Zagor Maceralarında Albaylar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Zagor, maceralarında sık sık kalelere uğrar.Bu kale komutanları genellikle
albay rütbesi taşıyan askerlerdir.İyisi de var kötüsü de.En bilindik albayımız Pitt Kalesi komutanı Tabip Albay Norman Perry'dir.Birçok macerada karşımıza çıkmış;Zagor'un en iyi dostlarındandır.Aşağıda Zagor
maceralarında karşımıza çıkan birkaç albayı sıralıyorum.Acaba bu albaylar
hangi Zagor maceralarında görülmüşlerdirler?
1.Albay Caniff
2.Albay Carmody
3.Albay Alan Maddenbrook
4.Albay Howard
5.Albay Fred Clark
6.Albay Kraizer

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,916
NeverLand
Birinciyi ben söyleyeyim: Tropikal Birlik (İkisi bir arada :))

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Bakunin dostumun mesjına bazı eklemeler yapayım."Tropikal Birlik"adlı macera otijinal 154-157 sayılar.Tay Fasikül Serisi'nin sonlarına doğru
442-451 sayılarda yayınlanmıştı.Ayrıca 350'lik Siyah Logolu Zagor
Cilt Serisi'nin 128-131 ve 330-334 ciltlerinde de bu macera var.Lal
Klasik Zagor Serisi'nde ise 41-42 ciltlerde yayınlandı.Nolitta-Donatelli
üretimi bu uzun macera bana göre Zagor'un en güzel maceralarındandır.
Tropikal Asya'da"Big Step"adlı bir proje için Darkwood'daki kızılderililere
sarı humma bulaştırılır.Hastalığa karşı aşı bulmak için kızılderililer üzerinde
ölümcül deneyler yapılır.Buna karşı çıkan Albay Perry bir komplo ile akıl
hastanesine kapatılır.Macerada Zagor'un dostları Albay Perry,Tonka,
Drunky Duck ve Dörtgöz de var.Maceranın sonunda Başkan'ın özel
danışmanı Harold Pickenz'in devreye girmesiyle Caniff tutuklanır ve
birliği de lağvedilir.Macera bana son yıllarda ABD'nin BOP (Büyük
Ortadoğu Projesi)ni hatırlattı!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Albaylar başlığımızda 2.sırada Albay Carmody var.Zagor'un en güzel maceralarından birisi olan "Terkedilmiş Kale"adlı macerada karşımıza çıkıyor. Tam 317 sayfalık bu macera Maksi Zagor 4.sayı.Macera Moreno
Burattini-Gaetano Cassaro üretimi.Macera Oğlak Efsanevi Zagor Maceraları Dizisi'nin 5.cildinde yayınlandı.West Point Askeri Akademisi'nde öğretmen olan Carmody tuhaflıkları yüzünden sınıra,vahşi
bir bölgeye sürülür ve orada Stanton Kalesi'ni kurmakla görevlendirilir.
Kızılderililerden nefret eden,askerlerine çok zalimce davranan Carmody,
delilik derecesinde sapkın birisidir.Büyü ve doğaüstü olaylar da ilgi alanındadır. Sonunda,kalede isyan çıkar.Gizli galerilerde patlayıcıları
ateşlemek isterken kendisi havaya uçar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
3.sıradan devam edelim.Albay Alan Maddenbrook Bravery Kalesi komutanıdır.Asker bir aileden geldiği için bu geleneğe uyarak oğlu Walter
de asker olmuştur.Yalnız bu seçim Walter'İ mutlu etmemiştir.Ordudan
istifa etmeye karar verir.Walter son görevinde başarısız olmuş ve alay
sancağını da kızılderililere kaptırmıştır.Shawnee reisi Red Warrior'dan
Zagor'un yardımı ile sancağı geri alır.Bu macera da Zagor'un en güzel
maceralarından.Macera Tay Zagor Fasikül Serisi 430-435 sayılarda
ve 350'lik cilt Serisinde 124-125 ve 320-322 sayılarda yayınlandı.Lal
Klasik Seri 39-40 sayılar.Albay Maddenbrook bir macerada tekrar karşımıza çıkıyor.Lal Klasik Seri 68.sayıda Şeytan Ruhlu Rahip Stefan'ın
yer aldığı macera.Walter,şeytana tapan New Salem kasabasında tutsaktır.Bonelli benim gibi "Yitik Sancak"macerasını çok beğenmiş olacak ki bu sefer Red Warrior "dirilerek" Zagor Dev Albüm 2.sayı olan "Ölümü Yenen Adam"adlı macerada karşımıza çıkuyor.Ama bu
maceradaki sahtekar orijinal Red Warrior'un kardeşi çıkıyor!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
4.sırada Albay Howard var.Albay Howard Holborn Kalesi yeni komutanıdır.Bir askeri birlikle görevini devralmaya gelirken birlik saldırıya uğrar.Askerler ölür ve albayın oğlu Bob kaçırılır.Saldırı kızılderili işi olarak
görüldüğünden Howard, sert tedbirler almak kararındadır.Bunun için Otto
Kraus'un profesyonel,paralı askerden oluşan birliğini göreve çağırır.Bob'u
kaçıran avcı Alan Webb ve arkadaşlarıdır.Bir kızılderili,asker çatışması
çıkararak yeni ve zengin av sahaları elde etme peşindedirler.Bu arada Krauss'un birliği Darkwood'a ulaşmış ve kızılderili köylerine saldırı başlamıştır.
Ben bu macerayı çok gençken Tay Zagor fasikül Serisi 2-5 sayılarda 1970 yılında."Karakurtlar"adlı macera beni çok etkilemişti.Macera,orijinal 30-32 sayılar.Tay bu macerayı birkaç kez daha yayınladı.Lal Klasik Zagor Serisi'nin 10.cildinde de bu macera var.
Macerada Zagor Mohikan büyücüsü Dörtgöz ile de ilk kez karşılaşıyor.
Maceranın finalinde yaptığı vahim hatadan dönen Albay Howard'ın bir
"gatling"ile Zagor ve kızılderililerin yardımına koşması da ilginç.1861 yılında icadedilen Gatling 30 yıl önceden Zagor macerasında yer alıyor!
İtalya'da 2015 yılında yayınlanan Aylık Zagor Serisi'nde bu "Karakurtlar"birliği sanırım geri dönüyor.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
Evet Zagor ve bilhassa Tex maceralarında albay ve genaraller çoğu zaman yaptıkları saçmalıklardan dolayı dayak yemişlerdir.
Hatta sırf bu yüzden kahramanlarımız hapse girmiştir.
Sıkıştıklarında bu kahramanları çağırmaları meşhurdur.
Ama kahramanlarımızın laflarını dinlemeyip kafalarının diklerine gittiklerinde kaybeden hep kızılderililer olmuştur.
Bu hep böyle gider...

