Zembla Tam Macera Listesi - Büyük Maç

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,026
Mersin
Bir Zembla pazarında daha birlikteyiz; Can amca dostumuz sayesinde eksik maceranın(kara kaplan) var oldugunu ögrendik; ama yazlıgında oldugunu söylediginden son macerayı artık anca yaza tamamlayabileceğiz,
(Bizim buralarda insanların yazlıkları 100-150 km uzakta olur ve kışın bile mangal yapmak için gidildiginden Cam amca dostumuzuda bir an öyle zannedip ugrayabilirmisin demiştim :Ğ:Ğ:Ğ:Ğ )
O zamana kadar paylaşılacak olan son iki maceradan biri olan ve eksik kısmı dostum ConanTheCivilized tarafından orjinalinden tercüme edilen ve nacizhane benim tarafımdan amatör olarak balonlaması yapılan bu güzel macerayla sizleri baş başa bırakıyorum
Bu arada ConanTheCivilized dostumla birlikte Türkiyede yayınlanmamış ve elimizde bulunan 16 adet orjinal zembanın çeviri projesine başladık yeni yılda kısmetse paylaşacağız.

Not: Bu paylaşımı isteyen herkes indirip başka platformlarda yayınlayabilir hiç bir mahsuru yoktur; çünkü ÇİZGİROMAN HEPİMİZİN

Zembla_044_000a.jpg

Zembla_044_001.png

Son düzenleme:

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Dostum teşekkürler, yüreğine sağlık, bileğine kuvvet... Atalarımızın ne güzel bir sözü var:
"İyilik yap denize at, balık bilmezse, halik bilir"

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Çok teşekkür ederiz.Önemli olan paylaşmak tekelci bir anlayış insanlara her zaman zarar verdi tarih bunun örnekleri ile dolu.Bu kitaplar artık anonim sayılır bana göre halkımıza aittir.Paylaşan çevirisini yapan arkadaşların hakkı ödenmez.Kara Kaplan da koşar adım gelir yerini alır.Paylaşmak direnmektir.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Yürütülür bu, aman yürür bu. Hele 16 tane daha önce yayınlanmayan orijinal Zembla ise koşar, koşturulur. Hatta uçar, uçurulur. Uçarız, uçarsınız, uçarlar, uçuyorlar. Her ne olursa olsun, her şey olacağına varır. :) (Bunu yazarken açık olan dizide bu son cümleyi söylediler, yazdım gitti) :)

Teşekkürler İlkhan dost, ellerinize sağlık. ConanTheCivilized dosta da teşekkürler ve selamlar. Sağ olun, var olun.

AZORA

Yeni Üye
22 Nis 2016
48
78
bu maceranın türkçesi bende vardı genede sağolun emekleriniz için sayenizde zempla çoogu macerası bulundu

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Yaza olur, kışa olur hiç farketmez, asıl olan düşünce, çizgiroman hepimizin mantığı.

Yapılan her iş bence güzeldir. Teşekkürler.

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
üstadım sertlik dozu son derece yüksek bir paylaşım olmuş :D
okurken yanında çikolata yemek lazım
elleriniz dert görmesin çok emek var sağolun varolun

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,783
Hiçbir Şey Ülkesi
Zembla ile ilgili hiç unutamadığım bir anım vardır: 80'li yıllardı. Lisedeydim. Yaz tatiliydi. Bir yerden elime Zembla çizgi romanı geçmişti ve içerisi sıcak olduğu için Zembla'yı okumak niyetiyle balkona çıktım. Balkon da güneşliydi ama içerisi hamam gibi olduğu için balkon bana daha serin gelmişti. Çizgi roman okurken bir şeyler yeme alışkanlığım olduğundan "Ne yiyeyim?" diye düşünmeye başladım. Canım o kadar çok tatlı çekiyordu ki. Sonunda yarım ekmeğin arasına neredeyse bir kavanoz "Çokokrem" koyup, hem Zembla'nın o çok sevdiğim maceralarından birini okudum hem de ben yedikçe ekmeğin dışına taşan, ellerime, yüzüme bulaşan Çokokremli ekmeği balkonda, güneşin altında mideye indirdim. Yaklaşık bir saat sonra müthiş bir karın ağrısı ve mide bulantısı başladı. Bu karın ağrısını ve mide bulantısını üç gün boyunca çektim. Bu olaydan sonra çokokrem yemeye tövbe etmiştim. Ama tövbemi bozmam uzun sürmedi. :)

