MARDİN Artuklu Uygulama Oteli

MARDİN Artuklu Uygulama Oteli

Amatör Fotoğrafçılık

Like Tree166Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05.Mart.2017, 20:40   #11
Süper Üye

konuray_t_m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 20342
•Rep Seviyesi :
konuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond reputekonuray_t_m has a reputation beyond repute
konuray_t_m - MSN üzerinden mesaj gönder
Muhteşem resimler...Elinize sağlık...
konuray_t_m isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Mart.2017, 21:00   #12
Çeviri Balonlama

gitarisyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 190442
•Rep Seviyesi :
gitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond reputegitarisyen has a reputation beyond repute
Alıntı: profesör´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mardin Artuklu Üniversitesi Uygulama Oteli, eskiden Şahtana Ailesinin ikametgahıymış.
Son yıllarda terörün azmasından önce eski ailelerin ana cadde üzerinde bulunan çok sayıdaki binası otel olarak kullanılmaya başlanmış. Dünyanın her yerinden gelen turistler nedeniyle kuyumcu, telkari, hediyelik eşya dükkanları ihya olmaya başlamış. Kadim Süryani şaraplarının üretimi ve turistlere yönelik şarap tadım evleri sıra sıra dizilmeye başlamıştı. Örneğine İstanbul'da rastlanan eğitimli, kültürlü elemanlar filmlerdeki manzaraları yaşatıyorlardı.

Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yılları için söylenen bir söz vardı.
Paris modası önce Mardin'e gelir, sonra İstanbul'a giderdi.

Terörden dolayı turist bitti ve dünyada tanınmaya başlayan tarihi konaklama mekanlarının çoğu kapandı.

Akşamın erken saatinde dükkanların çoğu kapanıyor, çünkü turist yok, iş yok.

Oysa Mardin merkezde hiç bir zaman terör olmadı. Ama dünyaya yansıyan tablo öyle değil maalesef.

RESTORASYON FACİASI.

Bizde restorasyon, tarihi katletmekle sonuçlanıyor.
Taş işçiliği harikaları, restorasyon adı altında zımpara makinesiyle tahrip ediliyor ve güya taşlar beyazlatılıyor. Gergef gibi işlenmiş oymalar zımpara makinesiyle özelliğini kaybediyor. Ehil olmayan restorasyon firmalarının eğitimsiz sahip ve işçileri zamanın ve hava koşullarının etkisine karşı koyan tarihi hoyratça bozuyor.
Kısa zamanda çok sayıda böyle restorasyon(!) yerine ne kadar pahalı olursa olsun ehil ellerle gerçek restorasyon yapılması gerekiyor.

Günümüzden bir kaç yüzyıl önce Mardin, Diyarbakır, Urfa gibi illerimiz, Halfeti, Derik gibi ilçelerimizde yaşamış olan insanlar, bugünkünden çok daha ileri zenginlik, mimari ve taş işçiliği, zevk sahibi ve kültürlü insanlarmış.

Mardin ve Urfa ile çevre coğrafyasında dünyanın en eski ve muhteşem medeniyetinin canlı izleri var. İlk akla gelenleri saysam bir kaç sayfa tutar.
Sadece o bölge için yüksek bütçeli özel bir bakanlık kurulmalı, danışman olarak gerekiyorsa ki gerekiyor Amerika ve Avrupadan bilim adamları istihdam edilmeli ve ihya ile tanıtımı sağlanmalıdır. Böyle yapılırsa bir kaç Atatürk Barajının getirececği kadar turizm geliri elde edilmesi işten değildir.

Ne kadar çok şey öğrendim bu bilgilendirici tanıtım yazınız / yorumunuz sayesinde. Mardin'i hiç görmedim, o tarafa yolum hiç düşmedi. Ama özellikle taş binalarıyla ünlü olduğunu biliyor ve duyuyorum. Umarım bir gün görme imkânım olur. Paylaştığınız fotoğraflar ve özellikle açıklama yazınız ilgimi ve merakımı daha da arttırdı.

Restorasyon konusunda söylediklerinize ise tamamen katılıyorum. (Aslında yazınızdaki tüm görüşlerinize katılıyorum.) Restorasyon yapacağız diye tarihsel dokuyu bozmak yerine, olduğu gibi bıraksalar sanki daha iyi bile olabilir gibi geliyor bana...

