Bilin Bakalım-ZAGOR 2 Çoktan Seçmeli

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Forumumuzda Zagor'u seven çok.Ben de "tadımlık"10 soruluk bir mini test hazırladım.Bilgisayar kullanma yeteneğim çok sınırlı.Örneğin,Bonelli sitesinden mesela 530.sayıya bakmam gerekiyor.Zorlanıyorum.Eren Paykal'ın kitabını da pek kullanamıyorum.Kim kimdir listelerini maceraya göre veriyor.Lal KM de bana göre kullanışlı değil.Macera isimleri Tay Zagor listelerine göre değişik.Maksi,özel,dev albüm onlara şimdilik hiç bakmıyorum.Hasılı her soru için inceden inceye araştırma yapmam,uygun şıkları bulmam gerekiyor.Bu yüzden "niye 30-50 soru hazırlamıyorsun?"demeyin lütfen.Bir de dostlar yanıt verirken ricam 10 soruya birden yanıt versinler.Bilemediklerini boş bırakabilirler.Yani 4.soru "c"deyip bırakmasınlar.Mümkünse yorum yazalım.Her yapılan yorum,hatırlatma Zagor konusuna zenginlik katacaktır.
Bilin Bakalım ZAGOR-2 Çoktan Seçmeli

1.Aşağıda isimleri verilen Zagor'un düşmanlarından hangisi(Türkiye'de yayınlanan serilerde)bir kez karşımıza çıkmıştır?
a.Eskimo
b.Bimbo Sullivan
c.Blondie
d.Timber Bill
e.Kubal Singh

2.Aşağıdakilerden hangisi Darkwood’lu avcılardan değildir?
a.Chapman
b.Boston Jack
c.Jim Baker
d.Duncan
e.Memphis Joe

3.Zagor’un ilginç maceralarından birinde Koleksioncu(Emekli Albay Rod Mc Charty)hangi davranışı yüzünden Zagor ile karşı karşıya geliyordu?
a.Kızılderililere içki ve silah satıyordu.
b.Kızılderilileri altın madeninde çalıştırıyordu.
c.Kafatası avcılığı yapıyordu.
d.Kızılderilileri bir sirkte hayvan gibi sergiliyordu.
e.Genç Kızılderili kadınları kaçırıyordu.

4.Billy Boy Kirby’i hatırlıyor musunuz?Bir Kızılderili kabilesinin şefi olan Wakopa’nın karısını öldürmesi gerilimli bir ortama yol açıyordu.Maceranın finalinde Billy Boy beraat ediyor ama cezası Wakopa tarafından veriliyordu.Kendi de öldürülen bu gururlu şef hangi kabileye mensuptu?
a.Osega
b.Seneca
c.Delaware
d.Penebscot
e.Wyandot

5.Zagor’un vampir Baron Bela Rakosi ile olan mücadelesinde ona çok yardımcı olan Slav asıllı vampirolog doktor Metrevelic hangi kasabada ikamet etmektedir?
a.Stoneville
b.Danville
c.Fairmont
d.Boston
e.Fairfax

6.Birkaç kez Zagor’un karşısına çıkmış gedikli düşmanlardan.Silah,içki kaçakçısı,katil.Son macerada Florida’da Canochee bataklığında Kızılderililer tarafından öldürülür.
a.Tekgözlü Jack
b.Ben Stevens
c.Bimbo Sullivan
d.Colin Randall
e.Robert Gray

7.Zagor’un en uzun macerası 513 sayfalık……..maerasıdır.
a.Kan Piramitleri
b.Destroyer’i Batırın
c.Kabus
d.Ümitsiz Yürüyüş
e.Büyücü Kandrax

8.Lal Aylık Zagor’da kısmetse Kasım 2019’da orijinal 600.sayı yayınlanacak.Aşagıdakilerden hangisi ilk 5 Renkli yayından değildir?
a.Yedi Ok Yarışı
b.Gökkuşağı Köprüsü
c.Lanetli Hazine
d.Liberty Sam
e.Kızılderili Büyüsü

9.Lal Aylık Zagor Serisi’nde bir macerada,Truth kasabasında sapkın bir din adamının dini telkinlerle kasaba halkını etkisi altına aldığı anlatılır.Din adamını hatırladınız mı?
a.Zachary Bloom
b.Rahip Stephan
c.Peder Gelsemino
d.Eldon Jarrett
e.Edward Grimson

10.Rapid City’nin kurucularından Henry Murchisson bıraktığı tuhaf vasiyetnamede,Cathedral Peak’de bıraktığı bir kutuya ilk ulaşan kuzenine mirasını bırakacağını belirtir.Çok zorlu,tehlikelerle dolu bir yolculuktan sonra ulaşılan kutudan ne çıkar?
a.Tabanca
b.Dürbün
c.Avcı bıçağı
d.Pipo
e.Yeni bir vasiyetname

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
İşte bilgisayar özürlülüğüm daha birinci soruda ortaya çıktı.Doğru soru şöyle olacak:Aşağıda isimleri verilen Zagor'un düşmanlarından hangisi(Türkiye'de yayınlanan serilerde)bir kez karşımıza çıkmıştır?

