Beta ve VHS videolar

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
g_CANi6r.jpg

80ler ülkemizde video salgınının başladığı yıllardı. Hemen hemen her köşede video kulüpleri açılmışitı. Bu kulüplere üye olunur, filmler kiralanırdı. Kulüplerde ailedeki her bireyin zevkine göre filmler olurdu. Film bilgilerinin olduğu listeden; filmin konusuna, oyuncularına, yapım yılına, süresine bakarak da film kiralandığı olur; bazen ise sadece; kulübün duvarında asılmış renkli al benili afişlere bakarak da...

Bizim eve video 1983'de girmişti. Videomuz Fisher Betamax idi. Annem izin vermediğinden hafta içleri pek video izleyemez, bu yüzden hafta sonunu iple çeker ve en az 4-5 film izlerdik.

Video savaşlarında Betalar; VHS'lere yenilse de eminim ki benim gibi sadık kullanıcıları tarafından hala saygıyla anılmaktadır..​

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Geçen yıl, 1989'un Nisan ayına ait bir Amerikan video dergisi olan "Video Magazine"i paylaştığım aklıma geldi. Bir göz atılırsa o günleri gözümüzde canlandırmak daha da kolaylaşacaktır.

Video kiralama dükkânlarını çok net hatırlıyorum. Bazı filmler için sıraya girerdik, isim yazdırır kaparo bırakırdık. Kaseti geç götürürsek ceza öderdik. Hatta kaseti geriye sarmadan teslim ettiğimizde dükkân sahibi hafiften bozuk çalardı. "VCR" cihazlarının yanı sıra evlerde bir de "geriye sarma cihazları" olurdu (Bu olaya gönderme yapan "Be Kind Rewind" isminde bir film de çevrilmişti 2008'de, "Jack Black"in oynadığı bu film bizi o günlere geri götürmüştü. Filmin bizdeki ismi de "Lütfen Başa Sarın"dı)
Teşekkürler "Baltimora".​

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,848
VHS, Betamax dışında bir de '2000' denilen hantal videosistemleri vardı.

Fakat Türkiye'de tek tük satılmıştır her halde.

220px-Grundig-Video2000-VCC-Kassette-1983-Rotated.jpg

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Belki güleceksiniz ama hala elimde 400'ü aşkın VHS video kaseti var. Kimi orjinal kimi kendi kayıtlarım. Sony Video cihazıma da gözüm gibi baktığım için ara ara (DvD'si çoktan çıkmış olmasına rağmen) eski bir film video'da izlerim. Analog kaydın keyfi gerçekten çok farklı arkadaşlar. Yeni jenerasyon bu tadı tatmamış olabilir, bu yüzden neyden söz ettiğimi pek anlamazlar belki. Ama keşke imkanları olsada bu zevki bir tatsalar.

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,848
Belki güleceksiniz ama hala elimde 400'ü aşkın VHS video kaseti var. Kimi orjinal kimi kendi kayıtlarım. Sony Video cihazıma da gözüm gibi baktığım için ara ara (DvD'si çoktan çıkmış olmasına rağmen) eski bir film video'da izlerim. Analog kaydın keyfi gerçekten çok farklı arkadaşlar. Yeni jenerasyon bu tadı tatmamış olabilir, bu yüzden neyden söz ettiğimi pek anlamazlar belki. Ama keşke imkanları olsada bu zevki bir tatsalar.

Ben daha bugün 15 kaset attım. :):):)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,908
ordu-turkey
Gerçekten digitalleştikçe bir şeylerin tadı kaçıyor robotlaşıyoruz.

Sadece VHSler mi, o eski fotoğraf makineleri ile çekilen filmler bile başka idi.

Ya plaklar kısaca ne varsa eskide vardı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Yazılanları büyük bir keyifle okudum. "Ne varsa, eskide var" diye boşuna dememişler.. :)

Bu arada sevgili Scanfan'ın hatırlattığı iyi oldu.; kaset sarma makinelerini unutmuştum.. :) Bunlar; videoların kafa ömürleri kısalmasın diye kullanılırdı.

Ne yazık ki videomuz için söylediğim olumlu sözleri, bu alet için diyemeyeceğim.. Kasedi yerleştirip geri sarma tuşuna bastıktan sonra içinden "tak tuk tak gacır gucur" cinsinden, insanı uyuz eden acayip sesler gelirdi. Kaset başa sarıldığında ise "hadi al kasedini kaybol" dercesine kapağı kendiliğinden açılırdı... :)
Bu alet kadar beni sinir eden başka bir makine hatırlayamıyorum. Sırf bu yüzden kasetleri videoda sarıp, video kafasının erken değiştirilmesini göze almıştık...

