Küçük Prens (Johan ve Pirlouit) 17 - Kumların Gülü (Çeviri Balonlama)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir

Johan ve Pirlouit'in 17. ve serinin son macerası olan
Kumların Gülü'nün tercümesi ve balonlanması tarafımdan yapılmış, aşağıdaki linkte sunulmuştur.

Tanıtım sayfası:

Bilgiler:

Yazı fontu: Comic Sans MS.
Çözünürlüğü: 1088x1468.
Sayfa sayısı: 50.
Boyutu : 24 mb.
Yayın durumu: Türkiye'de hiç yayınlanmadı.

Konusu:
Son macerada olaylar artık yabancı ilginç komşu bir ülkede geçiyor. Bu ülke bir zamanlar Arapların elinde olan İspanya. Kral ordusu ile bir savaşta Araplara yenilir ve arkadaşı Sör Godefroy ile esir düşer. Hapiste iken, Sör Godefroy şans eseri gördüğü Emir'in kızına aşık olur.
Daha sonra bir mucize eseri oradan kurtulurlar.
Aradan yıllar geçer. Sör Godefroy elinde mektup ile kralı ziyarete gelir. Mektupta aşık olduğu Emir'in kızı Aicha, babasının haydutlara esir olduğunu ve serbest kalması için büyük miktarda altın istediklerini yazmaktadır. Sör Godefroy kraldan hem para hem de koruma yardımı ister. Johan ve Pirlouit yanında bir miktar asker ve fidye parası ile yola koyulurlar.
Olaylar geliştikçe gerçeklerin hiç de öyle olmadığı anlaşılacak. Beklenmedik bir finalle hikaye sona erecek.
Yalnız, senaryoda bir eksiklik ve anormallik hissettim. Hikayede Johan'ın gemisini gizlice sabotaj yaparak batıran ve mektubu yollayan bence Godefroy'un bir kaza sonucu öldüğünü zannettikleri Alderic adlı arkadaşı. Böylece Godefroy'dan intikam almak istemekte. Johan'ın gemisini batırarak sadece Godefroy'un önceden onun yanına gelmesini sağlamış, sahte mektupla hem de önemli miktarda altına da sahip olarak intikamını da almış olacaktı.
Son sayfalarda Alderic ölür, af dilerken söyleyebilirdi. Tercümede iyice incelememe rağmen böyle bir şey yoktu.
Hikayeyi okuyan arkadaşlar dikkatli düşününce hatayı anlayacaklardır.

Ayrıca 49 sayfa olan hikayenin 50. sayfasına internette bulup, tercüme edip, balonladığım tek sayfalık bir bölümü de ilave ettim.

İyi okumalar.

Küçük Prens-Johan ve Pirlouit'in
Paylaşılan maceraları:
01- Basenhau'nun Cezası,
02- Şatonun Efendisi,
03- Kayalık Korusunun Cini,
04- Ay Taşı,
05- Vikinglerin Yemini,
06- Tanrıların Kaynağı,
07- Kara Ok,
08- Montresor'un Sahibi,
09- Altı Şirinli Flüt,
10- Yedi Çeşmeler Savaşı,
11- Castellac Yüzüğü,
12- Lanetli Ülke,
13- Maltrochu'nun Büyüsü,
14- Karga Sürüsü,
15- Roc-a-Pic'li Ozanlar,
16- Sihirbazların Gecesi,
17- Kumların Gülü.

Yukarıdaki paylaşılan hikayelerin tümünün yer aldığı toplu indirme listesini içeren (Çeviri ve Balonlama) adlı bölümün linki aşağıya çıkarılmıştır. İndirmek isteyen arkadaşlar oradan indirebilir.
[/FONT]

http://www.cizgidiyari.com/forum/ku...irlouit-ceviri-ve-balonlama-sirali-liste.html

Not: Bu seriyi çok sevdiğim için büyük bir zevkle ve bütün zorluklarını hiç düşünmeyerek sona erdirdim.
Önümüzdeki aylarda biraz da dinlenmeyi düşünüyorum. Malüm dünya kupası ve ardından Ramazan ayı başlıyor.
Daha sonra ise, başka bir beğendiğim seri buldum. Les Timour adlı 32 sayılık bu serinin fransızca orijinalini sitemize sayın Balkatan yüklemiş. Linkini aşağıda veriyorum.

