Atlı Karınca Haftalık Mecmua No 1

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Atlı Karınca Haftalık Mecmua No 1- CEYLAN DERGİSİ sona erince Ceylan Yayınları ,alakasız bir adla küçük boyutta İngiliz çizgiromanlarına devam etti.Sanırım altı sayı/hepsi bende var ama daha bulamadım;bulunca görürüz.Bu eski, yıpranmış fazladan birinci sayıydı.Takım olarak onlar iyi durumda./sürdü.Ne yazık ki!...

/Ceylan yayınları tarafından sayısız çıkarılan çizgiroman dergilerinden biride Atlı Karınca Haftalık Mecmua'dır.
Haziran 1972'de ilk sayısı çıkmış ve yine aynı ay içerisinde toplam 4 sayı çıkarak yayını durmuştur.
Ebat olarak Tay ebadı diye nitelendirdiğimiz klasik boyda ve 50'şer sayfalı fasiküller halinde çıkmıştır.
Cilde girmemiştir.
İsminden sanki bir çocuk dergisi izlenimi bırakmakla beraber;tamamı çizgiromandan oluşmaktadır.
Kapakları Samim UTKUN tarafından çizilmiştir.
İçeriği yabancı ve farklı çizgiromanlar ile hazırlanmıştır.
Emin olmamakla beraber çoğunun İngiliz menşeyli olduğunu tahmin ediyorum.
İçindeki çizgiromanlar;
Oddball Oates,
Canavarların Saldırısı,
Harika Çocuklar,
Çelik Pençe,
Janus'un inanılmaz maceraları,
Sexton Blake,
Adam Eternove Et Kafa'dır.
Oldukça zengin içeriği ile küçük boy 1001 tadındadır....Mistercaki'den
ALINTIDIR./Dört mü altımı kitapları bulunca göreceğiz.

Atlı Karınca Haftalık Mecmua No1 CBR LİNK=

Atlı Karınca Haftalık Mecmua No1-PDF LİNK=

00nnn.jpg

01fkf.jpg

10bwb.jpg

20cic.jpg

26zrz.jpg

36nin.jpg

40.jpg

adsz1awa.jpg

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,724
Bu ne güzelikler böyle..

Teşekkür ederim sevgili zamangezgini.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Beni her defasında daha çok şaşırtıyorsun.
İki kişi beni her defasında çok şaşırttı..
Bir Haluk Ağabey, diğeri de sensin..
Yıllarca benim için hayal olan çizgi romanlar
daha dün bayiden alınmış gibi
taptaze karşımda..
Bazen diyorum ki kendime
çizgi roman konusundaki
bu kadar yoğun istek ve arzumu
şans oyunlarından yana kullansaydım..
Canım yine çizgi romana harcardım..
Olsun dost kazandım..
Çizgi roman kazandı..
Sevgiler zamangezgini..
Saygılar..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Tekrar şapka çıkartıyorum Zamangezgini.

Tahmin ettiğin gibi hepsi İngiliz. Canavarların Saldırısı'ndan emin değilim ama o da "İngilizim ben" diye bağırıyor. Et Kafa'yı da bir İngiliz çocuk dergisinde gördüğümden eminim, fakat adını çıkartamadım.

Oddball Oates; kendi ismiyle ("Müthiş Atlet" adıyla Ceylan'da yayınlandı. Daha sonra da kısa bir yayın hayatı olan Dandi'de)
Harika Çocuklar; Wild Boys (Çılgın Çocuklar adıyla Ceylan'da da yayınlandı)
Çelik Pençe; Steel Claw
Janus'un inanılmaz maceraları; Janus Stark
Sexton Blake; kendi ismiyle (Bazı maceraları sadece macera ismi verilerek Ceylan'da yayınlandı)
Adam Eterno, kendi ismiyle.

Yani hepsi İngiliz çocuk dergilerinden alınma.

Son düzenleme:

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
ak12.jpg

ATLI KARINCA DERGİSİ SAYI 3 YAKINDA ÇİZGİ DİYARIN'DA.

DİKKATİMİ ÇEKEN BİR NOKTAYI PAYLAŞAYIM.2.SAYININ KAPAĞINDA TABANCASINI ÇEKEN BİR VAHŞİ BATI SİLAHŞÖRÜ BULUNMAKTA.İÇERİĞİYLE
HİÇBİR ALAKASI ALAKASI OLMAYAN BU KAPAK YÜZÜNDEN ÇOK GÖRÜNTÜLENMEKTE.HERHALDE 2.SAYININ SATIŞ RAKAMLARIDA YÜKSEK OLMUŞTUR.1.SAYI İKİNCİ SAYIDAN ÇOK SONRA EKLEDİĞİMDEN O İLGİ İÇERİĞİYLE İLGİLİ OLSAYDI,İLK SAYI OLMASI HESABIYLA ÇOK DAHA FAZLA İLGİ GÖRÜRDÜ...1.VE 3.SAYI İÇERİĞİNE UYGUN KAPAKLAR TAŞIMAKTA PEŞİN PEŞİN SÖYLEYEYİM DE BENDEN GÜNAH GİTSİN!......

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
ak12.jpg

ATLI KARINCA DERGİSİ SAYI 3 YAKINDA ÇİZGİ DİYARIN'DA.

DİKKATİMİ ÇEKEN BİR NOKTAYI PAYLAŞAYIM.2.SAYININ KAPAĞINDA TABANCASINI ÇEKEN BİR VAHŞİ BATI SİLAHŞÖRÜ BULUNMAKTA.İÇERİĞİYLE
HİÇBİR ALAKASI ALAKASI OLMAYAN BU KAPAK YÜZÜNDEN ÇOK GÖRÜNTÜLENMEKTE.HERHALDE 2.SAYININ SATIŞ RAKAMLARIDA YÜKSEK OLMUŞTUR.1.SAYI İKİNCİ SAYIDAN ÇOK SONRA EKLEDİĞİMDEN O İLGİ İÇERİĞİYLE İLGİLİ OLSAYDI,İLK SAYI OLMASI HESABIYLA ÇOK DAHA FAZLA İLGİ GÖRÜRDÜ...1.VE 3.SAYI İÇERİĞİNE UYGUN KAPAKLAR TAŞIMAKTA PEŞİN PEŞİN SÖYLEYEYİM DE BENDEN GÜNAH GİTSİN!......
ADAM ETERNO'NUN OLDUĞU KAPAK RESMİNİN, ÖZGÜNÜ OLAN JANUS STARK
DERGİSİNİ GÖRÜYORSUNUZ.SAMİM UTKUN AYNI RESMİ BİRAZ FARKLI ÇİZMİŞ..

adam.jpg

12 Şub 2010
15,006
543,719
Samim Utkun'un kapağını daha çok beğendim.

Türkiye'de Teksas Tommiks'in çok sevilmesinde Samim Utkun kapaklarının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Akbulut Kaan kapakları ve daha bir çok çizgi roman kapakları Samim Utkun'un karizmatik çizimleriyle aklımda yer etmiştir.