Star Wars Serisinin Türkiye Hikayesi

Star Wars Serisinin Türkiye Hikayesi

80s / Yabancı Diziler, Filmler ve TV Programları Forumu

Like Tree126Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.Aralık.2020, 23:08   #11
Yeni Üye

ArDa3851 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5026
•Rep Seviyesi :
ArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond repute
Alıntı: Baltimora´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi ki araştırmışsınız ve de iyi ki ortaya böylesine keyifli bir yazı çıkmış. Bu zamana kadar okuduğum bir çok dergi ve gazetede Star Wars ile çeşitli bilgilere ulaştım ama maalesef arşivime almadım. Yalnız bundan sonra rastladıklarımı muhakkak sizinle paylaşacağım. Bu arada Amerikan MAD dergisinde bir kaç kez Star Wars karikatürlerine rastlamıştım, sizlerle arşivimdeki birini paylaşarak işe başlayayım öyleyse.. Şayet ilgili sayıya göz atarsanız, diğer karikatürlere de ulaşabilirsiniz.

Star Wars / Prenses Leila & R2D2 Droid
(MAD dergisi / Mart 1978 / Sayı 197)

Arşivinizde var mıdır bilmiyorum ama bir de Hey dergisinden şöyle bir parodi var. (Star Wars / Hey 1 Şubat 1986 / Sayı 5)

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim evet Hey dergisinin bu karikatürünü görmüştüm hatta Jedi'nin Dönüşü'nün İstanbul İzmir Ankara dışında vizyona girdiği sinemaları bu sayı sayesinde öğrendim.

Hey dergisinin 1983 Ocak ve Şubat+Mart 1980( özellikle 25 Şubat Sayısı) sayılarında seriyle ilgili çok bilgi eleştiri vs. var fakat bu sayıları bulamadım maalesef. Forumda 1983 sayıları mevcut ama star wars ile ilgili sayfalar eksik. Umarım bir gün hepsi günyüzüne çıkar
ArDa3851 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Aralık.2020, 00:17   #12
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
ArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond reputeArDa3851 has a reputation beyond repute
Hey dergisindeki star wars yazılarıyla ilgili birkaç örnek atayım.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bunları internette bulmuştum hangi sayılar olduğu hakkında pek bilgim yok ama 2 tanesi 25 Şubat sayısından diğerleri de 1980 yılındaki bir sayıdan olmalı..

Konu Baltimora tarafından (08.Aralık.2020 Saat 00:40 ) değiştirilmiştir.
ArDa3851 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Aralık.2020, 00:42   #13
Yönetici

Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 229257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Alıntı: ArDa3851´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hey dergisindeki star wars yazılarıyla ilgili birkaç örnek atayım.

Bunları internette bulmuştum hangi sayılar olduğu hakkında pek bilgim yok ama 2 tanesi 25 Şubat sayısından diğerleri de 1980 yılındaki bir sayıdan olmalı..

Benim de aklımda olsun, olmadı ilerleyen zamanlarda Hey bölümünde ufak bir mesaj yazarım paylaşım yapan üyelerimize..

Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Aralık.2020, 17:02   #14
Yeni Üye

elma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 16
•Rep Seviyesi :
elma is on a distinguished road
1980'de ilk filmi "Topkapı SUR" sinemasında seyretmiştim.
Baltimora, garfield67 ve ArDa3851 bunu beğendi.

Konu Baltimora tarafından (08.Aralık.2020 Saat 17:42 ) değiştirilmiştir.
elma isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Aralık.2020, 17:41   #15
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: elma´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1980'de ilk filmi "Topkapı SUR" sinemasında seyretmiştim.

Aklınızda o günden kalan anılarınız varsa dinlemek isteriz.
Baltimora ve garfield67 bunu beğendi.

Konu ArDa3851 tarafından (08.Aralık.2020 Saat 18:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 15.Nisan.2022, 19:57   #16
Kıdemli Üye

dünyalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 26408
•Rep Seviyesi :
dünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond reputedünyalı has a reputation beyond repute
Ben de Star Wars filmini hayranlıkla TRT'de ilk yayınlandığı zaman izledim. O günleri özlüyor insan.
Baltimora, garfield67 ve ArDa3851 bunu beğendi.

Konu Baltimora tarafından (15.Nisan.2022 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.
dünyalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Temmuz.2022, 00:47   #17
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Ufak bir nostalji olması amacıyla Star Wars'ın ülkemizdeki eski TV gösterimlerinden ufak kesitler paylaşmak istedim.

