Yüzbaşı Volkan – Zafere Uçuş

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
Yüzbaşı Volkan’ın “Zafere Uçuş” macerası önce gazetelerde yer almıştır.

Dergi olarak ilk önce Tay Yayınlarının “Yüzbaşı Volkan Haftalık Mecmua” dergisinde yayımlanmıştır. 23 Temmuz 1976 tarihli 3. sayısında başlayıp, 30 Temmuz 1976 tarihli 4. sayısında son bulmuştur. Macera alt başlığı: “Barış İçin Savaş”tır. Derlemesi yapılmıştır.

Yüzbaşı Volkan – Zafere Uçuş (Tay Yayınları)

Ayrıca Tay Yayınlarının "Yüzbaşı Volkan" Albümünün 1 ve 2. sayılarında yer almıştır.

Daha sonra Alfa Yayınları haftalık “Yüzbaşı Volkan” dergilerinin 15 Ağustos 1980 tarihli 21. sayısı ile 29 Ağustos 1980 tarihli 23. sayısı aralarında yayımlanmıştır. Macera alt başlığı: “Barış İçin Savaş”tır.

Yine Alfa Yayınlarının 15 günde bir yayımlanan “Tam Maceralı Özel Dizi”nin 15. sayısında yayımlanmıştır.

Ayrıca “Zafere Uçuş” macerası çocuklar için yeniden düzenlenmiş ve “Türkiye Gazetesi Çocuk Dergisi”nde yayımlanmıştır. Macera 15 Ağustos 1986 tarihli 40. sayısı ile 19 Eylül 1986 tarihli 45. sayısı arasında yer almıştır. Bu dergilerden de derlemesi yapılmıştır.

Yüzbaşı Volkan – Zafere Uçuş (Türkiye Gazetesi Çocuk Dergisi)

Macera, Demirbaş Yayıncılık tarafından çıkarılan “Binbaşı Volkan” dergilerinin 2. sayısı ve Şubat 2013 tarihinde çıkan 3. sayısında yer almıştır.

Macera "Merlin Yayınları"nın 2. cildinde de yer almıştır.

Macerayı ulaşabildiğim tüm yayınlarını gözden geçirerek derlemeye çalıştım. Macera 47 sayfadan oluşmaktadır. Beğenilerinize sunuyorum…

Lly3Yo.jpg

YQDb36.jpg

Keyifli okumalar!..

Son düzenleme:

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
ZAFERE UÇUŞ
22Temmuz 1974 saat 17.00 de Kıbrıs’ta ateşkes ilan edilmiş ve silahlar geçici olarak susmuştur. Birinci harekât sırasında yanlışlıkla kendi muhribimizi vuran pilotlardan biri olan Yüzbaşı Nusret bunalım içindedir ve atışlı tatbikatlarda eski başarısını gösterememektedir. Volkan, arkadaşı Nusret'e moral vermeye çalışmaktadır.
Bir sabah üs komutanı, tüm pilotları brifing salonunda toplar..
"Arkadaşlar! Kıbrıs'a yönelik yeni bir hava harekâtına hazır ol emri aldığım için sizleri toplamış bulunuyorum. 20 Temmuz harekâtından sonra ateş kesilince, Yunanlılar, NATO’nun verdiği güdümlü uçaksavar füzelerini Kıbrıs'a taşıdılar. Bu füzelerin yerlerini saptamış bulunuyoruz. Kırmızı Alarm verildiğinde, öncü iki uçağımız bu füzeleri tahrip edecek ve diğer uçaklarımızın görevlerini güvenlik İçinde yapmaları sağlanacak. Bu iki öncü jet, güdümlü füzelere saldıracak, yani namlunun üstüne gidecekler. Geri dönüş olasılığı pek fazla olmayan bu güç görev için iki gönüllü istiyorum."
Bütün pilotların elleri havaya kalkar. General düşünür:
"Bu göreve gidecek pilotlar ne kadar becerikli olursa, görevi başarıyla tamamlayıp sağ kurtulma olasılığı da o kadar fazla olur.
"—Herkes gönüllü olduğuna göre, görevi Yüzbaşı Volkan'a veriyorum. İkinci pilotu da o seçecek."
Volkan, ikinci pilot olarak Yüzbaşı Nusret’i seçer. 13 Ağustos'u 14 Ağustos'a bağlayan gece ikinci Kıbrıs harekâtı için kırmızı Alarm verilir. İlk çıkışı yapacak olan Yüzbaşı Volkan ve Yüzbaşı Nusret uçaklarına binerler ve yenice aydınlanmaya başlayan gökyüzüne Yunanlıya sıkılmış iki kurşun gibi fırlarlar. Kırk milyonluk bir ordunun iki öncüsü gibidirler... Rota güney, Hedef Kıbrıs...

Ali RECAN (10 Haziran 1983)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Türkiye Çoçuk derlemesini de almıştım, bunuda alıyorum,

teşekkürler ellerinize sağlık.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çok teşekkür ederim sevgili dostum. Sayenizde derli toplu bir seri daha ilerliyor.Tam macera Volkan da tek çare.