Neden Kızılmaske?

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Neden Kızılmaske’yi çok seviyoruz? Neden yarım yüzyılı aşkın bir süredir ondan vazgeçemiyoruz? Neden Bengali Ormanları'ndan ebediyyen ayrılıp başka diyarlarda at sürmüyoruz? Hepsinden önemlisi, dostumuzu diğerlerinden farklı kılan nedir?

Fantom, çizgi roman dünyasında hikaye itibariyle en köklü geleneğe sahip çizgi romanlardan biridir. “Bundan 400 yıl önce...” diye başlayan hikaye, bize bütünlüğü olan, kuralları prensipleri olan, ama hepsinden önemlisi bizi sarıp sarmalayan sıcacık bir okuma yuvası sağlayan bir evren sunar. Böylesine ütopik yapıda bir evrenin kahramanını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, kocaman bir yuvayı korumakla mükellef bir “baba” olmasıdır. O bütün varlığını Amerika’nın bağımsızlığına adamış bir avcı lideri ya da Nevada’da salt kötülerin korkulu rüyası olmak gibi bir vazifesi olan yekpare bir kahramandan fazla birisidir. Her şeyden önce soyuna sahip olan, o soyu sürdürmek gibi onurlu bir misyonu olan bir insandır. Çocukları olur, evlatlıkları vardır, bakmakla yükümlü olduğu hayvanları vardır. Eden’de baktığı koruduğu hayvanların da bir bakıma babasıdır. O hayvanlar onun can yoldaşı eşlikçisi değil, onun koruduğu sistemde yaşayabilen, onun değer verdiği varlıklardır. Hayvanların nehirden balık avlamalarının zora girdiği bir dönemde Eden’in sorumlusu olan yerlilerin koyup gittiklerini bir düşünsenize. Hayvanların iki seçeneği kalıyor. Ya açlıktan ölmek, ya da birbirlerini yemek. Allah’tan ki bütün orman gibi onlar da Fantom’un koruması altındadır...

Başınız derde girdiğinde Bengali ormanlarına girip “Fantom” diye bağırın, o sizi bulur! Bu kadar basittir. Niyetiniz kötü bile olsa, yardım alacağınız garantidir. Hele bir de iyilik mührünü taşıyorsanız... Oysa Londra’nın Craven Yolu’ndaki 7 numarayı çalarsanız, sizi ilk önce bir canavar çığlığı, ardından dünyanın en absürd esprilerini size zorla dinlettirmeye çalışan bir kaçık çıkacaktır. Ayrıca yardım istediğiniz kişiye günlük 50 Sterlin ödemek zorundasınız. Ya da Washington Mews No.3’e gidin. Büyük ihtimalle gireceğiniz macerada kara giysili bir takım adamların tacizine maruz kalacaksınız... Bir tek Bengali Ormanı'nda, bir tek Fantom’dan yardım istediğinizde dünyanın en güvenli kollarının arasındasınız demektir. Gerisini merak bile etmenize gerek yoktur.

Ben Kurşunlu Şelalesi’ni gezerken habire içimden “şimdi akan suyun altından geçip gizli geçide gireceğiz. Sonra açıklıkta Kafatası Mağarası’nı göreceğiz” diye düşünüp duruyordum. Gerçeklik içinde sanal evrenle çok az yerde kendinizi bu kadar masumca birleştirebilirsiniz.

Ormanda bir ağacın gölgesinde uzanmış yatarken düşünce balonlarının içinde nişanlısını düşünen kaç kahraman vardır yahu?.. Ve hangi kadın Diana’nın yerinde olmak istemezki. Güç Deneme isimli hikayede Fantom, Guran’la konuşmaktadır. Kahramanımız Guran’a, şehirde insanların hayatını kazanmak için sabahtan akşama kadar çalışmak zorunda olduklarını anlatır. Guran’ın verdiği karşılık ilginçtir:

-Korkunç bir şey!

Ben bunu okurken bir haftalık yıllık iznimin bitmesine iki gün kalmış ve işe dönüşün düşüncesi bile beni ürkütüyordu :(

Star Trek’i niçin severiz? Star Wars’u niçin severiz? Bunlar değişik bir sürü ırkı, değişik bir sürü evrende biraraya getiren süper yapımlar. Farklı ırkların, farklı evrenlerin eşit biçimde yerleştirildiği tüm hikayeler bize ilginç gelir. Bir de Fantom’un dünyasına bakın. O bunu onyıllardır yaşatıyor bize. Yaşadığı orman Afrika’da. Oysa adı itibariyle bir güney Asya ormanıdır. Uzaktaki Sisli Dağlar yöresinde arap şeyhlikleri, içinde zenci kabileleri, yakında beyazların yaşadığı kentler ve Afrika’da yaşamayan pek çok hayvanın varlığı, bir tür dünya karması gibidir. Bunun üstüne bir de Eden’deki Dinozor Steggy'i ve Hzz gibi fantastik yaratıkları, parmak adamları, gizemli Gladyatörü vs vs ekleyin. Daha fantastik bir evren düşünebiliyor musunuz?

Sonuçta Kızılmaske’yi diğerlerinden ayıran, onun hikayelerinde biraz daha fazla hümanizma, biraz daha fazla aşk, biraz daha fazla sevgi, biraz daha fazla sıcaklık, biraz daha fazla güleryüz, biraz daha fazla...

Selamlar
Lami

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Her kelimesi ile bu karlı İstanbul gününde sizi içine alan, gülümseten keyif verici bu güzel yazı için teşekkür ederim..
Saygılarımla..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Yine kapsamlı, Kızılmaske'yi kucaklayan bir makale.
Şimdi oturup bir Kızılmaske okumazsam ne olayım!
Teşekkürler Lami Tiryaki...

Moderatör tarafında düzenlendi:

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,829
Gerçekten düş dünyamızı ısıtan ama
şehir hayatının gerçeklerini de acı bir şekilde anımsatan güzel bir paylaşım.
Bu beton dünyada hapis olduğumuz sürece Kızılmaske ve benzeri çizgi romanlar bize sığınak olmaya devam edecek.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Her bir paragrafını keyifle okudum.
Sonra bir daha baştan okudum.
Çok beğendim.
Şimdi de penceremi açıp karlı sokağa doğru Fantoom diye bağıracağım.
Belki şu esen soğuk rüzgarlar sesimi ta Bengali ormanına kadar ulaştırır.
Şayet Fantom yardıma gelebilirse arabamı saplantığı yerden çıkartması için yardım isteyeceğim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Her bir paragrafını keyifle okudum.
Sonra bir daha baştan okudum.
Çok beğendim.
Şimdi de penceremi açıp karlı sokağa doğru Fantoom diye bağıracağım.
Belki şu esen soğuk rüzgarlar sesimi ta Bengali ormanına kadar ulaştırır.
Şayet Fantom yardıma gelebilirse arabamı saplantığı yerden çıkartması için yardım isteyeceğim.

Üstadım, ormanda "Fantom'un ormanı terkettiği ve şehrin sokaklarında sıradan bir insan gibi yürüdüğü zamanlar vardır" derlermiş... Umarım şu sıralar buralardadır ve sesini duyar. :)

Yazıyı ben de keyifle okudum. Ben de bi çıkıntılık yapıp Kızılmaske kurgusu içerisindeki beğenmediğim (aklıma gelen) tek şeyi söyleyeyim: Kötülere çaktığı mühür! Abi herkesin tövbe etme şansı olmalı, ikinci bir şansı olmalı. Şimdi kötü bir adam bu damgayı ömür boyu taşıyacak, iyi birisi olmak isteyecek, gittiği her yerde insanlar damgayı yüzüne çarpacak. Hal böyle olunca iyi birisi olmak istese de "Herkes beni kötü biliyor, yapacak bir şey yok, bari kötü olmaya devam edeyim" diyecek. "Kötülük yapma, eşek gibi damgalanırsın" uyarısının ormanın muhtelif yerlerine asılması mevcut duruma göre kısmi bir iyileşme sayılabilirdi. Yine de sorunu çözmezdi ama.

Ormanda "Etrafta Fantom varsa, kötülük yaparken iki kere düşün" derler. (Ben uydurdum, ormanda böyle demezler) :)

Latife bir yana, nefis yazını çok beğendim, üstadım. Yazılarınla "Bu Ayın Kahramanı" bölümümüz çok canlı kaldı. Teşekkür eder, utanıp sıkılarak devamını beklediğimi bildiririm, efendim.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

Yazıyı ben de keyifle okudum. Ben de bi çıkıntılık yapıp Kızılmaske kurgusu içerisindeki beğenmediğim (aklıma gelen) tek şeyi söyleyeyim: Kötülere çaktığı mühür! Abi herkesin tövbe etme şansı olmalı, ikinci bir şansı olmalı. Şimdi kötü bir adam bu damgayı ömür boyu taşıyacak, iyi birisi olmak isteyecek, gittiği her yerde insanlar damgayı yüzüne çarpacak. Hal böyle olunca iyi birisi olmak istese de "Herkes beni kötü biliyor, yapacak bir şey yok, bari kötü olmaya devam edeyim" diyecek. "Kötülük yapma, eşek gibi damgalanırsın" uyarısının ormanın muhtelif yerlerine asılması mevcut duruma göre kısmi bir iyileşme sayılabilirdi. Yine de sorunu çözmezdi ama.

