırırken birkaç yan seriye daha da göz attım. Özellikle ilgimi diğerlerinden çok çeken iki seri var diğerleri arasında da şans vermeyeceğim seri yok sanırım. Elbette yarım bıraktığım birkaç seri var bunlara ek olarak. Bir de yeni başladığım DCeased serisi var. Son olarak da bir kez daha elden geçirip eksiklerini tamamlamak istediğim "The Death of Ultimate Spider-Man" ve "Miles Morales: The Ultimate Spider-Man" serisi var.

Belirtmek isterim ki hiçbir seri konusunda söz veremeyeceğim ilerleyen sayılarda yaşadığım sıkıntılar dahilinde devam ettirmeme kararı vermek zorunda kalabilirim. Fakat size karşı mahçup hale düşmemek için elimden gelen her şeyi de yapmaya çalışıp yarım iş bırakmamaya çalışacağım.

Bunu da aradan çıkardığımıza göre serilere geçeyim.

Benim özellikle ilgimi çeken seriler "Doomsday Clock" ve "Death of Inhumans" oldu.

Doomsday Clock çıkmış en iyi serilerden birisi sayılan Watchmen'in devamı niteliğinde 12 sayılık ilginç bir seri. Fazla içine girmedim serinin ama oldukça iddialı bir seriye benziyor. Türkçeleştirmesi çok eğlenceli olacağına da eminim.

Death of Inhumans ise adının da ele verdiği üzere (benim çevirmeyi sevdiğim şekliyle) Nainsanlar sonu ile sonuçlanacak Nainsanlar ve Kreeler arasında bir savaşı konu alıyor. Seriyi baştan sona okumadım ama oldukça ilgi çekici bir hikayeye benziyor. İstek olursa bakmayı çok isterim.

Bana önerilen seriler arasında DC's Year of the Villian serisi var. İlk sayıyı okuduğumda fazla bir beklenti oluşmadı bende. Biraz durağan bir sayıydı. Serinin ilerleyen sayılarına göre karar vermek istiyorum.

Kapağında Punisher ve Venom'u görünce iyi bir seri olduğuna inandığım Savage Avengers serisine de yer vermek istiyorum hazır başlamışken. Araştırdıktan sonra Conan'ın da yer aldığını görünce bu seri olacak dedim. Conan'ın Marvel evrenine geri döndüğü sayı olarak geçiyor sanırım fazla bir bilgim yok henüz ama gerçekten de ilgi çekici bir ekip toplanmış seride. Punisher, Venom, Wolverine, Elektra ve tabi ki Conan. İstenirse başlamak istediğim bir seri.

Gördüğüm gibi düşünmeden indirdiğim bir seriye de yer vermek istiyorum yarı kalan ve gözden geçireceğim serilere ilerlemeden önce. Benim Dünya üzerinde en sevdiğim gruplardan birisi olan Iron Maiden grubunun kendine ait kısa bir çizgi roman serisi varmış. Sadece beş sayıcık ve grubun maskotu Eddie etrafında dönüyor hikaye. Sıradan bir yolculuk tarzı bir şey sandım fakat seri gerçekten çok tatlı bir seriye benziyor.

Az kalsın unutuyordum tekrardan çok sevdiğim gruplardan birisi olan Starset'in Marvel ile çıkardığı kısa bir cilt var. Grubun kurdukları Dünya'nın arkaplanını anlatan bir seri ve tekrardan beklemediğim tarzda hazırlanmıştı. 'The Prox Transmissions' diye geçiyor seri ve istek olursa çevirmek istediğim bir seri.

Özür dileyerek belirtiyorum henüz Black Bolt ve Avengers Arena serilerine göz atamadım bakar bakmaz onlar hakkında da bilgi vereceğim.

Yarım kalan seriler arasında Cyborg konusunda çok heyecanlıyım hala devam etmek istediğim bir seri. The Legend of Wonder Woman da devam etmek istediğim bir seri ama onun hakkında kesin bir şey diyemem çünkü bıraktığım yerden sonrasını okumadım. Okuduktan sonra bu konuda da haber vereceğim.

Şimdi benim kaç yıl önce çıkardığım The Death of Ultimate Spider-Man ve Miles Morales: The Ultimate Spider-Man serilerine geçmek gerekirse okuyanların da fark edeceği üzere çeviriler çok kötü balon içi düzenlemeler çok kötü ve başlı başına bir saçmalık serilerin ikisi de. Miles Morales yine ilerleyen sayılarda düzelttiğim bir seri ama The Death of Ultimate Spider-Man baştan sona çok kötü olmuş ve seri içinde eksiklikler var. Öncesi ve sonrasını konu alan bir iki seri arada okunması gereken bir seri var bunları da tamamlamak istiyorum bu yüzden boş vaktimde bunlara da el atacağım.

