Zagor - Tam Macera - Esrarengiz Ada (Tay Fasikül Derleme)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
zagortammaceraesrarengizada.jpg
zagortammaceraesrarengizada.gif

Zagor Tay Yayınları 279-280-281 nci bölümleri çift taramaydı, önce tek tek yükleyim dedim sonra vageçtim tam maceraya çevirerek yükledim.Kapak 281 nci sayıya aittir.

Acaba fasikülleri bu şekilde yapmaya devam edeyimmi?

Zagor - Tam Macera - Esrarengiz Ada.rar 78.9 MB

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Aslında tam macera olayına ben sıcak bakıyorum. Diyar kendini aştı, bunlar sıradan hale geldi.:)

Ne yapalım ki kardeş, 15 adet taranacak kitabım kaldı, ondan sonra yabancı paylaşım ve bu derlemeler hedefimde, bir yerden başlamak lazım diye düşünüyorum.

Asıl maksadımız iyi bir arşivse yapılması gerek bunlarında.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Adam bütün interneti taradı, bulduklarının iyilerini seçip Diyar arşivine ekledi, şimdi arşivimizin gerisini düzenliyor iyi mi?...

Kimi insan çevresine zarar vermeden, kimi insan da çevresine yararlı olmadan varlığını sürdüremez. Sevgili hemşerim kesinlikle ikinci gruptan...

Çok teşekkür ederiz Gandor08; elinize sağlık.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,024
Arşivimde bu denli güzel değildi,sizin düzenlemeleriniz ile daha güzeli yakaladık.Teşekkürler sevgili gandor.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Bir eski yazımda Zagor fasikülleri macera bazında yeni bir liste ile sıralanmasını önermiştim.Gandor 08 bu yazıyı bulabilir.Yanılmıyorsam 464 Zagor fasiküllerde 105 macera var.Ben bunların listesine razıyken Gandor 08 maceraları toparlamayı öneriyor.
Oldukça zahmetli bir iş olacak.Tamamlamdığında şöyle bir liste olacak:
Fasikül 27-28/352-354:"Mumyaların Esrarı".
Fasikül 22-23/336-337:"Karabela".
Fasikül 179-190:"Yılan Kaptan"
Fasikül 259-267:"Balta ve Kılıç"
Fasikül 430-435:"Yitik Sancak"
Bu çalışma ile hem mükerrer maceralar tesbit edilecek;hem de örneğin 6 fasikül
süren bir maceranın 6 değil bir tek adı olacak.Daha önce de yazmıştım.243-259 fasiküllerde yayınlanmış "Kahramanın Dönüşü"-Kış Yılanı-Frida-Memphis Joe-adlı maceranın 17 fasikülde tam 17 tane adı var!!!

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,850
5,011
Sayın gandor08 ;
Tam Macera düzenlemen çok güzel. Böylece hem bütünlüklü ( macerayı bir arada okumak. Elbette daha güzel ) ve mükerrer isimlerden , sayılardan kaçınmak daha kolay olacak.
Keşke sadece zagor'da değil tüm çizgi romanlarda bu yapılsa...
Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Arkadaşlar nasipse ilk zagordan başlayalım, hem sanırım tamamı bende şu an var, hemde fasiküllerin tamamı tamamlanmış, tabiki peyder peyi sıra diğer kahramanlarımızada gelecek,

ben düzenleme yaparsam sayfalarda tarayanın ismi varsa düzenlemeyeceğim. Silinebilecek bir şeklide isede sileceğim, ana kapağa tarayanın ismini ugun bir yere yazacağım. Tarama işi gerçekten zahmetli ama aşırısıda göz estetiğini bozuyor.

Hepimiz veya az çok yapabilenler bu işe bir başlarsak 1 ayda tüm siteyi toplarız. Nasipse 2014 sonu arşiv açısından mükemmeliyeti yakalayacağımızı umuyorum. Ben bendeki olan tüm çift sayfalıları tek sayfa yapıp yeniden yükleyeceğim. Önümüzdeki haftadan itibaren ona yoğunlaşıyorum.

Zaten son bir yıldır çift sayfa tarama ve düzenlenmeden yükleme çok nadir veya hemen hemen hiç yapılmadı. Ve her geçen gün tüm hepimiz daha iyiyi nasıl yapacağımızı deneme yanılmayla öğreniyoruz ve uyguluyoruz.

2014 Çizgi Diyarınının ve sevenlerinin yılı olmaya hızla devam edecek.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Bir yerde okudum hatırlamıyorum,
Ceylan veya Tay'dan çıkmış Zagorlarla
şimdi 1. sayıdan başlayıp devam etmekte olan
Lal klasik serideki Zagorları arasında farklılıklar varmış,bazı kareler farklı
çizilmiş.
Ferri ustanın çizmeye başladığı ilk seriden sonra
"Tutto" adı altında tekrar serisi yayınlanırken bazı kareler
çıkarılıyor, bazıları değiştiriliyormuş başka çizerlerce.
Lal de ikinci baskıyı diyelim, takip ettiği için
biz yapacaksak mutlaka tay fasikül serisinden, hatta
materyal az şu an ama ceylan serisinden başlanabilir derim.
Lal Klasik seri zaten sorunsuz devam ediyor çünkü.
Selamlar, saygılar.

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,097
Değerli kardeşim;
Sana hiç bir şey söylenmez,
İnanıyorum sen uyumuyorsun,
Bu kadar emek ve azim, valla helal olsun.
Emeklerin için teşekkür ederim.

bonelli1910

Kıdemli Üye
25 Nis 2011
129
230
Bir yerde okudum hatırlamıyorum,
Ceylan veya Tay'dan çıkmış Zagorlarla
şimdi 1. sayıdan başlayıp devam etmekte olan
Lal klasik serideki Zagorları arasında farklılıklar varmış,bazı kareler farklı
çizilmiş.
Ferri ustanın çizmeye başladığı ilk seriden sonra
"Tutto" adı altında tekrar serisi yayınlanırken bazı kareler
çıkarılıyor, bazıları değiştiriliyormuş başka çizerlerce.
Lal de ikinci baskıyı diyelim, takip ettiği için
biz yapacaksak mutlaka tay fasikül serisinden, hatta
materyal az şu an ama ceylan serisinden başlanabilir derim.
Lal Klasik seri zaten sorunsuz devam ediyor çünkü.
Selamlar, saygılar.

o yazı

Arkadaşlar zagor konusunda size birkaç çığır açacak bilgi vermek isterim.Bu bilgiler eren paykalın kitabın dada yoktur.Zagor italya da yayına başladığın da hepinizin bildiği ğibi üstad ferri muhteşem çizimlere başladı.Ve italya da tam 3 seri halin de zagor tekrar tekrar çıktı.İlk serde ferrinin çizdiği kareler tamamen orjinaldir ve tay yayınlarının ilk çıkardığı seride fasikül yada 350 lik seriden bahsediyorum birini alıp lalin çıkardığı klasik ciltlerle karşılaştırın.Karelerde birçok yerde eksiklikler var lalin klasiklerin de .Mesela zagor çikosuz olarak bir karede dururken lalin çıkardığı italyanın 3. serisin de yanın da çikoyla durmakta hatta elini çikonun sırtına konuyla alakasız bir şekil de koymakta.
Bu da demek oluyorki ilk seri gerçek orjinal tayın çıkardığı seriyi kastediyorum.Yani başka bir anlatımla 2.ve 3. serilerde başka çizerler karelere müdahale ederek orjinalliği bozmuştur.
Başka bir anlatımla tay 350 lik seri yada fasikül serisi orjinal monolisa lal klasik serisi ise sahte monolisadır.
Bu yüzden italyada ilk seri yani liret olarak çıkan zagor lar müzayedeler de yüksek rakamlara gitmektedir.
Ben isterdimki lal yayıncılık (tabi ki bu konuda hiçbir bilgisi olmaması büyük handikap tamamen ticari olarak yayın yapmakta) klasik serilere başladığın da tayın kitapların dan kopyalar almalıydı yada daha iyi araştırmalıydı.Bunun sonucun da kolleksiyonerlerin elin deki zagor klasikler italya için bile deger arzederdi.
Evet arkadaşlar maalesef bir çok satıcı arkadaş hatta zagor konusun da kendini en üst düzey sayan kişiler bile bu konudan bi haberdir.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Sanırım Cem Demirbaş beyin iddiasıydı bu.
Bir bakmak lazım. Koleksiyon değeri olabilir,
koleksiyon değeri kısmı biraz çetrefilli
ama 100 sayfalık bir macerada
bir iki karenin değiştirilmiş olması, bir otomobilde
değişen var mı yok mu sorusunun cevabı kadar
önemli olabilir "bence".
Yine de dediği gibiyse bunları ortaya çıkarıp
karşılaştırmak ilginç olabilir...
İyi akşamlar.