http://www.cizgidiyari.com/forum/frankofon/78901-les-timour-01-32-fr.html

İlk çevirip yapacağım, birinci maceranın kapağı:

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Uzun zaman harcanarak, büyük emekle "Diyar"a ve dolayısıyla çizgi roman dünyasına kazandırılan bu harika seri için ne kadar teşekkür etsek azdır.
Her biri büyük bir keyifle okunan her bir paylaşım için sizi gönülden tebrik ediyor,
teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.
Sağ olun, var olun.

bayrakzaf.gif

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Gerçekten büyük bir emek ve sabırla seri sonlandırılmış oldu. Harika bir çizgiyi daha arşivime aldığım için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Yeni seçilen eserde bir o kadar güzel. Şimdiden onun içinde teşekkür ederim.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Tebrikler. Bir seriyi tamamladığın için tebrikler. Az değil, 17 sayı kolay iş değil. Eline sağlık. Yeni serinde de başarılar ve kolaylıklar dilerim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Hangisine sevineceğimi bilemedim:

Pırıl pırıl, rengarenk bir Küçük Prens macerası okuyacağıma mı yoksa Les Timour'la ilgili habere mi?

Her ikisi için de teşekkür ediyorum, üstadım. Ellerinize sağlık.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,802
Çok teşekkürler Baybora, çocukluğumuzun bu muhteşem kahramanını
renkli ve kaliteli olarak sayende arşivledik. Yeni serinin frağmanı bile
mest etti.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
937
Seri bitmiş ama benim yeni haberim oldu. İndirip bir baktım çok temiz bir çalışma olmuş...
Eee, haliyle öyle olacak... Çalışmayı yapan "Asya'nın en iyi kılıç kullanan adamı!"

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
İzmir'den gelen güzel paylaşım hepimizi mest etti.
Büyük emeklerin olduğu harika paylaşım için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Küçük Prens, en sevdiğim çizgi roman kahramanlarından. Hepi topu 17 macerası varmış. Bu kadarcık bir seriyi bile tamamlamamış yayınevlerimiz.
Baybora'nın bu emek ve paylaşımlarının, seriyi tamamlamayan yayınevlerine, çizgi roman okuyucusunun çaresiz olmadığını hatırlatmasını dilerim.
Bir başka konuya daha işaret etmek istiyorum, Anadolu Kaplanları'na dikkat:)
Trabzon, Antalya, Kütahya, İzmir, Gölbaşı Anadolu Kaplanları ilk aklıma gelenler...
Sevdiğimiz çizgi romana verdiğiniz emekler, paylaştığınız harika Küçük Prensler için teşekkür ve saygılarımı sunuyorum İlhan bey:88:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Hem Küçük Prens için, hem yeni müjde için; ellerine sağlık üstadım, Küçük Prensi çok severim, yeni seri de sağlam gözüküyor :)

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,595
ne kadar teşekkür etsem bilmiyorum çocukluğum da tanıştığım ve gülerek sevdiğim küçük prensle yeniden tanışmış gibiyim o günki kadar heyecanlandım elinize sağlık

scalaphil

Yeni Üye
1 Tem 2018
1
1
Sayın Baybora, çocukluğumda büyük hayranlıkla okuduğum Küçük Prens'i çevirerek üstelik de renkli olarak MUTHEŞEM bir işe imza attınız. Emeklerinize, bilginize, gözünüze, becerinize sağlık. Çok Çok teşekkür ederiz. Yıllar sonra bizleri yine iki kafadarla buluşturdunuz. Sağolun varolun..

Swleaf

Yeni Üye
6 Ağu 2018
1
1
Teşekkürler! Çocukluğumda okuduğum annemin çizgi romanlarından biri Küçük Prens'ti, hiçbir yerde bulamıyordum, çok mutlu oldum gerçekten burada arşivin bulunmasına, elinize sağlık.