Zagor Tay yayınları 103'lük seri no 77 - Uçan İntikamcı (2015)

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,076
Bursa
ZGR_TY103_SR_77_Cizgi_Diyari_ix.jpg

Hafta sonuna destek sözü vermiştik görevi yapmaya çalışalım.
ozanbarış & palio68 çalışması ile tüm dostlarımıza keyifli okumalar dileriz.

Doğum Gününüz Kutlu olsun Hakan Alpin

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,146
Zagor'suz olmaz.
Eline sağlık,güzel paylaşım için teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Nerdeyse 80 sayıyı bitirmişler, helal olsun sizlere...
İkinci tur tarama işte tam bu..
Teşekkürler.

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
mc4jw7jg.png

Zagor' un ' Spiritus in secure ', Kartalların Hücumu ' oppugnatio aquilarum ' ve Uçan İntikamcı ' volans qui ultor ' adlı kitaplarında, Kartalların kralı Ben Stevens ' Beniamini Stephani, rex aquilarum ' karakteri ile maceraları, ' klasik kitaplarının aksine ' kendine özgü bir niteliğe sahiptir ve Kinowa ' Samuel Boyle ' karakteri ile de benzerlikler ' analogiae ' gösterir...

_ Kinowa, eşi Mary ' Maria ' ve oğlu Jack ' Iohannes ' birlikte, kuzey güney savaşı sonrasında yeni topraklar bulmak için yolculuk eden bir göçmendir ve bulunduğu kervan kızılderililerin ' Indorum Americanorum ' saldırısına uğradıktan sonra, kendisinin kafa derisi yüzülür, eşi katledilir, oğlu kaçırılır...

_ Ben Stevens ve arkadaşları, altın arayan göçmenlerdir, yerleştikleri yer, kızılderililerin saldırısına uğradıktan sonra, kendisinin kafa derisi yüzülür, arkadaşları katledilir, katliamcı ' mactator ' kızılderili reisinin oğlunun ' Indorum Americanorum filii ducis ' oğlu kaçırılır...

_ Kinowa, kafa derisi yüzülmesine rağmen, sağ kalır ve kafasına ördek derisinden bir maske takar, kızılderililerden intikam almaya yemin eder...

_ Ben Stevens, kafa derisi yüzülmesine rağmen, sağ kalır ve kafasına ' kartal kafasını andıran ' bir maske takar, kızılderililerden intikam almaya yemin eder...

_ Kinowa, kafasındaki saç telleri adedince kızılderili öldürmeden intikamını bitirmeyeceği prensibiyle hareket eder ve kızılderililerin kafa derisini yüzerek katleder...

_ Ben Stevens, elde edemediği altınları adedince altın elde etmeden intikamını bitirmeyeceği prensibiyle hareket eder ve kızılderilileri ' kafa derisini yüzmeden ' katleder...

_ Kinowa ve Ben Stevens, kızılderililerin batıl itikat ' superstitio ' ve tabulara ' religiosis ' inanan, ilkel ' primitivus ' ve avam ' communarius ' bir toplum olduğuna inanır...

_ Kinowa ve Ben Stevens, fanatik kızılderili düşmanı olduklarından, ideolojik ve politik ve felsefi Irkçılığın ' Rassismus ideologicus et politicus et philosophicus ' bir temsilcisi görünümündedirler...

Nota Bene:

Zagor' un Ölüm Dövüşü ' pugnam ad mortem ' adlı kitabında, kartal figürlü taş koltukta oturan Ben Stevens' in Roma İmparatoru ' Imperator Romanorum ', Zagor ve Ultor' un Gladyatörler ' Gladiatores ' ve Arenanın da Amfitiyatro' dan ' Amphitheatrum Flavium ' esinlenildiği açıktır...

Zagor' un Mesaj ' epistula ' adlı kitabında, Çiko ' Ciccum ' ve Mühendis Robson' un ' machinator Robsonius ' ifade ettiği gibi;

_ Latince ' Lingua Latina ', eski zamanlarda, Roma imparatorluğunun başkenti ' oppidum primum Imperium Romanum ' Latium bölgesinde yaşamış olan küçük bir kavmin, modern zamanlarda ise, Kutsal Roma Katolik ve Apostolik Kilisesi' nin ' Sanctae Catholicae et Apostolicae Romanae Ecclesiae ', Katolik Rahiplerinin ' Sacerdotum Catholicorum ' kullandığı bir dildir...

Ahd-i Cedid ' Novum Testamentum ' açısından önemli olmasının nedeni ise şudur: Latince, aslen ölü, ölmüş, ölmüş olan ' mortuus ' bir dildir ve zamanla değişmez... ' Aksi halde, eski zamanlardaki herhangi bir kelime, herhangi bir zamanda, herhangi bir başka anlama geleceğinden, anlam farklılaşması olurdu... '

_ Ultor, Latince bir kelimedir ve intikamcı ' intikamını alan ' anlamına gelir...

Çizgiromanların en önde gelen üstadlarından olan eski dostlarımız Ozanbarış & Palio68' e çok teşekkür ediyoruz...

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme: