SAS I - Şeytanla Anlaşma

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,683
Fransız yazar Gérard de Villiers (1929-2013) 1965 ve 2013 yılları arasında tam 200 tane SAS serisinden casus romanı yazmıştır. Kahramanı gerçekte Avusturyalı bir prens olan CIA ajanının dünyanın dört bir tarafında yaşadığı maceraların anlatıldığı seri ismini de buradan almaktadır. (Son Altesse Sérénissime hitabının başharfleri - Yüce Majesteleri olarak da çevrilebilir.) Özellikle yazarın o bölümün geçtiği ülkeyi tasviri, internetin bile olmadığı zamanlar için anlatım bakımından şaşırtıcıdır. Gerçek olmasa dahi kendinizi o ülkede hissedersiniz.

Değişik yıllarda iki kere filmi de çekilmiş olan serinin 92 kitabı ülkemizde de TAY Yayınları tarafından sıralı olmayan bir şekilde, bazı sayılar da atlanarak değişik baskılarda 1983 ve 1990 yılları arasında yayınlanmıştır.

Çizgi roman serisi olarak ise 2006-2008 yılları arasında 6 albüm olarak kısa bir ömrü olmuştur. Burada paylaşacağım 1. sayı roman edisyonunda 152. sayıya denk düşmektedir ve 2003 yılında yayınlanmıştır. Aşağıda roman edisyonun kapağını da paylaştım.

aBr6vI.jpg

aBC7NQ.jpg

300 dpi, 1920x2621, 56 MB
(Not:Romanlarında olduğu gibi argo ve müstehcenlik içerdiğinden 13+ koymak istedim!)

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,626
36 yaşında başlayıp ölene kadar yazmış adam. Müthiş! Çokazını okuyabildiğim romanlarından sonra, Çizgi Romanlarını okumak çok keyif verici olacak. Elinize sağlık üstadım. Çok teşekkürler.

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Üniversite yıllarında birkaç kitabını okumuştum, zaman geçirmeğe değecek seviyede basit kitaplar olarak hatırlıyorum, çizgi versiyonu olduğundan haberim yoktu, çizgi ise arşivlemeye değer, paylaşım için teşekkür ederim sayın azizelaziz.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,873
52,432
Kendi Koltuğunda
Ben de roman sanmıştım çizgi roman olduğunu görünce sevindim.
Çok teşekkür ederim bunun başka çizgi romanları paylaşıldı mı acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
SAS öyküleri, maceranın geçtiği ülkedeki yaşam tarzını, orada sokaktaki adamın bakış açısından basit, yalın ve gerçekçi bir şekilde anlatır. Okuyucuyu yormaz. Eskiden otobüs yolculuklarında favori kitabımdı. Paylaşımınız için teşekkürler.

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,430
Çok teşekkürler üstadım.
Romanlarını severek okumuştum.
Çok güzel bir yeni yıl hediyesi oldu.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Harika bir çalışma çok teşekkür ederim.
Marco Linge nin inanılmaz serüvenleri.
Bir çok macerasını okumuşumdur.
Onlarcası ilk basımı dahil vardır bende.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Malko Linge.
Tay'ın en sevdiğim serilerinden biriydi.
Tam külliyata sahiptim bir aralar, şu an 30-40
kitabı kaldı elimde.
Türk asistanı Elko Krizantem ile maceradan maceraya
atılırlardı. C.I.A. ajanı olmasına rağmen silah kullanmayı
hiç sevmeyen bir ajan. Uzatmalı nişanlısı Diana ile olan
aşkları dillere destan.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,441
hiçbiryerde :)
Zamanında ilgimi çekmemişti SAS
romanları ama bu çizgi romandan
başlayacağım. Çok teşekkür ederim
üstadım, güzel bir sürpriz oldu bu
kitap... Bu kadar tutulmuş olduğuna
göre, sunumda bahsettiğiniz gibi, iyi
nitelikleri var demek maceraların...

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,396
Tamamini okumustum türkçe yayinlananlarin. Sanirim 2010 gibi bir sayida rte'den falan bahsediliyordu ama turkce'ye cevrilmedi.
Tesekkurler ustat.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Yaz tatillerinde Yolova ve İstanbul - Kadıköyde alıp okurdum Sas Romanlarını.

Çizgi romanlarınıda forumda paylaştım, şimdi Türkçe olarak okuyacağım. Konuyu zevkle takip edeceğim.

Teşekkürler üstadım.

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,683
Tamamini okumustum türkçe yayinlananlarin. Sanirim 2010 gibi bir sayida rte'den falan bahsediliyordu ama turkce'ye cevrilmedi.
Tesekkurler ustat.

