QED - Kaçış

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Q.E.D. - Kaçış

azhdur7l5xopobekcuvgm2r5tnzcd76r_hq.jpg

Uzun zamandır bir manga çevirisi yapmıyordum o yüzden dedektiflik konulu bir tane çevireyim dedim. Manganın adı olan Q.E.D. , Türkçe çevirisi kabaca "Gösterilmek istenen de buydu" ya da "Gösterildiği gibi" olan, "Quod erat demonstrandum"un kısaltmasından geliyor. Latince olan bu deyiş çoğunlukla bir şeyi kanıtlama amacıyla yazılmış bir felsefi argümanın veya matematiksel bir savın sonuna eklenir.
Kısaca manganın konusundan da bahsedeyim; Sou Touma isimli 15 yaşındaki dahi bir genç Amerika'daki MIT üniversitesinden mezun olduktan sonra gençliğini doya doya yaşamak istediğini iddia ederek Japonya'ya döner ve bir liseye kaydolur. Her ne kadar Touma kitap okuyarak sakince kendi başına vakit geçirmeyi seven biri olsa da burada tanıştığı Kana Mizuhara isimli kız kendisini çeşitli cinayet davalarının ve gizemli olayların içerisine sürükleyecektir. Manganın hemen her sayısında farklı bir olay anlatıldığı için olanları anlamak için önceki sayıları okumaya gerek yok.
Son olarak, balonlama konusunda bana hızlı bir şekilde yardımcı olan veryabsurd'e de ayrıca teşekkür ederim.

Keyifli okumalar!

Çeviri: Bergill
Balonlama: Veryabsurd

Son düzenleme:

veryabsurd

Çeviri & Balonlama
3 Ara 2014
456
5,715
Çok güzel bir çeviri ve balonlama projesi oldu. Elimize sağlık. :)

Merak edenler için fontlar: BadaBoom, Bookman Old Style ve CCComicrazy

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Eline sağlık hemen indiriyorum. Daha çok manga görmek dileğiyle. :)

Not: Bu arada 50.cilt de bulunan 99.sayıymış. Serinin son sayısı.

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Eline sağlık hemen indiriyorum. Daha çok manga görmek dileğiyle. :)

Not: Bu arada 50.cilt de bulunan 99.sayıymış. Serinin son sayısı.

Serinin iptal edilen ilk bölümünün son sayısı, iptal edildikten sonra Q.E.D. iff adıyla başka bir dergide yayımlanmaya başladı ve halen devam etmekte.

Son düzenleme: