SİNEK SULTAN - Münir Hayri Egeli & Vehip Sinan (Ceylan Yayınları)

12 Şub 2010
15,006
543,642
file

file

Hacmi küçük dev bir eser
Kapak ve iç resimler Vehip Sinan
Ve nefis bir Samim Utkun çizimi arka kapak

Sinek Sultan’ın 100 Yıl Uyuyan Prenses’ten ne farkı var?
Şu fark var ki, biz dünyaya pazarlamasını bilmiyoruz
İstanbul’umuzun daha nice öyküleri, efsaneleri var
Nice Martin Mystere, nice Dampyr senaryolarına taş çıkartır

Erdoğan Egeli çıkmış, babası Münir Hayri Egeli’nin kendisine anlatmış olduğu bir çocuk masalını Vehip Sinan gibi dev bir ustanın çizgileri eşliğinde minik ama anlamlı bir esere dönüştürmüş.
Ceylan Yayınları’nın sahibi Erdoğan Egeli’yi, büyük ustalar Vehip Sinan ve Samim Utkun’u rahmetle, saygıyla anıyorum.
Bilindiği üzere Çizgi Diyarı, yaşayan çizgi üstadlarımızı da anıyor, destekliyor, vefa duygularını ifade ediyor.
Şu kısacık öykü, bir Bonelli yazarının veya bir Marvel DC yazarının elinde, ses getiren bir çizgi roman ve/veya film olurdu.

Bizde ise yayımlandıktan sonra unutulmuş nice değerler kervanına katılmış.
Bereket Çizgi Diyarı var artık; çizgiye, çizgi romana sahip çıkan, Çizgi Roman Hepimizin diye haykıran bir ses
9. Sanat diye tanımlanan çizgi roman bir kültür varlığımızdır.
Sinek Sultan gibi eserler de kültür mirasımızın değerli varlıklarından…

Çizgi Diyarı, arşiviyle Türk Kültür Mirasına sahip çıkmaya devam ediyor …

Sevgili Cengiz, nice yıllara
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Vallahi yazdığının her satırına imza atarım abim.Bu toprakların kültürü ne japonlarda var ne avrupa da ama sorun halk olarak bizde merak yok birde yaşam şartlarının ve yoksul miktarının artması yüzünden insanlar artık sadece midesini düşünür hale getirildi.Yoksa bu topraklar bir hazine sanki.Ve iyi ki senin gibi bir insan var.Ve bu yayınları almana izin veren o harika ailenden de Allah razı olsun.Ceylan yayınlarının nasıl harika işler çıkardığının bir örneğidir bu eser.

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
sanat

SINEK_SULTAN_001.jpg

SINEK_SULTAN_016.jpg

Hacmi küçük dev bir eser
Kapak ve iç resimler Vehip Sinan
Ve nefis bir Samim Utkun çizimi arka kapak

Sinek Sultan’ın 100 Yıl Uyuyan Prenses’ten ne farkı var?
Şu fark var ki, biz dünyaya pazarlamasını bilmiyoruz
İstanbul’umuzun daha nice öyküleri, efsaneleri var
Nice Martin Mystere, nice Dampyr senaryolarına taş çıkartır

Erdoğan Egeli çıkmış, babası Münir Hayri Egeli’nin kendisine anlatmış olduğu bir çocuk masalını Vehip Sinan gibi dev bir ustanın çizgileri eşliğinde minik ama anlamlı bir esere dönüştürmüş.
Ceylan Yayınları’nın sahibi Erdoğan Egeli’yi, büyük ustalar Vehip Sinan ve Samim Utkun’u rahmetle, saygıyla anıyorum.
Bilindiği üzere Çizgi Diyarı, yaşayan çizgi üstadlarımızı da anıyor, destekliyor, vefa duygularını ifade ediyor.
Şu kısacık öykü, bir Bonelli yazarının veya bir Marvel DC yazarının elinde, ses getiren bir çizgi roman ve/veya film olurdu.

Bizde ise yayımlandıktan sonra unutulmuş nice değerler kervanına katılmış.
Bereket Çizgi Diyarı var artık; çizgiye, çizgi romana sahip çıkan, Çizgi Roman Hepimizin diye haykıran bir ses
9. Sanat diye tanımlanan çizgi roman bir kültür varlığımızdır.
Sinek Sultan gibi eserler de kültür mirasımızın değerli varlıklarından…

Sevgili Cengiz, nice yıllara
Saygılarımla​

insanın bir şeyi nasıl yaptığı kadar neden ve hangi bakış açısıyla yaptığıyla ilgili bir mesele.. teşekkürler sevgili profesör'üm. saygılarımla..

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Evet sevgili profesör üstadim... Bizleri şaşirtmaya ve mutluluktan uçurmaya devam ediyorsunuz... Birakin çizgi romanini, böyle bir yöresel hikayenin-masalin varliğindan bile haberim yoktu. Ve bu yayin yaklaşik 50 yil önce basilmiş ve konu kapanip gitmiş. Iyi ki siz varsiniz, iyi ki çizgi diyari var... Inanin bu diyarin bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum... Gerçekten müthiş bir paylaşim... Ellerinize sağlik... çok teşekkür ederim...

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
tam 3 dakika yazacak birşey bulamadım ve hala bulamıyorum zaten herşeyi paylaşımında yazmışsın abicim ;

söz gümüşse sükut altındır;

saygılarımla

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,487
Abi ne kadar güzel bir çizim, çok begendim.

Ellerine yüreğine sağlık.

Aslında konu ile alakalı yazacak çok şey var da. Boşver.

En çok üzüldüğüm asırlık tarihimizin resmini çekemememiz.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
sayfa 14 de yer alan "İstanbul'da son sinek ölünce... bu İstanbul bambaşka bir cennet olacak" kehanetine yürekten katılıyorum, bu kadar ilaçlamaya rağmen yaz geceleri sivrisinekler adamı bezdiriyor.

Teşekkürler , ağabey.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Kıymetli eser için teşekkür ederim,elinize sağlık.Sayfa 10'dan sonra sanki arada bir sayfa eksik gibime geldi.:S

...halk olarak bizde merak yok birde yaşam şartlarının ve yoksul miktarının artması yüzünden insanlar artık sadece midesini düşünür hale getirildi....

Geçim derdi ve maddi sorunlarla boğuşan toplumlar/halklar bilim,teknoloji,kültür,sanat üretemez. :48:

Maalesef gerçek bu....:( :mad:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879

Katılmamak mümkün değil.
Nadir bir paylaşımla hafta sonunu ihya etmişsin.
Eline sağlık,teşekkür ederim üstadım.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
şahsen konuları incelerken benim dikkatimi çeken şey vehip sinan oldu.eğer bu isim olmasıydı muhtemelen bu güzel dergiyi görmeyecek veya dikkat dahi etmeyecektim. senaryonun güzel olması iyi ama senaryoya anlam katan şey çizgidir. tıpkı conanda barry Smith çizgilerini beğenmiyorken john buscemaya hayran olmamız gibi.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çizgi roman manifestosunu yaz deseler Haluk abinin bu satırlarını kesinlikle kullanırım.
Çizgi Diyarı sayende bugünkü yerine geldi sevgili ağabeyim, maddi ve manevi her türlü katkın için teşekkürlerimi sunarım.
Saygı ve sevgilerimle.