Rubik Küpü, zeka küpü, sabır küpü vs vs.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Bp0_C9_Jf.jpg

Rubik küpüyle 1982 yılında; teyzemin Almanya'dan getirmesiyle tanışmıştım. Zar şeklinde ve 6 değişik renkten oluşan bu plastik bulmacayı çözmek için; toplam 9 minik kareden oluşan her büyük karenin aynı renklerle tamamlanması gerekiyordu.

Bu oyuncak resmen sinir küpüydü zira üzerinde günlerce kafa yorduğum halde,
sadece 2 kareyi bir araya getire bilmiştim.. :)

Bir de; herkes değişik bir şekilde adlandırırdı bunu;
sihirli küp, rubik küpü, sabır küpü, zeka küpü, akıl küpü vs... :)

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey
Valla bir dönem ben de uğraşmıştım iki yüzü tamamlasam da diğer yüzleri tamamlayamıyordum ve birgün en sonunda sinirle kırıp halletmiştim. Ama "yetenek sizsiniz"'de bir çocuğun saniyelerle o küpü tamamlama şovunu ve finalde birinci olmasını seyredince niye uğraşmadım diye de kızmıştım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Valla bir dönem ben de uğraşmıştım iki yüzü tamamlasam da diğer yüzleri tamamlayamıyordum ve birgün en sonunda sinirle kırıp halletmiştim. Ama "yetenek sizsiniz"'de bir çocuğun saniyelerle o küpü tamamlama şovunu ve finalde birinci olmasını seyredince niye uğraşmadım diye de kızmıştım.

Ben de ikiden öteye gidemediğimden ötürü; "teyzemin hatırasıdır" deyip 6-7 yıl sakladıktan sonra bunu keyifle parçalamıştım. :)

"Yetenek sizsiniz" finalindeki çocuğun birbirinden başarılı performanslarını görünce, aklıma onu takdir etmekten başka bir şey gelmedi doğrusu.. :) Yani kendime kızmadım sizin gibi zira bazı şeyler Allah vergisi oluyor insanlarda.. "O çocuk bu konuya yoğunlaştığından ve de zihnen yatkın olduğundan bu kadar başarılıdır" diye düşünüyorum....

colossus

Aktif Üye
29 Ocak 2012
325
425
USA
Küfür küpü benim için. :) Benim anahtarlığım da vardı. Her gün oynayarak yapmıştım. Bozulmasın diye o şekilde sakladım. :)

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,446
Dünyada bu zımbırtıyı 2 dakikanın altında çözenler çok az ve dahi gözüyle bakılırmış. Bir tanesi benim İzmir'li bir arkadaşımdı. Tıp fakültesinde öğrenci idi. İstediğiniz kadar bozup bozup eline verdiğiniz bir Rubik küpünü 1,5 dakika civarında çözüp geri verirdi. Bu işin matematiksel bir formül gibi olduğunu, o formülü bir kez anlayan kişinin bu sırrı çözeceğini söylerdi ama bize öğretmezdi kerata :) Bugün başarılı bir beyin cerrahı olarak yaşamını sürdürmekte.

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
Benim de birkaç dakika içinde yapabilen bir arkadaşım vardı. Ama ne yaparken görürdük ne de nasıl yaptığını anlatırdı. Yıllar sonra ortaya çıktı ki; odaya kapanır, renkli pulları söker, yeniden yapıştırırmış :)

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,854
Övünmek gibi olmasın, defalarca bütün yüzlerini yaptığım olmuştur. Olay, öncelikle zıt taraflı iki yüzün bitirilmesiyle başlıyor,
Sarı ve beyaz, mavi ve yeşil, turuncu ve kırmızı... (orjinal rubik renkleri)
Tabi bunu yaparken, köşe küplerinin doğru taraflarda yerleşmesi önemli.

Son düzenleme:

vtnsvr

Yeni Üye
5 Tem 2009
25
27
Üstten itibaren ilk iki satırı dizdikten sonra...
geri kalan bölüm bir formüle benzer 20-25 hareketle...
tamamen çözümleniyordu...
işyerinden bir arkadaş bana bu formülü öğretmişti...
30-35 sene önce...
onu yapan kahraman oluyordu...

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi

Elimde olmasını istediğim pek de gerekli olmayan ıvır zıvırlardan.
Aslında ara sıra el atıp vakit geçirilebilir. Bir de "dünya küre".
Ama bookend olsa belki işe yarayabilir.