Yukarıda yazan birbirinde güzel paylaşımlar için herkese teşekkürler..

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,065
Bursa
2000 Yılında İtalya'dan getirdiğim VHS 2'ci cihazım Sony SLV-ED40 hala tertemiz pırıl pırıl olarak kullanmaktayım, zaman zaman kafasını temizlemeyide ihmal etmem. kasetleri her zaman geri sarma makinesi kullanarak sararım ve zamanında gayet güzel bir film arşiv toplamasınıda yapmış olduk.

KHANN

Kıdemli Üye
19 Ara 2012
126
277
İki kelam da ben etmek isterim kıymetli diyar büyüklerime ve tabii ki yeni nesil tekno arkadaşlara ;Cihazımız Sony betamax C7E Yıl 1982 , babamın aldığı ilk film rahmetli Kemal Sunal'ın Kibar Feyzo'su , mahallede ve apartmanda büyük sükse ; herkes bize misafir , filmi tekrar tekrar seyretmekten 3 yaşındaki kardeşimin bozulan ağzı , anlamını doğal olarak bilmeden gördüğü herkese ''Piştoğlu'' diye yapıştırması , ve Dünya Kupası ve maçlar ,gazeteyi elime sabah ilk aldığımda baktığım renkli yayınların haberi ( yayının saati oval bir çember içinde olunca renkli olurdu ) ...ve devrim gibi bir aparat mahallenin abilerinden birinde tezahür ettiğinde olaylar farklı bir boyuta gelmişti : ''ara kablo'' ...aslında dev gibi kasetleri görünce aklıma ilk bu geldi , lisede birbirimizden kopyaladığımız sanat değeri yüksek ! filmleri takas ve satış yapmamız , bunların hocalarımızın kulağına gidişi ve müdür yardımcısının sınıfa bildiğin baskın yapması , dev gibi kasetleri panikle saklayacak yer bulamamak , disipline sevk ve maalesef üç günlük uzaklaştırma , videonun bir süre ceza olarak yasaklanması , olaylar ...
Şimdiki liseli delikanlıları ve CD'leri,android telefonları hatta ufacık flash bellekleri düşünüyorumda....
Kadıköy sokaklarında geçirdiğim o üç güne , ilk göz ağrılarım olan Zagor ve Abdülcanbaz'a kavuşmama , ve bana o yıllarda hayal bile edemeyeceğim miktarda çizgi roman arşivi oluşturmamda emek ve paylaşımları olan Çizgi Roman Diyarı büyüklerime ; selam olsun .

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
Aslında teknik yönden Betamax çok daha üstündü VHS den... Neden mücadeleden yenik çıktığı muammadır. Gerçi; optik diskler de CD den daha üstündü ama savaşı CD kazandı. Bu işler pek belli olmuyor demek ki...
Yalnız; yorumlarda anılan yıllara takıldım... 1982-1983 yılından bahsediliyor. Yanlışlık olmasın. Video o kadar erken tarihte gelmedi Türkiyeye... 85-86 olması lazım... Özallı yıllarda geldi zira... 83 sonrası...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Hiç gülünür mü sayın "SenSei", benim de "Betamaks" kaset koleksiyonum, hattâ "VCD film" kolleksiyonum da duruyor (izlemiyorum ama. Görüntüleri çamur gibi olurdu, analog TV yayınları bile VCD'den daha net görüntü veriyor artık). Biz toplum olarak son yıllarda lüks tüketime biraz fazla alıştırıldık. Okul çocukları bile altı ayda bir cep telefonlarını yeniliyorlar. Babaları onlara almasa bile kendileri taksitle harçlıklarından alıveriyorlar. Oysa birçok Avrupalının 10-15 yıllık telefonları kullandıklarını gördüm. Teknoloji meraklısı olduğum halde benim telefonum da eski.

Bir de "LaserDisc" diye bir video ortamı daha vardı eskiden, Türkiye'ye resmen hiç girmedi. "LP" müzik plâkları büyüklüğündeki diskleri, doku olarak "DVD" disklerine benziyordu ama kayıt analog olduğu için görüntü kalitesi DVD'yle kıyaslanamazdı, ancak VHS ve Beta'dan da çok üstündü. "Analog" bir sistemdi, "optic disc" de deniyordu. Doğal olarak kayıt yapma olanağı olmadığı için, bir de diskleri pahalı olduğu için bize pek uğramadı. Birkaç zengin meraklı yurt dışından aldıkları disklerle büyük koleksiyonlar yaptılar (ünlü olanlarını magazin dergilerinden takip ediyor ve biraz da imreniyorduk onlara, belki şimdi o koleksiyonlarını tavan arasına kaldırmışlerdır bile. Zira plâklar acayip yer tutuyordu!). 2000'lerden sonra diskleri üretilmemeye başladı. Oynatıcı cihazları da üretilmiyor (son player 2009'da üretildi). Oysa özellikle Japonya'da bunların çok meraklısı var ve halâ diskleri satılıp alınıyor. Bu nedenle eski playerlara da rağbet fazlaymış (bit pazarına nur yağmış yani). Kısaca, teknolojinin anavatanı bir ülkede yaşayan Japon bilmez mi en son teknoloji "BluRay" disk koleksiyonu yapmayı, onları dev ekranlı ultra-HD LED TV'sinde seyretmeyi! de gidip "LaserDisc" topluyor, takoz gibi telefon kullanıyor!

Laserdisc ve oynatıcısı. Kıyaslama için LaserDisc plağının yanında bir de DVD plâğı konmuş.
pioneer_cld-d925_1.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Aslında teknik yönden Betamax çok daha üstündü VHS den... Neden mücadeleden yenik çıktığı muammadır. Gerçi; optik diskler de CD den daha üstündü ama savaşı CD kazandı. Bu işler pek belli olmuyor demek ki...
Yalnız; yorumlarda anılan yıllara takıldım... 1982-1983 yılından bahsediliyor. Yanlışlık olmasın. Video o kadar erken tarihte gelmedi Türkiyeye... 85-86 olması lazım... Özallı yıllarda geldi zira... 83 sonrası...

Resmen doğru. Ancak pratikte video cihazları ve kasetleri Türkiye'de üretilmeye ve ithal edilmeye başlamadan çok önce yurt dışında çalışan vatandaşlarımız tarafından beraberlerinde getiriliyordu. Çoğunlukla akrabalar ve arkadaşlar tarafından ısmarlandığı için onların izin mevsimini hacı yolu gözler gibi gözlerlerdi. Doğal olarak bu cihazların bir kısmı da elektronik mağazalarında el altından yüksek fiyatlara satılıyordu. Sayın "zagor-t"nin işaret ettiği gibi önceleri onlar da "2000" sistemini getirmişlerdi. Bu kasetler tıpkı ses kasetleri gibi arkalı önlü izlenirdi, ama nedense tutmadı. Tıpkı daha üstün bir sistem olmasına rağmen "Betamax"ın "VHS" karşısında yenilmesi gibi bunun da nedeni ticariydi (Sayın "borkum" da buna işaret etmiş). Güçlü olan ve pazarı ele geçirmiş olan üretici firmalar diğerlerini öldürüyordu. Cihazların bir kısmı da yurt dışına görevli giden devlet memurları ve iş adamları tarafından beraberlerinde getiriliyordu.

4you007

Kıdemli Üye
10 Eki 2012
131
840
Benim de evimde halen 400'den fazla Betamax ve VHS video kasedi mevcuttur. Çok önemli bir kısmı da; sıkı muhafaza edildiği için çalışmakta. Bir çok kayıdı halen aralarda Bilgisayar ortamına hazırlarım. Video kiralama dükkanlarında özellikle Rahmetli Kemal Sunal filmlerini almak için resmen insanların birbirleriyle nasıl mücadele ettiklerini bilirim.
Oldum olası elektroniğe olan merakım devam eder durur. (Tipik Kova burcu özelliği)
Çok net tarihi hatırlıyorum. Kastellinin battığı yıl olan 1982 Haziranıydı. Daha Türkiye'de video cihazı çıkmamıştı.
O dönemde de TPKK kanununa göre insanların üzerinde 1 dolar bulunsa; hapise atılırdı. Anlayın artık durumu!. Ben ise inanılmaz video kayıt ve oynatıcı istiyordum. Almanya'ya gidip gelen bir akrabamıza hiç unutmam dövizi kapalıçarşıya gidip-her türlü riski göz önünealıp- elden vermiş, resmen risk almıştım.
Bana da ilk video kayıt cihazım olan Sony SLC-6 Betamax modeli gelmişti. Bir kaç yıl içindede ilginç tesadüf bu model Sony tarafından Türkiye'de ilk model olarak çıkarılmıştı.
İnanılmaz günler geçti. Halen de aralarda hoşuma giden kayıtları seyrederim
.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,227
Videolar Türkiye'ye ilk olarak 1981 de girdi. 2000 sistem videolar Cihan Elektronik tarafından betamaxlardan da önce çıkmıştır; ticari olarak tam bir fiyaskodur. Nedeni ise her iki yüzüne kayıt yapılabilmesi ve ortalama bir yüze 4 saate kadar kayıt almasıydı (bant uzunluguna göre) , yani nerdeyse bir kasette 4 film..Bu nedenle ticari olarak baştan zaaflı bir sistemdi ama teknolojik olarak hem VHS den hem de Betamaxtan 10 kat üstündü. Satılan video cihazları arasında en performanslı olanları Sony'nin slc serisinden çıktı; slc 7ve slc 9 bir efsanedir. (kaydet ve oynat diye tanıtılmıştı) Ben ilk videoyu 1979 du sanırım Narin mensucaatın Çerkezköy'deki fabrikasının sosyal tesislerinde izlemiştim ve ilk izlediğim 2 film (aslında dizi) JR'lı Dallas dizisi ve sanırım Linda Evens'ın da oynadığı Hanedan dizisiydi. 1982de ilk videoyu aldıbaabm :) Sanyo marka idi, sanırım bir betamax.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

1984 yazında çıkmaya başlayan aylık "Video Sinema" dergisinin 1984 yılı Aralık ayı sayısında aşağıdaki şu reklamlar yer alıyor. Daha önceki sayılarda herhangi bir video cihazı reklamına rastlanmıyor (ama video kulüplerin film listeleri yayımlanıyordu.) Bu da yukarıdaki bilgileri doğruluyor: Türkiye'de yıllardır (en azından yaygın olarak 1980'lerin başından beri) video cihazları kullanılıyordu, film talebini karşılamak için video kulüpler bile kurulmuş ve bunlar film satıp-kiralamayı sürdürüyorlardı. Ancak Türkiye'de video cihazlarının resmi yollardan dağıtılması 1984'ün sonlarına denk geliyor. Bunların başlangıçta ithal, sonradan da montaj üretim olduğunu sanıyorum. Bu arada "Raks" firması kaset üretiyormuş (çok iyi bir firmaydı, yurt dışı için de kaliteli kasetler üretiyordu).
Vid_Sin1984_Ara1.jpg

Vid_Sin1984_Ara2.jpg

Vid_Sin1984_Ara3.jpg

Aynı yılın "Ağustos" ayında da bir video reklamı çıkmış
Vid_Sin1984_Agu4.jpg

1980'lerde "video kiralama" işi çok kârlı ve zahmetsiz bir işti.
Resim_014.jpg

Son düzenleme:

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
Benim de elimde 2 tane VHS kaset var. biri düğün kasedi, diğeri Pink Floydun The Wall filmi.. (Ne çok aramıştım. Bulana kadar göbeğim çatlamıştı) ama seyredecek cihaz yoktu. Ben de yakın zamanlarda digital ortama aktarttım.
Özal öncesi yurtdışından gelenler, diğer arkadaşların söylediği gibi "grundig 2000" adlı sistemlerdi; diğerlerinin gelişi Özal sonrasıdır.
Scanfanın bahsettiği optik discleri ne görmüştüm ne de duymuştum. İlginçmiş... Benim bahsettiğim optik disc daha başkaydı. Panasonic firmasının piyasaya sürdüğü bir teknolojiydi ve Sony'nin CD si ile kapışıyordu. Betamax ta JVC ye kaybeden Sony, CD-Optik disc kavgasında Panasonic'e galip geldi. Dosya yedekleme amacıyla oluşturduğum optik disclerim hala durur. sürücüsü yok artık... (Nasıl birşey olduğunu merak edenler için; eski disketleri gözünüzün önüne getirin. içinde CD gibi bir şey var. Disketlerden 2 kat kalın, CD gibi 700 MB değil, daha yüksek kapasiteli ve en iyi tarafı... çizilme derdi yok muhafaza içinde olduğu için...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
27 Aralık 1984 tarihli FIRT dergisinden bir karikatür..

FIRT-27_ARALIK_1983.jpg

3 Eylül 1984 tarihli Tele Magazin (Sayı 41) dergisinden bir karikatür..

Video-kaset-salg-n-Tele-Magazin-3-Eyl-l-1984-Say-41.png

Son düzenleme: