Çarşaf (13 Aralık 1978) Sayı 51

cdemir

Onursal Üye
8 Ağu 2012
378
8,512
ONxlnw.jpg

MUTLU YILLAR ÇARŞAAAF :d

Sevgili üstad Murataral' ın arşivine devam ediyoruz. Kendisine ve sevgili üstad Melih41'e teşekkürler ;)

Keyifli okumalar.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
İşte dostluk, işte örnek yardımlaşma...
Dostlar,
hepinize emeklerinizden
ve paylaşımınızdan dolayı gönülden teşekkür ediyorum;
saygılarımla...

bayrakzaf.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Ellerinize sağlık "cdemir", "Murataral" ve "Melih41" (yoksa "Üç Silahşörler" mi demeliydim?). Gene mükemmel bir iş çıkarmışsınız.

Bu arada derginin 8. sayfasındaki şu karikatürdeki imza dikkatimi çekti. Acaba silahşörlerimizden "Melih41"e ait olabilir mi?

Carsaf_78_51_08.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Çarşaf dergisinin 1978 ve 1979 yılına ait 4 ayrı sayısından derlenen bu karikatürlerde de yine aynı imza var. Bu imza ("Mehmet Dal") üstelik o tarihlerde "Mehmet Çağçağ" gibi bir ünlü isimle aynı anda ve aynı sütunlarda çiziyormuş.
ar_af_1978_79_Mehmet_Dal.jpg

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Kusura bakma azizim gece paylaşınca gözümden kaçmış benim için çok kıymetli bu çarşaflar her seferinde seni anıyorum sevgiyle sağol.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Vay canına... Haydi benim mazeretim var da görmedim. Tüm forum ahalisi nasıl gözden kaçırdı bunu. :)

Sevgili Mehmet abimizin (Melih41) karikatürlerinin yer aldığı Çarşaf dergileri. 37 yıl öncesinden çok güzel karikatürler, yalın çizgiler. Ellerine sağlık Mehmet abi. Bu çok kıymetli.

Elbette koskocaman bir tebrik de scanfan üstadıma. Dikkati sayesinde aramızdan birinin, bir üstadımızın 37 yıl önceki karikatürlerine erişebildik. Çok yaşayın.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Hakikaten ben de düzenli takip ettiğimi sanıyordum
ama bazı günler yoğunluktan kaçırıyormuşum demek ki.
Bence de Mehmet Dal üstadımızın yıllar önceki bir çizimini
görmek çok keyifli. Scanfan üstadımı da tebrik ederim
araştırmacı kişiliğiyle bize böyle özel anları yaşattığı için.
"Cdemir", "Murataral" ve "Melih41" ve "Scanfan" dostlara
teşekkürler, selamlar, saygılar...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Vay canına... Haydi benim mazeretim var da görmedim. Tüm forum ahalisi nasıl gözden kaçırdı bunu. :)

Sevgili Mehmet abimizin (Melih41) karikatürlerinin yer aldığı Çarşaf dergileri. 37 yıl öncesinden çok güzel karikatürler, yalın çizgiler. Ellerine sağlık Mehmet abi. Bu çok kıymetli.

Elbette koskocaman bir tebrik de scanfan üstadıma. Dikkati sayesinde aramızdan birinin, bir üstadımızın 37 yıl önceki karikatürlerine erişebildik. Çok yaşayın.

