Bilin Bakalım-Maksi Zagor

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
MAKSİ ZAGOR SERİSİ
Bilin Bakalım:
1.Maksi Zagor Serisi’ni ülkemizde 2 yayınevi yayınladı.Bunlardan Çizgi Düşler Yayınevi yayına devam ediyor.Öteki yayınevi olan Oğlak Yayıncılık kaç adet Maksi Zagor macerası yayınladı?
a)12 b)10 c)14 d)9
2.Bu seride yayınlanan bir macerada “Amerikan Deniz Piyadeleri”konu ediliyordu.Raffaele Della Monica çizimi bu macerada aşağıdaki karakterlerden hangisi yoktur?
a)James Owen b)Thomas Laforge c)Albay Catskill d)Jonathan Welsh
3.Yine bu seride bir macera,iki kızılderilinin balta düellosu ile başlar.Düelloyu kazanan Kaimakan adlı Huron…..
a)Savaşçılarıyla Henry Kalesi’ne saldırır b)Kanlı bir Kızılderili isyanı başlatır c)Zagor’a meydan okuyarak düelloya davet eder d) Darkwood’daki avcıları katletmeye başlar
4.İyi Zagor okurları Mohawk şefi Tonka’nın tıpkı Teks Willer gibi dul olduğunu bilirler.Tonka,her yıl Ay Tepesi’nde Zagor ile birlikte sevgili eşini anar.Tonka’nın eşinin adını anımsayabildik mi?
a)Kaata b)Kai-Ata c)Ahta d)Anawa
5.Bu seride “Terkedilmiş Kale”adlı Gaetano Cassaro çizimi 317 sayfalık bir macera var.Macerada,ıssız bir bölgeye inşa edilen “Stanton Kalesi” ve onun çılgın komutanının öyküsü anlatılır.Büyüye,ökülte meraklı kale komutanı Albay Carmody, maceranın finalinde….
a)İsyan eden askerleri tarafından vurulur b)Peroia yerlilerinin reisi Kırmızı Ceket tarafından öldürülür c)Askeri Mahkeme tarafından idama mahkum edilir d)Barut fıçılarını ateşleyerek havaya uçar
6.Bu seride Donatelli çizimi bir macerada rahip Jeremiah Kelman’ın öyküsü anlatılır.Kelman,bir yangın sonucu kilisede yanarak ölen eşi Sarah’ın intikamını almak için kişisel bir savaş başlatır.Hangi macera?
a)Kara İntikamcı b)Kara Maskeli Adam c)Ateş Dağı d)Fırtınaların Efendisi
7.Maksi Zagor Serisi İtalya’da hangi yıl yayınlanmaya başladı?
a)2000 b)2001 c)2002 d)2003
8.Maksi Zagor Serisi’nin bir macerasında adı geçen “Kızıl Ölüm”nedir?
a)Salgın Hastalık b)Profesör Verybad’in Bir Buluşu c)İspermeçet Balinası d)Asi Kızılderili
9.Bu seride yayınlanan sıra dışı bir macerada Zagor ,Washington’da ABD Başkanı’nın yakasına yapışır ve onu tartaklar.Aynı başkanla “Sıfırıncı Saat”macerasında da karşılaşmıştı.Kimdir bu başkan?
a)Andrew Jackson b)John Quincy Adams c)James Madison d)James Monroe
10.Bu serideki ilk üç macera hangi Zagor çizeri tarafından çizilmiştir?
a)Ferri b)Chiarolla c)Donatelli d)Cassaro
11.Yine bu seride arazi simsarı Judas Mason ve adamları, bir Cree köyünü yakarak yok eder.Köyün kör büyücüsü, isimlerini tek tek sayarak onları lanetler.Bir süre sonra hepsi de korkunç şekilde can verirler.Büyücünün adı:
a.Geesis b)Kee-Noah c)Sebolah d)Mowka
12.Bu seride yayınlanan bir macerada topraklarında altın bulunan bir yerli kabilesi yaşadıkları topraklardan Batı’ya Oklahoma’ya sürülür..1835 yılında başlayan bu zorunlu göçte birçok yerli açlık,soğuk ve yorgunluktan hayatlarını kaybederler.Bu zorunlu göçe maruz kalan Cherokeeler ,Amerikan tarihinin en üzücü olaylarından biri olan bu göçe ne ad vermişlerdir?
a)Ölüm Yolu b)Kanlı Yol c)Gözyaşı Yolu d)Utanç Yolu

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Bir müddet önce,Zagor maceraları hakkında buna benzer sorular hazırlamış ve bayağı geri dönüşler almıştım.Bu Maksi Zagor sorularında ise bu olmadı.Çizgi Diyarı'nda bir tane bile paylaşılmış Maksi Zagor macerası yok.Belki de bu yüzdendir.Sorular sadece Oğlak Yayınevi'nin yayınladığı Maksi Zagor maceralarından hazırlandılar.Yeryüzü Cemil Bey'in 12.soruya verdiği yanıt doğru.1.soruya verdiği yanıt ise yanlış.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Aa, birinci sorunun cevabının yanlış
olduğuna şaşırdım. Yeşil renkli 10 cilt
Zagor'u "Efsanevi Zagor Maceraları" alt
başlığıyla yayımlamıştı Oğlak Yayınları.
Bunlardan 4, 5, 7, 8, 9, 10. ciltlerin her
biri iki maksi sayısı içeriyordu. Toplamda
da 12 Maksi macera ediyor bu... Demek
kaçırdığım bir şeyler var, merak ettim şimdi.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Cemil Bey haklısınız Oğlak Yayınları saydığınız ciltlerde Maksi Zagor maceraları yayınladı.Ben kaç "macera"diye sormuştum.Maksi 1'de iki macera vardı.Maksi 3'de de iki macera vardı.3+3+2+2+2+2=14.Oğlak Maceraperest Çizgiler Efsanevi Zagor Maceraları ciltlerini 4 ve 5 sayıları 3'er macera içeriyor.Orijinal yayın sırası ile Oğlak Yayıncılık yayın sırası karışık.Oğlak,bu seride special sayıları da yayınlamış.Ben Oğlak'ın 6 kitabını da önüme koydum,sırt numaralarına da bakarak defalarca kontrol ettim.Dolayısıyla Maksi Zagor Macera Listemdeki ilk 14 macera Oğlak Yayınları tarafından yayınlandı.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
:Ğ:Ğ İşte gözden kaçırdığım şey buymuş.
Harika sorular için teşekkür ederim Atilla
hocam. Bakalım diğer sorulara verilen
cevaplar neler olacak.

FETHA

Kıdemli Üye
7 Haz 2019
124
636

2.Bu seride yayınlanan bir macerada “Amerikan Deniz Piyadeleri”konu ediliyordu.Raffaele Della Monica çizimi bu macerada aşağıdaki karakterlerden hangisi yoktur?
a)James Owen b)Thomas Laforge c)Albay Catskill d)Jonathan Welsh

Maxi Zagor 7 - Deniz Piyadeleri macerası

c) Albay Catskill

FETHA

Kıdemli Üye
7 Haz 2019
124
636

9.Bu seride yayınlanan sıra dışı bir macerada Zagor ,Washington’da ABD Başkanı’nın yakasına yapışır ve onu tartaklar.Aynı başkanla “Sıfırıncı Saat”macerasında da karşılaşmıştı.Kimdir bu başkan?
a)Andrew Jackson b)John Quincy Adams c)James Madison d)James Monroe

a) Andrew Jackson

(Maxi Zagor 2 - Uzun Yürüyüş)

FETHA

Kıdemli Üye
7 Haz 2019
124
636

11.Yine bu seride arazi simsarı Judas Mason ve adamları, bir Cree köyünü yakarak yok eder.Köyün kör büyücüsü, isimlerini tek tek sayarak onları lanetler.Bir süre sonra hepsi de korkunç şekilde can verirler.Büyücünün adı:
a.Geesis b)Kee-Noah c)Sebolah d)Mowka

d) Mowka

(Maxi Zagor 1 - Korkunç Lanet)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
FETHA nickli Zagorsever de maşallah 3 doğru ile katkıda bulundu.Teşekkür ederim.Doğru yanıtlanan sorular:1c,2c,4c,5d,6b,9a,11d,12c.