Bütün Dünya 1948 - Ekim

farubi

Aktif Üye
20 Eki 2009
317
5,189
2vteazs.jpg

bütün dünya dergilerinin ilk sayılarından...
ağustos-eylül-ekim-kasım-aralık...1948...

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Altın değerinde altın!! Sağolasın fako1..
Konulara baksanıza, yükleyip tablete şöyle rahat bir kanepeye uzan, yanında bir filtre kahve, sonra oku babam oku :).

Son düzenleme:

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Sayın Fako1; bu eski 1948 yılından 5 sayı için çok sağ olun. Bende de bu eski yıllardan bir kaç sayı olduğunu şimdi hatırladım. Başka sayıları var mı? Varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

farubi

Aktif Üye
20 Eki 2009
317
5,189
Sayın Fako1; bu eski 1948 yılından 5 sayı için çok sağ olun. Bende de bu eski yıllardan bir kaç sayı olduğunu şimdi hatırladım. Başka sayıları var mı? Varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

300 küsur sayı mevcut..daha önce tarayıp bir miktar paylaşmıştım..lakin tarama olayını terkettim..arşivde 20-30 sayı taralı var zamanla yükleriz inşallah taralı olanları..

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Ağustos 1948 sayısını bir çırpıda okudum. Hakikaten çok ilginç makaleler bulmuşlar o zamanlar. En çok "Kargaların marifetleri" yazısını beğendim. Kargaların akıllı olduklarını bilirdim de bu kadarını tahmin etmezdim.
Ünlülerin imzalarını tahmin edin ve 1960'da neler olacak yazıları da ilginçti. O zamanki el çizimli reklâmları ise uzun uzun inceledim. Austin A40 araba reklamı bile vardı.

O yılların yazıları çizimlerinin verdiği retro hissi insana iyi geliyor, o yüzden çok sevindim Bütün dünya eski sayılarının ortaya çıkmasına. 40'lar, 50'lilerden bugünlere baktığımızda teknoloji çok ilerlemiş, hayat hızlanmış, ama birçok şeyi de kaybetmişiz gibi geliyor bana, o dönemlerden bir materyal okuyup incelediğimde...

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,843
4,982

Sayın fako1 ;

Sayın farubi ;

Benim "Real Kitaplığımda" ( Bu deyimden nefret ediyorum. Ama bunun yerine şimdilik daha iyi bir betimleme bulamadım. ) bulunan en eski "Bütün Dünya" Dergisinin kaydı " -- Sayı : 63 , Nisan 1953 " 'dır ( Bu yıla ait tek sayı var. ). Senin sunduğun 1948 ( galiba 1948 Şubatında ilk sayı çıkmış. ) tarihli. Ne kadar değerli bilemezsin. Benden büyük [ Nüfus Cüzdanımda doğum tarihim 1954 ( gerçek mi tam bilemiyoruz ). ]

Elinde 300 adet varmış. Bende bile bunun onda biri var. Taranmış olarak 30 - 40 sayı daha varmış elinde eskiden kalan. Şimdi taramayı bıraktığını söylüyorsun. Ne diyebilirim ki yazık olmuş. Gerçekten de yazık olmuş. Bir değer kayboluyor , böylece.( Elbette seni bu karara ne getirmiş bilemeyiz. Ama ne olursa olsun yazık olmuş. )

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,092
Eline sağlık dostum.
Zaman içersinde taranmamış dergileri de paylaşacağına inanıyorum.
Emek dolu paylaşımlar için teşekkür ederim.