Seyahatinizi ölümsüzleştirerek çektiğiniz ve bizlerle paylaştığınız fotoğraflarla, bu fotoğrafların süsü ve ayrılmaz bir parçası olarak gördüğüm yazınız için çok teşekkür ederim, Sayın profesör. Ellerinize sağlık...

(Franz Kafka - "Dönüşüm")

Şeytan ayrıntıda gizlidir...

Konu gitarisyen tarafından (05.Mart.2017 Saat 21:02 ) değiştirilmiştir.
gitarisyen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Mart.2017, 21:03   #13
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 267702
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Taşın üstüne kafeterya diye kağıt asmak bizim memlekete özel.Çok yazık ki tarihe bu ülke de hiç önem verilmiyor.Yurtdışında eski binalar yıkılmaz bizde böyle afedersiniz güya restore diye piç edilir.O kadar kızıyorum ki ağzımı bozacağım.Üniversite de bölüm varsa niye var.Orda ki hocalar ne işe yarar.Bu kadar aptalca hatalar niye bizde olur,ve daha bir sürü soru.
Turizm öldü.İmajımız ülkece yerlerde kruvaziyer gemiler bile gelmiyor.Ama ankara da siyasetçilere göre gül bahçesindeyiz.Kıskananlar çatlamalıymışş.Yersee çok çok kızgınım.
Siyasetçilerin hiçbirisini sevmiyorum.Milli ve bizden olmayanları bu ülkenin başına seçen abd onaylı parti seçen bu halk maalesef bunu hak ediyor.
Sayın abim çok yormayın kendinizi saygılar.
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Mart.2017, 12:50   #14
Administrator

ertuğrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1887191
•Rep Seviyesi :
ertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond repute
Tarihi değeri olan güzel resimler.
Mardin görülmesi gereken önemli yerlerden biri.
Eline sağlık abi.
Alt 06.Mart.2017, 16:06   #15
Onursal Üye

abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 433547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Restorasyon faciası bir çok tarihi eserde mevcut malesef.Zaten bazı tarihi eserleri restore edecek yerli firmalar yok.Hatta bildiğimi bir yapıda İtalya da bile zar zor bir firma bulunabildi.Genelde bu işi en iyi İtalya nlar yapıyor.Bizim reklam ve pazarlama sıkıntımız had safhada.İngilizlerin bir Stonehenge i var 100 tane spekülasyon var kim dikdi niye dikdi ne amaçla dikti taşlar nasıl taşındı ufolar taş mı dikin dedi ? Takvim mi nedir ne olabilir bir sürü bilgi kirliliği.Bizim Göbekli Tepe nin tarihi yaklaşık 15.000 yıl.Stonehenge inki ise sadece 5.000 yıl yaklaşık.Buradan hareketle bizim atalarımızın daha iyi taş dikebildikleri sonucuna doğal olarak ulaştım.Yani en iyi taşeron firmalar bizde.En iyi taş ustaları bizde.En kaliteli taşı gediğine biz koyarız.
En iyi taşı biz taşırız en iyi taşı biz dikeriz.Stonehenge ordaysa Göbeklitepe burada.Şaka bir tarafa bunlar dünya mirası bize ait olmayan tarihi değerler.Ancak mademki bizim coğrafyamızda yer alıyor o zaman değerini bilmemiz lazım.Süryaniler ilk / kadim Hristiyan topluluk olmaları ile çok değerliler.Diğer taraftan bugün kullanılan Hafta isimleride onlara ait yine sihirbaz Mandrake nin hokus pokusu da yine Süryanice yine onlarda da 7 vakit namaz olmasıda ayrı bir benzerlik.Salt Süryanilerden bahsetmek olmaz bölgede yaşayan herkes çok değerli hepsinin toplamı biziz.Ezidilerin mushafı Reşi ( karakitap ) ları.Melektavusun birgün galip geleceği yine kıyamet öğretileride ilginç onlara görede kıyamete yakın gökten meteor düşecek. ( gerçi benzer öngörü Hristiyanlıkta da var ) Anadolu işte heryeri birbirinden güzel.Terör malum yinede halkımız hep birlikten yana takdire değer.Doğu insanı gerçekten çok misafirperverdir.Gidip kalanlar bilir.Benim gibi uzun soluklu kalanlar beni anlayacaklardır.Doğu nun önemli yerlerini ziyaret etme şansı buldum.Doğa harikası yerler.Tabiatı insanı ile ülkemizin doğusu özel bir yerdir.Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Civan Gasparyan bildiğim kadarı ile aslen Muş ludur.Gladyatör filminin müziklerine kendiside eşlik etmiştir.Fotoğraflar için teşekkürler.