Söylediğiniz sayı 2004 yılı baskısı olan "İSTANBUL ŞEBEKESİ" isimli 154. sayı...

av2SQj.jpg

Bir de 1999 baskısı olan, pkk'ya karşı savaştığı, bebek katilinin peşine düştüğü 135. sayı var...

avUmAA.jpg

Tabii bunların türkçe baskıları yok ama yine bizimle ilgili, 200'lük serinin ilk kitabı olan ve TAY'ın 5. sayı olarak yayınlandığı "SAS İSTANBUL'DA" macerası sitemizden indirilip, okunulabilir. Tarayan arkadaşlarımıza teşekkürler...

Son düzenleme:

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,683
Yaz tatillerinde Yolova ve İstanbul - Kadıköyde alıp okurdum Sas Romanlarını.

Çizgi romanlarınıda forumda paylaştım, şimdi Türkçe olarak okuyacağım. Konuyu zevkle takip edeceğim.

Teşekkürler üstadım.

Ben de Fransızcalar için teşekkür ederim. Keyifli okumalar...

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Yani, bu kadar tesadüf olur... Ben de tam 2. kitabı yapıyordum :Ğ
Yarısına gelmiştim, bir aksilik olmazsa haftaya paylaşırım inşallah!

Balonlama konusunda yardım lazımsa; bir klavye tuşu uzaktayım, üstadım.
Malko abimize her daim bir hayranlığım vardır.
Ama bu serideki en sevdiğim karakter Elko Krizantem'dir.
Onun o meşhur boğma teli yok mu?!
Ne insanlara boyut değiştirdi...

Son düzenleme:

wolf72

Yeni Üye
25 Eki 2013
104
113
1991 yılı

Fransız yazar Gérard de Villiers (1929-2013) 1965 ve 2013 yılları arasında tam 200 tane SAS serisinden casus romanı yazmıştır. Kahramanı gerçekte Avusturyalı bir prens olan CIA ajanının dünyanın dört bir tarafında yaşadığı maceraların anlatıldığı seri ismini de buradan almaktadır. (Son Altesse Sérénissime hitabının başharfleri - Yüce Majesteleri olarak da çevrilebilir.) Özellikle yazarın o bölümün geçtiği ülkeyi tasviri, internetin bile olmadığı zamanlar için anlatım bakımından şaşırtıcıdır. Gerçek olmasa dahi kendinizi o ülkede hissedersiniz.

Değişik yıllarda iki kere filmi de çekilmiş olan serinin 92 kitabı ülkemizde de TAY Yayınları tarafından sıralı olmayan bir şekilde, bazı sayılar da atlanarak değişik baskılarda 1983 ve 1990 yılları arasında yayınlanmıştır.

Çizgi roman serisi olarak ise 2006-2008 yılları arasında 6 albüm olarak kısa bir ömrü olmuştur. Burada paylaşacağım 1. sayı roman edisyonunda 152. sayıya denk düşmektedir ve 2003 yılında yayınlanmıştır. Aşağıda roman edisyonun kapağını da paylaştım.

aBr6vI.jpg

aBC7NQ.jpg

300 dpi, 1920x2621, 56 MB
(Not:Romanlarında olduğu gibi argo ve müstehcenlik içerdiğinden 13+ koymak istedim!)

Ekrem ile 1991 Temmuz ayında Kadoköy de ki sarraflara gitmiştik ,Ekrem ayırttığı çizgi romanları alırken düzenli bir şekilde yeni sayıları ayırıtır dünya savaşları ile ilgili yeni kitaplar varsa alırdı , 4 tane roman hariç seri olarak satılan SAS serisini kaçırma al demişti ,almıştım ,sarrafı ben tanımıyordum eksikler eline geçtiğinde sarraf ayıracaktı ve sonradan o 4 eksiğide tamamlamıştım tüm hikayeleri bitirdiğimde İzmirden Ankaraya diğer üniversiteye başlayacağım zaman, İstanbul'a gelirken yanımda getirmiş tüm seriyi arşivine koyması için Ekrem'e vermiştim ,tabi çizgi roman değildi ortalama 200- 250 sayfalık casusluk romanı idi ,tüm seriyi okuyalı 32 yıl olmuş , bu sefer çizgi roman olarak Ekrem'in çevirisi ile yeniden SAS ile bir kez daha tanıştım .Diğer hayatta Bir gün gene karşılaşacağız dostum, bu sefer senden 2 yaş büyük olmayacağım ,Nurlar için de uyu