AKBABA sayı-25 ( 18 Ocak 1962)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725

Sayın murtaza5 ;

Kapak neyi anlatıyor. Kapak Bizim gibi azgelişmiş ülkelerin kurtulamadıkları bir illetten bahsediyor. Ekonomik yoksulluk ve "KEMER SIKMA" . Hep kemer sıkılır ama bunun hiç te adaletli olmadığını biliyoruz. Bu durumu anlatmanın en güzel yolu da kapaktaki karikatür olsa gerek...

Bilirsiniz bu deyim ; "Gerikalmış" sözcüğü daha üzücü , kırıcı olduğu için kullanılırdı gençliğimizde. Bir diğer nedeni de "Azgelişmişlik" sözcüğü içinde bir umudu da taşırdı. Neyi ? Şimdilik azgelişmişiz ama gelişme umudumuz ve olanağımız önümüzde var anlamını da içinde taşırdı... Sorarım şimdi umut var mı ? Bence ........

Şöyle bir düşünülmeli 1,5 milyar müslüman 30 küsür devlette yaşıyor. Hiçbirinin yaşadığı toplum ve devlet insana yaraşır düzeyde (ekonomik , kültürel , bilimsel , adalet vb. vb. konularında ) değil... Bu toplumların , devletlerin her bir üyesi tek tek sormalı ( hem de büyük harfla ) : NEDEN ? NEDEN ? NEDEN ?
Her şey SORU ile başlar ( cesur , dürüst ve yerinde soru ile ) ... Bütün bu soruların cevabının BU DÜNYADA olduğu kabul edilir ve gereği yapılırsa o zaman insana yaraşır bir toplumda yaşamaya başlarlar....

Dergide ne çok konu vardı. Yine kendimi kaptırdım. Onlara yer kalmadı...

Ama kısacık ta olsa değinmesem olmaz : Arkakapak öncesi sayfada :

1962 yılında Yapı Kredi Bankası 50 Apartman Dairesi ve 2.6000.000 Liralık ikramiye dağıtıyor'un reklamı var. Hey gidi günler hey.... Nostalji içkisinden içtim ve kendimden geçtim ( Geçmişin sarhoşu oldum. )

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...