Mihail Gorbaçov..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Ba_l_ks_z-1.png

O dönem; dünyanın iki süper gücünden biri olan Sovyetler Birliği'nin son lideriydi. Ağzından glasnost (siyasette açıklık) ve perestroika (ekonomide yeniden yapılanma) kelimeleri hiç düşmezdi. Bu çalışmaları neticesinde soğuk savaş sona ermiş ve 1991'de Sovyetler Birliği (SSCB) dünya sahnesinden çekilivermişti.
Bir çocuk olarak; "Çıplak Silah" (The Naked Gun) filmine bile konu olan alnındaki lekenin nasıl olduğunu hep merak etmiş, o lekenin doğuştan olan "Porto Şarabı lekesi" (Nevus Flammeus) olduğunu ancak 2000'lerde öğrenebilmiştim. :)

www.youtube.com/watch?v=hZgmcm7nLjE

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Gorbaçov'un kafasındaki meşhur doğum lekesi sayısız karikatür ve illüstrasyona da konu olmuştu. Onlardan ikisi:

Gorba_sarap_lekesi.jpg

Yukarıdaki çizgi bandın orijinali .
Gorbi_nin_dogum_lekesi.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili "Baltimora"
"Gorbaçov", "Perestroika" falan deyince bana 88 yılında
diskoteklerde sıkça çalınan bir parçayı hatırlattın dostum.

Seveceğine eminim!
"italo disco" türü parçaları sevdiğini biliyorum!
:)
Teşekkürler dostum. Mr Zivago'dan "Little Russian"ı, Eddy Huntington'dan ise "U.S.S.R."i sayısız kez dinlesem de bu parçayı ilk defa dinledim ve çok beğendim. Bu arada girişi bana OFF'dan "Electra Salsa"yı çağrıştırdı. Ne dersin?.. :)

Gorbaçov'un kafasındaki meşhur doğum lekesi sayısız karikatür ve illüstrasyona da konu olmuştu.
Bu konunun yerli mizah dergilerinde de kullanıldığını hatırlıyorum. İleride ulaştıkça bunları sizlerle paylaşacağım sevgili Scanfan. Teşekkürler..
Konumuz Gorbaçov madem, bu da benden olsun :) Selamlar..
Buram buram 80'ler kokan bu klip için teşekkürler.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

"Sevgili "Baltimora"
Da - Da
" şeklinde ki tekerlemeler sanırım sen de böyle bir
çağrışım yaptı. :) "Electra Salsa"nın
temposu farklı olmakla birlikte böyle bir çağrışım yapması 80'lerde ki
tüm parçaların hafızanda olduğunu gösteriyor değerli dostum! :)

Parçayı ilk kez duyman normal çünkü Türkiye'de piyasaya hiç
çıkmamış
bir parçadır ama Avrupa'da çok bilinir... (Plağı çok
sattı!)

İşi biraz ayrıntılandırmak gerekirse;
Yukarıda verdiğim parça Rus'ların halk şarkılarından oluşturulmuştur!
Aşağıda ki video'ları dinleyip tekrar verdiğim parçayı dönersen
ne demek istediğimi anlayacaksın dostum! :)

Sevgilerimle...

Teşekkürler sevgili dostum. Parça hakkında fazlasıyla aydınlandım. Mazur gör, ne de olsa benim müzik alt yapım ve de iyi bir kulağım yok.. :) Bu arada Varvara'nın söylediği "Katyusha"yı Kızılordu orkestrası da dahil bir çok yerde duymuşluğum vardı ama ne söyleyeyim en çok Varvara'nınki hoşuma gitti.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Ben tam aksini düşünüyorum sevgili "Baltimora"!
Çok iyi bir müzik kulağın var ve müzik seçimlerin hep en üst seviye...
Buna emin olabilirsin dostum.

"Katyusha"yı özellikle Varvara'dan seçtim,
daha hareketli olduğu için...

Bu arada bizim "Mehteren Takımı" 2008'de Kremlin
Sarayı
'na "dostluk" çerçevesinde bir ziyaret yapmıştı
ve orada "Kızılordu Korosu" ile "Katyusha"yı çalıp-seslendirmişlerdi! Çok hoş olmuştu izle derim! :)

Dolayısıyla ilk mesajımda ki parça (Garbo - Perestroika) çeşitli
Rus halk ezgilerinden oluşturulmuş bir potporidir aslında...

Örneğin ilk mesajımda ki parçanın 3:40'cı saniyesinden
sonra araya giren "nakarat" Rus'ların ünlü "Kalinka"sıdır!

Kalinka'yı bizim Mehter Takımı ve Kızılordu Korosu'da beraberce
seslendirmişti...

Sevgilerimle dostum...
Her paylaşımını büyük beğeniyle takip ettiğim ve çok şeyler öğrendiğim senin gibi bir üstad'dan bunları duymak beni çok mutlu etti. İlk önce bunun için çok teşekkür ederim.

Öte yandan linkini verdiğin her iki videoyu da keyifle izledim; bence iki kültürün ortak bir şekilde sanat adına neler yapabileceğini göstermek adına mükemmel bir iş olmuş. Şu an Kızılordu Korosu'nun eski performansında olup olmadığını pek bilmiyorum zira yanlış hatırlamıyorsam geçen sene Karadeniz'e düşen Rus uçağında korodan 60'ın üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Her ne olursa olsun, koro için büyük kayıp olmuştur diye düşünüyorum. Toprakları bol olsun.. Sevgiler dostum..