abolardis isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Mart.2017, 16:32   #16
Süper Üye

konuşan çizgiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 55514
•Rep Seviyesi :
konuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond repute
Çizgi Diyarı'nın adını bile henüz duymadığım 2013 senesinde, önce Midyat'a sonra da batısında kalan Mardin ilimize gitmiş ve o taştan binaları tek tek incelemiştim.Mardin, bazı şehirlerimizde olduğu gibi -yanlış hatırlamıyorsam- eski ve yeni olarak ikiye ayrılıyordu.Biraz apar topar bir ziyaret olduğundan orada kalmadım. Mardinli dostlarımız, bana tekrar o günü hatırlattılar.

Konu konuşan çizgiler tarafından (06.Mart.2017 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir.
konuşan çizgiler isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Mart.2017, 01:38   #17
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

hadon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 193448
•Rep Seviyesi :
hadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond repute
Hocam, Mardin mutlaka gezmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım harika bir şehir. Bahsettiğiniz gibi, bir gün birlikte gezme şansı yakalasak, tadından yenmezdi.

Çok sıcak olduğu mevsim hariç, ben tekliflerinize açığım...
Alt 07.Mart.2017, 01:54   #18
Onursal Üye

Tarantula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 149655
•Rep Seviyesi :
Tarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond reputeTarantula has a reputation beyond repute
Sevgili Profesör'e böylesine güzel ve özel bir yeri tanıttığı için teşekkürler.

Ben de naçizane bilgilerimi paylaşayım şu restorasyon konusunda.

Ülkemizde Restorasyon yapıyoruz diyerek malesef tarihi eserlerimiz adeta yokediliyor bu herkesin malumu. Birincisi;
Türkiye'de bu işi bilen az. İkincisi;
Bu işi hakkıyla yaptırmak isterseniz çok daha pahalıya malolacağı için kimse böyle bir işe girişmiyor.
Bir taşı temizlemek için dahi yurtdışından özel kaplama maddesi getirmek gerekiyor, bir de uygulama sonrası bir ay'dan fazla beklenmesi lazım; haliyle taşı zımparalamak daha hızlı ve ekonomik bir yöntem.

Ben fotoğraflardan en çok merak ettiğim, ısıtma sisteminin nasıl olduğu. Yer altından mı ısıtılıyor yoksa her odada özel bir şömine mi var. Yüksek mekanların sebebi hem ferah olması hem de ısıtılan havanın uzun süre odada kalması için yüksek tavanlı yapılması . Gerçi Mardin sıcak bir iklime sahip olsa da geceleri ısı düşüyor olmalı. Sitemiz üyesi mimarlar bu konuda bilgilendirse bizi harika olur. Yarım bilgilere sahibiz bu konuda.

Tekrar teşekkürler Profesör.
Tarantula isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Mart.2017, 23:24   #19
Süper Üye

ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 49799
•Rep Seviyesi :
ertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond repute
ertekin - İCQ üzeri Mesaj gönder ertekin - AİM üzeri Mesaj gönder ertekin - MSN üzerinden mesaj gönder ertekin - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Şu an İzmir'deyim ama 15 gün sonra Midyat'ta olacağım. Buralara veya yakın illere gelen dostlar lütfen bana özelden mesaj atsın.
Saygılarımla...
Alt 19.Mart.2017, 20:38   #20
Kıdemli Üye

Motion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 170087
•Rep Seviyesi :
Motion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond repute

Konu Motion tarafından (26.Ocak.2018 Saat 18:14 ) değiştirilmiştir.
Motion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil