Lal Kitap Klasik MMaceralar Dizisi-119

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Lal Kitap Klasik Maceralar Dizisi 119
Temmuz ayında yayınlanan bu kitap orijinal 465-468 sayıları içeriyor.Moreno Burattini-Mauro Laurenti üretimi bir macera.Macera,Aylık Zagor Serisi’nde Ağustos-Kasım 2008 tarihlerinde de yayınlanmıştı.Uzun zamandır böyle 4 kitaplık(hem de tek ciltte)bir Zagor macerası okumamıştım.

Daha maceranın başında firari bir mahkumun acı sonuna tanıklık ederiz.Adam öldürülür ve kafa derisi yüzülür.Bayağı sert bir sahne.Kızılderililer büyük ihtimalle Seminol yerliler.Kıyafetleri,takıları,şefleri Quanah çok güzel çizimlerle tasvir edilmişler.Maceradaki tipler de çok ilginç.Zagor ve yanındakiler,Haydut Scrawl ve ekibi,Hapishane müdürü Byrce ve mahkumlar arasında şiirler okuyan bir entellektüel,İrlandalı bir maceraperest ve eski bir tanıdığımız –Bimbo Sullivan!
Macerada,çözülmeyi bekleyen düğümler var.Tefeci Milward’ın katili gerçekten Elias mı?Byrce,Elias’niye ebediyen susturmak istemektedir? Quanah’ın karısı ve çocuklarının gerçek katilleri kimler?Scrawl ve ekibi?Şerif Graham’ın gerçek durumu?Bütün bu düğümler tek tek çözülür.Gerçek suçlular acımasızca cezalandırılırlar.Bu maceranın en çarpıcı sahnelerinden birisi de Zagor’un Bimbo Sullivan tarafından bataklıkta gömülme girişimidir.Ömrü bir bataklıkta geçen kahramanımız ironik bir biçimde az kalsın bir başka bataklıkta can verecekti!
Macerada çok az Zagor macerasında görebileceğimiz sert,kanlı sahneler var.Kafa derisi yüzme,adamları baş aşağı ağaçlara asma,insanları vahşi hayvanlar gibi avlama.Hele Byrce’ın kan dondurucu trajik sonu.Bir noktaya da değinmem gerekir.O da Ay Barka’nın mükemmel çevirisi.Uzun uzun diyalogları çok kıvrak ve kusursuz bir Türkçe ile çevirmiş.Laurenti’yi bilmiyorum.Macera o kadar yüksek tempo ile akıp gitti ki çizimlere hiç odaklanmadım.Güzel çizimlerdi diyebilirim.Elias’ın arada bir ortaya koyduğu doğaüstü yetenekleri maceraya renk kattı.
Soluk soluğa okunan,temponun hiç düşmediği,kurgusu,örgüsü mükemmel bir senaryo ve çizimleri ile çok özel bir kitap oldu.Tek cillte başlayıp bitmesi de tam denk gelmiş.Hani birisi çıkıp da “Zagor okumaya başlamak istiyorum.Nerden başlayayım?”diye sorması halinde “bu kitapla başla”diyebilirim.

Son düzenleme:

Mesut1969

Yeni Üye
29 Nis 2019
42
120
Arkadaşlar, bu sayıyı nasıl olduysa gözden kaçırmışım ve hiçbir online sitede veya kitapçıda bulamıyorum (zaten Sakarya'da ikamet ettiğimden doğrudan kitapçıdan satın alma şansım pek yok). Dün Ankara'daydım, bulurum umuduyla Dost Kitabevi, D&R gibi kitap mağazalarına baktım ama nafile oralarda da yok...
İlk sayısından bu yana tüm Klasik Maceralar serisini biriktirdim, bu sayının eksik kalmasını hiç istemiyorum...

Sizden ricam şu:
Bu kitabı alabileceğim bir online satış sitesi biliyorsanız lütfen linkini vs. paylaşabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler... :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Arkadaşlar, bu sayıyı nasıl olduysa gözden kaçırmışım ve hiçbir online sitede veya kitapçıda bulamıyorum (zaten Sakarya'da ikamet ettiğimden doğrudan kitapçıdan satın alma şansım pek yok). Dün Ankara'daydım, bulurum umuduyla Dost Kitabevi, D&R gibi kitap mağazalarına baktım ama nafile oralarda da yok...
İlk sayısından bu yana tüm Klasik Maceralar serisini biriktirdim, bu sayının eksik kalmasını hiç istemiyorum...

Sizden ricam şu:
Bu kitabı alabileceğim bir online satış sitesi biliyorsanız lütfen linkini vs. paylaşabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler... :)

burda var.

Mesut1969

Yeni Üye
29 Nis 2019
42
120
Çok teşekkür ederim Sayın gandor08... Verdiğiniz linkten aldım kitabı... Ne kadar makbule geçtiğini anlatamam....