DENT D'OURS - AYI DİŞİ 1. Kitap

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,682
2013-2018 yılları arasında Dupuis yayınevi tarafından yayınlanan, 6 kitaplık, bol ödüllü bir frankofonla tekrar sizlerle beraberiz.

Olay, benim favorim olan II.Dünya Savaşı döneminde geçmekte...
Konu Orta Avrupa'da tarihsel bir bölge olan, Almanya'nın doğusundaki bir Prusya ili SİLEZYA'da başlıyor. (Kızıl Ordu'nun II. Dünya Savaşı'nın sonunda nüfusun çoğunluğunu oluşturan Almanları zorunlu göçe tabi tutması ve katletmesi nedeniyle, bölge günümüzde Polonya sınırları içerisinde.) 1930'da en büyük tutkuları havacılık olan biri kız, ikisi erkek üç küçük çocukluk arkadaşını, arkasına gerçek olayları ve kişileri fon alarak II. Dünya Savaşı'nın onları farklı yerlere savurmasını okuyacağız...

Ayrıca kimi sadece tasarım halinde kalmış, kimi gerçekten yapılmış ama savaşın gidişatını değiştirebilecek olmalarına rağmen (ilk jet motoru gibi) maalesef geç kalındığı için kaderi değiştirememiş, III. Reich hava kuvvetleri Luftwaffe'nin gizli silahlarını Alain Henriet 'in fotoğraf kalitesindeki çizimleri ve eşi Usagi'nin renklendirmesiyle tanıyacağız. Havacılık, özellikle II. Dünya Savaşı havacılığı meraklıları için mükemmel bir deneyim...

Senaryoyu yazan Yann Le Pennetier, gerçek olayları ve karakterleri, tarihsel belgelere dayanarak hayali olanlarla o kadar güzel harmanlamış ki, okuyucuya sanki hepsi gerçekmiş gibi geliyor. Bu nedenle 6. kitabın sonunda verilen ve karakterler hakkındaki bilgileri içeren "istihbarat dosyalarını"; o kitapta karşılaştığımız karakterleri daha iyi tanımamız için, ben her kitabın sonunda paylaştım. İstihbarat dosyalarında olmayan gerçek karakterlerin resimlerini ve bilgilerini de kendim ekledim...
Seri aynı yıllar içerisinde SPIROU Dergisi'nde de yayınlanmıştır. Oradaki ilgili albümün kapaklarını da sizlerle paylaştım.
Böyle bir seride dipnotların olması kaçınılmazdı. Kitapta bulunmayan tüm dipnotlar şahsıma aittir.

Haftaya 2. albümde görüşmek üzere... İyi okumalar!

Bu sayının aldığı bazı ödüller
2013 Saint-Michel Belçika Çizgi Roman Festivali - en iyi senaryo ödülü
2013 Ardennes Filosu - savaş pilotları ödülü
2014 Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali - üniversite öğrencileri için çizgi roman ödülü
2015 Oupeye en Bulles Festivali - en iyi albüm ödülü​

www.youtube.com/watch?v=RF5zUrghbLU

JToNH.jpg

300 dpi, 2250x3000, 102 Mb

Son düzenleme:

Mr Davaro

Çeviri & Balonlama
7 Haz 2020
504
8,149
Harika bir paylaşım daha...
Size de bu güzel işleriniz için ödül vermek lazım üstadım. :)
Çok teşekkürler, elinize sağlık.

aziz balıkçı

Süper Üye
9 Ağu 2020
2,954
8,278
azizelaziz üstadım. Güzel bir seri ile yeni bir start başlıyor. Üstadım size kolaylıklar dilerken bizlere bu güzel eserleri kazandırmak için sarf ettiğiniz emekleriniz için sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Azizelaziz, kitapları. 6 tane. Mükemmel, hemen arşive katayım. Teşekkürler.

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
Muhteşem ve insanlık için çok anlamlı bir eser, yapanlara ve çevirip bizlere sunan azizelaziz kardeşimize de çok teşekkürler...