MARDİN Artuklu Uygulama Oteli

12 Şub 2010
15,006
543,642
İş seyahati nedeniyle Mardin ilimize epeyce gittim.
Konaklamak için modern 5 yıldızlı oteller yerine otel olarak restore edilmiş eski evleri, konakları tercih ediyorum. Conan veya Karaoğlan maceralarının içinde yaşamak gibi oluyor.

Önceki gün Savok üstadımın ısrarı üzerine ve dönüşün hemen öncesinde acemi fotoğrafçının objektifi ile bir kaç görünüm paylaşmak gereği hasıl oldu.

Sanatsal hiç bir iddiası olmayan, kötü bir cep telefonundan rasgele kaydedilen bir kısım fotoğraf ile biraz daha fazlasına ait linki ekledim.

Mardin genelinden daha tatmin edici fotoğraflar için uygun zamanım ve hadon dost gibi usta fotoğrafçım olursa dünya kültür mirası, rüyalar kenti Mardin'imizden harika bir albüm oluşturulabilir.
Saygılarımla.

20170302_160546.jpg

20170303_222210.jpg

20170304_083729.jpg

20170304_083738.jpg

20170304_083756.jpg

20170304_083804.jpg

20170304_083810.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Haluk abiye resimler için teşekkür ederim.
Cuma akşamı telefonda konuşurken kaldığı otelden bahsedince abi hemen resim istiyorum dedim.
Ama asıl bahsetmediği Haluk abinin bu dünya mirası kentte bu muhteşem otelde kalan tek müşteri olduğu gerçeği...
Elin oğlu teks parkı yapıyor, hayali kahramanlara ilişkin gezi düzenliyor..
Biz elimizdekini gösteremiyoruz.
Aslında gösteriyoruz da yanlış şeyi gösteriyoruz.
Abi teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Mardin Artuklu Üniversitesi Uygulama Oteli, eskiden Şahtana Ailesinin ikametgahıymış.
Son yıllarda terörün azmasından önce eski ailelerin ana cadde üzerinde bulunan çok sayıdaki binası otel olarak kullanılmaya başlanmış. Dünyanın her yerinden gelen turistler nedeniyle kuyumcu, telkari, hediyelik eşya dükkanları ihya olmaya başlamış. Kadim Süryani şaraplarının üretimi ve turistlere yönelik şarap tadım evleri sıra sıra dizilmeye başlamıştı. Örneğine İstanbul'da rastlanan eğitimli, kültürlü elemanlar filmlerdeki manzaraları yaşatıyorlardı.

Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yılları için söylenen bir söz vardı.
Paris modası önce Mardin'e gelir, sonra İstanbul'a giderdi.

Terörden dolayı turist bitti ve dünyada tanınmaya başlayan tarihi konaklama mekanlarının çoğu kapandı.

Akşamın erken saatinde dükkanların çoğu kapanıyor, çünkü turist yok, iş yok.

Oysa Mardin merkezde hiç bir zaman terör olmadı. Ama dünyaya yansıyan tablo öyle değil maalesef.

RESTORASYON FACİASI.

Bizde restorasyon, tarihi katletmekle sonuçlanıyor.
Taş işçiliği harikaları, restorasyon adı altında zımpara makinesiyle tahrip ediliyor ve güya taşlar beyazlatılıyor. Gergef gibi işlenmiş oymalar zımpara makinesiyle özelliğini kaybediyor. Ehil olmayan restorasyon firmalarının eğitimsiz sahip ve işçileri zamanın ve hava koşullarının etkisine karşı koyan tarihi hoyratça bozuyor.
Kısa zamanda çok sayıda böyle restorasyon(!) yerine ne kadar pahalı olursa olsun ehil ellerle gerçek restorasyon yapılması gerekiyor.

Günümüzden bir kaç yüzyıl önce Mardin, Diyarbakır, Urfa gibi illerimiz, Halfeti, Derik gibi ilçelerimizde yaşamış olan insanlar, bugünkünden çok daha ileri zenginlik, mimari ve taş işçiliği, zevk sahibi ve kültürlü insanlarmış.

Mardin ve Urfa ile çevre coğrafyasında dünyanın en eski ve muhteşem medeniyetinin canlı izleri var. İlk akla gelenleri saysam bir kaç sayfa tutar.
Sadece o bölge için yüksek bütçeli özel bir bakanlık kurulmalı, danışman olarak gerekiyorsa ki gerekiyor Amerika ve Avrupadan bilim adamları istihdam edilmeli ve ihya ile tanıtımı sağlanmalıdır. Böyle yapılırsa bir kaç Atatürk Barajının getirececği kadar turizm geliri elde edilmesi işten değildir.

Geceyürüyen

Süper Üye
19 May 2010
574
2,087
Resimler için teşekkür ederim ağabey.Bu ve bunun gibi yapılar yerine konması mümkün olmayan tarihi zenginliklerimizdir;acilen koruma altına alınmaları ve profesyonel anlamda ciddi projelerle hakedildikleri restorasyonlarla gelecek kuşaklara miras bırakılmaları gerekmektedir..

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Mardinli olduğumu bilipte Mardin'e yanıma uğramamanıza çok içerledim.
Benim evim o dandik otellerden çok daha güzel.
Lütfen bir sonraki gelişinizde haberim olsun Abim.
Saygılarımla...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Bildiğim kadarıyla sen Midyat'tasın sevgili Ertekin. Benim gelmem mümkün değildi ama bir dahaki sefere vaktin olursa senin gelmen daha uygun olur.

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
455
3,768
Hiçbir Şey Ülkesi
Mardin Artuklu Üniversitesi Uygulama Oteli, eskiden Şahtana Ailesinin ikametgahıymış.
Son yıllarda terörün azmasından önce eski ailelerin ana cadde üzerinde bulunan çok sayıdaki binası otel olarak kullanılmaya başlanmış. Dünyanın her yerinden gelen turistler nedeniyle kuyumcu, telkari, hediyelik eşya dükkanları ihya olmaya başlamış. Kadim Süryani şaraplarının üretimi ve turistlere yönelik şarap tadım evleri sıra sıra dizilmeye başlamıştı. Örneğine İstanbul'da rastlanan eğitimli, kültürlü elemanlar filmlerdeki manzaraları yaşatıyorlardı.

Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yılları için söylenen bir söz vardı.
Paris modası önce Mardin'e gelir, sonra İstanbul'a giderdi.

Terörden dolayı turist bitti ve dünyada tanınmaya başlayan tarihi konaklama mekanlarının çoğu kapandı.

Akşamın erken saatinde dükkanların çoğu kapanıyor, çünkü turist yok, iş yok.

Oysa Mardin merkezde hiç bir zaman terör olmadı. Ama dünyaya yansıyan tablo öyle değil maalesef.

RESTORASYON FACİASI.

Bizde restorasyon, tarihi katletmekle sonuçlanıyor.
Taş işçiliği harikaları, restorasyon adı altında zımpara makinesiyle tahrip ediliyor ve güya taşlar beyazlatılıyor. Gergef gibi işlenmiş oymalar zımpara makinesiyle özelliğini kaybediyor. Ehil olmayan restorasyon firmalarının eğitimsiz sahip ve işçileri zamanın ve hava koşullarının etkisine karşı koyan tarihi hoyratça bozuyor.
Kısa zamanda çok sayıda böyle restorasyon(!) yerine ne kadar pahalı olursa olsun ehil ellerle gerçek restorasyon yapılması gerekiyor.

Günümüzden bir kaç yüzyıl önce Mardin, Diyarbakır, Urfa gibi illerimiz, Halfeti, Derik gibi ilçelerimizde yaşamış olan insanlar, bugünkünden çok daha ileri zenginlik, mimari ve taş işçiliği, zevk sahibi ve kültürlü insanlarmış.

Mardin ve Urfa ile çevre coğrafyasında dünyanın en eski ve muhteşem medeniyetinin canlı izleri var. İlk akla gelenleri saysam bir kaç sayfa tutar.
Sadece o bölge için yüksek bütçeli özel bir bakanlık kurulmalı, danışman olarak gerekiyorsa ki gerekiyor Amerika ve Avrupadan bilim adamları istihdam edilmeli ve ihya ile tanıtımı sağlanmalıdır. Böyle yapılırsa bir kaç Atatürk Barajının getirececği kadar turizm geliri elde edilmesi işten değildir.

Ne kadar çok şey öğrendim bu bilgilendirici tanıtım yazınız / yorumunuz sayesinde. Mardin'i hiç görmedim, o tarafa yolum hiç düşmedi. Ama özellikle taş binalarıyla ünlü olduğunu biliyor ve duyuyorum. Umarım bir gün görme imkânım olur. Paylaştığınız fotoğraflar ve özellikle açıklama yazınız ilgimi ve merakımı daha da arttırdı.

Restorasyon konusunda söylediklerinize ise tamamen katılıyorum. (Aslında yazınızdaki tüm görüşlerinize katılıyorum.) Restorasyon yapacağız diye tarihsel dokuyu bozmak yerine, olduğu gibi bıraksalar sanki daha iyi bile olabilir gibi geliyor bana...

Seyahatinizi ölümsüzleştirerek çektiğiniz ve bizlerle paylaştığınız fotoğraflarla, bu fotoğrafların süsü ve ayrılmaz bir parçası olarak gördüğüm yazınız için çok teşekkür ederim, Sayın profesör. Ellerinize sağlık...

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Taşın üstüne kafeterya diye kağıt asmak bizim memlekete özel.Çok yazık ki tarihe bu ülke de hiç önem verilmiyor.Yurtdışında eski binalar yıkılmaz bizde böyle afedersiniz güya restore diye piç edilir.O kadar kızıyorum ki ağzımı bozacağım.Üniversite de bölüm varsa niye var.Orda ki hocalar ne işe yarar.Bu kadar aptalca hatalar niye bizde olur,ve daha bir sürü soru.
Turizm öldü.İmajımız ülkece yerlerde kruvaziyer gemiler bile gelmiyor.Ama ankara da siyasetçilere göre gül bahçesindeyiz.Kıskananlar çatlamalıymışş.Yersee çok çok kızgınım.
Siyasetçilerin hiçbirisini sevmiyorum.Milli ve bizden olmayanları bu ülkenin başına seçen abd onaylı parti seçen bu halk maalesef bunu hak ediyor.
Sayın abim çok yormayın kendinizi saygılar.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Tarihi değeri olan güzel resimler.
Mardin görülmesi gereken önemli yerlerden biri.
Eline sağlık abi.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Restorasyon faciası bir çok tarihi eserde mevcut malesef.Zaten bazı tarihi eserleri restore edecek yerli firmalar yok.Hatta bildiğimi bir yapıda İtalya da bile zar zor bir firma bulunabildi.Genelde bu işi en iyi İtalya nlar yapıyor.Bizim reklam ve pazarlama sıkıntımız had safhada.İngilizlerin bir Stonehenge i var 100 tane spekülasyon var kim dikdi niye dikdi ne amaçla dikti taşlar nasıl taşındı ufolar taş mı dikin dedi ? Takvim mi nedir ne olabilir bir sürü bilgi kirliliği.Bizim Göbekli Tepe nin tarihi yaklaşık 15.000 yıl.Stonehenge inki ise sadece 5.000 yıl yaklaşık.Buradan hareketle bizim atalarımızın daha iyi taş dikebildikleri sonucuna doğal olarak ulaştım.Yani en iyi taşeron firmalar bizde.En iyi taş ustaları bizde.En kaliteli taşı gediğine biz koyarız.
En iyi taşı biz taşırız en iyi taşı biz dikeriz.Stonehenge ordaysa Göbeklitepe burada.Şaka bir tarafa bunlar dünya mirası bize ait olmayan tarihi değerler.Ancak mademki bizim coğrafyamızda yer alıyor o zaman değerini bilmemiz lazım.Süryaniler ilk / kadim Hristiyan topluluk olmaları ile çok değerliler.Diğer taraftan bugün kullanılan Hafta isimleride onlara ait yine sihirbaz Mandrake nin hokus pokusu da yine Süryanice yine onlarda da 7 vakit namaz olmasıda ayrı bir benzerlik.Salt Süryanilerden bahsetmek olmaz bölgede yaşayan herkes çok değerli hepsinin toplamı biziz.Ezidilerin mushafı Reşi ( karakitap ) ları.Melektavusun birgün galip geleceği yine kıyamet öğretileride ilginç onlara görede kıyamete yakın gökten meteor düşecek. ( gerçi benzer öngörü Hristiyanlıkta da var ) Anadolu işte heryeri birbirinden güzel.Terör malum yinede halkımız hep birlikten yana takdire değer.Doğu insanı gerçekten çok misafirperverdir.Gidip kalanlar bilir.Benim gibi uzun soluklu kalanlar beni anlayacaklardır.Doğu nun önemli yerlerini ziyaret etme şansı buldum.Doğa harikası yerler.Tabiatı insanı ile ülkemizin doğusu özel bir yerdir.Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Civan Gasparyan bildiğim kadarı ile aslen Muş ludur.Gladyatör filminin müziklerine kendiside eşlik etmiştir.Fotoğraflar için teşekkürler.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Çizgi Diyarı'nın adını bile henüz duymadığım 2013 senesinde, önce Midyat'a sonra da batısında kalan Mardin ilimize gitmiş ve o taştan binaları tek tek incelemiştim.Mardin, bazı şehirlerimizde olduğu gibi -yanlış hatırlamıyorsam- eski ve yeni olarak ikiye ayrılıyordu.Biraz apar topar bir ziyaret olduğundan orada kalmadım. Mardinli dostlarımız, bana tekrar o günü hatırlattılar.