Bitirmeden önce bayağıdır gözüme kestirdiğim ama henüz çevirme imkanı bulamadığım The Strain üçlemesi de benim çok beğendiğim ilginç bir seri. Alışık olduğumuz Dracula benzeri vampirlere çok farklı bir bakış açısı hatta zombi tarzı bir bakış açısı getiren bir seri. Zombi deyince de akla direkt The Walking Dead benzeri seriler gelse de kendisini iki tarzdan da uzağa çeken çok güzel bir seri. Evet bir salgın anlatılıyor ama alışık olduğumuz tarzdan değil ve derin bir hikayesi ile birlikte anlatılıyor bu salgın. Üçlemenin ilki olan 'The Strain' Türkçe Çizgi Roman Çeviri Takımı veya kısaca TÇÇT tarafından çevrildi. Devamında gelen The Strain: The Fall ve The Strain: The Night Eternal serilerine el atmak isterim. Spin-off serileri de varmış fakat onlara henüz bakmadım ana seri beğenilirse ve istek gelirse onlara da göz atmak isterim.

Çok kabarık duruyor şu anlık istediğim seriler fakat sizin de düşünceleriniz ile ilerleyip aralarından elenecek seriler de olacak. Kendimi boğmadan ağır bir şekilde ilerlemeyi düşündüğümü belirttim zaten.

Uzun bir yazı oldu farkındayım fakat bilgilendirmek istedim. Okuyan herkese teşekkür ederim. Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi günler dilerim...

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli
Kafana göre takıl mübarek, benim için hepsi uygundur. Hepsi güzel seriler, yapmaya niyetiniz olması bile çok güzel bir haber, şimdiden elinize emeğinize sağlık olsun, teşekkürler.

Hakan m

Yeni Üye
13 Ağu 2015
46
52
Doomsday Clock telifli. Death of Inhumans ise basildi sanirim.
Mister miracle'e bir göz atin derim. Çok ama çok iyi seri. Bir'de Royal city var. Black Bolt'la beraber en beğendiğim seriler.

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Doomsday Clock telifli. Death of Inhumans ise basildi sanirim.
Mister miracle'e bir göz atin derim. Çok ama çok iyi seri. Bir'de Royal city var. Black Bolt'la beraber en beğendiğim seriler.
Death of Inhumans basılmamış ve dürüst olmak gerekirse Doomsday Clock biraz üzücü oldu. Royal City'i duydum fakat henüz bakmadım sanırım o da Inhumans hakkında. Mister Miracle'a da bakarım birkaç gün içinde. Avengers Arena ve Black Bolt serilerine bakmayı düşünüyorum şu anlık. Avengers Arena'nın çevirilen sayılarının linki mevcut ise bana ulaştırmanız mümkün mü? Çok müteşekkir olurum.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Yazı uzun olabilir önemli olan içerik.
Gayet güzel haber ve seriler.
Watchmen devamı serileri merak edenlerdenim.
Başarılar dilerim.

Yüksel007

Kıdemli Üye
1 Şub 2017
125
63
Sitede 3 sayıı çevrilen Haunt serisi
Punisher: Franken Castle hikayesi
Spirits of venom
Ve birkaç sayısı çevrilen green arrow seeing red çizgi romanlarına da bakmanız mümkün mü?

Hakan m

Yeni Üye
13 Ağu 2015
46
52
Death of Inhumans basılmamış ve dürüst olmak gerekirse Doomsday Clock biraz üzücü oldu. Royal City'i duydum fakat henüz bakmadım sanırım o da Inhumans hakkında. Mister Miracle'a da bakarım birkaç gün içinde. Avengers Arena ve Black Bolt serilerine bakmayı düşünüyorum şu anlık. Avengers Arena'nın çevirilen sayılarının linki mevcut ise bana ulaştırmanız mümkün mü? Çok müteşekkir olurum.

Royal City'i Jeff Lemire yazmiş, yani bü başka.
Avengers Arena toplam 18 sayi ve 4 sayisi aşağidaki blog tarafindan çevirilmeş ve yarim kalmiş.
dailycomicstr.blogspot.com
Bir de Avengers Forever var yarim kalan. Toplam 12 sayi ve 3 sayisi çevirilmiş. Forum'da var linki.
http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-ve-balonlama/100898-avengers-forever-1-3-a.html
Avengers'in Top 5 hikayesin'den biri.

Son düzenleme:

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Sitede 3 sayıı çevrilen Haunt serisi
Punisher: Franken Castle hikayesi
Spirits of venom
Ve birkaç sayısı çevrilen green arrow seeing red çizgi romanlarına da bakmanız mümkün mü?
Bu yarım kalan serilerin linklerini bana atabilirseniz çok müteşekkir olurum. Bana da büyük bir yardım etmiş olursunuz.

