Ken Parker - Grev (Çeviri ve Balonlama)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
KenParker-Grev_.jpg

Ken Parker'ın ülkemizde yayınlanamamış iki serüveninden biri olan Grev macerasında (diğeri Adah) Amerika'daki işçi sınıfının sorunları Berardi&Milazzo tarafından şiirsel bir kurguyla aktarılmış. Maceranın çevirisini yaparken Hırvatça kaynak kullandığım için belki bazı eksiklikler bulunabilir. Elimden geldiğince özen göstermeye çalıştım.
Tüm Çizgi Diyarı ailesine ve çizgi romansever dostlara yeni yıl armağanı olsun.
Keyifli okumalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,635
TAM 35
Ülkemizde klasik yasakçı anlayış tarafından yasaklanmış bu eseri okumamamızı sağladığın için çok teşekkürler dostum.Bakalım aykırı adamımız bu sefer neler yapmış.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Günlerden Cuma..
Dışarıda pis ve ıslak Bir İstanbul soğuğu
başımda da hafif bir ağrı
Canım iş yapmakta istemiyor
öylesine oturdum bekliyorum
Neyi beklediğimi de bilmeden
siteye girdim bir bakayım neler olmuş diye..
"Ken Parker-Grev"
Bir yerden hatırlıyorum ben bunu
hani hiç olmayanlardan biriydi,
dedim kendi kendime
"Aferin, adama bak ya" dedim
"Nasıl etmiş hangi ara, dere bu işi kotarmış, Bravo" falan dedim.
Ağzım açık kaldı.
Hala da öyle.
İki kitap tarıyorum, kendimi çok şey yapmış adam tribine sokuyorum
İnsanlar profeyonel iş yapıyorlar.
Hemde karşılıksız. Selamsız sabahsız. Minnetsiz.
Hakkın geçti.
Helal et sevgili dostum.
Umarım manevi ödülünü gecikmeden alırsın.
Seni sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.
Saygılar.

mizahicizgi

Aktif Üye
26 Eyl 2010
403
921
Ken Parker'in karakterinin anlaşılması için mutlaka yayınlanması gereken bu macerayı
bizlere kazandırdığın için sonsuz teşekkürler Bakunin, büyük bir ihtimalle Mr. No'nun
da bu tür maceraları vardır, diye düşünmeden de edemiyor insan. Bu kazandırdığınız
eserin değeri çok büyük.

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,394
sevgili bakunin yarim saat önce cekilen azı Dişim yüzünden cektigim aciyi dindirdin bu paylasimla .. yüzüme tekrar gülümseme geldi..umarim sende hayat boyu gülersin dostum..

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
281
410
Bu sayının Türkçe'ye kazandırıldığı gün, Ken Parker'ın Türkiye'de ki yayım macerasında hep özel bir yeri olacak..

Ne kadar teşekkür etsek azdır..

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Eskilerden pek çok sevdiğim çizgi roman olsa da gün itibarı ile hepsini okumaya değer bulmuyorum çünkü zamanın oldukça gerisinde ve vasat hikayelere sahipler. Ancak Ken Parker`ların misyonu farklı ve güncelliğini farklı bir açıdan korumayı beceriyor. Adah`da harika bir hikayeydi, Grev`in de özetini önceden yabancı bir siteden okuduğum için öyle olduğunu biliyorum. Ellerine sağlık, çok güzel bir iş olmuş.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili bakunin,
Adah muhteşemdi,
Peşine Grev fevkalade gitti.
Emeklerin için ve hiç görmediğimiz maceraları bize kazandırdığın için teşekkürler.