Bu konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum, sevgili "direnc11" üstadım. Karikatürleri tesadüfen görmüş ve yukarıdaki saptamayı yapmıştım. O tarihte (21 Nisan 2015) ÇD dostlarından bir tepki gelmeyince (tabii ki gözlerinden kaçmış olduğu için), ben de imzanın sahibi olduğunu düşündüğüm sevgili "Melih41"e özel mesaj atmıştım. "Melih41" üstadımız karikatürlerin kendisine ait olduğunu doğruladı. Bu güzel ve gurur verici haberi diğer ÇD dostlarıyla da detaylarıyla paylaşabilir miyiz diye sordum. Ancak fazlaca alçakgönüllü olduğunu düşündüğüm dostumuz sanırım kendisinden çok bahsedilmesini istemiyordu ki kendisinden bir ses çıkmadı. Konuyu sizin tekrar canlandırmanıza sevindim. Aramızda bir sanatçı olması beni gururlandırdı ve heyecanlandırdı. Dikkat edilirse 1970'lerin sonunda "Mehmet Çağçağ"la aynı sayfalara, aynı tarzda çiziyorlarmış. Her ikisinin de çizgileri aynı kalitede. Yola birlikte çıktıkları Çağçağ'ın bugünkü konumu malûm. Sevgili "Melih41" de aynı sektörde çalışmayı sürdürseydi, belki şimdi onun çizgilerini mizah dergilerinin kapaklarında görecektik. ÇD'nda "Melih41"in yeni çizgilerini de görmek isterim doğrusu.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,642
Çarşafa dolanmış, Çarşaf'ı ıskalamışız cümleten

Sevgili Mehmet Dal'ımızın karikatürlerinden örnekler olan Çarşaf için cdemir dostumuz ve paylaşımda emeği olan murataral&melih41:) ile fevkalade değerli katkısı için scanfan dosta teşekkür ediyorum

Mehmet dostumuzun eski çalışmalarını ve yeni çalışmalarını da görmeyi ben de çok isterim:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çizgi diyarı o kadar dopdolu bir site ki; her gün en az bir paylaşım gündeme bomba gibi düşüyor... Hal böyle olunca da; bazen sevgili büyüklerimizin paylaştığı bu başlıklar gözlerden kaçabiliyor. Böylesine değerli insanların olduğu bir ortamda olmaktan ne kadar gurur duysam azdır.. Başta bu başlıkta ismi geçen büyüklerim olmak üzere; tüm ÇD emekçilerine teşekkürlerimi sunarım..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
Mehmet'in karikatür çizdiğini bilmiyordum, bunun gibi bilmediğim daha ne cevherler vardır aramızda. Üstadın belki başka dergilerde de yayınlanmış eserleri vardır, aramakta mahir olan dostlarımızın varsa bir gün onları da bulup, ortaya çıkartacağına eminim.

Paylaşımcı üçlüye ve dikkatli scanfan dostuma teşekkür ederim.

Mehmet'e ayrıca bir de "eline sağlık" diyorum, tabii ki.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,816
ar_af_1978_79_Mehmet_Dal.jpg

İlginize çok teşekkürler sevgili dostlar..
Yukarıdaki Wc Çeşme karikatürü Ankaralı bir karikatüristin
ismi belli olmadığından Dal'ı görünce sayfayı hazırlayan
benim sanmış biz de yayınlanınca gördük ama kendisine
ulaşamadık. Mehmet Çağçağ gibi o zamanın diğer
karikatürcüleri ile rastlarsam muhabbetim devam ediyor.
Hürriyet gazetesi Kelebekte, Hürriyet Çocukta karikatür
ve çizgi dizi çalışmalarım 1984'e kadar sürdü.

kcb3ms.jpg

Hürriyet Çocukta Hayrullah'ın yanında karikatür ve vinyetleri
çiziyordum.

zocb5y.jpg

Kelebekte Hayrullah'ın siyah beyez günlük bantını
ve vinyetleri bir süre çizdim.
1984'ten bu yana çizgi filme başlamamla karikatür
çizimlerim çok seyreldi.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,515
Melih abinin karikatürlerini görmek süpriz oldu, uyarı için teşekkürler sayın scanfan, bizde sanki konuları takip ediyoruz.

Paylaşımda emeği geçen dostlarımıza sonsuz hürmetler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bütün suç Mehmet Dal üstadımızda...
Hop ne oluyor demeyin..
Mahlas olarak melih41 ismini kullansaydı hemen tanırdım...
Şakası bir yana Mehmet Dal üstadım bugün hala bu işi bir anlamda sürdürmekte...
Öğrencilerinin çalışmaları ile her sene çizgi filmler oluşturulmasını öğretmekte...
Kendisini sevgi ile selamlarım.