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Hocam, Mardin mutlaka gezmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım harika bir şehir. Bahsettiğiniz gibi, bir gün birlikte gezme şansı yakalasak, tadından yenmezdi.

Çok sıcak olduğu mevsim hariç, ben tekliflerinize açığım... :)

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941
Sevgili Profesör'e böylesine güzel ve özel bir yeri tanıttığı için teşekkürler.

Ben de naçizane bilgilerimi paylaşayım şu restorasyon konusunda.

Ülkemizde Restorasyon yapıyoruz diyerek malesef tarihi eserlerimiz adeta yokediliyor bu herkesin malumu. Birincisi;
Türkiye'de bu işi bilen az. İkincisi;
Bu işi hakkıyla yaptırmak isterseniz çok daha pahalıya malolacağı için kimse böyle bir işe girişmiyor.
Bir taşı temizlemek için dahi yurtdışından özel kaplama maddesi getirmek gerekiyor, bir de uygulama sonrası bir ay'dan fazla beklenmesi lazım; haliyle taşı zımparalamak daha hızlı ve ekonomik bir yöntem.

Ben fotoğraflardan en çok merak ettiğim, ısıtma sisteminin nasıl olduğu. Yer altından mı ısıtılıyor yoksa her odada özel bir şömine mi var. Yüksek mekanların sebebi hem ferah olması hem de ısıtılan havanın uzun süre odada kalması için yüksek tavanlı yapılması . Gerçi Mardin sıcak bir iklime sahip olsa da geceleri ısı düşüyor olmalı. Sitemiz üyesi mimarlar bu konuda bilgilendirse bizi harika olur. Yarım bilgilere sahibiz bu konuda.

Tekrar teşekkürler Profesör.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Şu an İzmir'deyim ama 15 gün sonra Midyat'ta olacağım. Buralara veya yakın illere gelen dostlar lütfen bana özelden mesaj atsın.
Saygılarımla...