Son düzenleme:

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
Albay Stenton'u unutmuşsun dün okuduğum Kızıl Tilkiler macerasında kısa süreliğine de olsa karşımıza çıkan Çiko'ya benzerliği ile dikkat çeken ordu mensubu. Macera Tay yayınları 342 kısa ama Zagor'un harbi maceralarından.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Zagor maceralarındaki bütün albayları hatırlamak hiç de kolay değil dostum.Bakın bu albayı siz hatırladınız ve yazdınız.Kızıl Tilkiler de benim
geçenlerde paylaştığım simyager Robert Gray macerasından hemen sonraki macera.Bundan sonra da "Ateş Suyu"adlı macerada da 3.numaralı kalenin komutanı Albay Bragg var.Bu kalenin adı olmaması
tuhaf.İleri karakol da değil.Albay Stenton gerçekten Çiko'ya benziyor.
Benim listemde Çiko'ya benzeyen bir albay var.Albay Fred Clark.Maceralarda şöyle bir görünüp geçen albaylardan ziyade macerayı
domine eden albayları seçmeye çalıştım.Albay Kraizer mesela.Hellingen
ile birleşerek yönetimi ele geçirmek isteyen Bravery Kalesi komutanı hain albay.Orijinal 107-109 sayılarda yayınlanan bu macera "Sıfırıncı Saat"adıyla Lal Klasik Zagor 29-30 ciltlerde yayınlandı.Zagor'un "Amerikayı Kurtaran Adam"olarak karizmasının tavan yaptığı bir maceradır.Kraizer fırlatılan bir füze ölür.İsyancı albay ve subaylar,fırlatılan füzeler,yönetimi ele geçirmeye kalkışan hırslı insanlar.
Az çok 15 Temmuz 2016'yı hatırlatmıyor mu?