Tay Zagor Fasikül Serisi

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Tay Zagor Fasikül Serisi
1 Haziran 1970.Gazete bayilerinde iki yeni çizgi roman satışa çıktı.Zagor ve Teks.Albenili kapakları ile her ikisi de çok ilgimi çekmişti.Teks’i zaten biliyordum ama Zagor’u ilk kez görüyordum.Ne yazık ki bayide 2.fasikül vardı.Hemen aldım ve ta 1974 yaz aylarındaki Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar devam ettim.Harekat,yüksek tahsile gidiş derken epeyce ara verdim.Sonra bu fasikülleri toplamaya başladım ve sadece 3 eksiğim kaldı.
464 sayı süren bu seri, orijinal yayın sırası takip edilmeden yayınlandı.Örneğin orijinal 29-30 sayılar olan “İnsan Avı”,1.fasikülde yayınlanmaya başladı.Orijinal 1-2 sayı olan “Ormanda Tuzak” 172.fasikülde yayınlanmaya başladı.464 fasikülde 161-165 sayılara kadar maceralar-üçü dışında-karışık yayınlandı.Orijinal 22.sayıda “Smiling Joe”;26-27 sayılarda “Mesaj”;ve 152-153 sayılarda yer alan “Kasabanın Esrarı” adlı maceralar Tay Fasikül Serisi’nde yayınlanmadı.Maceralar,Tay Yayınları tarafından isimlendirildi.Bu yüzden orijinal macera isimlerinden oldukça farklıdırlar. Bir de her fasikül yeni bir başlık ile yayınlandı.Örneğin 17 fasikül devam eden “Kahramanın Dönüşü”aslında “Yankı Vadisi”macerasıdır.Kış Yılanı ile ilk tanışmamız.Bu maceranın fasikül serisinde tam 17 tane farklı başlığı var!
Bizler Türkiye’de Zagor’la bu seri ile tanıştık.1962 Ceylan Zagor Serisi’ni saymıyorum.Sadece 32 sayı devam etti ve ortadan kayboldu.Bugün Türkiye’de sadece 2-3 kişide mevcuttur sanırım.Tay Fasikül Serisi 64 sayfa ile başladı,zamanla 48,42,32 sayfaya indi.Paneller ikiye düştü.Resimler büyüdü,tekrarlar yapıldı,fasiküllere dolgu çizgi romanlar eklendi.Şahane yolculuk 13.4.1979’da 464.fasikülün yayınlanması ile sona ererek,350 sayılık cilt serisi olarak devam etti.Aradan tam 49 yıl geçti.Ben bugün hala daha 49 yıl önceki heyecan ve hevesle Zagor okumaya devam ediyorum.Son nefese kadar da devam edecek…
Bu açıklayıcı bilgilerden sonra tahmin edebileceğiniz gibi “Bilin Bakalım Zagor –Çoktan Seçmeli “sorular Tay Fasikül Serisi’nden gelecek.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,438
hiçbiryerde :)
Elinize sağlık, kaleminize kuvvet
"caretta" üstadım. Biz de sizinle
birlikte kısa ve keyifli bir yolculuk
yaptık Tay ve Ceylan yayınları
zamanlarına... Artık heyecanla
soruları bekliyoruz.

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Aynı dönemin, aynı zevkleri ve hobileri olan kişileriyiz. Bu yazınızla çocukluğuma geri döndüm. Çok teşekkür ederim.

TTASCI

Yeni Üye
6 May 2020
58
99
İstanbul
Merhaba,

Ben 1961 doğumluyum, henüz yeni üye sayılırım. Benim tanıştığım ilk sayı 62 (1971)...

Komşumuza gittiğimizde, elime alıp okuyunca; "hani bunun devamı?" diyerek başladı Zagor hayranlığım. Sonraları, kiralamalar alıp-satmalar... derken; resimlerini taklit ederek kendimi geliştirip, yıllar sonra 1980'de Güzel Sanatlar Grafik bölümünü ikincilikle kazanmıştım... Grafiker olmuştum, reklam ajansı işlettim 10 yıla yakın... vs...

Şu an başka işle ilgileniyorum... Bu siteyi ise, yeni keşfettim.

Yukarıda: "Şahane yolculuk 13.4.1979’da 464. fasikülün yayınlanması ile sona ererek, 350 sayılık cilt serisi olarak devam etti" sözünüzdeki
"350 serilik sayı ile devam etti" kısmı...

Benim bildiğim; "fasiküller yayınlanırken, belli bir sayıdan sonra ciltlemeler de devam ediyordu, çünkü ben hem fasikül hem de ciltleri aynı anda pazarlıyordum" diye hatırlıyorum.

Sizin sözlerinizden ise şunu anladım:
464. fasikül basımı bittikten sonra, cilt-1 basıldı ve devam etti"...

Yanlış anlamış olabilir miyim? diye, şunu sormak istiyorum; hangisi doğru?

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Merhaba,

Ben 1961 doğumluyum, henüz yeni üye sayılırım. Benim tanıştığım ilk sayı 62 (1971)...

Komşumuza gittiğimizde, elime alıp okuyunca; "hani bunun devamı?" diyerek başladı Zagor hayranlığım. Sonraları, kiralamalar alıp-satmalar... derken; resimlerini taklit ederek kendimi geliştirip, yıllar sonra 1980'de Güzel Sanatlar Grafik bölümünü ikincilikle kazanmıştım... Grafiker olmuştum, reklam ajansı işlettim 10 yıla yakın... vs...

Şu an başka işle ilgileniyorum... Bu siteyi ise, yeni keşfettim.

Yukarıda: "Şahane yolculuk 13.4.1979’da 464. fasikülün yayınlanması ile sona ererek, 350 sayılık cilt serisi olarak devam etti" sözünüzdeki
"350 serilik sayı ile devam etti" kısmı...

Benim bildiğim; "fasiküller yayınlanırken, belli bir sayıdan sonra ciltlemeler de devam ediyordu, çünkü ben hem fasikül hem de ciltleri aynı anda pazarlıyordum" diye hatırlıyorum.

Sizin sözlerinizden ise şunu anladım:
464. fasikül basımı bittikten sonra, cilt-1 basıldı ve devam etti"...

Yanlış anlamış olabilir miyim? diye, şunu sormak istiyorum; hangisi doğru?

Kolay gelsin...

Fasikül Serisi devam ederken iade fasiküller ciltlenerek piyasaya sürülüyordu.Yanılmıyoram bu uygulama 135.cilde kadar geldi.Fasikül Serisi sona erince Zagor,136.ciltten itibaren yayınlanmaya başladı ve toplamda 350 cilde ulaştı.