Zagor Tay Yayınları Büyük Albüm Sayı 28 Çiko Şerif (2012)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
çiko'nun şerifliğini herkes tahmin edebilir,
(kemal sunal filmleri geldi şimdi aklıma...)
bu kitapta başlayan "sahte sihirbaz" macerası
ise gözlerinize layık,heyecan dozu yüksek bir macera...
iyi seyirler,keyifli okumalar efendim...

unutmadan, bu maceraları okumamıza
katkısı olanlardan biri, çizgi roman sevdalılarından
sayın murtaza beye de bir teşekkür,
sağolun,varolun...
28001a.jpg
28003.jpg
28014.jpg

media:

"blues" , amerika'ya götürülen zenci kölelerin
köklerinden (küllerinden) doğan müziktir.
bazı beyazlar da onu çok sevmiştir:
george thorogood gibi,
neşet ertaş gibi;
bu müthiş müzik (ve gitar) ziyafetine buyrun birkaç dakikalığına:
watch

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Aslında kararsız kaldığım paylaşımlardan birisiydi, hangisi daha güzeldi kararsızlığını yaşadım..
Şarkı mı, çizgi roman mı?
Sonra ikisi de güzeldi deyip dosta selam olsun dedim.
Sevgiler..

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,405
Okurları hiç bir zaman boynu bükük bırakmayan , sürekli paylaşan sevgili yeryüzü.. senin gibi bir dostun bu forumda olması ne büyük bir şans.. :89:

çok tsk ler, kota sorunu var, küçültürseniz sevinirim, daha önce yapılmıştı

Küçültülmüş olan link de bende olsun o zaman .. sevgili yeryüzü izninle ilk sayfaya ekliyorum :)

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Güler yüzlü Adam, bizim de yüzümüzü güldürüyor. Elinize, gözünüze sağlık. Çok teşekkür ederiz.

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
yeryüzü kitap iniyor
emek büyük, seri ışıl ışıl parlamaya başladı
sayenizde tabi
teşekkürler

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,367
15,457
Genellikle Zagor kitaplarında kızılderililer, totemlere, doğanın bazı nesnelerine ya da doğaya " animizm ", Büyük Ruh' a " spritüalizm ", putlara ' örneğin bir macerada denizkızı putuna tapınıyorlardı... ' , manituya " polyteizm ",...tapan, ölülerini yakan, " kremasyon " ve acı çekmekten-çektirmekten " Zagor' un, beyaz suçluların kızılderililere teslim edilmemesi için uğraşılarını hatırlayınız...Çünkü ağır işkencelerle öldürüleceklerdir,..." hoşlanan yani sado-mazo özellikler gösteren, ağır batıl inançlara sahip, çoğunlukla da zalim ve ilkel bir kavim olarak gösterilir ki istisnaları da çok azdır...

Hatta Zagor bile bir Tektanrıcı " Monoteist " olmasına rağmen " kızılderililerle çok fazla haşır-neşir olmasından kaynaklanması muhtemel... " bazı maceralarında pagan/putperest kültürden çok etkilendiğini göstermekte,...

Umarım Büyük Ruh " Spiritüalizm " Nakoola'nın sözlerini duymuştur. Onun yardımına çok ihtiyacım olacak .../ Zagor_BA07_Kızıl_Ölüm_Geçidi

Nasıl bu kadar kör olabildim? Kiki'nin, Büyük Ruh'un " Spiritüalizm " adlarından biri olduğunu nasıl unutabildim?..Kiki..." Antropomorfizm " Kiki Manitu... " Polyteizm " / Zagor_YD44_Dünyanın_Sonu

onların kültür ve efsanelerine saygı duyduğunu ifade etmektedir...

Fakat her ne olursa olsun, hiç değişmeyen en genel kanı, " Kinowa kadar keskin olmamasına rağmen " kızılderililerin " haklı olup olmadıklarına da bakılmaksızın " ırkçılığıdır ki bu kitapta da aynı tema işlenmektedir...

Peki diğer Zagor kitaplarından farklılığı ya da özgünlüğü nedir_?...Bu kitapta bir kızılderili felsefe yapmakta, hayata, doğaya yönelik yorumlarda ve çıkarımlarda bulunarak bazı analizler yapmaktadır ki bu duruma Zagor kitaplarında pek rastlanılmaz..." Dörtgöz genellikle batıl inançları az olan, uyanık bir kızılderilidir ve olayların arkaplanını da kavrar fakat netice de hiç bir zaman felsefe yapmaz... "

Yalnız Kurt, kitapta mevcut değerleri reddeden, düzene karşı çıkan,.." Kabilesini terketmesi... " hiçbir iradeye boyun eğmeyen,.. " Seninle daha fazla konuşmayacağım. Buraların efendisi olduğunu söylüyorsun, ama asla benim efendim olamayacaksın... ", tavırlarıyla nihilist ve önceden keşfedilemeyen sonuçlar nedeniyle irade özgürlüğünü reddeden " İnsan kaderini izlemek zorundaydı...Benim kaderim de o andan itibaren kaçmak ve izlemek, avlamak ve avlanmak oldu... " görüşleriyle de fatalist bir kızılderilidir...

İlkçağlardaki polyteist anlayışa bağlı olarak kader, bükülmez ve esrarlı bir konudur ve insel özgürlükten ve doğadan da üstündür, izlenilmesi zorunluluktur...Hintli Gosala,...

" İnsan kontrola sahip değildir; tüm varolanlar ve yaşayanlar güçsüzdürler;bir fatalitenin erekliliğinin, " finalizm " doğanın etkisi altında her şey, kendi amacına götürülmüştür "

der ki, Yalnız Kurt' un görüşleriyle uyumlu olduğu açıktır...

Kitap için çok teşekkür ediyorum üstadım...