Zagor mu Teks mi?

Zagor mu Teks mi?

• Kullanılan toplam oy
    125

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Evet arkadaşlar, forumda çoğu dostun Fumetti'ci, çoğu Fumetti'cinin de en sevdiği çizgi romanların Zagor ve Teks olduğunu tahmin ediyorum.

Fakat acaba bu ikisi arasında tek seçenek seçme şansı olsaydı hangisi kazanırdı onu merak ediyorum.

Benim için de cevabı zor bir soru olsa da ben kendi cevabımla bu anketi başlatıyorum. Bakalım Zagor'cular mı önde, Teks'ciler mi? :):)

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
İkisi de gözümde eşit değerde olduğu için şunu düşündüm:
Okumadığım bir Zagor ve bir Teks buldum diyelim, önce hangisini okurdum?
Ben "Baltalı İlah" okumayı seçerdim.

ramo78

Süper Üye
11 Eki 2017
536
1,298
Çocukluğumdan beri zagorcu olmama rağmen Tex diyorum.
Çünkü tex okurken dalıyorum maceraya film gibi beni sürüklüyor peşinden.
Zagorun düşmanları ölümsüz olduğundan ve çok fantatistik maceralar olduğundan
beni biraz küstürdü.
Ha zagor okumuyormusun diyenlere okumazmıyım
eski dosttan düşman olmaz..

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,280
4,310
Ben çocukluğumdan beri zagoru daha severek okumama rağmen son zamanlarda Tex tutkusu daha öne geçti bende.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Daha önce Zagor'du... Ama Daltas ve Caretta sayesinde birazda 56 yaşına gelince içimden geçen gerçeklik vurgusuyla, yarım puan farkla Tex öne geçti... :) Ben Tex dedim...

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Çizgi romanda mizaha daha çok önem veririm. Çiko sağolsun; yoksa işler değişirdi. :D

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
Çocukluğumda Zagor’u çok severdim, şimdi de seviyorum ama çok okuyamıyorum, başka konular daha çok ilgimi çekiyor. Tex’i çizgi Diyarı sayesinde tanıdım ve sevdim. Sağlam hikayeleri ve en özel çizerleriyle Tex’in daha büyük bir karakter olduğunu biliyorum ama “sevmek” gibi subjektif bir kriteriniz var madem, ben de Zagor diyorum.

serdar demircan

Süper Üye
14 Eyl 2017
572
1,575
Her ikiside güzel. Arada tek fark var. O da Ticci... Zagoru bir de Ticci nin çizgileriyle düşünün... Kısaca Tex dememin sınırı Ticci dir. Ferry de keşke bir Tex çizmiş olsaydı. Ne harika olurdu.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Zagor ve Tex;
İkisi de Fumetti türü çizgi roman.
İkisi de Bonelli tarafından yaratılmış ve Bonelli'nin en önemli serileri arasında sayılıyor.
İkisi de Western tarzında çizgi roman.
Buna karşılık ikisi bir birinden ayrı parkurlarda ilerleyen eserler.

Tex, safkan westerndir. Yaşadığı var sayılan yerler gerçektir. Hikayelerinin büyük çoğunluğunda doğa üstü olaylara (700 küsür sayı arasında doğa üstü olaya yer veren sayı çok azdır. Görmezden gelinebilir.) yer verilmez. Hikayeleri gerçek hayatta yaşanabilir olayları içerir.

Zagor, tamamen western sayılmayabilir. Yaşadığı var sayılan yerler hayal ürünüdür. (Hatta Zagor'un yaşadığı söylenilen coğrafyada sarmaşık bulunmadığı bilimsel bir gerçektir.) Hikayelerinde büyük ölçüde doğa üstü olaylara, başka boyutlara, uzaylı teknolojilerine, Vikinglerden Mısırlılara değişik ırklara, Kızılderili mitolojisine yer verir. Hikayeleri gerçek hayatta yaşanabilir olaylar değildir.

Bu açıdan ikisinin gerçek anlamda kıyaslanabilir olduğunu sanmıyorum.

Her ikisini de seviyorum, kıyaslamadan okuyorum. Bu sebeple ankete oy vermiyorum.

denizkaya

Yeni Üye
11 Eyl 2017
4
10
Tabiki de Teks. Ben çocukluğumdan beri Teks"i diğer çizgi romanlardan nedense daha çok sevdim. Ha tabi ki Zagor'u da çok seviyorum. Ama önceliğim kesinlikle Teks.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Şu an tex önde gözüküyor.

