Zagor Tay Yayınları 465 Lik Fasikül Serisi Sayı 118 - Uğursuz Mücevher (2013)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
z118001.jpg

z118002a.jpg

Tarama savok dostumun.
Caretta dostumuzun doğum gününü kutlarız.
Herkese iyi okumalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Harika bir kapak,
güzel bir macera,
özen ile yapılmış bir paylaşım...
Paylaşımı gerçekleştirenler de gönül dostları olunca söylenecek tek bir şey var;
Teşekkürler...

bayrakzaf.gif

12 Şub 2010
15,006
543,776
Sevgili dostlarımızın harika paylaşımı için teşekkür ettikten sonra macera hakkında dilimin ucuna geleni söylemeden edemeyeceğim:)

Şu fumetti yazarları doğuya hiç gitmeden ve tanımadan batının şehir efsanelerine dayanarak ve kulaktan dolma bilgileriyle doğulular hakkında senaryolar yazıyorlar. Kurguları, çizgileri çok güzel ve zevkle okutuyorlar. Zagor'u da, Teks'i de bayıla bayıla okuyoruz.

Neticede okuyup geçiyorum ama keşke doğuyu iyice gezip de daha gerçekçi yazsalar daha da güzel olacaktı.

Örneğin bu maceradaki kutsal mücevher. Benim bildiğim, konunun Arap olduğu anlaşılan kahramanının mücevheri kutsalmış güya. Oysa Conan 'da bol rastladığımız büyülü veya kutsal mücevher gibi bir kavram yoktur doğuda. Mücevher değerli olabilir ve arkasından onbinlere kilometre kateder gidilir, uğrunda savaşılır, cinayetler de işlenir ama hiç bir zaman ona kutsal demezler doğuda. Tommiks'deki Abdül ve Halife'nin macerası gibi veya Teks'de kara kafalılar gibi maceralar, Bonellicilerin doğuyu hiç tanımadıklarını açıkça göstermektedir.

Benim okuduklarım arasında bu konudaki en başarılı yazar Hugo Pratt'dır.
Corto Maltese'nin Osmanlı dönemi Türkiye'sinden Orta Asyaya kadar süren macerasında hayret edilecek kadar güzel ve tarafsız bir doğu uzmanlığı gözledim. Hatta o dönem ile ilgili hiç bir Türk yazarının yazmadığı kadar güzel bilgiler edindim. Hugo Pratt'ı bu nedenle çok takdir ediyorum. Keşke Bonelliciler de onun yarısı kadar bilgili olsalardı.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
Haluk Abi'nin doğru tespitlerini paylaştığımı söyleyip bu güzel Zagor tarama ve düzenlemesi için iki üstadıma; Savok ve ertuğrul'a sonsuz teşekkürlerimi ileteyim.

Hani bazen diyoruz ya; asıl olan şu kubbede bir hoş seda bırakabilmek diye... Siz bu hoş sedayı bıraktınız bile. Bu ülkede pek çok insan geçmiş günlerine dönüp, kaybettiği çizgi romanlarına kavuşabiliyorsa, sessizce de olsa binlerce insan gıyabınızda teşekkürlerini sunuyorsa bu hoş sedayı bırakmışsınızdır. Üstelik bunu yaparken kendini bilmez insanların küfürlerine, hakaretlerine maruz kalıyorsanız, telif hakları vs... türünden hukuki sorunlarla boğuşuyorsanız...

Ellerinize, yüreğinize sağlık.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,294
4,476
Sevgili Ertuğrul kardeşim çok sağolasın.Böylesi güzelliklere sahip olmak büyük mutluluk.
Değerli kardeşim sana ve sevgili Savok kardeşime sevgiler sunar teşekkürler ederim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,644
Çok hoş bir kapak, çok güzel tarama ve temizleme ile paylaşıma sunulmuş bir eser. Nihat arkadaşımızın dediği bir sürü olumsuzluğa karşın yılmadan ölümsüz olarak nete imzalarınızı atıyorsunuz çok ama çok teşekkürler.

neco50

Süper Üye
11 May 2010
2,731
1,872
Savok taradı Ertuğrul düzenledi...
Ehh... Biz de okuyalım bari.
Tarama için Savok'a, düzenleme ve paylaşım için Ertuğrul'a çok teşekkürler.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
Bazen bu güzel paylaşımları kaçırıyorum,hocam teşekkürler ediyorum.