Commodore 64 bilgisayar..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
commodore-64-system.jpg

Onu kullananlar tarafından bir yaşam biçimi olarak lanse edilirdi ki, ben de bu görüşe sonuna kadar katılıyorum. Başlarda "Ekmek kutusu" diye dalga geçilip, sonradan bir neslin vazgeçilmezi olan Commodore 64, sadece 80'lerin değil tüm zamanların en çok satan bilgisayarı olmuştur.
Kendim bir Commodore 64'e sahip olamasam da, arkadaşımdan ödünç alarak bu mutluluğa eren şanslı çocuklardandım. Bu sayede sabahlara kadar River Raid, Maniac Manson, Bubble Bobble, Bruce Lee, Last Ninja, Aztec Challenge gibi unutulmaz oyunlarla keyifli dakikalar çıkarırdık.
Commodore’un rakibi “Amstrad”, halefi ise ilk multimedya bilgisayar olarak adlandırılan "Amiga" idi..

Moderatör tarafında düzenlendi:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,396
İstanbul
Commodore 64, benim bir türlü ısınamadığım ama zamanında çok kullandığım bir bilgisayardı. Ne zaman ki Amiga 500'ler çıktı, bayram etmiştim. Bütün çocukluğumuzu ve gençliğimizi bu iki model ile geçirmiş bir kişi olarak ne kadar şanslı olduğumu daha sonraki yıllarda anladım. Commodore öncesi bir de Armstrad'lar vardı, hatırlayanlar mutlaka vardır. Ne günlerdi....ne günler. Bu güzel hatırlatma için çok teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Dünya piyasalarında 1982 ilâ 1994 yılları arasında satılan "Commodore 64", Türkiye pazarına 1984 yılında girmiş olmalı, zira basında bu bilgisayarın ilk reklamlarına 16 Temmuz 1984 yılına ait gazete ve dergilerde rastladım. Aşağıda Nisan 1989'da Milliyet gazetesine verilmiş bir Commodore 64 reklamı var. Ben bundan bir yıl sonra ilk bilgisayarımı aldım, ama o zaman PC rüzgarları esmeye başlamıştı, ben de bir PC aldım haliyle. Commodore'u ancak başkalarında görüyorduk. Galiba evdeki TV'ye bağlanarak kullanılıyordu ve oyun ağırlıklıydı diye hatırlıyorum (O tarihte PC'lerde ses yoktu, ama Commodore'da vardı diye hatırlıyorum, yanılmış olabilirim)

Bugün tam bir nostalji sağanağı yaptınız, sevgili "Baltimora", teşekkürler.

Commodore_64.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul

Bugün tam bir nostalji sağanağı yaptınız, sevgili "Baltimora", teşekkürler.
Commodorelar bahsettiğiniz üzere TV'ye de bağlanıyordu zira biz bu şekilde oynuyorduk. :) Elimden geldiğince nostaljik konulara kısa kısa yazarak devam edeceğim. İlerideki zamanlarda bu konuları hep beraber genişletiriz arzu ederseniz. Bu arada kısa kısa yazayım diyorum ama uzatmadan da maalesef edemiyorum. :) Paylaşım için teşekkürler..

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Biz 3 kardeşiz bunda bi keçi oyunu vardı o zamanlar..1.olana herkes gazoz ısmarlardı onun için çok gazozum gitmiştir.. Yukardakide benim çöpe attığımın aynısı hortlamış sanki.. :d :4:

image2.jpg

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Benim Commodore 64'düm olmadı... Çünkü Ankara'da 1989-1990 yıllarında 207.dönem yedek subay iken bir vitrinde gördüğüm Commodore 128 almıştım... İki katı özellikleri vardı... Ama oyunları yoktu... 64 oyunlarını oynuyordum... go64 komutu bilgisayarımı 64 de çevirirdi... Ondan sonra direkt pc'ye yöneldim...

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,447
Oğlum oyun delisi olduğu için bilgisayarcıdan sürekli yeni oyunlar doldurturdum. Eski artık dinlemediğimiz müzik kasetlerine oyun çektirirdik. Sonraları kafa ayarı ile uğraşmamak adına teyple birlikte kaset götürmeye başladık. Çok sonraları, bizim oğlan oynamaktan bıkınca ne yaptığını bilmiyorum, muhtemelen bir arkadaşına vermiştir ya da bir şeyle takas etmişlerdir :)