Yuki 1. Seri Haftalık Resimli Roman Mecmuası Sayı 045 (alternatif tarama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326
Yuki 1. Seri - Sayı 045 (alternatif tarama)
Yuki dergisi, 5 Ekim 1965 tarihli 45. Sayısı
Alternatif tarama(lar)
Düzenlenmiş, 46 MB, 36 sayfa, CBR
Ham, 55 MB, 36 sayfa, CBR

"Bay_x" dün bu sayının başka bir taramasını paylaşmıştı. Ben de birkaç gündür kendi taramamın üzerinde çalışıyordum ("Bay_x" elini daha çabuk tutmuş gözüküyor). Bu durumda benimkileri de "alternatif tarama" adı altında paylaşayım dedim. Belki değişik tarz bir taramayı da koleksiyonlarına katmak isteyenler olabilir.

yuk196510eki4505101965dzenlenmi.jpg

yuk196510eki4505101965ham.jpg

Dergi önce hiçbir müdahele yapılmadan, olduğu gibi tarandı (ham tarama). Baskı, kırma, ciltleme ve tıraşlama sırasında ortaya çıkmış olması muhtemel sayfa eğrilikleri ABBYY FineReader OCR yazılımının deskew (eğrilik giderme) modülü kullanılarak düzeltildi. Daha sonra sayfa marjlarında mevcut olan ve deskew sırasında da fazlası ortaya çıkan eşitsizlikler ve artefaktlar Photoshop benzeri özelliklere sahip olan ACD FotoCanvas ile düzenlendi, temizlendi. Kıyaslama için ham hali de de sunuldu.

Son düzenleme:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Dergi önce hiçbir müdahele yapılmadan, olduğu gibi tarandı (ham tarama). Baskı, kırma, ciltleme ve tıraşlama sırasında ortaya çıkmış olması muhtemel sayfa eğrilikleri ABBYY FineReader OCR yazılımının deskew (eğrilik giderme) modülü kullanılarak düzeltildi. Daha sonra sayfa marjlarında mevcut olan ve deskew sırasında da fazlası ortaya çıkan eşitsizlikler ve artefaktlar Photoshop benzeri özelliklere sahip olan ACD FotoCanvas ile düzenlendi, temizlendi. Kıyaslama için ham hali de de sunuldu.

Ben daha Photoshop ve Picasa yı aşamadığımdan yukardakiler Çince gibi gelse de bayağı emek harcandığı ortaya çıkan son ürünlerden belli. Eline sağlık ben işlenmiş olanı çok beğendim.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
"Bay_x" dün bu sayının başka bir taramasını paylaşmıştı. Ben de birkaç gündür kendi taramamın üzerinde çalışıyordum ("Bay_x" elini daha çabuk tutmuş gözüküyor). Bu durumda benimkileri de "alternatif tarama" adı altında paylaşayım dedim. Belki değişik tarz bir taramayı da koleksiyonlarına katmak isteyenler olabilir.

Aslında Yuki'leri tarayalı iki aya yakın bir zaman olmuştu. Taradığım fasiküller şahıs cildinden çıkma olduğundan ve durumları iyi görünmediğinden paylaşmayı pek düşünmüyordum. Sayın fınfıkfındık'ın yoğun ısrarlarına dayanamadığımdan paylaştım.

Ham taramanızı ve işlenmiş paylaşımınızı indirdim. Her ikisine de baktım. İşlenmiş taramanızı görünce; hayranlıkla "işte budur" dedim. Çünkü benim taramasını yaptığım fasikül ciltten çıkma olmasına karşılık, sizin elinizdekinden daha iyi bir durumdaydı; fakat buna rağmen, asla benim beceremeyeceğim şekilde bir düzenleme yapmışsınız.

İyiki paylaşıma açtınız üstadım. Aksi halde, bu kadar emek verilerek mükemmele ulaşmış bir çalışmadan diyarımızı mahrum etmiş olurdunuz.

Teşekkür ve saygılarımı kabul buyurmanızı, naçizane istirham ederim.