Dün gece zagor spacialleri indirmeye başladım, düzenlerken zagor macerası çok güzel gözüktü gözüme.

Zaten bi arkadaş yazmıştı, Tex western tarzında maceralarda öyle ama zagorda her şey var maceralar farklı farklı sadece wseternele alakalı değil.

Texi şeçtim ama Zagorda aşağı değilmiş.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Şu an tex önde gözüküyor.

Dün gece zagor spacialleri indirmeye başladım, düzenlerken zagor macerası çok güzel gözüktü gözüme.

Zaten bi arkadaş yazmıştı, Tex western tarzında maceralarda öyle ama zagorda her şey var maceralar farklı farklı sadece wseternele alakalı değil.

Texi şeçtim ama Zagorda aşağı değilmiş.

Evet sevgili gandor08 ilk kez Teks, Zagor'u geçiyor anket başladığından beri.
Ama ikisi de hep başbaşa gidiyor en baştan beri.
Gerçekten benim için de süpriz oldu bu kadar yakın olması ikisinin de.

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
170
519
Tex severler gelenekselcidirler,en az 30 macera sayabilirim senaryoları birbirine benzeyen..Ama yine de severek okuruz..Çizerler ise benim sevmediğim 2 si 3 ü hariç tamamı iyidir ve/veya çok iyidir..

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Tex severler gelenekselcidirler,en az 30 macera sayabilirim senaryoları birbirine benzeyen..Ama yine de severek okuruz..Çizerler ise benim sevmediğim 2 si 3 ü hariç tamamı iyidir ve/veya çok iyidir..

Bu konuda kesinlikle hemfikirim. Ben de Zagor'u seçmeme rağmen Teks'i de çok severim.
Teks'in çizerlerinin çoğunluğu gerçekten çok iyi ve belli bir standart var Teks'de.
Bir de Claudio Nizzi faktörü var ki o yazdıktan sonra her macera okunur.

Özellikle son yıllarda Zagor'da çok ama çok kötü çizerler var. Güzelim Zagor'u rezil ediyorlar.
Buna rağmen sen niye Zagor'u seçtin derseniz profil resmim bunu açıklıyor.
Zagor'un sağ koluyum ve o emekli olduktan sonra onun işlerini devralabilirim :Ğ:Ğ:Ğ

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Diabolik :D

Türkiye'de Diabolik'in hiç bilinmediğini biliyorum ama en azından Martin Mystere olsaydı ankette :(

Teks ile Zagor arasında tercih yapmak gerekirse ben Zagor'u seçiyorum çünkü Teks'in kızılderilileri öldürmesi hiç hoşuma gitmiyor.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çocuk aklım olsa daima Zagor,
Şimdilerde ise Tex'i daha çok beğeniyorum...
Tex'de kahraman sayısı daha fazla,bu nedenle anlatılacak hikaye daha fazla, her bir kahramanın hikayesi yeni bir şeyler okuyormuşsun hissi veriyor...
Western maceraların yanında fantastik ögeleri de kullanıyor.
Tex'de sorun kaba şiddetin daha yoğun olması.
Resmi görevli bir kahramanın şiddet uygulaması algıda sorun yaratabilir.
Ama seçenek sınırlı olması nedeni ile yine de Tex diyorum.

sonmohikan

Yeni Üye
16 Ağu 2013
9
24
Tabiki teks, ancak benim için Zagorun kızılderelilerle olmayan nehirde,gemide ve darkwood dışında özellikle güney eyaletlerinde geçen maceraları teks kıvamında

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Bir söylentiye göre Zagor evlenmiş elini eteğini çekmiş bu işlerden. Uğraşmayın Zagor`umla :D