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Adah tan sonra bu ikinci bir bomba, ve ancak Kaptan bunu bizlere sunabilirdi.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Sevgili dostum tam 12 den vurdun .sevinçliyim bir ilk oldu ,sevinçliyim kenler tamamlandı ,sevinçliyim forum e-dergiye kavuştu.İlklerin sitesine ilk(l)er damgasını vurdu.selam ve muhabbetle.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,857
Harika ve emek dolu paylaşım,yakışanı yapıyorsun üstat eline sağlık teşekkür ederim

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Harika bir kitap,
mükemmel bir tarama,
şahane bir sunum...
Teşekkürler "Üstat"
Sağ olasın, var olasın.

12 Şub 2010
15,006
543,640
İndirip okuyalı kaç gün oldu. Yorum yapamadım.Ben aciz kalıyorum ifadede. İşte yukarıda yorum yapan tüm dostların yorumuna aynen katılıyorum. Yine tüm dostlara soruyorum ve yorumlarını istirham ediyorum. Kimi Ken Parker macreraları defalarca yayınlnadığı halde Grev ve Adah neden çevirilip yayınlanmadı. Şimdi çizgi diyarında okuyoruz ve kıyamet kopmadı, başımıza taş düşmedi, inekler sütten kesilmedi, acaba bu sayıları atlayan yayıncılar ne düşünüyordu da bu sayılara otosansür uygulandı? Teşekkürler put kırıcı, ezber bozan, dikenli tel yıkıcısı, sansür yıkıcısı Bakunin usta...

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Mesleği işçi olan biri olarak büyük keyif alarak okudum. Emek ve paylaşımın için çok teşekkürler Kaptan :)

ali şur

Yeni Üye
22 Kas 2010
8
3
yani yayınlansa ne olur insanların fikrimi değişecek benim anlamadıgım hala kahramanımızın tekrar tekrar eski sayıları basıldı ama yine yok neden korkuyorlar hala anlamadım.Baylaşım için arkadaşa ayrıca teşekkürler altın gibi bir sayı var elimizde üstelik ivo millazzo çizmiş...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Ken Parker'ler zamanın gerisinde değil,tam içinde.150 yıldan beri emekçilerin ve işçilerin yaşamlarında bir değişiklik olmamış.Bunu görmemek için kör olmak lazım.Grev'in yayınlanması gerekiyordu.Emek veren arkadaşa teşekkürler.Yalnız bir kaygımı ifade edeyim;sanki- çeviriden dolayı herhalde-,mantık hataları var gibi geldi bana.Sanki yaşamın doğal akışına aykırı bir şeyler var gibi.

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Ken Parker'ler zamanın gerisinde değil,tam içinde.150 yıldan beri emekçilerin ve işçilerin yaşamlarında bir değişiklik olmamış.Bunu görmemek için kör olmak lazım.Grev'in yayınlanması gerekiyordu.Emek veren arkadaşa teşekkürler.Yalnız bir kaygımı ifade edeyim;sanki- çeviriden dolayı herhalde-,mantık hataları var gibi geldi bana.Sanki yaşamın doğal akışına aykırı bir şeyler var gibi.

Biraz daha açık ve örnek vererek yazabilir misiniz ? Nerede mantık hataları gördünüz ?

Makinist16000

Kıdemli Üye
8 Eyl 2010
123
220
Bursa / Osmangazi
Harika Bir Eser . Hayatımın Bazı Dönemlerinde Hem İplik Hem de Metal Fabrikaların da İşçi Olarak Çalışmıştım . Sendika Tanımı da Yabancı Değil . Bunu Söylediğim İçin Duygularımın Aklımın Önüne Geçtiğini Düşünmeyin Fakat İçinden İnsancıllık Çıkarılıp Makineleşen bir sistemle Ne Kominizm Ne de Kapitalizm İnsanlığa Bir Fayda Sağlayabilir ...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,671
İstanbul
Üstad Bakunin ellerine saglık.
Herhangi bir şeyle ölçmenin zor olduğu tüm emeklerin için teşekkürler.
En çok beğendiğim karakterlerden birisi Ken Parker'e ait ve pek çok yönüyle özel olan bu sayıyı okumak ancak bugün mümkün olabildi. Hayatın içinde kimi zaman tutarsızlıklar sergileyebilen, seçimlerinde hatalar yapabilen, yani bizim gibi bir insan Ken Parker. Ama duygusallığının ve dürüstlüğünün belirlediği ahlak anlayışı herhalde onu farklı kılan ya da bir "kahraman" haline getiren.

Tüm diğerleri gibi bu çalışman da çok özel bir teşekkürü hakediyor...Sağolasın, varolasın...

hakanbi

Süper Üye
3 Şub 2011
511
75
okumadan bişey diyemem lakin işçi sınıfının sorunları amerikada 1 mayıs 1886 yılında ortaya çıkmış.alaska o zamanlara yetişebilmişmi?teşekkürler

bilgibilgi

Kıdemli Üye
26 Mar 2009
154
573
okumadan bişey diyemem lakin işçi sınıfının sorunları amerikada 1 mayıs 1886 yılında ortaya çıkmış.alaska o zamanlara yetişebilmişmi?teşekkürler

100. mesajimi boylesi bir sekilde harcamak istemiyordum ama elimde olmadan denetimimi yitirdigim bazi durumlardan biriyle karsi karsiyayim. Su: "Okumadan bir sey diyemem..." diyen birisi, elinin altinda internet ve cok kolay arastirma yollari oldugu halde, okumadan ve bilgi sahibi olmadan yorumda bulunuyor. (Ilgili kitabi okumadan bir sey diyemem dedigini, kastinin o oldugunu bilerek yaziyorum.)

Hic uzatmayacagim, Amerika'da isci sorunlari 1 Mayis 1886'da degil, cok daha once basladi. Burasi nettir ve tartisilmaz. Inanmayan veya bilmeyen internetin kolayligindan yararlanarak net bilgiye ulasabilir.

Ken Parker'in o zamana yetisip yetismedigine dair diger bir soru ise kisaca soyle cevaplanir: Ken Parker, ilerde Amerika Baskani olacak olan Ulysses S. Grant ile Ely Donehogawa'nin olduruldugu, "Washington'da Cinayet" adli kitapta her ne kadar yuzyuze olmasa da paralel olarak resmedilmistir. Grant, (1869–1877) yillari arasinda baskanlik yapmistir. O sirada Grant yaslidir ve Ken otuzlu yaslarini surmektedir.

Sonuc olarak, Ken kurmaca bir kahramandir. Yazarlar 1886 tarihinden once kendisini oldurebilirler. Buna ragmen, yas olarak o donemin insanidir ve 1886'da kirkli yaslarda olacaktir.

Sevgili dostum, lutfen Amerikan isci sinifinin hareketleri ile ilgili bilgi sahibi olmak icin internet arama motorlarini kullanin.

NOT:"Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinaların makinalaşmış endüstriyi doğurması, bu gelişmelerin de Avrupa'daki sermaye birikimini arttırmasına denir."

NOT 2: SANAYI DEVRIMI'NDEN ONCE DE BIR ISCI SINIFI VARDI. HEM AMERIKA'DA, HEM AVRUPA'DA HEM DE ARTARTIKA VE ANTARKTIKA HARIC TUM KITALARDA. DOLAYISIYLA ONLARIN DA SORUNLARI DAHA VAROLUSLARINDAN ITIBAREN BULUNMAKTAYDI..

Saygilarimla..

Nezaketsizligim varsa lutfen belirtiniz..

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Sn bakunin , son derece özverili bir çalışma neticesinde ortaya çıkmış böyle bir eseri bizlerle paylaştığınız için size sonsuz teşekkürler. Ellerinize sağlık.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
ken parker'ın insani özellikleri,yaşam felsefesi
küçük bir çocukken bile beni çok etkilemiş,
belki de kişiliğimin oluşmasında önemli rol oynamıştı.
yıllar sonra böyle bir çalışmayla karşılaşmak ta
emeği geçenleri benim gözümde bir o kadar yüceltti.
çok çok teşekkürler , insanları mutlu ediyorsunuz
(yazılan yorumlar da güzel, duygularımıza tercüman oluyor)

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Tay yayınlarının yıllarca sakladığı şu an yayınlamakta olan yayınevinin bile veremediğini sen bizlere verdin değerli üstat bakunin.Teşekkürlerime kelimeler yetersiz kalıyor o güzel yüreğine sağlık,ellerinize sağlık.

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,581
Gotham
Türkiye'de yayınlanmamasının nedeni anlaşılıyor ufaktan. Fakat çok güzeldi , Ken Parker'ın karakterini açık şekilde yansıtan bir kitap. Teşekkürler sayın Bakunin.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,704

Sayın Bakunin ;

Bütün aşağıdaki güzel düşüncelerin nedeni olan sen ve senin sunduğundur.
Bu bizim için olağanüstü ama biliyorum senin için "normal" bir olay. Sen de böyle birisin işte.
Senin için "normal" olan bizim için değil. Ve bilirim ki sen sevdiklerine nelerini , nelerini veren , verebilen ve verebilecek bir insan oğlu insansın.

Ben hep derim ; "Kitap sunulan sayfa" bizim kitabı , dergiyi indirip "kaçacağımız" bir yer olmasın
( elbette ki böyle yapmak durumunda da kalabiliriz. Ama bazen olmalı bu. ) o kitap ve derginin kendisi ve onun uyandırdığı ( çağrıştırdığı ) düşüncelerin de sunulduğu alan olsun ( Buna yabancı dilden aşırma olarak "FORUM" diyoruz. ) .. Bu sayfa onlardan biri olmuş.
Bu nedenle aşağıya bazı arkadaşların düşüncelerini aldım. Şimdilik 3 sayfaya erişmiş yorumları hem tekrar okumak , göz atmak için , hem de tümüne derli toplu bakmak için bu yöntemi seçiyorum . Hoş görüle ...

Sayın Mehmet Ali diyor ki : "Ülkemizde klasik yasakçı anlayış tarafından yasaklanmış bu eseri okumamamızı sağladığın için çok teşekkürler dostum.Bakalım aykırı adamımız bu sefer neler yapmış."

Dedo11'in yorumu : Hani sayfalar dolusu yazı okursunuz da okulda bunun "tema"sını çıkarın derler ya !
İşte Sayın Mehmet Ali arkadaşımızın bu Ken Parker'in "Grev" macerası için yazdıkları bu konudaki "tema"dır.

Sayın mizahicizgi diyor ki : "Ken Parker'in karakterinin anlaşılması için mutlaka yayınlanması gereken bu macerayı
bizlere kazandırdığın için sonsuz teşekkürler Bakunin,"

Dedo11'in yorumu : Hiçbir yorum okumadan yorum yazsaydım bu satırlara benzer satırlar yazacaktım.

Sayın kinowa diyor ki : "sevgili bakunin yarim saat önce cekilen azı Dişim yüzünden cektigim aciyi dindirdin bu paylasimla .. yüzüme tekrar gülümseme geldi..umarim sende hayat boyu gülersin dostum.."

Dedo11'in yorumu : Duygularını anlatmada şampiyon seni seçtim , sevgili dostum.

Sayın grreenman diyor ki : "Bu sayının Türkçe'ye kazandırıldığı gün, Ken Parker'ın Türkiye'de ki yayım macerasında hep özel bir yeri olacak.."

Dedo11'in yorumu : İlginç ve yerinde bir değerlendirme.

Sayın Shevarash diyor ki : "Eskilerden pek çok sevdiğim çizgi roman olsa da gün itibarı ile hepsini okumaya değer bulmuyorum çünkü zamanın oldukça gerisinde ve vasat hikayelere sahipler. Ancak Ken Parker`ların misyonu farklı ve güncelliğini farklı bir açıdan korumayı beceriyor. Adah`da harika bir hikayeydi, Grev`in de özetini önceden yabancı bir siteden okuduğum için öyle olduğunu biliyorum."

