Batman Knightfall Saga (Şövalyenin Düşüşü tüm seri)

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
250px-Batman497.png
"Knightfall" is the title given to a major Batman story arc published by DC Comics that dominated Batman-related serial comic books in the spring and summer of 1993. "Knightfall" is also an umbrella title for the trilogy of storylines that ran from 1993 to 1994, consisting of "Knightfall", "Knightquest", and "KnightsEnd".[note 1] Collectively, they are unofficially known as the KnightSaga.
The story takes place over approximately six months. Bruce Wayne (Batman) suffers burnout and is systematically assaulted and crippled by a "super steroid"-enhanced genius named Bane. Wayne is replaced as Batman by an apprentice named Jean-Paul Valley, who becomes increasingly violent and unstable, tarnishing Batman's reputation. Eventually, Wayne is healed through paranormal means, and reclaims his role as Batman.

Knightfall yani Şövalyenin düşüşü Batman kronolojisinde yer alan önemli hikayelerden biridir mantığını biraz Death of Superman'e benzetsemde kara şövalyenin tarzına göre iyi hazırlanmıştır özellikle ilk bölümü olan broken bat gerçektende hikaye akışı olarak oldukça iyi ve sürükleyicidir. Burada ise Batman'in kırılmaya doğru gidişi , kırılışı , pelerini başkasına devredişi ve tedavi olup geri alana kadar ki geçen bütün süreç var , knightfall sagasına ise Bane'in orijini olan Vengeance of the Bane ile başlanmasını uygun görüyorum ama bundan önce üç önemli hikayenin okunmasını tavsiye ederim legends of the Darknight serisinde geçen Venom adlı hikaye Venom adlı ilacın orijinini anlatıyor, A death in family hikayesi Batman'in kırılma sürecinde neden bunalımda olduğunu anlamamızı sağlar ve son olarak a lonely place of dying yeni Robin Tim Drake'in orijinini anlatıyor, bunu dışında pelerini alacak olan Jean Paul Valleyin ilk ortaya çıktığı bölümlerde sayılabilir fakat diğer üçü kadar önemli olmadığını düşünüyorum.
Venom,A death in family ve A lonely place of dying için linkler:
http://www.cizgidiyari.com/forum/batman-comics/47136-en-iyi-25-batman-oykusu-25-13-a.html
http://www.cizgidiyari.com/forum/batman-comics/47140-en-iyi-25-batman-oykusu-12-1-a.html

424333-19796_20080518200346_large_super.jpg

Vangeance of Bane

1251993-54798_20060730120956_large_super.jpg

Part 1: Broken Bat

1251996-2_super.jpg

Part 2: Who Rules the Night

513398-shadow_of_the_bat_large.jpg

Part 3: Knightquest:the Search

513388-141_4_000000501_large.jpg

Part 4: Knightquest:the Crusade

1251998-3k_super.jpg

Part 5: Knightsend

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
Şovalyenin Düşüşü serisinin benim için ayrı bir önemi vardır.
Çizgi romanın düşüşe geçtiği bir zamanda Büyük Mavi Yayıncılık tarafından basılmıştı. Bayide gördüğümde çok mutlu olmuştum. Öykü de çok iyiydi.

Paylaşım için teşekkürler.

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
225
Şovalyenin Düşüşü serisinin benim için ayrı bir önemi vardır.
Çizgi romanın düşüşe geçtiği bir zamanda Büyük Mavi Yayıncılık tarafından basılmıştı. Bayide gördüğümde çok mutlu olmuştum. Öykü de çok iyiydi.

Büyük Mavi'nin bıraktığı yerden devam eden 1N yayıncılık da öyküyü tamamlayamadan seriye veda etti. 1N'daki son sayıda Batman'in psikolog sevgilisi kötü adamların elinde esir haldeyken öykü bitiyor. Knightquest bölümü sanırım. Türkçe olarak öykünün nihayetlendirilmemiş olması bence büyük kayıp.

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Büyük Mavi'nin bıraktığı yerden devam eden 1N yayıncılık da öyküyü tamamlayamadan seriye veda etti. 1N'daki son sayıda Batman'in psikolog sevgilisi kötü adamların elinde esir haldeyken öykü bitiyor. Knightquest bölümü sanırım. Türkçe olarak öykünün nihayetlendirilmemiş olması bence büyük kayıp.

Evet o bölüm knightquest search bölümü diğer knightquest crusade bölümünden katkat daha iyi ,Bruce Wayne tekerlekli sandalyede bile sarı kafadan daha büyük işler yapıyor, devamının gelmemesi üzücü belki çeviri ve balonlama ile ilgilenen arkadaşlarımızın devamını getirmek ilgisini çekebilir.

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
225

Evet o bölüm knightquest search bölümü diğer knightquest crusade bölümünden katkat daha iyi ,Bruce Wayne tekerlekli sandalyede bile sarı kafadan daha büyük işler yapıyor, devamının gelmemesi üzücü belki çeviri ve balonlama ile ilgilenen arkadaşlarımızın devamını getirmek ilgisini çekebilir.

Değerli dostum Cobra özenli çalışman için çok teşekkür ederim.
Paylaştığın bütün linkleri indirdim.
Klasörleyip tasniflediğin için ayrıca teşekkür ederim.
Türkçe çeviride eksik olan Search bölümünü okuyup, sonra baştaki Vengeance of Bane'e dönüp en baştan Türkçeye çevrilmemiş bölümleri okuyacağım. Bruce Wayne'in dövüş dersi alarak sahaya geri döndüğü bölüme gelince de Türkçe çeviriden devam edicem :) İngilizcem orta düzeyde, yaklaşık olarak konuya vakıf olmamı sağlar diye umuyorum.

Aragorn43

Yeni Üye
3 Ağu 2012
2
0
arkadaşlar bu serinin türkçe'ye çevrilmiş hali yok mu acaba?
benim gibi ingilizce bilmeyenler için

cemsultan

Aktif Üye
25 Eyl 2009
403
394
Bende 1- 2 sayısını zamanında bayiden aldığımı hatırlıyorum.Çok güzel oldu.Emeğinize sağlık Cobra,teşekkürler:)