QzybSl.jpg

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Benim Teks'le özdeşleştiğim malum.Teks,de 4 ana karakter ile maceralarını sürdürüyor.Teks,Carson,Kit ve Tiger Jack.Herbirinin geçmişi var;ayrı hikayeleri var.Ayrıca yan karakter açısından(Montales,Jim Brandon,Gros Jean,Pat Mc Ryan,Tom Devlin v.s.)Senaryolar sağlam.Özellikle Boselli ve Rausch'un yazdıkları.Pek çizer takıntım yok.Hatta Letteri çizimi fantastik maceraları da çok seviyorum.Dostları,düşmanları aralıklarla maceralarda görünürler.Mefisto,Proteus,Yama en popüler düşmanlar.Ama Mefisto ve Yama maceraları artık beni heyecanlandırmıyor.Onların yerine bir asi kızılderili çetesi,Meksikalı bir haydut sürüsü,hırslı bir çiftlik sahibi defalarca benzerleri yayınlansa da hala daha zevkle okunur.Çizgi Düşler Yayınevi'nin aylardır Teks yayınlamaması beni bayağı hayal kırıklığına uğratıyor.Bu yüzden Çizgi Diyarı'nda son zamanlarda yoğun Zagor paylaşımları yapıyorum.Zagor'a gelince bir kere fantastik maceralar Zagor'a çok yakışıyor.Bir Hellingen'in gelişi başlıbaşına olay.Mefisto öyle değil.Geliyor,biraz ortalığı karıştırıyor ve gidiyor.Kimseyi soğukkanlılıkla öldürmüyor.Hellingen çok daha tehlikeli ve acımasız.Zagor'daki yan karakterler sanki sofranın tuzu,biberi.Zagor'un düşmanları da ilginç.Sıradan bir düşmanın ikinci,üçüncü gelişinde ayrıntılar veriliyor;taşlar yerine oturuyor.Son maceralarda durmadan dünyayı dolaşması,kalitesiz çizimler olumsuz yönleri.Netice olarak hem Teks'i,hem de Zagor'u zevkle okuyorum.Ama 60 yıldır okuduğum Teks her zaman önde...

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Her çizgi romanda bazen saçma, hayal ürünü ve sıkıcı senaryolar vardır. Zagor'da bu durum biraz aşırı fazla. Teks'te ise sınırlı sayıda gerçek üstü macera var. Böyle konular pek hoşuma gitmiyor.
Tutarlılıkta, ciddiyette, sıkıcı olmamakta, akıcılıkta Teks benim için birincidir.
İkisi de kızılderililere yardım ederek onların hayatlarını kolaylaştırmak için büyük gayret gösteriyorlar. Ama Teks, bu konuda da daha gerçekçi, ilgi çekici bana göre. Maceralardaki konuşmalar da Teks'de bana göre daha oturaklı ve düşündürücü.
O yüzden oyum Teks'ten yana.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Evet galiba artık sonuç belli oldu gibi. 100 oydan fazla oldu ve Teks açtı arayı gidiyor.

İlk 60 - 70 oyda hep Zagor öndeyken ne oldu da birden son oylar hep Teks oldu, Teks'ciler aralarında organize mi oldu :D :D

Artık sonuç değişmez diye düşünüyorum, sitemizde Teks'ciler Zagor'cuları döver gibi görülüyor :)
( ama bu arada tartışma kabul etmem Zagor bire birde Teks'i döver :D)

Oy kullanan bütün arkadaşlara çok teşekkürler!

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
170
519
Tex için bence en iyi tasviri bir Ken Parker macerasında yazar Berardi yapmışti;''Bunlar(Tex ve ekibi)kavga etmekle kalmazlar gerekirse oturup 36 saat durmadan sohbet de edebilirler..''
Sanırım ekipte özdeşleşebildiğimiz en az bir kişi bulabiliyoruz..

halgzl

Yeni Üye
18 Nis 2012
39
94
Çocukluğumda Teksas tommiks vb.bütün çizgi romanları okurdum ama Teks'in yeri hep ayrıydı,uzunca bir aradan sonra ve özellikle çizgi diyarını keşfettikten sonra tekrar çizgi roman okumaya başladım ve ne olur ne olmaz diye dijtal kolleksiyon yapıyorum.şu anda Teks arşivim 66.8 gb.sanıyorum oyumu söylememe gerek yok.
Bir kaç kere Zagor indirip okudum ama açıkçası o ve çoçukluğumda severek okuduğum diğer çizgi romanlar nedense pek zevk vermiyor.
Bu arada çocukluğumda çizgi roman deyimini bilmez "Teksas-Tommiks" derdik.gençlere böyle tarihi bir bilgi vereyim.