Ormanda "Etrafta Fantom varsa, kötülük yaparken iki kere düşün" derler. (Ben uydurdum, ormanda böyle demezler) :)

Latife bir yana, nefis yazını çok beğendim, üstadım. Yazılarınla "Bu Ayın Kahramanı" bölümümüz çok canlı kaldı. Teşekkür eder, utanıp sıkılarak devamını beklediğimi bildiririm, efendim.

Güzel muhabbetleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Direnç dostum aynı konuya ben de takığım. Ormanda "Fantom, vurduğu yerden ses getirir" derler ama mührü koyunca ceza kalıcı oluyor. Buna yapacak bir şey yok. Benim "Güç Deneme" başlıklı yazımda biraz bu konuya açıklık getiren cümleler var. Ancak şöyle de düşünülebilir: Yumruğu yiyip mührün suratına oturduğu kötümüz, gün gelir tövbekar olrsa, bir şekilde o mührü kamufle eder, boyar, estetik yapar, sakal bırakır vs... Ancak can çıkar huy çıkmaz lafından hareketle eğer sevgili kötümüzün içindeki canavar arada bir dürterse, adamımız anında çenesindeki hatırayı hissedecek ve bir daha kötülük yapmaktan özenle imtina edecektir.

Eh, Fantom'un adının bile kötülerin kanını dondurmasının da bir bedeli olacak tabii. Ya Punisher gibi cezalandırırken daha sert yollar seçseydi!

Selamlar
Lami

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Neden Bengali Ormanları'ndan ebediyyen ayrılıp başka diyarlarda at sürmüyoruz?
Konunun üzerinden 6 yıl geçsede, son 10 yıl içinde kahramanımız günceli epey yakaladı. Senaristler yeni nesil çocuk Kızılmaske maceralarını çok benimsemiş görünüyor. Bu nedenle yaşı genç nesli hedeflemiş görünüyorlar.:)
Yeni senaryo yazarları bir süre çocuk Kızılmaske, bir süre baba oğul birlikte öyküler yazmaya başladılar. İnternete düştüğünde hemen okuyacağız.:)

ÖrümcekMen

Kıdemli Üye
2 Haz 2018
140
120
Kızılmaske en itici bulduğum çizgi roman olmasına rağmen, çok güzel yazılmış makale benim bile Fantom'u sevebilme ihtimalimin olduğunu gösterdi, lakin belki 30 yıl sonra okumaya başlarım. Önce en sevdiğim çizgi roman dergilerini okumayı bitirmem lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Azizim, Üstadım; 2013 yılındaki yazınızı bugün okudum. Akabinde blog sayfanıza gidip yine 2013 yılında yazmış olduğunuz "Güç Denemesi" başlıklı Kızılmaske ile ilgili enfes yazınızı da okudum. Harika. Elinize emeğinize sağlık.

Not: Blog sayfanızda bahse konu Kızılmaske'nin macerasını da daha önce okuduğumdan yazınız daha da zevkli hale geldi. Herkese tavsiye. Kolaylıklar diliyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sonuçta Kızılmaske’yi diğerlerinden ayıran, onun hikayelerinde biraz daha fazla hümanizma, biraz daha fazla aşk, biraz daha fazla sevgi, biraz daha fazla sıcaklık, biraz daha fazla güleryüz, biraz daha fazla...

Selamlar
Lami
Son cümle Kızılmaske'yi mükemmel özetlemiş. Böylesine güzel bir yazıyı nasıl atlamışım anlamıyorum. Teşekkürler üstadım.

Güçlü

Yeni Üye
8 Nis 2020
1
4
Elinize sağlık. Yeni üye oldum. Uzun süredir Marvel, DC, Image, Vertigo vb. okuyorum. Geçenlerde eski aşkım Atlantis'e döndüm. Sonra aklıma Mister No geldi. Malum ortak maceraları var. Cizgi Diyarı'na da böyle geldim. Kızılmaske ve Mandrake çocukken çok sevdiğim 2 karakterdi ancak şimdilerde okur muyum bilmem. Yine de yazınızı çok sevdim. Çizgi Roman sevgisi böyle bir şey. Hepimize iyi okumalar :)