Yüzbaşı Volkan – Son İmdat Çağrısı

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
İlk defa Tay Yayınlarının “Yüzbaşı Volkan Haftalık Mecmua” dergisinde yayımlanmıştır. 9 Temmuz 1976 tarihli 1. sayısında başlayıp, 23 Temmuz 1976 tarihli 3. sayısında son bulmuştur.
Macera alt başlıkları: Maskeler Düşüyor, Hesaplaşma Saati
Derlemesi yapılmıştır.

Yüzbaşı Volkan – Son İmdat Çağrısı (Tay Yayınları)

Ayrıca Tay Yayınlarının "Yüzbaşı Volkan" Albümünün 1. sayısında yer almıştır.

Maceranın çocuklar için düzenlemesi “Tercüman Çocuk Dergisi”nde “Hava Korsanları” adıyla yayımlanmıştır. Macera 9 Şubat 1979 tarihli 6. sayısı ile 16 Mart 1979 tarihli 11. sayısı arasında yer almıştır. Derlemesi yapılmıştır.
Yüzbaşı Volkan – Hava Korsanları (Tercüman Çocuk Dergisi) (gandor08)
Yüzbaşı Volkan – Hava Korsanları (Tercüman Çocuk Dergisi) (reader20)

Daha sonra Alfa Yayınları haftalık “Yüzbaşı Volkan” dergilerinin 15 Ağustos 1980 tarihli 21. sayısı ile 29 Ağustos 1980 tarihli 23. sayısı aralarında yayımlanmıştır.
Macera alt başlıkları: Maskeler Düşüyor, Hesaplaşma Saati

Yine Alfa Yayınlarının 15 günde bir yayımlanan “Tam Maceralı Özel Dizi”nin 4. sayısında yayımlanmıştır.

Macera, Demirbaş Yayıncılık tarafından çıkarılan “Binbaşı Volkan” dergilerinin 2. sayısında yer almıştır.

Macera "Merlin Yayınları"nın 2. cildinde de yer almıştır.

Macerayı ulaşabildiğim tüm yayınlarını gözden geçirerek derlemeye çalıştım. Macera 76 sayfadan oluşmaktadır. Beğenilerinize sunuyorum…

ZXEQE0.jpg

9adqmQ.jpg

Keyifli okumalar!..

Moderatör tarafında düzenlendi:

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
YÜZBAŞI VOLKAN HAFTALIK DERGİSİ
Yüzbaşı Volkan'ın daha önce gazetelerde tefrika edilmiş maceraları 1975 yılında Tay Yayınlarının Bonanza dergisi içinde yayınlanmaya başladı. Okuyucuların beğenisi, üzerine Yüzbaşı Volkan'ın ayrı bir dergi olarak yayınlanmasına karar verildi. Haftada 32 sayfa çizgi romanın yetiştirilebilmesi için bir çizim ekibi kuruldu. Yoğun bir hazırlık çalışmasından sonra Haftalık Yüzbaşı Volkan dergisinin ilk sayısı 9 Temmuz 1976 tarihinde okuyucuya sunuldu. Bu ilk sayıda SON İMDAT ÇAĞRISI adlı macera yer aldı. Bazı gazeteler Yüzbaşı Volkan'ın çıkışını haber olarak gördüler ve "Güncel olaylar resimli çocuk dergilerine girdi" gibi başlıklarla resimli olarak konuyu okurlarına duyurdular.
* * *
SON İMDAT ÇAĞRISI
Türk Hava Yollarının Beyrut-İstanbul seferini yapan Boeing 707 uçağı fırtınalı havada kaybolmuştur. Bir radar istasyonu, kuzey doğuya doğru uçan kimliği belirsiz bir uçağı ekranda üç dakika izledikten sonra yitirmiştir. Yüzbaşı Volkan kar fırtınasına rağmen hava keşfine çıkar ve Kuzeydoğu Anadolu'nun karla kaplı bir vadisinde uçağı bulur. Bir tabip asteğmeni de yanına alarak helikopterle olay yerine ulaşır. Uçağa girdiklerinde içerdekileri baygın bulurlar. İki pilot ve bir hostes ölmüştür. Telsizci ve diğer hostes yaralıdır. Yolculardan da iki ölü vardır. Diğer on yolcu kazayı ufak tefek yaralarla atlatmışlardır. Yüzbaşı Volkan ve Asteğmen Nuri yaralılarla ilgilenirlerken helikopter esrarengiz bir biçimde yakılır. Yaralı telsizci boğularak öldürülür. Volkan araştırma sırasında kaptan Pilot’un göğsünde bir kurşun yarası görür. Uçak kaçırılmak istenmiş ve kötü hava koşulları nedeniyle doğu Anadolu'da, Rus sınırı yakınına düşmüştür. Yüzbaşı Volkan'ın isteği üzerine, uçaktaki on kişi kendilerini şöyle tanıtırlar:
— Ben Mualla Selviler. İstanbul'da bir moda evim var. İş gezisindeyim.
— Beyrut'taki Otel Atlantik'in müdürü Mustafa Fazıl. İstanbul'a mesleki temaslarda bulunmak için gidiyordum.
— Adım Riçi Vallas, bir Amerikan ilaç firmasının Ortadoğu temsilcisiyim.
— Adım Osman Velioğlu, Lübnan Sosyalist Gençlik örgütlerinin davetlisi olarak Beyrut'a gitmiştim. Benden kuşkulanıyorsunuz ama bu uçağı kaçırmam için hiç bir neden yok ortada...
— Adım Ekrem Bozkurt, Osman ile birlikte yolculuk yapıyorum.
— Adım Zeki Aydın, ben de Osman'ın ekibindenim. Üçümüz de üniversite öğrencisiyiz.
— Ben Seldâ Kurtoğlu, Adımı gazetelerin sosyete sayfalarında görmüşsünüzdür. Turistik gezi yapıyordum. Bu da hizmetçim Ayşe...
— Adım İzak Anton, işadamıyım...
— Ben gazeteci Sadullah Yalçın...
— Ben Uçağın Hostesi Filiz Demirkol...
Fırtına nedeniyle kurtarma ekiplerinin uçağa ulaşması çok gecikecektir. Volkan, meçhul katil veya katillerle yalnız hesaplaşmak zorundadır. Suçlu kim? Üç genç öğrenci mi? Hostes, uçağı kaçıranlarla işbirliği yaptı mı? Beyrutlu otel müdürüyle Amerikalı işadamının bu işteki rolleri ne? Gazeteci, Lübnanlı tüccar ve diğer kadınlar pek kuşku çekmiyor gibi... Fakat hiç belli olmaz...

Ali RECAN (10 Haziran 1983)