Zati Sungur..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
zati-sungur-05.jpg

Tek kanallı TRT'nin en büyük sihiri olan, zamanında dünyanın en büyük sihirbazları arasında gösterilen, Atatürk'e de bir gösteri yapmış, vefat ettiğinde David Copperfield'in eşine başsağlığı mektubu yolladığı çocukluğumuzun unutulmaz illüzyonistidir. Kendisi komplike olmayan numaralar içeren bir dizi kitap yayınlamıştır. İcat ettiği en basit kibrit ve iskambil oyununda dahi ne kadar zeka ve matematik olduğunu görebiliriz. 1975'te düzenlenen 'Dünya Sihirbazlar Yarışması'nda 1. olmuş, 1983'te ise "Dünya Sihirbazlar Kralı" ilan edilmiştir.
İlk ve tek öğrencisi ise 80'lerin ünlü isimlerinden Sermet Erkin'dir..​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
4 Kasım 1981 tarihli FIRT dergisinden alıntıdır.. (Sayı 295)

Zati-Sungur-FIRT-4-Kas-m1981-Say-295.jpg

29 Aralık 1980 tarihli CURCUNA dergisinden alıntıdır.. (Sayı 7)

Zati-Sungur-Curcuna-29-Aral-k-1980-Say-7.jpg

Son düzenleme:

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Kemal Sunal'ın "Şark Bülbülü" filmindeki meşhur "Bul karayı, al parayı!" sahnesinde adı geçiyorsa, önemli biridir demek ki? Sağolun. :4:
77366_1_b.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

hamlet07

Süper Üye
12 Ara 2010
736
1,297
Gerçek değil mi bilmiyorum bir numarasını paylaşayım dedim akşam 21:00'da başlayacak bir gösterisi için yüzlerce insan toplanır, beklemektedirler. fakat sahne saati gelmesine rağmen zati sungur ortada yoktur.
saat artık 22:00 olmuştur, zati baba sahneye gelir, seyirciler homurdanmaktadır. "sorun nedir" der zati sungur.

seyircilerden biri; "efendim bir saattir sizi bekliyoruz, ayıp değil mi?" gibisinden laflar eder.
zati sungur "olur mu efendim, saatlerinize bakın lütfen" der.

bir bakarlar ki, herkesin saati 21:00'ı gösteriyor.

"geldiğiniz için çok teşekkür ederim, hepinize iyi akşamlar" der ve gider.(alıntıdır)Rahmetli babamın arkadaşıydı tanışmıştım.Hatta bana bir kaç numara öğretmişti.Halen yaparım :) Nur içinde yatsın...

Son düzenleme:

mfyrat

Yeni Üye
21 Ağu 2010
37
69
Bu ünlü Sihirbaz için daha fazla bilgi ve gösterilerinden örnekler olması güzel olurdu. Elinde gösteri videoları olan varsa, paylaşırlarsa memnun olurum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Ünlü illüzyonistimizin kendi yazdığı iki kitabı var. Onlardan biri de 1968 tarihli "Zati Sungur Öğretiyor, Salon Oyun ve Eğlenceleri" adlı kitaptır. (diğeri 1965 tarihli "Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Kataloğu")

ZS-ogretiyor-1968.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

ABD'de yayımlanan illüzyonistlerin prestijli dergisi "Genii" 1958 Haziran sayısının kapağını Zati Sungur'a ayırmış. Zaten Sungur şöhretini daha çok yurt dışında yaptı. Atatürk döneminde Türkiye'ye döndü ama yine de yurt dışı turnelerini sürdürdü.

Zati-Sungur-Genii-kapaginda.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Yeni Gündem" dergisinin 1/15 Ağustos 1984 tarihli sayısında Fatih Özgüven'in Zati Sungur'la yaptığı bir röportajı yayımlanmış. Röportaj Sungur'un 6 Temmuz 1984 tarihindeki ölümünden ölümünden bir ay kadar önce yapılmış.

Resize-of-YEN-G-NDEM-1984-8-2.jpg

YEN-G-NDEM-1984-8-3.jpg

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Zati Sungur'un 1950'li yıllarda Kıbrıs'a geldiğini aile büyüklerim anlatırdı.En meşhur numaralarından birisi olan genç bir kızın bir sandık içerisinde testere ile kesilme numarasını özellikle hayretler içerisinde izlemişler.Zati Sungur'un bir röportajında uzun yıllar Güney Amerika ülkeleri Brezilya,Arjantin 'de bulunduğunu en az 5 yabancı dili ana dili gibi konuşabildiğini okumuştum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Gerçek değil mi bilmiyorum bir numarasını paylaşayım dedim akşam 21:00'da başlayacak bir gösterisi için yüzlerce insan toplanır, beklemektedirler. fakat sahne saati gelmesine rağmen zati sungur ortada yoktur.
saat artık 22:00 olmuştur, zati baba sahneye gelir, seyirciler homurdanmaktadır. "sorun nedir" der zati sungur.

seyircilerden biri; "efendim bir saattir sizi bekliyoruz, ayıp değil mi?" gibisinden laflar eder.
zati sungur "olur mu efendim, saatlerinize bakın lütfen" der.

bir bakarlar ki, herkesin saati 21:00'ı gösteriyor.

"geldiğiniz için çok teşekkür ederim, hepinize iyi akşamlar" der ve gider.(alıntıdır)Rahmetli babamın arkadaşıydı tanışmıştım.Hatta bana bir kaç numara öğretmişti.Halen yaparım :) Nur içinde yatsın...
Belki de Mandrake gibi toplu hipnoz yapmıştır.

Bu arada başta sevgili Scanfan olmak üzere konuya katkı yapan tüm sevgili üyelerimize teşekkür ederim. Yazılanlardan bayağı bir istifadem oldu.

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,183
3,521
Bilecik
Sayın scanfan'ın sözünü ettiği "Zati Sungur Öğretiyor, Salon Oyun ve Eğlenceleri" adlı kitabın ilk baskısı bendeki nüshaya göre aynı kapaklı ama 1944 yılındadır ve İstanbul Osmanbey Basımevi'nde baskısı yapılmıştır, 93 sayfadır.
Bunun arka kapağında Zati Sungur Kitap Serisinin Devamı başlığıyla
-Göz Nasıl Aldanır?
-Mükemmel İskambil Oyunları
-Faideli El Hünerleri
-Düşünen Kafalar İçin 1001 Esrar
-Çocuk Eğlenceleri
-Küçük ve Büyükler İçin Zeka Oyunları
-Çocukların Bir Arada Yapabilecekleri Eğlenceler
şeklinde bir liste verilmiş, ama bunlar yayınlanmamış herhalde.

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,183
3,521
Bilecik
Prof. Dr. Metin And'ın "Bir Zati Sungur Vardı" başlığıyla 1998 yılında yayınladığı Zati Sungur'un hayat hikayesini aşağıdaki linkten indirip okuyabilirsiniz.