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Sorular hayli zor ve uzmanlık isteyen tarzda hazırlanmış çok teşekkür ederim üstadım.
Üç yanlış bir doğruyu getirirse başarı şansım oldukça yüksek.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Abolardis dostumun dediği gibi.. Üç yanlış bir doğruyu getirirse bende dereceye girerim.. :d

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,248
3,537
3 d şıkkı
1 e şıkkı sanırım
4 a şıkkı
7 c
8 d
10 e

diğer sorularım şıklarından emin olmamakla beraber
2 e
5 b
6 d
9 din adamını hatırladım ama dını değil stephan değil beni çok etkileyen bir hikayeydi

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
2.soru e "Memphis Joe"doğru.Memphis Joe Kiowa'ların arazisinde bizon avlayan Avrupalı soylulara rehberlik yapıyordu.Kış Yılanı macerası.8.soru "Liberty Sam"doğru.Seminollere yardım eden,özgürlük tutkunu zenci.Şıklarda yer almayan renkli sayı orijinal 100.sayı olan "Dostum Gitar Jim".Birçok otoriteye doğru gelmiş geçmiş en güzel Zagor macerası olan "Kabus"doğru.Kızılderilileri sirkte sergileyen eski asker "Koleksiyoncu"atın sağrısına saklanan bir kızılderili tarafından öldürülüyordu.Wakopa,Osega reisi doğru.Maceranın finalinde hem Billy Boy'u,hem de işbirlikçi kasaba şerifini bıçaklayarak öldürüyordu.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Sevgili Atilla abi, ben bu yarışmaya itiraz ediyorum. Akşam saat 22.00'de yarışma mı olurmuş?!. ;) Neden sabah saatlerinde paylaşılmadı? :cool: Ben hemen hemen hepsini biliyordum, bak şimdi cevap verme şansım olmadı. :rolleyes: Hemen bu yarışma iptal edilip yeni yarışma düzenlenmeli. :4:

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,307
30,081
İzmir
Hocam, beni Tex de bütünlemeye bıraktığınız için
bu sınava girip tembelliğimi tescil ettirmek istemiyorum.
Hızlandırılmış kurs açarsanız ilk öğrenciniz olabilirim. :)

barsgan

banned
5 Ocak 2018
20
82
Forumumuzda Zagor'u seven çok.Ben de "tadımlık"10 soruluk bir mini test hazırladım.Bilgisayar kullanma yeteneğim çok sınırlı.Örneğin,Bonelli sitesinden mesela 530.sayıya bakmam gerekiyor.Zorlanıyorum.Eren Paykal'ın kitabını da pek kullanamıyorum.Kim kimdir listelerini maceraya göre veriyor.Lal KM de bana göre kullanışlı değil.Macera isimleri Tay Zagor listelerine göre değişik.Maksi,özel,dev albüm onlara şimdilik hiç bakmıyorum.Hasılı her soru için inceden inceye araştırma yapmam,uygun şıkları bulmam gerekiyor.Bu yüzden "niye 30-50 soru hazırlamıyorsun?"demeyin lütfen.Bir de dostlar yanıt verirken ricam 10 soruya birden yanıt versinler.Bilemediklerini boş bırakabilirler.Yani 4.soru "c"deyip bırakmasınlar.Mümkünse yorum yazalım.Her yapılan yorum,hatırlatma Zagor konusuna zenginlik katacaktır.
Bilin Bakalım ZAGOR-2 Çoktan Seçmeli

1.Aşağıda isimleri verilen Zagor'un düşmanlarından hangisi(Türkiye'de yayınlanan serilerde)bir kez karşımıza çıkmıştır?
a.Eskimo
b.Bimbo Sullivan
c.Blondie
d.Timber Bill
e.Kubal Singh

1. SORUYU PEK ANLAMADIM YALNIZ 1 KEZ ÇIKANLAR MI.?
a. İKİ KEZ.
b. DÖRT KEZ. (YALNIZ BENİM SAYDIĞIM.)
c. BİR KEZ.
d. İKİ KEZ.
e. BİR KEZ.

2.Aşağıdakilerden hangisi Darkwood’lu avcılardan değildir?
a.Chapman
b.Boston Jack
c.Jim Baker
d.Duncan
e.Memphis Joe

2.
e.Memphis Joe KIŞ YILANI MACERASINDAKİ ALÇAK KERVAN REHBERİ. ZAGOR VE ÇİKO YU KARINCALARA YEDİRMEYE KALKTI.

3.Zagor’un ilginç maceralarından birinde Koleksioncu(Emekli Albay Rod Mc Charty)hangi davranışı yüzünden Zagor ile karşı karşıya geliyordu?
a.Kızılderililere içki ve silah satıyordu.
b.Kızılderilileri altın madeninde çalıştırıyordu.
c.Kafatası avcılığı yapıyordu.
d.Kızılderilileri bir sirkte hayvan gibi sergiliyordu.
e.Genç Kızılderili kadınları kaçırıyordu.

3.
d.Kızılderilileri bir sirkte hayvan gibi sergiliyordu. KAÇIRDIKLARI ARASINDA TONKA DA VARDI. ZAGOR BUNLARI KURTARMAYA İLK GİTTİĞİNDE PERİŞAN HALDEKİ KIZILDERİLİLERİN ÇOĞU KAÇMAK BİLE İSTEDİ. AMA SONRAKİ GİRİŞİMİNDE İSYAN BAŞLATTILAR. ÇOK ŞİDDETLİ BİR ÇATIŞMA OLDU ÇOĞU ÖLDÜ. ZAGOR AZ BİR KISMINI KURTARABİLDİ.

4.Billy Boy Kirby’i hatırlıyor musunuz?Bir Kızılderili kabilesinin şefi olan Wakopa’nın karısını öldürmesi gerilimli bir ortama yol açıyordu.Maceranın finalinde Billy Boy beraat ediyor ama cezası Wakopa tarafından veriliyordu.Kendi de öldürülen bu gururlu şef hangi kabileye mensuptu?

a.Osega
b.Seneca
c.Delaware
d.Penebscot
e.Wyandot

4.
a.Osega

5.Zagor’un vampir Baron Bela Rakosi ile olan mücadelesinde ona çok yardımcı olan Slav asıllı vampirolog doktor Metrevelic hangi kasabada ikamet etmektedir?
a.Stoneville
b.Danville
c.Fairmont
d.Boston
e.Fairfax

5.
c.Fairmont .....
...... ........... .......... ( AYRICA BİR ŞEY DAHA ANIMSIYORUM. O ADAM ZAGOR LA KONUŞURKEN "BENİM ÜLKEM OLAN YUGOSLAVYA DA" DEMİŞTİ. OYSA 1800 LERDE YUGOSLAVYA DİYE BİR ÜLKE YOKTU.)

6.Birkaç kez Zagor’un karşısına çıkmış gedikli düşmanlardan.Silah,içki kaçakçısı,katil.Son macerada Florida’da Canochee bataklığında Kızılderililer tarafından öldürülür.
a.Tekgözlü Jack
b.Ben Stevens
c.Bimbo Sullivan
d.Colin Randall
e.Robert Gray

6.
e. ROBERT GRAY

7.Zagor’un en uzun macerası 513 sayfalık……..maerasıdır.
a.Kan Piramitleri
b.Destroyer’i Batırın
c.Kabus
d.Ümitsiz Yürüyüş
e.Büyücü Kandrax

7.
c. KABUS
...... ........... .......... (AYRICA "FLORİDA MACERASI" DA 500 SAYFA SÜRÜYOR)

8.Lal Aylık Zagor’da kısmetse Kasım 2019’da orijinal 600.sayı yayınlanacak.Aşagıdakilerden hangisi ilk 5 Renkli yayından değildir?
a.Yedi Ok Yarışı
b.Gökkuşağı Köprüsü
c.Lanetli Hazine
d.Liberty Sam
e.Kızılderili Büyüsü

8.
d. LİBERTY SAM

9.Lal Aylık Zagor Serisi’nde bir macerada,Truth kasabasında sapkın bir din adamının dini telkinlerle kasaba halkını etkisi altına aldığı anlatılır.Din adamını hatırladınız mı?
a.Zachary Bloom
b.Rahip Stephan
c.Peder Gelsemino
d.Eldon Jarrett
e.Edward Grimson

9.
BUNU OKUMADIM

10.Rapid City’nin kurucularından Henry Murchisson bıraktığı tuhaf vasiyetnamede,Cathedral Peak’de bıraktığı bir kutuya ilk ulaşan kuzenine mirasını bırakacağını belirtir.Çok zorlu,tehlikelerle dolu bir yolculuktan sonra ulaşılan kutudan ne çıkar?
a.Tabanca
b.Dürbün
c.Avcı bıçağı
d.Pipo
e.Yeni bir vasiyetname

10.
d.PİPO

............

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Kubal Singh ile ilk kez "Kaplan"macerasında tanışmıştık.Lal Aylık Zagor Serisi'nde bir macerada(sayı veremiyorum)tekrar görülüyordu.Cevap "Blondie".Hatun ile "Don Kişot" macerasında tanışmıştık.İtalya'da 631.sayıda geri dönüyor ama bu macera henüz ülkemizde yayınlanmadı.Dr.Metrevelic saptamanız çok ilginç.Evet 1840'larda Yugolavya diye bir ülke yok.Bütün Balkanlar komple Osmanlı toprağı.Böyle olunca da Sırp asıllı Dr.Metrevelic de Osmanlı vatandaşı!