Dedo11'in yorumu : Ken Parker konusundaki saptaman tam yerinde. Ama diğerlerine de pek haksızlık yapmamak gerek diye düşünüyorum.

Sayın profesör diyor ki : "Kimi Ken Parker macreraları defalarca yayınlnadığı halde Grev ve Adah neden çevirilip yayınlanmadı. Şimdi çizgi diyarında okuyoruz ve kıyamet kopmadı, başımıza taş düşmedi, inekler sütten kesilmedi, acaba bu sayıları atlayan yayıncılar ne düşünüyordu da bu sayılara otosansür uygulandı?
Teşekkürler put kırıcı, ezber bozan, dikenli tel yıkıcısı, sansür yıkıcısı Bakunin usta..."

Dedo11'in yorumu : Haklısın hocam !...

Sayın tex diyor ki : "Ken Parker'ler zamanın gerisinde değil,tam içinde. 150 yıldan beri emekçilerin ve işçilerin yaşamlarında bir değişiklik olmamış. Bunu görmemek için kör olmak lazım."

Dedo11'in yorumu : Sayın hocam yazdıklarınız doğru. Ama şunu da bilmeniz gerekir ki toplumsal gerçekleri görmek için "göz" yetmez ve yetmiyor. Toplumsal gerçekleri görebilmek için "Diyalektik ve Tarihsel Materyalist" dünya görüşü gerekmektedir. Bu dünya görüşü ve yöntemi kullanmayan öyle veya böyle eninde sonunda mutlaka ama mutlaka "Toplumsal Gerçekler" konusunda hata yapar , yanılgıya düşer.

Sayn bordox123 diyorsun ki : "Fakat İçinden İnsancıllık Çıkarılıp Makineleşen bir sistemle Ne Kominizm Ne de Kapitalizm İnsanlığa Bir Fayda Sağlayabilir ..."

Dedo11'in yorumu : Toptancılık her zaman bizi yanlışa götürür. Bu en basit mantık kuralıdır. Bir akarsuya rastladığımızda o an gördüğümüz kısma bakarak değil onun çıktığı kaynağa bakarsak ilk halini daha iyi anlarız. Bu açıdan bakarsak ; "kapitalizm" kapitale sahip insanın veya insanların yalnızca ama yalnızca tek bir amaçları vardır ona "KAR" diyorlar. Odağında insan yok ki. İnsan sadece araç. Kar etmek için araç. Sömürmek için araç. Ezmek için araç. Tüketici olarak araç.

"Komünizm" ise öyle değil. Onun amacı "yönetenin" ve "yönetilenin" olmadığı , "sömürenin" ve "sömürülenin" olmadığı , "ezenin" ve "ezilenin" olmadığı , kısacası ; tüm "tabularından" ve "insanlık dışı tüm pisliklerden" kurtulmuş ve bayrağında "Herkesten yeteneğine göre , herkese ihtiyacına göre" sloganını yaşama geçirmiş bir "(gerçek) insan topulumunu" kurmak amacını kendine hedef seçmiş bir dünya görüşüdür. Bu iki görüşü aynı kaba koyup yargılamak bile mantıklı değil , dostum.
Diyebilirsin ki ya gördüğümüz "Sosyalist Toplumlar" ? Bunu tartışmak uzun süreceği için sadece şunu söyleyeceğim. "Sosyalist Toplum" ile "Komünist Toplum" asla ve asla aynı şey değil. "Sosyalist Toplum" bir geçiş topulumudur ve içinde "Kapitalist Toplum'un bir çok ( tümünü değil ) kötülüğünü içinde barındırır. Çünkü Sosyalizm kendinden önceki toplumun içinden gelir ve kendinden önceki toplum biçiminin üstünde yükselir. Bu sosyolojik bir gerçektir. Ama bu demek değildir ki kendinden önceki toplumu değiştirmek amacını gütmez. Zaten her toplum biçimi kendinden önceki toplum biçiminin içinden gelir ve onun inkarının gücünü içinde taşır. Yani Marksizm - Leninizm denilen dünya görüşünün odağı "insandır".