1986 TRT TV1: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Anlatan (Opening Crawl) : Ahmet Şahin Aksoy
C-3PO : Bülent Yıldıran
Grand Moff Tarkin : Serhat Nalbantoğlu
Darth Vader : Orhan Bozkoyunlu
Obi-Wan Kenobi : Ergün Uçucu
Princess Leia Organa : Işıl Poyraz
Han Solo : Levent Özdilek
Luke Skywalker : Şahap Sayılgan

1992 SHOW TV: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Han Solo: Alev Sezer
Leia Organa: Betül Arım
Luke Skywalker: Ertuğrul Postoğlu
Darth Vader: Selçuk Kıpçak

Konu ArDa3851 tarafından (06.Temmuz.2022 Saat 00:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 06.Temmuz.2022, 21:48   #18
Süper Üye

melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Ufak bir nostalji olması amacıyla Star Wars'ın ülkemizdeki eski TV gösterimlerinden ufak kesitler paylaşmak istedim.

1986 TRT TV1: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Anlatan (Opening Crawl) : Ahmet Şahin Aksoy
C-3PO : Bülent Yıldıran
Grand Moff Tarkin : Serhat Nalbantoğlu
Darth Vader : Orhan Bozkoyunlu
Obi-Wan Kenobi : Ergün Uçucu
Princess Leia Organa : Işıl Poyraz
Han Solo : Levent Özdilek
Luke Skywalker : Şahap Sayılgan

1992 SHOW TV: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Han Solo: Alev Sezer
Leia Organa: Betül Arım
Luke Skywalker: Ertuğrul Postoğlu
Darth Vader: Selçuk Kıpçak

Tam anlamı ile kulağımın pası silindi. Eski dublajların özellikle de TRT dublajlarının hastayım ve iyileşmek istemiyorum.

Konu Baltimora tarafından (07.Temmuz.2022 Saat 11:35 ) değiştirilmiştir.
melih_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Temmuz.2022, 21:52   #19
Süper Üye

melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Star Wars ilk çıktığı dönemde ben sadece ve sadece çocuk dergilerinden takip etmiştim, taşrada yaşayan birisi için sinema, film ve televizyon hayaldi uzaklarda bir yerlerde olan şeylerdi. Ama yine de seviyorum o günleri.

Konu Baltimora tarafından (07.Temmuz.2022 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.
melih_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Temmuz.2022, 14:33   #20
Kıdemli Üye

sekonme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
sekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond reputesekonme has a reputation beyond repute
Star Wars'ın ülkemizdeki ilk gösterimi 16 Şubat 1980'de Şişli Kent Sineması'nda yapılmıştır.

Filmin ülkemizdeki ilk TV gösterimi 2 Kasım 1986 Pazar tarihinde TRT TV1 tarafından yapılmıştır.

Oh beee, uçtum gittim o yıllara. İzninizle ben de paylaşayım anılarımı madem
Ben 1973 doğumluyum. Star Wars sinemada izlediğim 2. filmdi (ilki Superman, daha sonra çekilmesine rağmen). Rahmetli babamla Çemberlitaş Şafak'ta izlemiştim. Sonrasında Tercüman Çocuk'ta çıkan serileri zevkle okurdum.
Tv'deki gösterimini videoya çekip uzuuunca bir süre hatim etme şansım olmuştu. Filmin enfes dublaj kadrosunun sesleri hala kulaklarımda. Bakar mısınız:
Anlatan: Ahmet Şahin Aksoy, Luke Skywalker: Şahap Sayılgan, Han Solo: Levent Özdilek, Prenses Leia Organa: Işıl Poyraz, Darth Wader: Orhan Bozkoyunlu, Obi Wan Kenobi: Ergun Uçucu, C-3PO: Bülent Yıldıran, Owen Amca: Nusret Çetinel, Grand Moff Tarkin: Serhat Nalbantoğlu.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].

İmparator vizyona girdiğinde bu defa, 2 rahmetli sinemasever arkadaş baba ve onların oğulları olarak 4 kişi yine Çemberlitaş'a gittik karlı bir günde. Ancak bilet bulamadık, ertesi hafta gittik yeniden Filmde Luke'un ormanda karşılaştığı metaforik Vader'ın başını uçurduğu sahnede sinemada kopan alkışı da unutamam mesela

Jedi'nin Dönüşü'nü ise evin içini duvar kağıdıyla kapladığımız bir sırada videoda izlemiştim. Tabi sinemadaki kadar görkemli bir seyir olmamıştı

Sonraki yıllarda seriyi ShowTV yeni dublajla yeniden gösterdi (tek hatırımdaki Harrison Ford'u Alev Sezer seslendirmişti).

Umarım sıkmamışımdır. Saatlerce zevkle konuşabileceğim bir konu bu da benim için işte.. Anılarımı yeniden hatırlattınınız ve paylaşmama izin verdiğiniz için ayrıca teşekkürler

Not: Heyecanla konuya girince, Sayın Melih_'in de paylaştığı bilgileri tekrar paylaşmışım farkında olmadan. Aynı duyguları ve heyecanları paylaştığım insanlarla olmanın güzelliği olsun bu da
melih_ ve ArDa3851 bunu beğendi.

Konu sekonme tarafından (08.Temmuz.2022 Saat 14:38 ) değiştirilmiştir.
sekonme isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil