Yüzbaşı Volkan'ın Maceraları

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
Yüzbaşı Volkan'ın Maceraları ilk defa 21 Mayıs 1972 tarihinde “Son Havadis” gazetesinde yayımlanmaya başlar.

Gazetelerde yayımlanan maceraların bazıları 15 Eylül 1975 tarihinden itibaren TAY yayınlarının Bonanza dergilerinde tekrar yayımlanır. Böylece “Yüzbaşı Volkan” dergilerde de yer almış olur.

Maceraların beğenilmesi sonucu 9 Temmuz 1976 tarihinde TAY yayınlarında haftalık “Yüzbaşı Volkan” dergileri yayımlanmaya başlar.

Ali RECAN 1978 yılında ALFA Yayınlarını kurmuştur. 28 Mart 1980 tarihinde “Yeni Yüzbaşı Volkan” dergileri ALFA yayınlarında haftalık olarak yayımlanmaya başlar.

Alfa Yayınlarında 15 günde bir yayınlanan dergilerin 15-17. sayılarında Ali RECAN orijinal macera sıralamasını vermiştir.
Maceraları Ali RECAN'ın yapmış olduğu sıralamaya göre derlemeye başladım. Bence en doğru macera sıralaması da budur.

giXZis.jpg

7VZkmB.jpg

1- Kafkas Dağlarında Ölüm
2- Akrep Yuvası
3- Karanlığın Savaşçısı
4- Yedi Korkusuz Komando
5- Zafere Uçuş
6- Son İmdat Çağrısı
7- Hayalet Denizaltı
8- Ay'da Vuruşanlar
9- Çok Gizli
10- Firar Gecesi
11- Kırmızı Alarm
12- Kuzeyden Gelen Ölüm
13- Macera Adamı
14- Büyük Komplo
15- Deprem

16- Yeşilköy'de Heyecan
17- Kuzey Yıldızı
18- Korkunç Koleksiyoncu
19- Gizli Ermeni Örgütü (Rüşvet)
20- Uçan Dairenin Sırrı
21- Gizli Hava Kuvvetleri
22- Moskova Yolcusu
23- Şeyhin Kızı
24- Diplomat Katilleri
25- Kıbrıs Casusları
26- Paralı Askerler
27- Kaçakçılar
28- Yunan Adasında Panik
29- Hedefteki Kadın
30- Çocuk Hırsızları
31- Korsanlar
32- Yenilmez Şampiyonlar
33- Casus Avcısı
34- Türk Mafia'sı
35- Uzay Üssündeki Casus
36- Ölüm Uçuşları
37- Melek Yüzlü Şeytan
38- Asi Pilotlar
39- Suikast Zinciri
40- En Büyük Darbe
41- Profesyonel Katil
42- Kayıp Pilot
43- Uzay Fedaileri
44- Gizli Uçuş
45- Yaşamak İçin Öldür
46- Petrol Savaşı
47- Gizli Denizaltı Üssü
48- Gizli Ülke
49- Savaş Gerekçesi
50- Kaptan Venüs Yüzbaşı Volkan’a Karşı
51- Zaman Yolcuları (Kaptan Venüs)
52- Savaşan Şahinler
53- Yıldız Savaşlarına Giriş
54- Buzul Casusları

55- Turistik Düşman
56- Karanlığı Delen Gözler
57- Hangar Uçuşu
58- Sisli Denizde Terör
59- Beyaz Cehennem
60- Asala Kampına Baskın

61- Karanlığın Kartalları
62- Kandil Dağına Baskın

Alfa haftalık seride Tay haftalık serideki maceraların tekrarı ile yeni maceralar da yayımlanmıştır. Bu seride yayımlanan en son yeni macera “Savaş Gerekçesi”dir. Alfa 15 günlük seride ise önceki maceraların tekrarı yayımlanmıştır. Sadece dolgu olarak “Kaptan Venüs Yüzbaşı Volkan’a Karşı” macerası yer alır. Ayrıca Kaptan Venüs maceralarından “Zaman Yolcuları” macerasında Yüzbaşı Volkan da yer alır.

Alfa 15 günlük seriden sonra “Mavi Seri” olarak 12 sayılık seri yayımlanmıştır. Bu seride 3 yeni macera yer alır. Bunlar: Savaşan Şahinler, Yıldız Savaşlarına Giriş ve Buzul Casusları maceralarıdır. Daha sonra bu serinin ikişerli fasikülleri cilt halinde süper albüm serisi olarak toplanmıştır. Fasiküller bittikten sonra 7. ve 8. albümlerle devam edilerek yeni bir macera yayımlanmıştır. Bu macera: Turistik Düşman macerasıdır.

Daha sonra "Hiç Yayınlanmamış Maceralar" üst başlığı ile çıkan serinin ilk üç sayısında 3 yeni macera yer almaktadır. Bunlar: Karanlığı Delen Gözler, Hangar Uçuşu ve Sisli Denizde Terör maceralarıdır.

Beyaz Cehennem ve Asala Kampına Baskın maceraları 350 Liralık Süper Cilt serisinde yayımlanmıştır.

Karanlığın Kartalları renkli olarak yayımlanmaya başlamış ancak 4 sayıda kalmıştır.

Kandil Dağına Baskın ise “Demirbaş Yayınları”nda “Binbaşı Volkan” olarak yayımlanmıştır. Bu macera Rasim Abay tarafından çizilmiştir. Bu seride yeni maceraların isimlerini görüyoruz ancak yayımlanıp yayımlanmadıklarını bilmiyorum.

Yayımlanan yeni maceralar tespit edilirse listeye ilave edilebilir. Niyetim ulaşabildiğim maceraları derlemeye devem etmektir. Saygılarımla!..

Keyifli Okumalar!..

Son düzenleme:

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,963
103,831
Büyük emek isteyen bir çalışma. Paylaşımlarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum, teşekkürler.

hozkoca

Aktif Üye
29 Nis 2009
361
717
Elinize ve yüreğinize sağlık reader20 Üstadım. Böylece bir milli kahramanımız olan Yüzbaşı Volkan'ın tarihsel sıralamalı maceralarını bir arada görme ve okuma olanağını bizlere sunuyorsunuz. Çok teşekkürler... Bu güzel çalışmanızı kesintisiz ve eksiksiz olarak kısa sürede tamamlamanızı arzuluyoruz.

boragoren

Yeni Üye
27 Ocak 2015
47
70
Yüzbaşı Volkan'ın Maceraları ilk defa 21 Mayıs 1972 tarihinde “Son Havadis” gazetesinde yayımlanmaya başlar.

Gazetelerde yayımlanan maceraların bazıları 15 Eylül 1975 tarihinden itibaren TAY yayınlarının Bonanza dergilerinde tekrar yayımlanır. Böylece “Yüzbaşı Volkan” dergilerde de yer almış olur.

Maceraların beğenilmesi sonucu 9 Temmuz 1976 tarihinde TAY yayınlarında haftalık “Yüzbaşı Volkan” dergileri yayımlanmaya başlar.

Ali RECAN 1978 yılında ALFA Yayınlarını kurmuştur. 28 Mart 1980 tarihinde “Yeni Yüzbaşı Volkan” dergileri ALFA yayınlarında haftalık olarak yayımlanmaya başlar.

Alfa Yayınlarında 15 günde bir yayınlanan dergilerin 15-17. sayılarında Ali RECAN orijinal macera sıralamasını vermiştir.
Maceraları Ali RECAN'ın yapmış olduğu sıralamaya göre derlemeye başladım. Bence en doğru macera sıralaması da budur.

giXZis.jpg

7VZkmB.jpg

1- Kafkas Dağlarında Ölüm
2- Akrep Yuvası
3- Karanlığın Savaşçısı
4- Yedi Korkusuz Komando
5- Zafere Uçuş
6- Son İmdat Çağrısı
7- Hayalet Denizaltı
8- Ay'da Vuruşanlar
9- Çok Gizli
10- Firar Gecesi
11- Kırmızı Alarm
12- Kuzeyden Gelen Ölüm
13- Macera Adamı
14- Büyük Komplo
15- Deprem

16- Yeşilköy'de Heyecan
17- Kuzey Yıldızı
18- Korkunç Koleksiyoncu
19- Gizli Ermeni Örgütü (Rüşvet)
20- Uçan Dairenin Sırrı
21- Gizli Hava Kuvvetleri
22- Moskova Yolcusu
23- Şeyhin Kızı
24- Diplomat Katilleri
25- Kıbrıs Casusları
26- Paralı Askerler
27- Kaçakçılar
28- Yunan Adasında Panik
29- Hedefteki Kadın
30- Çocuk Hırsızları
31- Korsanlar

Maceraları derledikçe listeye ilave edeceğim.

Keyifli Okumalar!..

Tüm maceralar bunlar mı acaba ?
Saygılarımla
Bora GÖREN

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Peki toplam kaç macera var Yüzbaşı Volkan için. Siz kaç macera yayınlamayı düşünüyorsunuz.

Saygılarımla
Bora GÖREN

Yanlış anladınız beni arkadaş maceraları derledikçe yükleyeceğim demiş, bende takipteyim konuyu ve Volkanı çok tutarım.

Rahmetliyede mezarında soramayız, ne kadar tarandıysa (Kitap, dergi gazete vs) ordan tam macera yapılıyor ne çıkarsa.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Çok özel ve emek dolu bir çalışma.
Teşekkür ederim.

Her bir paylaşım sayfasında yazdığınız açıklamalar,
diğer derlemeler dökümü, maceranın basımları gibi bilgiler de çok yararlı ve güzel.

Merak ediyorum:
Şu anda 40 macera..
Toplamda derlemeler bittiğinde kaç macera olacak bakalım.
Yüzbaşı Volkan'ın kaç macerası var, hiç bir fikrim yok.

Son düzenleme:

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
İyi çalışmalar. Harika gidiyor.

Böylesine derlemeler, Volkan maceraları arşivi adına çok faydalı olacak.
Fasiküller arasında kaybolmadan, eksiklere takılmadan tam macera olarak okuyabileceğiz.

Son düzenleme:

fb1907

Kıdemli Üye
3 May 2018
129
806
Volkan derlemeleri için teşekkürler. Gizli Denizaltı Üssü adlı macera unutuldu sanıyorum.

fb1907

Kıdemli Üye
3 May 2018
129
806
Tam maceralı özel dizi sayı:19'da Kore'nin Devleri adlı bir macera var. Bu macera listenizde yer almıyor. Acaba ismi değiştirilen eski bir macera mıdır?

Metin Gulgez

Süper Üye
30 Mar 2017
110
1,234
Istanbul, Atakoy 9. Kisim
Sevgili Gandor ve reader

Başka macera isimleri de biliyorum. Ama bunlar listede görünmüyor...

Örneğin yine Ali Recan ın 'Dokuz Canlı Adam' , 'Hain' ve 'Tankların Hucumu' gibi maceraları da var.
Tüm maceraların beraber olduğu yeni bir liste yapabilir miyiz ?

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
Sevgili Gandor ve reader

Başka macera isimleri de biliyorum. Ama bunlar listede görünmüyor...

Örneğin yine Ali Recan ın 'Dokuz Canlı Adam' , 'Hain' ve 'Tankların Hucumu' gibi maceraları da var.
Tüm maceraların beraber olduğu yeni bir liste yapabilir miyiz ?

Sayın Metin Gulgez!
Yüzbaşı Volkan'a ait, bilinen tüm maceralar derlenmiştir. Bahsettiğiniz macera isimleri ana macera değildir. Maceraların birer bölümüdür. Maceralarla ilgili bilgileri verirken, bu alt başlıkları da vermiştim.

ÇOK GİZLİ ve PARALI ASKERLER maceralarının ön bilgilerinde bu başlıkları görebilirsin
Saygılarımla!

Son düzenleme:

YunusCengel

Onursal Üye
7 Nis 2020
59
727
Muhteşem ötesi bir çalışma. Emeklerinize sağlık. Tek tek indiriyorum. Vaktim oldukça indireceğim. Daha sonra bastırmak isterim. Sanırım Ozalitcilerde basılabiliyormuş.

Her biri tam macera aynı boy Yüzbaşı Volkan çizgi romanlarına sahip olmak heyecan verici. Daha önce yapan arkadaşlar varmış. Detayları verebilirlerse sevinirim.

Birde şu zamanlar da yaşanan olayalar tam da Yüzbaşı Volkan'a uygun. Keşke bir yazar çizer takımı oluşturulsa ve yeni maceraları yeniden çizilmeye başlasa.