Şimdi burada Zembla'nın tarafınızdan balonlanan bu macerasını görünce aklıma bu anım geldi. Birazdan indirip okuyacağım. Ama... Ama... Durun biraz... Sanırım Zembla yalnız gitmez. Yanına çikolatalı ekmek lazım. En iyisi ben hem Zembla'nın bu güzel macerasını okuyayım hem de çokokremli ekmeğimi yiyip eski anılarımı bir tazeleyeyim. :) Zembla yavaşça inedursun, ben de mutfağa bir gideyim. Çokokrem yoksa bile, Sarelle ya da ona benzer bir şeyler mutlaka vardır. :)

Ellerinize ve yüreğinize sağlık Sayın ilkhantok. Gerçekten beni çok mutlu edecek bir paylaşım oldu. Bu arada çevirisi için Sayın ConanTheCivilized'a da teşekkürler.

İzninizle mutfağa gidiyorum... :)

12 Şub 2010
15,006
543,719
Bu işte bir tuhaflık var
Diyarın adamları kimi Tarzan, kimi Zembla, kimi Cüceler, kimi neler neler, her gün çeviri balonlama yapıyor ve paylaşıyorlar, ingilizceden, fransızcadan ...

Devlet 80 yıldan beri eski alfabe Türkçeden arşivlerini çeviremedi
Balonlamadan hiç söz etmeyeyim

Maaş yok, emeklilik yok, fazla mesai ücreti istemi yok, ikramiye isteyen yok
Osmanlı arşivlerini de Çizgi Diyarı çeviri balonlamacılarına emanet etsek diyorum

İlkhantok ve ConanTheCivilized dostlara yürekten teşekkürler

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,432
Kendi Koltuğunda
Teşekkürler ellerine sağlık dostum.
Çizgi roman okurken en sevmediğim şey tarayanın birden çok sayfaya gereksiz obje simge tarayan adı vs. bu bende biraz tuhaf duygularla beraber çizgi romanı okurken o güzel dünyadan rüyadan birden uyanıveriyorum.Tabiki bu bende olan kişisel görüşüm.Sadece kapakta olması yerindedir iç sayfaya konulacaksa renksi siyah renkte konulması lazımdır.

can amca

Onursal Üye
19 Haz 2016
115
905
İstanbul
Bir Zembla pazarında daha birlikteyiz; Can amca dostumuz sayesinde eksik maceranın(kara kaplan) var oldugunu ögrendik; ama yazlıgında oldugunu söylediginden son macerayı artık anca yaza tamamlayabileceğiz,

Merak etmeyin arkadaşlar yazlık dediğim 40 km uzakta. Yılbaşından hemen sonra belki de biraz önce uğramayı ve kontrol etmeyi düşünüyorum zaten. Yani yaza kalmaz eksik maceranın taranması. Yalnız ben tarama uzmanı değilim. Ham tarayabilirim ama temizlik işi üstadların ellerinden öpecek gibi.:)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Üstadım ( Can Amca ) siz tarayın düzenleme konusunda uzman dostlarımız onu yeniden basımı yapılacak hale getirirler.Düzenleme konusunda dostlarımız o kadar iyi ki her kitap neredeyse al baskıya ver kalitesinde.Bu nedenle kara kaplan sek sek sekerek çek çek çekerek yerine gelirse iyi olur.Bir elinde cımbız bir elinde ayna Rasmusun umurundamı dünya.Selamlar.:)

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,026
Mersin
Merak etmeyin arkadaşlar yazlık dediğim 40 km uzakta. Yılbaşından hemen sonra belki de biraz önce uğramayı ve kontrol etmeyi düşünüyorum zaten. Yani yaza kalmaz eksik maceranın taranması. Yalnız ben tarama uzmanı değilim. Ham tarayabilirim ama temizlik işi üstadların ellerinden öpecek gibi.:)

İşte bu yılbaşı hediyesi gibi oldu valla, şimdiden teşekkürler dostum

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,333
izmir
Forumda her zamanki gibi Zembla yoğunluğu devam ediyor. İlkhan Tok düstumuzun gayretleri sayesinde daha da renklenmiş. Teşekkürler ediyorum.