Amazing Fantasy #15 (Örümcek Adam'ın İlk Görülüşü) Çeviri ve Balonlama

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
AF00.jpg

"1960'lı yıllarda süper kahraman çizgi romanlarının çok satması nedeniyle yeni bir kahraman yaratmak isteyen Marvel Comics editörü Stan Lee, okuyucuların genelde gençler olmasından da faydalanmak için yaşı küçük bir süper kahraman yaratmak ister. Steve Ditko ve kısmen Jack Kirby'nin de katkılarıyla, eski fakat kullanılmayan karakterlerden esinlenerek Örümcek Adam isminde karar kılarlar. Aslında ilk başlarda Stan Lee Şöyle düşünmektedir; "güçlü bir karakterim var (Hulk), güzel bir takımım var (Fantastik Dörtlü)". Ancak artık hepsini birleştirmenin zamanı gelmiştir yani güçlü müthiş reflekslere sahip ve neredeyse uçabilen bir karakter olabilen ÖRÜMCEK ADAM! Bu fikri ilk başta Marvel'ın başkanı beğenmez "İnsanlar örümcekden nefret eder!" diye düşünür. Zaten Daily Bugle daki J.Jonah Jameson karakterinde ondan alıntı yapılmıştır. Örümcek-Adam sıradan bir derginin sayfalarında çok popüler olur bunun üzerine 2 yıl sonra Marvel Örümcek-Adam'ın patentini satın alır." (Vikipedi'den Alıntıdır)

Hikaye klasik; Peter Benjamin Parker'ın nasıl Örümcek Adam'a dönüştüğü... Ama koleksiyon değeri var. Özellikle Spidey severler için :) Çeviri, balonlama, azıcık temizlik ve düzenleme bendenize aittir. Sürç-i Dizayn ettiysek affola.

Buyrun, keyifle okuyun:

NOT 01: Sonradan fark ettim ki daha önce de bu sayının çevrilmesi ile ilgili bir iki deneme olmuş, ama tamamlanıp tamamlanmadıklarından emin değilim. Ben sondaki üç kısa öykü de dahil derginin tamamını çevirip balonladım. Gereksiz bir tekrar olduysa kusura bakmayın, ama yapmış bulundum artık...

NOT 02: Müspet veya menfi görüş ve eleştiriler yol gösterici ve motive edici olmaktadır.

Son düzenleme:

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,583
Gotham
Forumumuzda mevcut evet. Ama bir tane daha alternatif olmuş oldu. Paylaşımlara hiçbir zaman hayır demeyiz vallahi. Teşekkürler dostum :)

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
Çocukluğum gördüğüm her örümceğin radyasyonlu olmasını ve beni ısırmasını umarak elimde gezdirmekle geçti :) Conan'dan sonra en sevdiğim kahraman olmuştur hep. Özellikle Bilka Yayınlarının ciltleri sayesinde... Yeni serilere, farklı evrenlere falan çok ısınamadım. Ben orjinal, Manhattan'lı Free-Lance fotoğrafçı, inek Peter Parker'ı ve Örümcek Adam'ı hep daha çok sevdim ve seveceğim :)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi

Teşekkürler, paylaşım için. Batman dışında Örümcek Adam'ı da
beğenirim. Vikipedi de iyidir ancak Türkçe kısmı pek doğru bir kaynak
değil bence. Mesela "Marvel Örümcek-Adam'ın patentini satın alır." ifadesi hatalı.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde telif hakkının kısa bir
açıklaması şöyle: "Telif hakkı, bir fikir veya sanat eserini meydana
getiren kişinin, bu eser üzerindeki haklarının tamamıdır." Fikir ve sanat
eserleri; resim, kitap, film, müzik gibi eserler olabilir.

Bu dilimizde yerleşmiş genel bir yanılgıdır. Her şeye patent denilip kolaya
kaçılıyor. Gazetelerde de bu hata yapılıyor.

Edit: Çevirisi ve Amazing Fantasy #15 içeriğinin
tamamının çevrilmesi çok iyi olmuş. Tekrardan teşekkürler.

Not:

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Eline sağlık dostum. Teşekkür ederim.

Örümcek Adam'ın ilk sayısını birkaç defa okuduğumu hatırlıyorum.
Birçok arkadaş ta Örümcek Adam balonlamaya başlayıp yarım bıraktı.
Bu onun şanssızlığı mıdır, yoksa bizim bahtsızlığımız mı bilmiyorum...

En iyisi biz Conan balonlamaya devam edelim, seriyi tamamlayalım.
Arada böyle sürprizlerimiz de olabilir :)

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Dolgu hikâyeleri çevirmeniz iyi oldu,elinize sağlık.1970-80 yıllarına ait eski Örümcek Adam çevirlerinin devam etmesini isteriz...:89:

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
Bu sayıyı kaçıncıya indirdiğimi karıştırıyorum artık. Bakalım bu nasıl olmuş.

askaban

Yeni Üye
17 Tem 2013
1
0
İndirince medi fire çıkıyor onun yerine cd linki yaparmısınız ben mediafireye tıklıyorum cbr çıkıyor ve oradaki şeyi yaptığımdada inmiyor

SPIDERWEBS

Çeviri & Balonlama
31 Eki 2014
649
4,126
Daha önce okumuş oldum fakat aynı sayının farklı şeklini okumaktan zevk alırım ondan bir göz atacağım.