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli

Avengers Arena'nın çevirilen sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Marvel Çizgi Roman Arşivi:

DC Çizgi Roman Arşivi:

Son düzenleme:

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Avengers Arena'nın çevirilen sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Marvel Çizgi Roman Arşivi:

DC Çizgi Roman Arşivi:
bu linkleri bana ulaştırmanız çok yardımcı olacak çok teşekkür ederim fakat linkleri kaldırmanızı tercih ederim içerisinde telifli seriler de bulunuyor bu linklerin yayın evlerine zarar vermesini veyahutta forumun veya sizin başınıza dert açmasını istemem

Moderatör tarafında düzenlendi:

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli
bu linkleri bana ulaştırmanız çok yardımcı olacak çok teşekkür ederim fakat linkleri kaldırmanızı tercih ederim içerisinde telifli seriler de bulunuyor bu linklerin yayın evlerine zarar vermesini veyahutta forumun veya sizin başınıza dert açmasını istemem

Linkler şahsıma ait değiller, zaten internette Marvel ve Dc Çizgi Roman arşivi şeklinde bu şekilde pek çok link ve konu mevcut malesef, sizin ve sitemizin duyarlılığı bu konuda örnek olur umarım, linkleri kendi mesajımdan isteğiniz üzerine sildim, siz de kendi mesajınızın alıntı kısmından silersiniz.

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
New 52 veya DC You döneminin daha az bilinen serilerine el atmanız mümkün müdür ?
New 52 döneminin büyük kısmı çevrilmiş zaten bir kısmı da telifli. DC You döneminden de Cyborg serisine biraz başlamıştım çevirmen bulur bulmaz devamını getirmeyi düşünüyorum fakat yine o dönemin de bir kısmı çevrildi veya telifli o yüzden kesin bir şey diyemem. DC serilerine kesinlikle açığım ama güzel bir seri varsa aklınızda kesinlikle göz atarım.

moonknight

Yeni Üye
30 Tem 2018
14
32
Bugün başka bir üye Deathstroke konusu açmıştı güzel bir seriydi Türkçeleştirmeyi düşünür müydünüz ?

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Şu an biraz yoğunum fakat ilerleyen zamanlarda bakmak üzere not aldım deathstroke'u da

Yüksel007

Kıdemli Üye
1 Şub 2017
125
63
DC comics'in Day of judgement çizgi romanını çevirebilir misiniz? Hal Jordan Spectre oluyor. Çok merak ettiğim bir seri

Krom!

Yeni Üye
8 Ara 2010
34
46
Bunu çevirir misiniz? Tek sayı.

765181._SX1280_QL80_TTD_.jpg

Keko

Yeni Üye
13 Ocak 2018
3
2
Acaba Event Levithan ve çevirmeyi düşünüyor musunuz? Çevirseniz çok güzel olur. Bu arada Şu ana kadar ki ve bundan sonraki tğm emekleriniz için tşk!

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Acaba Event Levithan ve çevirmeyi düşünüyor musunuz? Çevirseniz çok güzel olur. Bu arada Şu ana kadar ki ve bundan sonraki tğm emekleriniz için tşk!
Evet yapmayı çok istiyorum doğrusu. Yapacağım da muhtemelen. ;) Ama üzülerek belirtmeliyim ki yakın bir zamanda hazırlayamam :(

Hakan m

Yeni Üye
13 Ağu 2015
46
52
Evet yapmayı çok istiyorum doğrusu. Yapacağım da muhtemelen. ;) Ama üzülerek belirtmeliyim ki yakın bir zamanda hazırlayamam :(

Event Leviathan kapsamli bi event. Oncesinde Superman Vol. 1: The Unity Saga, Action Comics Vol. 1: Invisible Mafia ve Action Comics Vol. 2: Leviathan Rising okumak gerek.

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,118
Event Leviathan kapsamli bi event. Oncesinde Superman Vol. 1: The Unity Saga, Action Comics Vol. 1: Invisible Mafia ve Action Comics Vol. 2: Leviathan Rising okumak gerek.
Farkındayım ve bunların da telifli olduğunun da farkındayım. Superman Vol 1 ve Action Comics Vol 1'in yoğun bir bağlantısı yok fakat. Sadece adı geçiyor. Leviathan Rising bu evetnle daha bağlantılı. Belki öncesinde bilgi vermek amaçlı ufak bir yayın hazırlayabilirim.

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
İlk mesajda belirttiğniz gibi The Strain devamını getirirseniz harika olur gerçekten.