Sayın bilgibilgi'nin tüm söylediklerine katılıyorum.

Sayın Hellblazer diyor ki : "... Ken Parker'ın karakterini açık şekilde yansıtan bir kitap."

Dedo11'in yorumu : "Ken Parker'ın karakteri" bu vurgulaman o kadar yerinde ki. Yazmak istediğim cümlelerden birini de sen yazmışsın.

Sayın Savok diyor ki : ( Lütfen kendi kaleminden okuyunuz )

Dedo11'in yorumu : Kaçak güreşip "Sayın Savok'a yorum yapmak haddime mi ?" demiyeceğim. Yazdığın düz yazıyı bile "şiir gibi" yazıyorsun. Biliyorum beni tanımayanlar bu satırları "yağcılık" zannedecek ama yazmadan geçemiyeceğim ;

"Sen ve diğer yönetici arkadaşlara" böyle bir site - ortam ( çünkü site çok da ortam yok ) yarattığınız için ;

"Tüm sitedaşlarıma" emekleriniz ve yorumlarınız için "kitap sunum" sayfasını bir foruma çevirdiğiniz için
( benimle aynı veya tam ters düşünceye sahip tümünüze ) ;

EMEĞİNİZE , İSTEĞİNİZE , PAYLAŞIMINIZA , DÜŞÜNCENİZE KISACA VARLIĞINIZA

En içten duygularımla teşekkür eder en iyi dileklerimi sunarım ...

Sağ olun ! Var olun ! Eksik olmayın !.....

Son düzenleme:

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,581
Gotham

Sayın Bakunin ;

Bütün aşağıdaki güzel düşüncelerin nedeni olan sen ve senin sunduğundur.
Bu bizim için olağanüstü ama biliyorum senin için "normal" bir olay. Sen de böyle birisin işte.
Senin için "normal" olan bizim için değil. Ve bilirim ki sen sevdiklerine nelerini , nelerini veren , verebilen ve verebilecek
bir insan oğlu insansın.

Ben hep derim ; "Kitap sunulan sayfa" bizim kitabı , dergiyi indirip "kaçacağımız" bir yer olmasın
( elbette ki böyle yapmak durumunda da kalabiliriz. Ama bazen olmalı bu. ) o kitap ve derginin kendisi ve onun uyandırdığı ( çağrıştırdığı )
düşüncelerin de sunulduğu alan olsun ( Buna yabancı dilden aşırma olarak "FORUM" diyoruz. ) .. Bu sayfa onlardan biri olmuş.
Bu nedenle aşağıya bazı arkadaşların düşüncelerini aldım. Şimdilik 3 sayfaya erişmiş yorumları hem tekrar okumak , göz atmak için ,
hem de tümüne derli toplu bakmak için bu yöntemi seçiyorum . Hoş görüle ...

Sayın Mehmet Ali diyor ki : "Ülkemizde klasik yasakçı anlayış tarafından yasaklanmış bu eseri okumamamızı sağladığın için
çok teşekkürler dostum.Bakalım aykırı adamımız bu sefer neler yapmış."

Dedo11'in yorumu : Hani sayfalar dolusu yazı okursunuz da okulda bunun "tema"sını çıkarın derler ya !
İşte Sayın Mehmet Ali arkadaşımızın bu Ken Parker'in "Grev" macerası için yazdıkları bu konudaki "tema"dır.

Sayın mizahicizgi diyor ki : "Ken Parker'in karakterinin anlaşılması için mutlaka yayınlanması gereken bu macerayı
bizlere kazandırdığın için sonsuz teşekkürler Bakunin,"

Dedo11'in yorumu : Hiçbir yorum okumadan yorum yazsaydım bu satırlara benzer satırlar yazacaktım.

Sayın kinowa diyor ki : "sevgili bakunin yarim saat önce cekilen azı Dişim yüzünden cektigim aciyi dindirdin bu paylasimla ..
yüzüme tekrar gülümseme geldi..umarim sende hayat boyu gülersin dostum.."

Dedo11'in yorumu : Duygularını anlatmada şampiyon seni seçtim , sevgili dostum.

Sayın grreenman diyor ki : "Bu sayının Türkçe'ye kazandırıldığı gün, Ken Parker'ın Türkiye'de ki yayım macerasında hep özel bir yeri olacak.."

Dedo11'in yorumu : İlginç ve yerinde bir değerlendirme.

Sayın Shevarash diyor ki : "Eskilerden pek çok sevdiğim çizgi roman olsa da gün itibarı ile hepsini okumaya değer bulmuyorum çünkü zamanın oldukça gerisinde ve vasat hikayelere sahipler. Ancak Ken Parker`ların misyonu farklı ve güncelliğini farklı bir açıdan korumayı beceriyor. Adah`da harika bir hikayeydi, Grev`in de özetini önceden yabancı bir siteden okuduğum için öyle olduğunu biliyorum."

Dedo11'in yorumu : Ken Parker konusundaki saptaman tam yerinde. Ama diğerlerine de pek haksızlık yapmamak gerek diye düşünüyorum.

Sayın profesör diyor ki : "Kimi Ken Parker macreraları defalarca yayınlnadığı halde Grev ve Adah neden çevirilip yayınlanmadı. Şimdi çizgi diyarında okuyoruz ve kıyamet kopmadı, başımıza taş düşmedi, inekler sütten kesilmedi, acaba bu sayıları atlayan yayıncılar ne düşünüyordu da bu sayılara otosansür uygulandı?
Teşekkürler put kırıcı, ezber bozan, dikenli tel yıkıcısı, sansür yıkıcısı Bakunin usta..."

Dedo11'in yorumu : Haklısın hocam !...

Sayın tex diyor ki : "Ken Parker'ler zamanın gerisinde değil,tam içinde. 150 yıldan beri emekçilerin ve işçilerin yaşamlarında bir değişiklik olmamış. Bunu görmemek için kör olmak lazım."

Dedo11'in yorumu : Sayın hocam yazdıklarınız doğru. Ama şunu da bilmeniz gerekir ki toplumsal gerçekleri görmek için "göz" yetmez ve yetmiyor. Toplumsal gerçekleri görebilmek için "Diyalektik ve Tarihsel Materyalist" dünya görüşü gerekmektedir. Bu dünya görüşü ve yöntemi kullanmayan öyle veya böyle eninde sonunda mutlaka ama mutlaka "Toplumsal Gerçekler" konusunda hata yapar , yanılgıya düşer.

Sayn bordox123 diyorsun ki : "Fakat İçinden İnsancıllık Çıkarılıp Makineleşen bir sistemle Ne Kominizm Ne de Kapitalizm İnsanlığa Bir Fayda Sağlayabilir ..."

Dedo11'in yorumu : Toptancılık her zaman bizi yanlışa götürür. Bu en basit mantık kuralıdır. Bir akarsuya rastladığımızda o an gördüğümüz kısma bakarak değil onun çıktığı kaynağa bakarsak ilk halini daha iyi anlarız. Bu açıdan bakarsak ; "kapitalizm" kapitale sahip insanın veya insanların yalnızca ama yalnızca tek bir amaçları vardır ona "KAR" diyorlar. Odağında insan yok ki. İnsan sadece araç. Kar etmek için araç. Sömürmek için araç. Ezmek için araç. Tüketici olarak araç.

"Komünizm" ise öyle değil. Onun amacı "yönetenin" ve "yönetilenin" olmadığı , "sömürenin" ve "sömürülenin" olmadığı ,
"ezenin" ve "ezilenin" olmadığı , kısacası ; tüm "tabularından" ve "insanlık dışı tüm pisliklerden" kurtulmuş ve bayrağında "Herkesten yeteneğine göre , herkese ihtiyacına göre" sloganını yaşama geçirmiş bir "(gerçek) insan topulumunu" kurmak amacını kendine hedef seçmiş bir dünya görüşüdür. Bu iki görüşü aynı kaba koyup yargılamak bile mantıklı değil , dostum.
Diyebilirsin ki ya gördüğümüz "Sosyalist Toplumlar" ? Bunu tartışmak uzun süreceği için sadece şunu söyleyeceğim. "Sosyalist Toplum" ile "Komünist Toplum" asla ve asla aynı şey değil. "Sosyalist Toplum" bir geçiş topulumudur ve içinde
"Kapitalist Toplum'un bir çok ( tümünü değil ) kötülüğünü içinde barındırır. Çünkü Sosyalizm kendinden önceki toplumun içinden gelir ve kendinden önceki toplum biçiminin üstünde yükselir. Bu sosyolojik bir gerçektir. Ama bu demek değildir ki kendinden önceki toplumu değiştirmek amacını gütmez. Zaten her toplum biçimi kendinden önceki toplum biçiminin içinden gelir ve
onun inkarının gücünü içinde taşır. Yani Marksizm - Leninizm denilen dünya görüşünün odağı "insandır".

Sayın bilgibilgi'nin tüm söylediklerine katılıyorum.

Sayın Hellblazer diyor ki : "... Ken Parker'ın karakterini açık şekilde yansıtan bir kitap."

Dedo11'in yorumu : "Ken Parker'ın karakteri" bu vurgulaman o kadar yerinde ki. Yazmak istediğim cümlelerden birini de sen yazmışsın.

Sayın Savok diyor ki : ( Lütfen kendi kaleminden okuyon )

Dedo11'in yorumu : Kaçak güreşip "Sayın Savok'a yorum yapmak haddime mi ?" demiyeceğim. Yazdığı düz yazıyı bile "şiir gibi" yazıyorsun. Biliyorum beni tanımayanlar bu satırları "yağcılık" zannedecek ama yazmadan geçemiyeceğim ;

"Sen ve diğer yönetici arkadaşlara" böyle bir site - ortam ( çünkü site çok da ortam yok ) yarattığınız için ;

"Tüm sitedaşlarıma" emekleriniz ve yorumlarınız için "kitap sunum" sayfasını bir foruma çevirdiğiniz için
( benimle aynı veya tam ters düşünceye sahip tümünüze ) ;

EMEĞİNİZE , İSTEĞİNİZE , PAYLAŞIMINIZA , DÜŞÜNCENİZE KISACA VARLIĞINIZA

En içten duygularımla teşekkür eder en iyi dileklerimi sunarım ...
Sağ olun ! Var olun ! Eksik olmayın !.....

Sen çok yaşa dostum ! Gerçekten yıllarca aransa bile bulunmaz böyle üyelere sahip sıcak ve paylaşımcı bir forum.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Mükemmel paylaşım... Tabi ki çeviri-balonlama için verilen emeğe de şapka çıkartmak gerek... Hele de bu Ken Parker'ın ilk kez Türkçeleştirilen bir macerası ise, takdirlerimiz sonsuz gerçekten... Elinize sağlık sevgili Bakunin... Çok teşekkürler...

mert68

Yeni Üye
6 May 2018
3
1
Gözlerime inanamadım...İnsan ancak evlâdıyla paylaşır böyle bir emeğin ürününü...Çok teşekkürler...:)