Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26.Ağustos.2018, 10:28   #61
ilkhantok
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

ilkhantok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 438383
•Rep Seviyesi :
ilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond reputeilkhantok has a reputation beyond repute
Alıntı: can amca´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zembla'nın listemizde orjinal ismi bilinmeyen son macerası "tel örgü" yoğun dedektiflik araştırması ile bulundu. Elimde kesin kanıt yok ama şöyle ilerledim.

Zembla orjinalde 1974 yılına kadar ana seride yeni maceralar yayınlıyor 198. sayıya kadar. Bundan sonra ise bir tekrar, bir yeni macera şeklinde. Yani 199. sayı tekrar 200. sayı yeni macera, 201 tekrar, 202 yeni macera gibi.

İlhami Alpagut ise fasiküllerinde 250-300 arasında bu düzeni hemen hemen takip etmiş. Buradan yola çıkarak bu aralıkta hangi orjinal maceralar var ya da yok diye baktım. 201-226-230-232-233-239-243 yoktu. Bunlardan biri tel örgü macerası olmalıydı. Tek nolar ilk sayıların tekrarı, çift nolar yeni macera idi.226-230-232 yeni maceraların isimlerinin tel örgü macerası içeriği ile ilgileri yoktu. Tekrarlardan biri olmalı idi.

Biraz daha araştırınca 201 Beyaz Büyücünün Kulesi olduğu bulundu. 233, 239 ve 243 kalmıştı bakılacak. 233 Altın Tüyler (45'in tekrarı), 239 Kusamba hapishanesinde İhanet (48 tekrarı), 243 Beyaz Çizgi (50 tekrarı) şeklinde tercüme edilebiliyordu. isim olarak bakınca hiçbirinin macera içeriği ile ilgisi yok gibiydi.

Fakat orjinal Zemblaların 200. sayılarında kapaklarının içerik ile ilgisi vardı büyük çoğunlukla. Bunlara bakınca 243. sayının kapağı ekteki gibi olduğunu gördüm ve tamamen maceranın içindeki uzay giysisini andıran giysiler vardı. Bingo! Bu olmalıydı. 233 ve 239 ise TR'de hiç yayınlanmamış maalesef.

Ben dediydim zaten bir tek Can amca bulur diye, işte size bunun kanıtı

tekrar teşekkürler dostum